Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 09:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 paź 2017, o 17:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Witam,

zbudowałem zasilacz stabilizowany 30V z maksymalnym obciążeniem 5A. Projekt był wzorowany na popularnym zasilaczu ElectrocicsLabs z moimi przeróbkami, aby wyciągnąć z niego 5A prądu. Część analogowa układu działa, więc teraz zabieram się za część cyfrową. Planuję, aby za pomocą mikrokontrolera móc:
- dokonać pomiaru napięcia
- dokonać pomiaru prądu
- dokonać pomiaru temperatury
- gdy temperatura w obudowie wzrośnie powyżej wartości zadanej, włącza się wentylator i zapala dioda LED
- pomiary prądu, napięcia oraz temperatury będą wyświetlane na wyświetlaczu LCD 2x16

Przygotowałem schemat tego układu i zanim zabiorę się na zrobienie plytki i pisanie programu, proszę sprawdzenie schematu i wytknięcie błędów.

1) Przy wyprowadzeniach ADC dałem kondensatory 100nF, bo przeprowadzając testy, łącząc układ na płytce stykowej, po dołączeniu kondensatorów wartość napięcia nie skakała. Przed dołączeniem wartość napięcia zmieniała się w dość dużym zakresie.

2) Wzorowałem się na: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896128-0.html

W zasadzie to mój pierwszy samodzielny projekt na mikrokontrolerze. Wcześniej bawiłem się na płytce stykowej oraz zestawie ATB 1.05, czytając przy tym niebieską księgę. Gdzieś w Internecie są gotowe mierniki do tego układy, ale chcę sobie zrobić swój ;-)

Obrazek


Dodaję schemat układu wrzucony jako jpg i pdf


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2017, o 19:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Myślę ,ze dużo lepszym pomysłem byłoby dodać jakiś zewnętrzny A/D. Koszt nie wielki ,a odczyty dużo dokładniejsze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2017, o 09:50 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2017
Posty: 17
Pomógł: 4

grzeniu 73 napisał(a):
Myślę ,ze dużo lepszym pomysłem byłoby dodać jakiś zewnętrzny A/D.

Czy nie jest to działanie trochę na wyrost ? W prostym zasilaczu regulowanym nie potrzebujemy jakiś laboratoryjnie dokładnych pomiarów. Sam od jakiegoś czasu użytkuje własnej konstrukcji zasilacz oparty na atmedze 328 i wewnętrznym ADC, dokładność wskazań jest zadowalająca - porównywalna do mierników Sanwa701 i UT70A które posiadam i o nie opierałem kalibracje.

Co do schematu przygotowanego przez kolegę to na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 paź 2017, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

a jak Kolega podaje sygnał o prądzie? idzie to z jakiegoś wzmacniacza czy bezpośrednio z rezystora pomiarowego? Jesteś pewien że wykorzystasz cały zakres przedtwornika A/C?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2017, o 10:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
a jak Kolega podaje sygnał o prądzie? idzie to z jakiegoś wzmacniacza czy bezpośrednio z rezystora pomiarowego? Jesteś pewien że wykorzystasz cały zakres przedtwornika A/C?


Rezystor pomiarowy w układzie zasilacza, na którym będę mierzył napięcie, ma wartość 0R47 o mocy 10W. Jako, że zakładam, że będzie przez niego płynął maksymalny prąd 5A, to spadek napięcia na nim będzie wynosił maksymalnie ok. 2,5V. Czyli wykorzystam prawie cały zakres przetwornika AC.
Dobrze rozumiem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Wklejam tutaj fragment mojego kodu, gdzie chcę dokonywać pomiarów napięcia oraz prądu na dwóch kanałach. Pomiar napięcia działa, ale pomiar prądu niestety szwankuje. Tzn. na LCD wyświetla się napis "I = 0". Dołączając obciążenie do zasilacza i kręcąc regulacją prądu nic się nie zmienia, mimo, że na pinie ADC3, gdzie jest mierzony spadek napięcia na rezystorze pojawia się zmiana napięcia w czasie regulacji ograniczenia prądowego.

Mógłby ktoś z kolegów rzucić okiem i powiedzieć gdzie popełniłem babola?


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2016
Posty: 40
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1

2,5V x 5 A = 12,5W mocy strat i napięcie skaczące do 2,5 V przy zmianach obciążenia. Zrobiłem prostownik impulsowy do ładowania akumulatorów i polecam dać dwa rezystory po 0R1 oma równolegle a napięcie referencyjne w atmedze na 1,1V. Pomiary zrobić na przerwaniach, dużo stabilniejsze są i niezależne od reszty programu, np. wyświetlanie wyników na wyświetlaczu. No i stabilizator 5V za stabilizatorem 12V a nie bezpośrednio z zasilania bo szkoda go grzać niepotrzebnie. Dławiki też na zasilanie analog w atmedze polecam z kondensatorami. Do tego diody zenera na wejściach pomiarowych bo z doświadczenia powiem że padają atmegi szczególnie na pomiarach prądu na rezystorach..
Obrazek
Rezystor 220K jest opcjonalny, daje duży zakres regulacji...
Ogólnie wartości elementów są przykładowe i trzeba je sobie dobrać obliczając do konkretnych napięć i prądów...
Sorki za obrazek ale inaczej nie potrafię wstawić z windy 10..



Ostatnio edytowano 17 paź 2017, o 16:35 przez radek3035, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 16:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Postaraj sięi wklej porzadnie obrazek - nie korzystamy z zewnętrznych serwisów bo potem znikaja i obrazki biora w łeb.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO