Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 16:09


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 12:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Cześć wszystkim.
Mam płytkę dwustronną, w której na warstwie dolnej są tylko pady do montażu THT. Czy dobrym mykiem jest oblanie poligonem, który nie jest do niczego podłączony, całej warstwy dolnej? Zmniejszy to o wiele zużycie wytrawiacza. W internecie czytałem, żeby zawsze starać się do czegoś przyłączyć ten poligon, ale wydaje mi się, że to może być dobry pomysł.

Drugie pytanie już zadawałem na mini czacie, ale niestety nie wchodziłem na forum i nie wiem czy ktoś mi odpowiedział. Jeżeli na warstwie top mam jedną wspólną masę, to mogę oblać poligonem całą tę warstwę i przyłączyć go do GND?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 14:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Nie piszesz co to za płytka, a czasem ma to znaczenie.
Generalnie w podstawowych, prostych aplikacjach - wylewanie często nie jest potrzebne i niczego nie wniesie, poza właśnie oszczędnością wytrawiacza.
Więc możesz jak najbardziej. Nie musisz podłączać do niczego, możesz zostawić martwe pole, ale po co? Jak już jest, to podłącz do masy.

Drugie pytanie: TAK, zwykle właśnie tak się robi. Cały poligon jest zazwyczaj podłączony do masy.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 14:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Dziękuję za pomoc.
Na początku miałem zamiar w ogóle nie robić polygonu, bo to jest raptem kilka połączeń, ale musiałbym wtedy zrobić z 1-2 przelotki i ścieżki na 2 warstwach.
Jeszcze raz dzięki i temat można zamknąć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 14:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 279
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 4

Jeśli masz już jeden poligon masy to możesz mu we właściwościach zaznaczyć opcję ORPHANS - sprawdź ;)

_________________
http://forum.atnel.pl/topic15633.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 17:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Panowie, mam jeszcze jedno pytanie, które tylko pośrednio jest związane z altiumem, ale nie chcę tworzyć nowego tematu. A mianowicie, jeżeli wszystkie ścieżki mam na warstwie top, to elementy przewlekane powinny być na warstwie bottom, a na górnej zlutowane same wyprowadzenia? Czy mogę zrobić na odwrót, tzn. elementy przewlekane na tej same warstwie co ścieżki, a na warstwie bottom lutować wyprowadzenia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Elementy przewlekane zazwyczaj wyprowadzenia lutowane mają po stronie bottom. O ile dobrze rozumiem pytanie. Oczywiście robić sobie możesz jak chcesz, Twoja płytka. Ale po co?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 19:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Tak i zazwyczaj po stronie bottom są do nich doprowadzone ścieżki. Ja niestety zrobiłem błąd i ścieżki narysowałem na warstwie top. Na warstwie bottom mam same pady. Wolałbym umieścić elementy na górnej warstwie, czyli tam gdzie są ścieżki. W innym przypadku miałbym odbicie lustrzane układu. Problem duży to nie jest, ale jednak. Dlatego wolałem zapytać, bo w sieci widzę głównie sposób taki, że ścieżki są na warstwie bottom.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Po prostu może być mniej wygodne lutowanie. Tylko musisz zwracać uwagę przy scalakach, tranzystorach - żeby odpowiednia nóżka faktycznie była w odpowiednim miejscu, bo przy takim obracaniu łatwo się walnąć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2017, o 22:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

przy wydruku ścieżek dla bootom drukujemy jak widnieje a przy termotransferze samo sobie zrobi lustrzane odbicie, natomiast dla warstwy top trzeba przed wydrukiem zrobić odbicie lustrzane, powinna być taka opcja w programie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2017, o 12:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Tak, ale widzisz, przy projekcie ścieżki narysowałem na warstwie TOP. Jeżeli lutowałbym elementy tak, że znajdowałyby się na przeciwnej warstwie niż są ścieżki to miałbym odbicie lustrzane mojego układu. Ciężko to sobie wyobrazić, wiem. Dlatego tutaj Wam wrzucam zdjęcie.

Obrazek

Tutaj wyprowadzenia są lutowane na tej warstwie co ścieżki. Ja musiałbym to zrobić odwrotnie, dlatego pytam czy tak można.
Tak szczerze mówiąc, to nie wiem czy lepszą możliwościa nie będzie zamówienie laminatów jednostronnych. Mniejszy problem w wytrawianiu, nie musiałbym się martwić czy przy przenoszeniu druku na płytkę, nie przesuną mi się otwory. Tylko że znowu straciłbym czas. Tak to jest, jak człowiek robi coś po raz pierwszy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2017, o 15:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

fakt jak płytkę robisz termotransferem to łatwiej jest zrobić jednostronną płytkę. Jeśli ścieżki masz na top to trzeba sobie ułatwić zadanie dokładając np przelotkę i od przelotki kawałek ścieżki na bootom aby nie lutować tuż pod elementem przewlekanym np pod elektrolitem, lub pomijając przelotkę kawałek drucika polutować góre, dół w otwór elementu przewlekanego.

np Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO