Tutaj masz podstawową teorię na temat mostków H:
http://www.forbot.pl/forum/topics20/teoria-mostek-h-h-bridge-kompendium-dla-robotyka-vt111.htmCytuj:
...podłączony między silnikiem (dren) a masą (źródło).
tranzystor który masz to mosfet z kanałem typu N, więc prawidłowe podłączenie to silnik pomiędzy drenem a zasilaniem, a źródło bezpośrednio do masy.
Cytuj:
1) czy a jeżeli tak to dlaczego mosfetami trzeba sterować przez tranzystor bipolarny a nie bezpośrednio z mikrokontrolera?
Nie wiem skąd wziąłeś tę teorię, ale nic nie stoi na przeszkodzie w sterowaniu bezpośrednim z pinu procesora. Należy jednak dać mały rezystor kilka-kilkanaście omów aby ograniczyć prąd przy przeładowywaniu pojemności bramki. I pojemność bramki jest tak naprawdę największym problem przy większych częstotliwościch
Cytuj:
2) czy w tak prostym układzie (włącz/wyłącz/pwm) należy również stosować diodę zabezpieczającą między zaciskami silnika czy to tyczy się jedynie mostka h?
silnik jest elementem indukcyjnym - a przy takich należy stosować zabezpieczenie od przepięć, więc dioda jest niezbędna jesli nie chcesz ubić tranzystora. Poczytaj troszkę o elementach indukcyjnych
Cytuj:
3) jeśli chodzi o mostek h, to czy przed zmianą biegunowości na zaciskach silnika ten najpierw trzeba wyhamować do zera czy można zmieniać biegunowość jak ten nadal się kręci?
Nie zawsze w realu da się wyhamować silnik przed zmianą jego kierunku, więc czasami jest to niezbędne i mostek musi to przeżyć
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)
Cytuj:
4) do mostka h należy użyć 2 tranzystorów n (przy masie) i dwóch p (przy zasilaniu)?
znajdziesz to w opisie mostka H w linku powyżej
Cytuj:
5) czy jest coś o czym powinienem wiedzieć poza tym żeby nigdy na raz nie otwierać dwóch tranzystorów po tej samej stronie mostka h?
reszta to testy na biurku, a na wiele pytań sam będziesz mógł sobie odpowiedzieć
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)