Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 20:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Dobry wieczór, Umieściłem swój zestaw ATB w pudełku i dołożyłem do niego moduł pomiaru prądu oraz napięcia. Z pomiarem napięcia nie mam problemu, jednak nie mogę podłączyć modułu pomiaru prądu do zasilania z ATB i jednocześnie mierzyć na nim pobór prądu podłączając końcówki pomiarowe zamiast jumperka J2 PWR.
Jeżeli zasilam amperomierz z osobnego zasilacza to wszystko działa.
Domyślam się że problem jest w tym że amperomierz może mierzyć prąd tylko ujemnej części zasilania jeśli sam zasilany jest z tego samego napięcia, jednak nie wiem jak to rozwiązać. Może istnieje sposób aby to podłączyć pod jedno zasilanie nie niszcząc zestawu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 21:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 288
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 13

Cytuj:
Jeżeli zasilam amperomierz z osobnego zasilacza to wszystko działa.

Czyli chcesz zasilać miernik za zestawu, w którym chcesz mierzyć prąd?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 07:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Kolego, trochę mało informacji podajesz na temat konstrukcji amperomierza więc jak ktoś ma Ci udzielić jednoznacznej odpowiedzi?
Musisz przede wszystkim rozeznać co twój amperomierz ma na wspólnym potencjale: bocznik i zacisk dodatni zasilania czy też bocznik i zacisk ujemny zasilania.
Jeśli Bocznik jest na wspólnym potencjale z dodatnim zaciskiem zasilania to oczywiście możesz mierzyć prąd wpinając się w miejsce zwory J2 PWR zestawu podpinając zacisk wspólny amperomierza do źródła zasilania, a wyjście bocznika do wejścia zasilania na zestaw, czyli środkowy pin zworki J2 PWR. Jeśli jednak bocznik jest na wspólnym potencjale z minusem zasilania (co jest bardziej prawdopodobne) to niestety ale tak nie możesz mierzyć. Musiał byś rozpiąć masę zestawu i zasilania i tam wpiąć się amperomierzem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 10:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Zakupiłem taki amperomierz:
https://pl.aliexpress.com/item/100pcs-l ... b0160a8bcb
I chce go wpiąć obok zestawu atb aby cały czas pokazywał aktualnie pobierany prąd z zestawu ATB. Tylko nie wiem jak to podłączyć. Niestety ale bocznik jest na wspólnym potencjale z minusem zasilania.

xentis napisał(a):
Musiał byś rozpiąć masę zestawu i zasilania i tam wpiąć się amperomierzem.
Nie za bardzo rozumiem jak można to zrobić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 15:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Arek1111111111 napisał(a):
xentis napisał(a):
Musiał byś rozpiąć masę zestawu i zasilania i tam wpiąć się amperomierzem.
Nie za bardzo rozumiem jak można to zrobić.
Jedyna możliwość (bez przeróbek) to przy zasilaniu z zewnętrznego zasilacza poprzez przetwornicę na zestawie (czyli zworka J2 PWR przełączona na EXT)
W takiej konfiguracji:
- Plus zasilacza bezpośrednio na zacisk ARK zestawu ATB opisany "+" , oraz na czerwony cienki przewód amperomierza.
- Przewód czerwony gruby amperomierza na zacisk ARK zestawu ATB opisany "-",
- przewód czarny gruby do minusa zasilacza. Czarny cienki niewykorzystany.

Przy zasilaniu z USB będzie ciężko - musiałbyś ścieżki minusa zasilania od gniazda USB fizycznie przeciąć i w to miejsce wlutować się zaciskami bocznika, ewentualnie rozciąć przewód USB i na masie przewodu się włączyć...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 15:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

xentis napisał(a):
Arek1111111111 napisał(a):
xentis napisał(a):
Musiał byś rozpiąć masę zestawu i zasilania i tam wpiąć się amperomierzem.
Nie za bardzo rozumiem jak można to zrobić.
Jedyna możliwość (bez przeróbek) to przy zasilaniu z zewnętrznego zasilacza poprzez przetwornicę na zestawie (czyli zworka J2 PWR przełączona na EXT)
W takiej konfiguracji:
- Plus zasilacza bezpośrednio na zacisk ARK zestawu ATB opisany "+" , oraz na czerwony cienki przewód amperomierza.
- Przewód czerwony gruby amperomierza na zacisk ARK zestawu ATB opisany "-",
- przewód czarny gruby do minusa zasilacza. Czarny cienki niewykorzystany.

Przy zasilaniu z USB będzie ciężko - musiałbyś ścieżki minusa zasilania od gniazda USB fizycznie przeciąć i w to miejsce wlutować się zaciskami bocznika...


Ale w takiej konfiguracji amperomierz będzie mi pokazywał prąd pobierany przez przetwornice a nie de facto przez zestaw ATB. A na wejściu przetwornicy mam 20 V z zewnętrznego zasilacza a więc wskazany prąd musiał bym sobie przeliczać z 20V na odpowiednio 3.3V lub 5V. (jeżeli dobrze zrozumiałem).
To już wole używać dwóch osobnych zasilaczy, osobno zestaw ATB (przez przetwornice), i osobny zasilacz tylko dla amperomierza, tylko trochę nie poręcznie.

Jeśli chodzi o zasilanie z USB to nie problem bo praktycznie z tego nie korzystam, jakoś się przyzwyczaiłem do korzystania z przetworniczki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 17:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Tak to mniej więcej wygląda.
Obrazek
Pudełko po wkrętakach z biedronki wraz z przezroczystą pokrywką.
A jak by miernik zasilić z usb a zestaw atb tylko z przetwornicy (zewnętrznego zasilacza)? Wtedy amperomierz sprawdza prąd na złączce PWR, w sumie to całkiem osobne zasilanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Arek1111111111 napisał(a):
Ale w takiej konfiguracji amperomierz będzie mi pokazywał prąd pobierany przez przetwornice a nie de facto przez zestaw ATB. A na wejściu przetwornicy mam 20 V z zewnętrznego zasilacza a więc wskazany prąd musiał bym sobie przeliczać z 20V na odpowiednio 3.3V lub 5V. (jeżeli dobrze zrozumiałem).
Z przeliczaniem nie jest to taka prosta sprawa bo tu jeszcze w grę wchodzi sprawność przetwarzania energii przez przetwornicę, a niestety ta zależy od napięcia zasilania, napięcia wyjściowego ale również od temperatury i pobieranego prądu. Aby robić pomiar za przetwornicą musiał byś rozdzielić masę za przetwornicą od całego układu ATB i tam wpiąć bocznik miernika...

Arek1111111111 napisał(a):
A jak by miernik zasilić z usb a zestaw atb tylko z przetwornicy (zewnętrznego zasilacza)? Wtedy amperomierz sprawdza prąd na złączce PWR, w sumie to całkiem osobne zasilanie.
Ale punkt odniesienie jakim jest masa i tak jest jedna zarówno dla USB jak i zasilania z przetwornicy więc tak też się nie da!



Ostatnio edytowano 18 kwi 2017, o 18:01 przez xentis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 17:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

To wygląda najrozsądniej, może dało by się jakoś to zrobić jeszcze na przetwornicy aby nie niszczyć zestawu, (nie tracić gwarancji).

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Chyba w takim razie sobie odpuszcze ten pomysł, kiedyś może zrobię swój woltomierz, amperomierz na atmedze który będzie mógł mierzyć prąd z dodatniej gałęzi zasilania. W każdym razie dziękuje za cenne podpowiedzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 18:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Arek1111111111 napisał(a):
może dało by się jakoś to zrobić jeszcze na przetwornicy aby nie niszczyć zestawu
Ale przetwornica ma tylko jedną nogę masy tak jak stabilizatory liniowe więc nijak się tego nie da zrobić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 18:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

A jak masę od zewnętrznego zasilacza dołączyć bezpośrednio do przetwornicy i urwać ścieżkę masy która dalej prowadzi na wspólny środkowy pin. Wtedy łącznikiem tych mas mógłby teoretycznie być bocznik mojego amperomierza.Nie wiem czy nie za bardzo odbiegam od rzeczywistości ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 19:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Powinno zadziałać - choć mało elegancka taka przeróbka...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 20:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Niom wiem że nie jest elegancka ale na pewno wygodniejsze niż latanie z dwoma zasilaczami i plątanina kabli :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 20:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Tak się zastanawiam! Pomiar prądu zestawu to taki bajer. Po co Ci to jeśli w każdym module masz zabezpieczenie przed przeciążeniem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 21:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Nie chodzi mi o ochrone przed przeciążeniem a o zobrazowanie np. stosunku częstotliwości pracy atmegi do poboru prądu. Tak samo włączenie wyłączenie niektórych peryferiów. Oczywiście Mówię o testowaniu urządzeń które docelową mają pracować na zasilaniu bateryjnym. Często obok zestawu plątał się zwykły multimetr ale nie jest to wygodne, mało czytelny wyświetlacz i co chwile się wyłącza. A tak to na bieżąco wystarczy rzut oka i widzę czy porównywalnie jest troszkę lepiej, czy nic się nie zmieniło. Teraz Projektuje sterownik taśmy ws2812 który również zasilany jest akumlatorkiem więc ciągła ocena które kolory, jaka jasność, które efekty są bardziej prądożerne a które mniej jest nie do ocenienia. Wtedy wiem na ile mogę sobie pozwolić i jaki akumulatorek sobie dobrać. Testuje to sobie na 5m taśmy więc wystarczy dać troszkę za dużą jasność i nawet przetworniczka ATB nie wyrabia, diody przygasają mrużą, kolory robią się inne niż powinny a ja się zastanawiam o co chodzi. Mając jednoczesny ciągły podgląd napięcia i prądu pobieranego przez zestaw/przetworniczkę, wystarczy kątem oka zerknąć że napięcie za małe, prąd za duży- wiadomo o co chodzi.
Rozumiem że nie dla każdego taki patent był by przydatny, jednak dla mnie to ogromne ułatwienie i przyśpieszenie w pracy:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Dzięki za wyjaśnienie! Ale ten pomiar prądu wykonuj na Taśmach, zasilanych z oddzielnego zasilacza. Jeśli musisz korzystać z zasilania ATB, to na jego wyjściu. Sorry ale nie wiem gdzie jest wyjście!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO