Jeśli mówimy o tysiącach/milionach klientów to nikt się nie będzie bawił w ułomne rozwiązania typu WebSocket. Tylko postawi dedykowany serwer TCP i komunikację na socket, którą się robiło juz ze 20 lat temu. W WebSocket można się pobawić, ale na lokalnym serwerze i zapewne tak jest zrobione w przypadku ww. Supli.
Jak myślicie na czym się opierają wszelkiej maści komunikatory, typu skype, gadulec, teamviewer?
Uprzedzając pytania
![Puszcza oko ;)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_wink.gif)
To działa mniej więcej tak - klienci łączą się z serwerem operatora, jeżeli jeden z klientów ma publiczne ip, to zestawiane jest połączenie bezpośrednie, jeżeli nie to cała komunikacja odbywa się za pośrednictwem serwera. Ot, cała filozofia
------------------------ [ Dodano po: wczoraj, o 17:14 ]kisoft napisał(a):
Podejrzewam że po necie zawsze może być mała zwłoka .
Podejrzewam, że nie dłuższa niż kilkadziesiąt ms, niewiele dłużej niż ping.
O ile nie postawili serwera na Kamczatce
![Puszcza oko ;)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_wink.gif)
Takie projekty są robione na wielu równoległych serwerach, czasem nawet w różnych rejonach świata, więc nie powinno być jakichś zauważalnych opóźnień.