Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:42


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 gru 2016, o 12:25 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2016
Posty: 22
Pomógł: 0

Cześć,
nie wiem czy piszę ten post w odpowiednim dziale, ale wydał mi się on najwłaściwszy.
Ostatnio kupiłem programator MKII, ze względu na to że chciałem przerzucić się z eclipse na Atmel Studio.

Programator jakiego używam to "AVR MKII Pro 2.0 zgodny z MKII ISP".
Na stronie botlandu, z której kupiłem wyżej wspomniane urządzenie, była załączona instrukcja, która pokazywała jak skonfigurować programator do pracy z Atmel Studio, zrealizowałem ją krok po kroku i Co prawda IDE firmy Atmel wykrywa poprawnie programator ale po podłączeniu go do płytki ATB i próbie zbudowania programu wyskakuje błąd który nie jest opisany, z instrukcji zestawu ATB wynika że nie trzeba zmieniać nic przy zworkach w stosunku do programowania zestawy ATB przez port USB i wbudowany programator.

Poniżej załączam zrzut z Atmel Studio:
Obrazek


PS. Życzę wszystkim wesołych świąt! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 12:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Kolego na płytce wbudowany programator to usbasp więc sądzę że brak Tobie jest sterowników do tego programatora.

Włącz MKavrCalculator i tam masz w zakładce instalację sterowników prosto z MKavrCalculator.

Dodatkowo a AS wybierz usbasp jako programator dla danego projektu.

Pozdrawiam i Spokojnych Świąt życzę.

Wysłane z mojego Kruger&Matz DRIVE 4 przy użyciu Tapatalka

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 12:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Przecież ten komunikat nie ma nic wspólnego z programatorem, a tylko i wyłącznie informuje, że (There were build errors) czyli tak na chłopski rozum jest jakiś błąd w kodzie.
Masz w kodzie:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Na końcu tej linii musi być ";" prawda?
To samo z kolejną linią z tym, że powinna ona wyglądać raczej tak:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Dzięki temu dioda zacznie sobie wesoło migać. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 13:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tak to jest jak się pisze z telefonu i obrazka w Tapie.... nie powiększa do prawidłowej rozdzielczości.
Dlatego odpisałem o programatorze bo sądziłem że to problem z wgraniem wsadu jak to wynika z informacji autora:

Krlk napisał(a):
Programator jakiego używam to "AVR MKII Pro 2.0 zgodny z MKII ISP".

... po podłączeniu go do płytki ATB i próbie zbudowania programu wyskakuje błąd który nie jest opisany, z instrukcji zestawu ATB wynika że nie trzeba zmieniać nic przy zworkach w stosunku do programowania zestawy ATB przez port USB i wbudowany programator.


_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 13:42 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2016
Posty: 22
Pomógł: 0

majster Z tego co mi wiadomo to w AS nie ma możliwości bezpośrednio programować za pomocą USBASP, trzeba coś kombinować, dlatego kupiłem programator MKII :)
Poza tym Zestaw ATB ma możliwość podłączenie zewnętrznego programatora przez złącze ISP, i z tej możliwości chce skorzystać :)

anshar o ile średnik to był błąd, masz rację to jednak zapis:
Kod:
PORTC &= ~(1 << PC0);

jest pożądany bo chcę wystawić 0 na uC ze względu na to że w zestawie ATB diody led są podłączone Katodą do uC :)

Po poprawieniu kodu wyskakuje w dalszym ciągu błąd. Mianowicie:
Obrazek

I to jest właśnie rzeczony problem :)


A może błędnie rozumuję i nie mogę podłączyć do zestawu ATB programatora MKII tak żeby móc zaprogramować mikrokolcka IDE od atmel'a ? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 13:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Krlk napisał(a):
Zestaw ATB ma możliwość podłączenie zewnętrznego programatora przez złącze ISP, i z tej możliwości chce skorzystać


W czym problem ? ... bo jak na razie wszystko co opisujesz od samego początku nie ma ŻADNEGO związku z zestawem ATB ...

Krlk napisał(a):
Z tego co mi wiadomo to w AS nie ma możliwości bezpośrednio programować za pomocą USBASP, trzeba coś kombinować

No no ... a z twoim programatorem jak widać też kombinujesz i kombinujesz ;) .... i na razie same kłopoty

Być może nie wiesz to tylko podpowiem, że biorąc w ręce ECLIPSE - w ogóle nic nie trzeba kombinować - podłączyć tylko

JEDNYM KABLEM USB zestaw do kompa i masz pan:

1. zasilanie zestawu
2. programator sprzętowy ATB-USBASP który ślicznie śmiga w Eclipse
3. komunikację RS232 za pomocą układu FT232R

i ZERO kombinacji ... ale ok jeśli o tym wszystkim wiesz - to nie było tematu - walcz dalej z Atmel kocim Studio i swoim programatorem MKII ... którym na 100% można programować procka w zestawie ATB i to nawet z Eclipse ;) ... ale ok pssst nic nie mówiłem o Eclipse.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 14:30 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2016
Posty: 22
Pomógł: 0

Panie Mirosławie. Wiem o Pańskim podejściu do Eclipse i AS, ale ze względu na to że jestem przyzwyczajony do Visual Studio i jego funkcjonalności.

Mimo wszystko chciał bym pociągnąć ten temat, bo zależy mi na odpaleniu programatora z AS.

Nie wiem dlaczego ale przy próbie programowania jak wcześniej pokazałem wyskakuje błąd komunikacji.
W zakładce "Tool" AS widzi programator, ale przy próbie zaprogramowania nie widzi...pomimo że programator jest oczywiście podłączone a w menadżerze urządzeń jest on widoczny jak niżej.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 14:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jeśli uważasz, że to problem zestawu ATB to co za kłopot włożyć sobie czystego procka w stykówkę i podłączyć do niego programator ? ... no co za problem ? Ja bym już dawno na twoim miejscu sobie zrobił taki test żeby się dowiedzieć czy problem leży w ATB gdybym miał takie przypuszczenia - chociaż nie wiem skąd ;) ...

Okaże się zapewne, że "procek w stykówce też będzie powodował ci takie szopki" - a wtedy będziesz już wiedział na 100%, że winny nie jest ani procek w stykówce ani ATB - tylko to, że nie udaje ci się skonfigurować swojego programatora w AS.

Mam nadzieję, że podałem bardzo przejrzysty sposób jak warto podchodzić w ogóle do testów ... bo tym sposobem sam sobie jesteś w stanie odpowiadać na wiele tak podstawowych pytań i skupić się na szukaniu już właściwego problemu - zamiast domyślać się niestworzonych historii ...

Nie piszę tego wszystkiego broń Boże złośliwie - żeby zaraz nie było ... ot podpowiadam kroki jakie można podjąć w takich prostych sytuacjach ...

Nie oczekuj tylko ode mnie proszę pomocy w AS bo ja ani nie używam AS ani tego rodzaju programatora więc nie wiem, ale może znajdzie się ktoś kto używa i coś podpowie dalej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 14:51 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2016
Posty: 22
Pomógł: 0

Panie Mirosławie, zdecydowanie nie rozumiem pańskiego poruszenia. W dwóch Pańskich postach próbuje Pan udowodnić że problemem nie jest zestaw ATB, podczas kiedy nigdzie tego nie sugerowałem. Nie miałem pomysłu gdzie mógł bym umieścic ten post więc umieściłem go tutaj bo korzystam z zestawu ATB.
Gdzie miałem umieścić problem ? w mikrokontrolerach AVR? No nie. W języku C? też nie więc wybrałem ten dział. i opisałem problem dosyć szczegółowo. Jeżeli myśli Pan że temat nadaje się do innego działu to proszę go tam przenieść.

Nie oczekuję konkretnie od Pana pomocy w AS a od społeczności zgromadzonej na tym forum. Możliwe że ktoś spotkał się z takim problemem.

Co do wyciągnięcia uC z zestawu. Byłby to oczywiście pierwszy krok jaki wykonałbym gdybym miał stykówkę, kondensatory i diody przy sobie ale jako że przyjechałem do domu to zabrałem ze sobą tylko zestaw ATB programator MKII i ASBUSP oraz kilka rzeczy z zestawu Atnel.

Życzę wszystkim udanego wieczoru, mam nadzieję że wrócimy do tego tematu po wigilijnej kolacji bądź w dniu jutrzejszym :) WESOŁYCH ŚWIĄT! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 16:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Krlk napisał(a):
anie Mirosławie, zdecydowanie nie rozumiem pańskiego poruszenia. W dwóch Pańskich postach próbuje Pan udowodnić że problemem nie jest zestaw ATB, podczas kiedy nigdzie tego nie sugerowałem. Nie miałem pomysłu gdzie mógł bym umieścic ten post więc umieściłem go tutaj bo korzystam z zestawu ATB.
Gdzie miałem umieścić problem ? w mikrokontrolerach AVR? No nie. W języku C? też nie więc wybrałem ten dział. i opisałem problem dosyć szczegółowo. Jeżeli myśli Pan że temat nadaje się do innego działu to proszę go tam przenieść.

A gdzie ja jestem tak rzekomo poruszony ? ... ja nie widzę żadnego problemu z tym gdzie umieściłeś pytanie ... poddałem ci kilka pomysłów co i jak sprawdzać - tak jak ja bym to robił bo jak mówię nie używam ani AS ani tego programatora - to jeszcze źle ? ;) ... doprawdy nie rozumiem skąd takie domysły o moim poruszeniu czy nerwach ? ...

zwróciłem ci tylko uwagę, że masz (moim zdaniem) coś źle skonfigurowany programator z AS - co zresztą widać po ostatnich komunikatach i żebyś nie brnął w ślepy zaułek to podpowiadałem jak możesz się o tym przekonać.

Wesołych świąt ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 16:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Krlk napisał(a):
majster Z tego co mi wiadomo to w AS nie ma możliwości bezpośrednio programować za pomocą USBASP, trzeba coś kombinować, dlatego kupiłem programator MKII :)
Poza tym Zestaw ATB ma możliwość podłączenie zewnętrznego programatora przez złącze ISP, i z tej możliwości chce skorzystać :)



No to się zastanów bo ja tu czytam że chcesz użyć usbasp w ATB


Krlk napisał(a):
z instrukcji zestawu ATB wynika że nie trzeba zmieniać nic przy zworkach w stosunku do programowania zestawy ATB przez port USB i wbudowany programator.



Wysłane z mojego Kruger&Matz DRIVE 4 przy użyciu Tapatalka

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 gru 2016, o 21:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

#Krlk
W zestawie ATB możesz bez problemu użyć AVRISP mk II Pro - sam taki posiadam i działa. Także pod AS (choć wolę ECLIPSE). Poszukaj na Allegro sprzedającego Eltronics. Tutaj ich aukcja:
http://allegro.pl/programator-mkii-avr- ... 08979.html
W opisie aukcji masz instrukcję, oprogramowanie i sterowniki do niego. Skorzystaj z nich, proszę. Poza tym na stronie naszego kolegi SunRivera: www.sunduino.pl masz kilka wątków poświęconych temu programatorowi - przejrzyj je proszę, bo są warte tego.
m.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2016, o 01:15 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2016
Posty: 22
Pomógł: 0

Zostawię rozwiązanie problemu bo po przejrzeniu internetów można zauważyć że nie jest to wcale niespotykany problem a w polskich interentacho tym się nie pisze.

Nie działa Ci programator MKII, mimo że widzisz go w menadżerze urządzeń i zainstalowałeś sterowniki dostarczone przez producenta?

1. Pobierz program "Zadig".

2. Podłącz programator.

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2016, o 09:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 100
Lokalizacja: Malbork
Pomógł: 12

tungu napisał(a):
Poszukaj na Allegro sprzedającego Eltronics.
Też posiadam programator z tej firmy (poprzednia wersja). Podłączony pod zestaw ATB bardzo dobrze się sprawdza. Eclipse wykrywa bez problemu. Wszytko pracuje na linuxie Kubuntu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO