Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2017, o 20:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2017
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam,

Zaprogramowałem swój uC do obsługi UART (z pomocą greenbooka) w ten sposób, iż wysyłając komendy ustawiam czy dany pin jest wyjściem lub wejściem oraz sterować wszystki portami jednocześnie czyli wystawiać jeden lub 0. Obsługuje też odbiór danych. Teraz nasuwa się pytanie czy bez dodania czegokolwiek do kodu w C jestem w stanie obsłużyć taki czujnik przy pomocy wysyłania do uarta. Oczywiście musiałbym jakoś jeszcze obsługiwać rozkazy oraz dodać timery programowe które mogłyby być wybierane przez użytkownika poprzez odpowiedni rozkaz przez uarta. Ale coś mi się wydaje, że jest to bardzo trudne albo nie możliwe. Co o tym sądzicie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 21:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

w greenbooku masz parsowanie danych z uart. robisz np. at+sett=2 i masz jako ustaw timer na 2s.

Co do stwierdzenia
janek9971 napisał(a):
czy bez dodania czegokolwiek do kodu w C
średnio wiem o co biega. Musisz obsłużyć odczyt temperatury i wysyłanie wyniku. Mając GB wszystko o czym piszesz to 10 minut pracy.

W skrócie - bierzesz kod od parsowania komend AT, zmieniasz komendy pod siebie, doklejasz obsługę ds18b20 i masz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2017, o 22:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2017
Posty: 13
Pomógł: 0

No właśnie ale mi chodziło o to czy bez dodawania bibliotek od czujnika temperatury jest możliwy taki odczyt. Coś w rodzaju uniwersalnego UART, że podpinam sobie czy to czujnik temperatury, klawisz, diode, silnik czy coś innego mogę tym sterować bez zmieniania już programu wgranego na atmege.

icer_cmg napisał(a):
Mając GB wszystko o czym piszesz to 10 minut pracy.


10 minut pracy dla kogoś kto w tym siedzi, a nie dla tego co nie całe 2 tygodnie się tym bawi :D

icer_cmg napisał(a):
w greenbooku masz parsowanie danych z uart. robisz np. at+sett=2 i masz jako ustaw timer na 2s.


Ja w greenbooku widzę 6 komend AT ale nie widziałem tam obsługi AT+SET .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2017, o 01:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

hmm.. koledze chyba chodzi o symulację transmisji 1wire za pomocą uarta. :)
no nie . ;) tak nie przejdzie , bo komunikacja 1wire jest obustronna - tzn jeden pin jest i wejściem za chwilę wyjściem . i to z określoną częstotliwościa. :)
Jeżeli o to chodzi, to tak się nie da, trzeba najpierw wysłać dane do czujnika po 1wire, a za chwilę odczytać tym samym pinem !, a dopiero potem wynik można przesłać uartem ;)
ale kombinuj, bo podobno- :
" jeżeli chcesz zrobić coś nie wykonalnego, to zleć to komuś kto o tym nie wie. " :)
pozdrawiam z lochów. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2017, o 07:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Nie wiem czy koledze nie chodzi o to by komendami UART sterować/odczytywać jeden z konkretnych pinów procka - takie 'banglowanie' pinami jak w programatorach uniwersalnych?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2017, o 16:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2017
Posty: 13
Pomógł: 0

micky napisał(a):
Nie wiem czy koledze nie chodzi o to by komendami UART sterować/odczytywać jeden z konkretnych pinów procka - takie 'banglowanie' pinami jak w programatorach uniwersalnych?

Tak. Coś w tym stylu tylko nie wiem właśnie czy z moją znajomością atmegi (choć w C trochę już siedzę i w innych językach) się na to porywać, bo coś mi się wydaje , że to dość trudne przedsięwzięcie.

@Daro69
Co do tego to po prostu chodzi o to, żeby w pewnym stopniu sterować uC przy pomocy UARTA używając jakiś rozkazów w postaci znaków ascii które są obsługiwane przed kod w C.


PS. Jeszcze raz się zapytam o tym co pierwsza osoba tutaj odpowiedziała, że można ustawiać timer AT+SET w greenbooku, ja w kodach z pendrive i w książce tego nie widzę, dlatego chciałem napisać sam ale fajnie by było jakby ktoś podpowiedział gdzie jest tego implementacja to by uprościło sprawę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO