Przedstawiam wykonaną przeze mnie wytrawiarkę do płytek PCB.
Odkąd zacząłem interesować się elektroniką tworzyłem swoje układy drukowane samodzielnie metodą termotransweru a później wytrawiając miedź w nadsiarczanie sodu. Było to dosyć kłopotliwe i zajmowało trochę czasu, dlatego też postanowiłem ułatwić sobie życie i stworzyłem takie oto urządzenie.
Wytrawiarka składa się z kilku niedrogich komponentów:
-grzałka 1000W wyciągnięta z tandetnej kuchenki turystycznej (23zł),
-naczynie żaroodporne (8zł),
-obudowa także wykonana samodzielnie z zwykłej drewnianej sklejki (tak, wiem, Certyfikatu Bezpieczeństwa Pożarowego bym nie dostał) oklejonej białą folią,
-układ sterowania na ATmega8,
-wyświetlacz LCD, kilka przycisków, przełączników i przewodów.
Żałuję ale nie zrobiłem żadnych zdjęć z etapu budowy dlatego jedyne co mogę opisać to układ sterujący i zasada działania.
Układ zaprojektowany w programie EAGLE, zasilany z zasilacza sieciowego 12V, 1.5A.
Sama ATmega sterowana z stabilizatora napięciem +5V, taktowana z wewnętrznego oscylatora 8Mhz. Pomiar temperatury odbywa się dzięki termistorowi NTC 10KΩ w odpowiedniej obudowie zanurzanym w rozworze. Grzałka sterowana przekaźnikiem oraz termostatem (który był razem z grzałką w niewielkiej kuchence turystycznej), działa na napięciu 230V. Na wyświetlaczu LCD 16x2 wyświetlane są wszystkie potrzebne informacje. Urządzenie posiada 2 napędy sterowane z PWM na sterowniku L293. Pierwszy silnik DC odpowiada za napędzanie mieszadła, drugi silniczek DC z przekładnią serwomechanizmu modelarskiego oraz dwoma krańcówkami odpowiada za wysuwanie i chowanie mieszadła. Ponadto tranzystor sterujący podświetleniem zbiornika oraz złącze KANDA do programowania.
Na osobnej płytce panel sterowniczy z 6 przyciskami (gałki przycisków to zwykłe diody LED 10mm z uciętymi nóżkami, nigdzie nie mogłem dostać normalnych grzybków a takie rozwiązanie jak się okazało nawet ciekawie wygląda).
Działanie:
W menu głównym można ustawiać czas pracy w minutach, temperaturę w zakresie od 30 do 80°C, szybkość mieszana 0-100%, możemy także sterować podświetleniem. Po ustawieniu parametrów przytrzymanie klawisza TEMP/START spowoduje przejście w tryb pracy urządzenia. Wysuwa się mieszadło (jeśli zostało aktywowane w menu głównym) i odlicza się czas. Na podstawie odczytanej temperatury załączane jest i wyłączna grzałka. Histereza przełączania grzałki wynosi 5°C. Po upłynięciu ustawionego czasu program się wyłącza.
Zwykle trawienie z załączonym mieszaniem przy temperaturze 50°C trwa około 17 minut, bez załączonego mieszadła 25 lub więcej.
Wytrawiarki tej używam już ponad rok jestem z niej bardzo zadowolony
[youtube]u8eYGjA0CDQ&t=92s[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=u8eYGjA0CDQ&t=92s