Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lip 2017, o 23:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Witam,

Chciałbym prosić o sprawdzenie schematu oraz projektu płytki. Założenia:

- uC Atmega 168
- układ zasilany z akumulatora samochodowego
- do układu ma być podłączony czujnik podający sygnał 0/5V
- układ ma realizować powiadomienia dźwiękowe, buzzer (bez generatora) wzmocniony tranzystorem NPN 30V/100mA
- układ ma mierzyć napięcie źródła zasilania (dioda D1 to Dioda zenera 5.1V - SOD-80), poprzedzona dzielnikiem rezystorowym, gdyż napięcie w aku może przekroczyć 12V)
- sterowanie diodą RGB (wspólna katoda)
- dioda i buzzer będą wyprowadzone na kablu, tak więc nie należy się przejmować wielkością obudowy na płytce

Całość w SMD, chciałem uniknąć przelotek a nigdy wcześniej nie projektowałem takiej płytki :)

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 05:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

schemat:

1. filtrowanie zasilania do niczego ... poczytaj sobie podstawy tutaj: http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

2. schemat bardzo źle narysowany - nie ma kropek wszędzie gdzie potrzeba więc pewnie i na PCB będą babole

3. do diody RGB stosuje się TRZY rezystory, po jednym dla KAŻDEJ z diod - bo inaczej to będą ci świeciły albo prawie nie świeciły niektóre

4. jak masz diodę RGB ze wspólną KATODĄ to katodę chyba do masy dajesz pan a nie do procka ... a z procka sterujesz anody

obejrzyj sobie ten kurs EAGLA

http://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

zobaczysz, że dużo ci pomoże - a przy takim projekcie PCB, przy wręcz KOMPLETNYM BRAKU filtracji zasilania - nie dziw się, że później procek będzie ci się np resetował - bo będzie miał prawo się resetować albo i inne wybryki robić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 16:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

belialek napisał(a):
układ ma mierzyć napięcie źródła zasilania (dioda D1 to Dioda zenera 5.1V - SOD-80), poprzedzona dzielnikiem rezystorowym, gdyż napięcie w aku może przekroczyć 12V)
Ale ma sprawdzać obecność tego zasilania czy ma je mierzyć, bo nie rozumiem jak chcesz mierzyć napięcie zwykłym pinem... Jak mierzyć napięcie to chyba wbudowanym przetwornikiem ADC ale wyjścia multiplexera ADC są na innych pinach niż ten wybrany!
Druga rzecz to po co Ci dioda zenera spolaryzowana w kierunku przewodzenia? (pominę już fakt iż w programach do projektowania diody zenera są jako osobny element)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

@mirekk36 Poprawiłem schemat zgodnie z uwagami, mam nadzieję że teraz już nie wygląda jak laurka :)

Obrazek
Obrazek

@xentis też to zauważyłem już po wrzuceniu schematu, teraz pin doprowadzony do wejścia ADC. Nie bardzo rozumiem co jest nie tak z tą diodą - rezystory były obliczone na napięcie akumulatora 12V, tak żeby przy 12V napięcie na ADC wyniosło 5V, a jak wiadomo bardzo często napięcie akumulatora przekracza 13V, tak więc wtedy na ADC będzie podawane powyżej 5V a ta dioda ma to uniemożliwić (o ile dobrze rozumiem koncepcję działania takiej diody).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Zobacz na przykładowe schenaty używające diody zenera.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

To może inaczej... Po prostu szukałem rozwiązania, dzięki któremu będę mógł zabezpieczyć port ADC przed napięciem wyższym niż 5V... Może ta dioda Zenera to był nietrafiony pomysł? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Ja nie napisałem czy źle czy dobrze, ale żebyś zerknął jak się ją stosuje.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Tak będzie dobrze?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 19:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Jeśli chcesz zabezpieczać port uC podczas pomiarów to przejrzyj artykuł

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 20:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

No, teraz to już lepiej. Jezeli chodzi o zabezpieczanie wejść to raczej stosuje się transile zamiast zenerek, gdyż są szybsze.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 20:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Jeszcze znalazłem artykuł i trochę zmodyfikowałem tego Zenera. Zaraz poczytam o tych transilach :)

Teraz schemat wygląda następująco:

Obrazek

Czy reszta schemat wygląda w miarę OK?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Tak na przyszłość.
W celu lepszej czytelności swoich schematów warto wejścia zasilania dawać od góry z masy na dole.
To samo dotyczy dzielników, które masz ładnie rozrysowane w MkAVRCalculatorze.
Obrazek

Dzięki takim prostym zabiegom ułatwisz pracę sobie.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Tranzystor dla buzera - zamieniona baza z kolektorem. Poza tym na bazie mimo potencjometru powinien być rezystor przynajmniej 1k

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Ostatnio edytowano 29 lip 2017, o 21:30 przez SylwekK, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

belialek napisał(a):
tak żeby przy 12V napięcie na ADC wyniosło 5V, a jak wiadomo bardzo często napięcie akumulatora przekracza 13V, tak więc wtedy na ADC będzie podawane powyżej 5V
A nie lepiej dobrać dzielnik tak by powiedzmy przy 15V na wejście ADC trafiało 5V? Wtedy nawet możesz zrobić pomiar właściwego naładowania akumulatora.
Druga rzecz to nie wiem co chcesz z tym pomiarem zrobić ale przy napięciu odniesienia branym z Vcc pomiar będzie niestabilny... Lepiej wybrać jako napięcie odniesienia wbudowane 1,1V i oczywiście zmienić dzielnik i diodę zenera.
Pooglądaj sobie serię Mirkowych poradników o ADC https://www.youtube.com/user/mirekk36/search?query=ADC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 00:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

@SylwekK: dzięki, poprawię

@LA72: wezmę pod uwagę w przyszłych projektach - rozumiem, że sam dzielnik jest w porządku?

@xentis: tutaj chodzi tylko o informację czy akumulator trzyma napięcie w z góry ustalonych widełkach (przydatne zimą). Poradniki oczywiście obejrzę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 09:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

belialek napisał(a):
czy akumulator trzyma napięcie w z góry ustalonych widełkach (przydatne zimą).
OK tylko napięcie 12V oznacza że akumulator jest już rozładowany. Napięcie naładowanego akumulatora waha się w zakresie 12,6V - 13,2V.
belialek napisał(a):
tutaj chodzi tylko o informację
no właśnie problem w tym, że przy napięciu odniesienia branym z zasilania wynik pomiaru może na tyle skakać (nawet kilka V), że będzie bezużyteczny - chyba że zrobisz cyfrowe uśrednianie wyniku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 10:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Aktualnie zastosowane wartości dzielnika ustawiają górną granicę na 12V.
Weź pod uwagę napięcia ładowania akumulatora.
Warto także brać ich wartości z takich rezystorów jakie się posiada.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Ok, czyli zakładając że 15V na wejściu powinno dać na wyjściu 5V:

R2=1.5kΩ
R4=750Ω

Czyli w zasadzie ta dioda Zenera też jest niepotrzebna, bo 15V na akumulatorze raczej ciężko będzie przekroczyć... Czy ona jakoś wpływa na pomiar, czy można ja zostawić?

Układ ma jednorazowo zmierzyć napięcie akumulatora przy uruchomieniu układu (może być wartość uśredniona z X pomiarów) i zasygnalizować jeżeli napięcie będzie niższe niż zdefiniowane. Jeżeli wewnętrzne źródło odniesienia się do tego nie nadaje, obecna forma również to może dorzucić MCP1525? Ja nie potrzebuję super dokładności, chciałbym mieć tylko kontrolkę w aucie żeby któregoś zimowego poranka się nie zdziwić :)

EDIT: Poprawiony schemat z wszystkimi wymienionymi w tym wątku uwagami za które bardzo dziękuję:)

Obrazek

Została tylko kwestia tego napięcia odniesienia...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 12:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

belialek napisał(a):
Czyli w zasadzie ta dioda Zenera też jest niepotrzebna, bo 15V na akumulatorze raczej ciężko będzie przekroczyć... Czy ona jakoś wpływa na pomiar, czy można ja zostawić?
Zdarzają się przypadki uszkodzenia regulatora napięcia w alternatorze, które powodują wyższe napięcie więc zenerkę bym zostawił - dopóki napięcie wyjściowe z dzielnika nie przekroczy napięcia wstecznego diody jej obecność nieznacznie wpłynie na układ pomiarowy.
belialek napisał(a):
Jeżeli wewnętrzne źródło odniesienia się do tego nie nadaje
A z skąd pomysł że wewnętrzne źródło się nie nadaje? Nadaje się dużo bardziej niż stosowanie jako napięcie odniesienia napięcie zasilania (zauważ że pomiar będzie zależny od stabilizatora napięcia który będzie zasilał układ a raczej się nie zdarza by taki stabilizator dostarczał równo 5V i to bez żadnych odchyłek)
Wybranie wewnętrznego napięcia odniesienia jest najlepszym rozwiązaniem bez dołączania dodatkowych elementów wzornikowych.
Musisz jedynie dobrać dzielnik by przy maksymalnym mierzonym napięciu na wyjściu dzielnika wystąpiło 1,1V - wtedy można się pokusić o pominięcie diody zenera bo napięcie na pinie pomiarowym może nadal dochodzić do 5V (oczywiście pomiar wtedy będzie nieadekwatny bo przy 1,1V będzie już maksymalna wartość ADC). Tak więc jeśli dzielnik byś dał np R2=68K, R4=5,1K to przy napięciu 15,8V na wyjściu z dzielnika masz 1,1V, ale bezpieczne napięcie na wejściu dzielnika będzie nawet koło 80V bo na wyjściu dzielnika będzie wtedy koło 5V czyli jeszcze bezpieczne dla uC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 13:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Brzmi jak plan! :) Czyli zmienić jedynie dzielnik na proponowany przez Ciebie, resztę układu zostawić bez zmian i wszystko załatwić programowo (konfiguracja ADC)? Czy chęć skorzystania z wewnętrznego napięcia odniesienia wymaga jakichś zmian w elementach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 13:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ja osobiście, na wejściu stabilizatora dałbym jakieś 4700uF kondensator, włączony przez jakiś niewielki rezystor i diodę szeregową. równolegle do tego konensatora dałbym rezystor 1k. Dlaczego? wyobraź sobie jakąś wysokoenergetyczną szpilkę w instalacji bo np w jakimś innym obwodzie było zwarcie, przepalił się bezpiecznik i poszła szpila napięcia w instalacje. Akumulator może to pochłonie ale może indukcyjność kabli po drodze będzie za duża i pójdzie na Twój układ. Wtedy duży kondek plus rezystor szeregowy scałkują tę energie pochłaniając część energii. Jak na wejście 7805 podasz za duże napięcie to możesz go upalić i pójdzi Ci 12V na reszte układu. To też można wyelimować dając układ crowbara na zenerce, tyrystorze i bezpieczniku. Przemyśl to bo w samochodzie się mogą cuda dziać na zasilaniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 13:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

belialek napisał(a):
Czy chęć skorzystania z wewnętrznego napięcia odniesienia wymaga jakichś zmian w elementach?
Jedyna zmiana to w przeliczaniu (bo napięcie odniesienia jest 1,1 a nie 5) no i oczywiście przy konfiguracji ADC w rejestrze ADMUX wygrać wewnętrzne napięcie odniesienia:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Sprzętowo nie trzeba nic zmieniać w stosunku do tego co masz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 13:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

@Nefarious19 stabilizator 7805 ma maksymalne napięcie wejściowe 35V, te szpilki mogą być aż tak duże? Ewentualnie mogę zmienić go na np. LM2574, wtedy tolerancja napięcia na wejściu jest wyższa i max wyniesie 40V...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2017, o 20:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Daj większy kondek na wejściu tak jak mówiłem. Nie zaszkodzi a może pomóc. W szereg daj diodę tak na wszelki wypadek jakbyś źle podłączył a jak będzie zapad napięcia chwilowy to układ Ci się nie zresetuje ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 01:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

Nie mam pojęcia czy o coś takiego chodziło czy nie :) Czy teraz będzie OK? Jaką dać wartość rezystora R10? D2 to dioda Schottkyego 2A/60V - będę ją miał w obudowie SMA i nie było typowego symbolu dla tej obudowy.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 07:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

No nie, o coś takiego mi chodziło :)

Ja stosuje taki schemat zasilania w pewnym urządzeniu zamontowanym w kilku ciężarówkach :) ani razu się nie zawiesił :)


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 08:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Zamiast rezystora 1om nawet lepiej by było jakiś mały dławik wstawić.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 08:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

SylwekK napisał(a):
Zamiast rezystora 1om nawet lepiej by było jakiś mały dławik wstawić.


Tu niestety się nie zgodzę. Ten układ ma tłumić energie a nie ją magazynować ;) dławik niewielki to można dać na zasilaniu 5V co kolega zrobił już :) Jeżeli już idziemy w dławiki to można by dać dławik sprzężony do tłumienia zakłóceń. Ale raczej nie ma sensu.

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

http://www.we-online.com/web/en/passive ... _61439.php



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 11:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2017
Posty: 25
Pomógł: 0

OK, w takim razie proszę o finalne sprawdzenie schematu - jeżeli będzie OK to zabieram się za płytkę :)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 12:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Doczytałem się że używasz buzzera bez generatora. Jednak nie doczytałem się czy ten buzzer jest piezoelektryczny czy zwykły głośniczek?
-Jeżeli piezoelektryk i będziesz go sterował generowanym z procka, to w tym układzie nie wyda z siebie żadnego głosu. Po prostu przez ten przetwornik nie popłynie żaden prąd do kolektora tranzystora sterującego, inaczej mówiąc jest on izolatorem dla DC. Jeżeli chcesz go wysterować poprawnie, to w miejsce przetwornika (buzzera) wstaw rezystor na przykład 470R a buzzer podłącz między kolektorem tranzystora a masą. Możesz też nie zmieniając układu dać jakiś rezystor równolegle do buzzerka.. kilkaset ohm powinno być ok.
-Jeżeli buzer jest elektromegnetyczny czyli zwykły głośniczek, to dobrze by było wstawić jakiś mały rezystor w emiterze, na przykład 220R dla ograniczenia maksymalnego prądu Kolektor/emiter... zależy jaką impedancję ma ten głośniczek.
Mam nadzieję że napisałem w miarę jasno...

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO