Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 21 wrz 2024, o 09:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 maja 2017, o 23:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Witam szanownych kolegów.
Temat może trochę odbiegający od uC, no ale każdy uC może potrzebować zasilacza. :)
Kilka dni temu wpadły mi w ręce dwa uszkodzone zasilacze impulsowe 12V 10A na wyjściu. Mimo że opłacalność naprawy tych zasilaczy wychodzi różnie, postanowiłem w ramach edukacji i zdobycia doświadczenia je naprawić.
Po wstępnych oględzinach i pomiarach okazało się że uszkodzeniu uległ kondensator filtrujący po stronie pierwotnej i dwa tranzystory kluczujące oraz dwa rezystory będące w ich obwodzie.
Po wymianie uszkodzonych elementów zasilacz ruszył, ale pracuje poprawnie tylko bez obciążenia. Pod obciążeniem wydaje piszczący dźwięk (kto miał odczynienia z takimi zasilaczami zna go na pewno) a na wyjściu napięcie spada do 0 lub 3V.
Ponownie sprawdziłem wszystkie kondensatory diody i tranzystory oraz rezystory w układzie tranzystorów kluczujących, według pomiarów są sprawne. Co może być przyczyną takiego stanu. W obu zasilaczach jest ta sama przypadłość. Ponieważ miałem problem z zdobyciem tranzystorów w pierwszym zasilaczu dwa tranzystory 13007B zastąpiłem E13007-2 (tranzystory NPN) a w drugim tranzystor P10NK70ZFP (MOSFET) zastąpiłem STP10NK60ZFP. Czy to może być przyczyną problemu?
Proszę o poradę, chętnie też skorzystał bym z pokierowania do jakiś fajnych artykułów i literatury na ten temat. :) Niestety w internecie większość się chwali jak to fajnie naprawia się takie zasilacze z tym ze jedyną omawianą usterka jest wymiana kondensatorów po stronie wtórnej :(
Ponieważ nie znalazłem schematu i pewnie go się nie znajdzie poniżej zamieszcza fotki jednego z zasilaczy.

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 07:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1029
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Widzisz, przy przetwornicach takie tranzystory nie mogą być przypadkowe. Parametry na które trzeba zwrócić uwagę to dopuszczalne napięcie CE lub DS, wzmocnienie, max częstotliwość pracy, pojemność złącza.
Dla wspomnianego tranzystora 13007B np wzmocnienie przy CE=5V, Ic=2A powinno być w zakresie 20-40, natomiast dla 13007-2 przy tych samych parametrach może mieć 10-40; tak więc w najgorszym wypadku wzmocnienie może być o połowę mniejsze niż oryginalnego co może powodować że tranzystor się w pełni nie otwiera. Nie mówię że tak jest w twoim przypadku bo to by trzeba sprawdzić np oscyloskopem ale przy wymianie elementów trzeba się trzymać kluczowych parametrów.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 08:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Też tak myślałem że elementy muszą być idealnie dobrane. Hmm może ktoś mi podpowie dokładnie cały symbol i producenta tego tranzystora. Logo to trzy paski w kształcie flagi a symbol umieszczony na tranzystorze 13007B.
Dziękuję i pozdrawiam
Rafał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 09:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Proszę bardzo
http://www.datasheetspdf.com/datasheet/13007B.html

Kiedyś kupiłem chiński zasilacz +-12V. Po kilku godzinach pracy napięcia spadały do ok.8V.
Okazało się, że diody prostownicze po stronie wtórnej bardzo się nagrzewały ze względu na częstotliwość pracy. Wymiana na inne szybsze załatwiła sprawę. Niestety dobór elementów w takich zasilaczach jest krytyczny jak pisał Kolega xentis


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 09:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

Rafciu napisał(a):
Też tak myślałem że elementy muszą być idealnie dobrane. Hmm może ktoś mi podpowie dokładnie cały symbol i producenta tego tranzystora. Logo to trzy paski w kształcie flagi a symbol umieszczony na tranzystorze 13007B.
Dziękuję i pozdrawiam
Rafał.


Oczywiście należy się liczyć z możliwością istnienia jeszcze jakiegoś uszkodzenia. Ale skoro dla nauki, to jakieś doświadczenie będziesz miał.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 14:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Może ten link Tobie pomoże?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Witam
Ponieważ mam problem ze znalezieniem w sklepie tranzystora TS13007B czy mógł by ktoś potwierdzić czy dobrze przeanalizowałem dokumentacje i czy w zamian mogę użyć FJP13007 produkcji FAIRCHILD lub MJE 13007 produkcji ST Microelectronics ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2017, o 08:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Rafciu napisał(a):
Witam
Ponieważ mam problem ze znalezieniem w sklepie tranzystora TS13007B czy mógł by ktoś potwierdzić czy dobrze przeanalizowałem dokumentacje i czy w zamian mogę użyć FJP13007 produkcji FAIRCHILD lub MJE 13007 produkcji ST Microelectronics ?


Możesz to są te same tranzystory.

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2017, o 22:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Trochę już czasu minęło, no ale jakieś zakończenie chyba powinno być, więc zasilacz naprawiony z sukcesem. Uszkodzony był jeszcze jeden mały tranzystor w układzie sterowania tranzystorami kluczującymi i wymieniłem tranzystory kluczujące na zamienniki TS13007B bo te których użyłem niby bardzo podobne jednak nie pracowały do końca poprawnie.
Dziękuje za pomoc no i po pigułce dla Panów się należy.
Pozdrawiam
Rafciu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO