Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 10:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2017
Posty: 23
Pomógł: 0

Cześć wszystkim,

Potrzebuję zrealizować projekt sterownika, który po zaniku zasilania będzie mógł jeszcze trochę popracować tak aby przesłać dane po GPRS do SCADY, wysłać jakiegoś SMS-a, zasygnalizować awarię itp. - po prostu potrzebuję zasilacz buforowy "wbudowany" w główną PCB sterownika.

W związku z powyższym naszkicowałem sobie projekt takiego układu zasilania.

Głównym elementem będzie tutaj zasilacz AC/DC 230V/5V DC o wydajności 2A - http://www.tme.eu/pl/details/irm-10-5/z ... mean-well/ , który w normalnych warunkach będzie zasilał całe urządzenie.
Do tego przetwornica step-up oraz ładowarka Li-Ion wraz z akumulatorem 14500 bo tylko taki zmieści mi się w moim urządzeniu a testy pokazały, że przy oszczędnym gospodarowaniu energią będę mógł podtrzymać pracę mojego urządzenia nawet przez 2h

Potrzebuję poszukać sposobu na sprytne wykrywanie zaniku głównego zasilania oraz awarii przetwornicy AC/DC i automatyczne przełączenie na zasilanie awaryjne z akumulatora Li-Ion wraz z przetwornicą step-up.

Idea działania mojego układu przedstawiona jest na poniższym schemacie blokowych.
Chciałbym uniknąć spadków napięć a zanik zasilania chcę wykrywać "na 5V" a nie na 230V - chciałbym w ten sposób kontrolować nie tylko zanik zasilania sieciowego, ale również awarię przetwornicy.

Oto schemat.

Obrazek

Ja wiem, że istnieje DIGI LION, ale nie tędy droga jeśli chodzi o mój projekt.



Ostatnio edytowano 15 kwi 2017, o 09:35 przez Daniello, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zobacz na to rozwiązanie

http://atnel.pl/atb-digi-lion2.html

tu masz wszystko w jednym - i to bardzo małe gabaryty.... wydaje się, że może spełniać wszystkie twoje założenia - wystarczy, że na wejście będziesz podawał 5V z tej przetwornicy AC/DC i to wsio

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2017
Posty: 23
Pomógł: 0

Mirku - wiem - znam to - w przypadku jednostkowej sprawy ok, ale ja mam na myśli rozwiązanie komercyjne :)

Musiałbym się dogadać z Tobą co też chcę uczynić, ale to na PW :)

Jak masz chwilę to napiszę na Skype



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 09:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Daniello napisał(a):
w przypadku jednostkowej sprawy ok, ale ja mam na myśli rozwiązanie komercyjne

hmmm troszkę dziwnie piszesz ;) bo dlaczego już niektóre firmy (firmy podkreślam a nie hobbyści tylko) wykorzystują z powodzeniem w zastosowaniach komercyjnych nasze przetwornice i to zarówno ATB-PWR3 jak i również DIGI-LION2 ;) ... że niby co? Digi-LION2 nie nadaje się do zastosowań komercyjnych ? ;)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Daniello napisał(a):
Jak masz chwilę to napiszę na Skype


właśnie wyjeżdżam na święta do rodzinki - więc nie mam jak teraz i przez święta na Skype wpaść już ... napisz maila proszę jak coś

albo po świętach na skype napisz jak będę dostępny już - zapraszam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 10:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2017
Posty: 23
Pomógł: 0

Spróbujemy z DIGI LION bo faktycznie maleńka i pasuje do mojej PCB :)

Opiszę w e-mail wszystko bo przy większych zamówieniach będę sugerował wprowadzenie drobnych zmian - np. pominięcie gniazda USB, które jest mi zbędne.
Domyślam się, że zamawiasz montaż płytek w zewnętrznych firmach i raczej nie powinno być problemem pominięcie niektórych komponentów przy montażu lub dopasowanie wartości niektórych komponentów do moich potrzeb - m.in. wartości rezystora ustalającego prąd ładowania aku :)

To drobne zmiany, które przy większym zamówieniu można wprowadzić - znam temat z własnego doświadczenia bo sam mam swoje PCB w trzech różnych wersjach "wyposażenia" :)

No i oczywiście cena - w hurcie i przy stałych zamówieniach liczę, że się dogadamy :)

WESOŁYCH ŚWIĄT
Ja niestety muszę ukończyć projekty na wtorek więc będą to wesołe i ... pracowite święta :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2017, o 16:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2017
Posty: 23
Pomógł: 0

DL-2 jest już u mnie :)
Zaczynam długotrwałe testy.
Mam nadzieję, że się sprawdzi bo idealnie pasuje do mojego projektu :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 10:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2017
Posty: 23
Pomógł: 0

Przetwornica działa i jest ok.
Ale albo ja coś źle robię bo nie do końca zrozumiałem instrukcję albo ona jednak nie do końca działa jak ja bym chciał :)
W pierwszym poście napisałem, że potrzebuję około 2A na wyjściu do zasilania modułu GSM a przetworniczkę chcę wykorzystać jako zasilacz buforowy.

I teraz tak:
Jeśli zworkę ustawię w pozycji 1-2 (USB PWR) to na wyjściu po zaniku zasilania głównego (tego podawanego na złącze USB) nie mam napięcia - więc nie działa to jak zasilacz buforowy.
Jeśli zworkę ustawię w pozycji 2-3 (ACCU PWR) to przetworniczka działa jak zasilacz buforowy, ale zgodnie z instrukcją maksymalny prąd pobierany z wyjścia nie powinien przekraczać 500mA.

I faktycznie - w pozycji 2-3 jak tylko moduł zaczyna transmitować to się wyłącza bo chyba jakieś zabezpieczenie zadziałało na DL2.

Jest na to jakiś sposób? Coś robię źle?
Jeśli tak to ma działać to nie spełnia moich wymagań w pierwszego postu gdzie napisałem o oczekiwanym prądzie 2A :(


CD:
Okazało się, że aku rozładowany albo uszkodzony bo ok napięcie drastycznie spadało podczas obciążenia.
Po wstępnych ustaleniach z Panem Mirkiem już wiem co i ja.
Być może wątek będzie miał ciąg dalszy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO