Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 09:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2017, o 22:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Witam Wszystkich

Mam następujący problem:
Mam silnik BLDC Redox podłączony do regulatora redox 40A i teraz chciałbym sterować tym regulatorem z poziomu mikrokontrolera
Owszem mam programator w postaci niewielkiego pudełka gdzie można sobie wszystko ręcznie poustawiać ale ja chciałbym sterować tym silnikiem z poziomu programu
Przeszukałem internet i są jakieś szczątkowe informacje ale odnośnie sterowaniem prędkością obrotową przy pomocy PWM a mnie interesuje nie tylko to ale również np programowa zmiana kierunku obrotów. Czy można to wogóle wykonać ? Czy może potrzebny jest jakiś wypasiony sterownik do silnika.
A jeżeli jest taka możliwość jak to zrobić programowo?
Dodaję że zauważyłem że do programowania regulatora używany jest tylko jeden przewód sygnałowy
Proszę o pomoc
Przepraszam jeżeli coś źle napisałem ale jestem początkujący
pozdrawiam
Arek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2017, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Wszystkie parametry sterownika ustawiasz poprzez ustawienie pwm na maksa albo na minimum w odpowiednich momentach, nie potrzebujesz dodatkowego sterownika ani programatora, ja steruje tym regulatorem timerem na układzie lm555, bez żadnego procesora. Mogę w ten sposób zmieniać każdy parametr sterownika. Poszukaj instrukcji od niego tam masz wszystko ładnie opisane a jak coś to pytaj to pomogę :)

------------------------ [ Dodano po: 14 minutach ]

A jeśli chcesz programowo sterować tym sterownikiem z procesora to popatrz na sterowniki do serw modelarskich. Działanie takie samo a w sieci znajdziesz dużo przykładów albo gotowych projektów, pwm działa na zasadzie co 50ms pojawia się stan o czasie od 1 do 2 ms. Właśnie różnicą tego czasu (od1 do 2ms) regulujesz obroty, a jak odpowiednio oprogramujesz to i kierunkiem obrotów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 09:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Cześć

Dzięki bardzo Arek1111111111 za szybką odpowiedz
Niewiele jednak zrozumiałem
Jeżeli możesz to odpowiedz mi na kilka pytań:
Mam tą instrukcję do regulatora jednak nie wiem jak przełożyć to na odpowiednie oprogramowanie tzn nic nie ma w tej instrukcji o pwm?
Rozumiem że ten PWM podajesz właśnie na ten jeden przewód sygnałowy od regulatora.
Napisałeś o regulacji prędkości obrotowej ale jak przełożyć na PWM pozostałe parametry regulatora ? (chociażby tę zmianę kierunku obrotów)
Jeżeli możesz to wyjaśnij mi to proszę

dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
Arek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 10:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

solark napisał(a):
Mam tą instrukcję do regulatora jednak nie wiem jak przełożyć to na odpowiednie oprogramowanie tzn nic nie ma w tej instrukcji o pwm?

Musisz mieć urządzenie które będzie podawać taki sygnał pwm, Ja zrobiłem z linku poniżej:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... p?t=871257.
Wtedy pokrętłem ustawiasz pwm a przez to obroty silnika.

solark napisał(a):
Rozumiem że ten PWM podajesz właśnie na ten jeden przewód sygnałowy od regulatora.

Dokładnie tak jak piszesz.

solark napisał(a):
Napisałeś o regulacji prędkości obrotowej ale jak przełożyć na PWM pozostałe parametry regulatora ? (chociażby tę zmianę kierunku obrotów)
Jeżeli możesz to wyjaśnij mi to proszę

Jeżeli będziesz miał już swoje urządzenie które podaje sygnał pwm o takim wypełnieniu jakie ustawisz pokrętłem, to przy włączaniu zasilania sterownika Redox musisz mieć odpowiednio ustawiony pwm (a więc pokrętło) i potem w odpowiednich momentach odpowiednio ustawiać na max albo na min, już zgodnie z instrukcją.
Musisz pamiętać że za każdym razem aby zmienić kierunek obrotów silnika musisz odłączyć na chwile zasilanie od sterownika a cała procedura ustawiania trwa chwilkę czasu.
Kierunek obrotów silnika można też prosto zmienić zamieniając kolejność przewodów od silnika ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Cześć

Dzięki bardzo za szybkie odpowiedzi
Jeszcze chwilkę Cię pomęczę :D
Rozumiem że z instrukcji drążek w pozycji 0% to dolny PWM natomiast drążek w pozycji górnej 100% to górna wartość PWMa
Natomiast czy żeby zmienić kierunek obrotów muszę odbyć całą procedurę programowania od nowa ?
Jak w takim razie programowo trafić w odpowiedni dzwięk który wydaje silnik podczas programowania?
Czy muszę odczekiwać aż 2 sekundy a wcześniej odłączyć regulator od żródła zasilania?
Nie ukrywam że zależy mi na jak największej płynności zmian kierunku obrotów
Czy można to osi ągnąć przy pomocy tego silnika?
A poza tym przecież na tym programatorze który dodatkowo posiadam odbywa się to bardzo szybko w związku z tym może jest jakaś opcja obejścia tej całej procedury trafiania w odpowiednim momencie z PWMem
dzięki i pozdrawiam
Arek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 17:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

solark napisał(a):
Rozumiem że z instrukcji drążek w pozycji 0% to dolny PWM natomiast drążek w pozycji górnej 100% to górna wartość PWMa
dokłądnie tak jak piszesz.
solark napisał(a):
Natomiast czy żeby zmienić kierunek obrotów muszę odbyć całą procedurę programowania od nowa ?
Jak w takim razie programowo trafić w odpowiedni dzwięk który wydaje silnik podczas programowania?
Czy muszę odczekiwać aż 2 sekundy a wcześniej odłączyć regulator od źródła zasilania?
Niestety ale te sterowniki są robione z przeznaczeniem do modelu samolotu a tam jest nie potrzebna zmiana obrotów, dlatego raczej nie da się skrócić tej procedury. Jeżeli użyjesz procesora do generowania pwm to po prostu sprawdzasz jaki czas musi czekać i tak piszesz program aby mikroprocesor czekał, i w odpowiednich momentach ściągał drążek w dół i w góre. Tak czy inaczej silnik przed każdą zmianą obrotów będzie przez kilka sekund bezczynny.
Silniki jak najbardziej nadają się do pracy w jednym i drugim kierunku beż najmniejszego problemu. Wymaga to tylko odpowiedniego sterowania którego nie umożliwia Ci sterownik Redox.

Jeśli czas Ci pozwala polecam pobawić się w samodzielne budowanie sterownika, jest to niesamowita frajda z testowaniem programu, wprowadzaniem zmian itp bo sam akurat przez to przechodzę :D

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

solark napisał(a):
A poza tym przecież na tym programatorze który dodatkowo posiadam odbywa się to bardzo szybko w związku z tym może jest jakaś opcja obejścia tej całej procedury trafiania w odpowiednim momencie z PWMem
dzięki i pozdrawiam


Hmm bawiłem się tym regulatorem Redox ale karty programującej nie posiadam, więc ciężko mi powiedzieć coś więcej na ten temat. Skoro na programatorze da się to zrobić tak szybko, to pewnie mikroprocesorem również się da.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 17:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Witam ponownie

Już teraz wszystko rozumiem a myślałem że będzie tak łatwo :(
Niestety aplikacja którą buduję wymaga szybkiej zmiany kierunku obrotów
A czy mógłbyś coś podpowiedzieć jak zbudować taki sterownik
Nawet nie wiem o co konkretnie pytać
Po prostu proszę Cię o pomoc

pozdrawiam
Arek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2017, o 20:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Możesz popatrzeć na stronie :http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/silnik-bldc-spis-tresci.html jest wszystko ładnie opisane jak takimi silnikami sterować, jak poszukasz w necie to znajdziesz też dużo gotowych projektów do wykonania.
Z innej beczki to często w tych regulatorach jest jakaś atmega, wystarczy więc naskrobać jakiś program i wgrać już podmieniony do tego sterownika co masz. To takie moje luźne pomysły ale musisz pamiętać że jak zmienisz program w swoim sterowniku to już raczej nie wrócisz do oryginału.

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

np tutaj masz ładnie opisany projekt sterownika z programem i płytką do wykonania, musiał byś tylko pogrzebać w kodzie i dołożyć zmianę kierunku obrotów.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1488939.html
Tak mi się wydaje że to powinno zdać egzamin ale zaznaczam, że sam tego jeszcze nie robiłem, bo nie miałem takiej potrzeby. Teraz bawię się sterowaniem bldc przez procesor dspic, korzystam z tego dokumentu:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... 00957a.pdf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO