Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 04:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lip 2012, o 13:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 64
Pomógł: 0

Witam.
Oglądając ten filmik na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Rf5HBLzD ... re=related
- zauważyłem jak fajnie gościu przenosi toner na laminat - tu akurat nawet sam go robił, ale nie o to chodzi.
Papier praktycznie po paru sekundach pod wodą sam spłynął...
Czy ktoś miał do czynienia z czymś podobnym i wie gdzie to można kupić?

Zetknąłem się kiedyś z wykorzystaniem papieru woskowego z pod naklejek, ale moja drukarka niezbyt lubi ten śliski papier -część tonera zdrapuje, a część jest tylko nadrukowana jak rozmyta kropla -tylko kontury, bez wypełnienia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lip 2012, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

A słuchasz co ten pan mówi ?? :D
don"t move for five minutes czy coś w tym stylu.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lip 2012, o 14:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Kupujesz taki papier na alledrogo - sprzedawał go user o nicku: markosik20 jakoś tak - bardzo dobry papier żaden tam śliski

a do wody doadaj KONIECZNIE proszku do prania a nie płynu do mycia naczyń ;) to papier jak sam nie spłynie to bardzo lekko zejdzie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lip 2012, o 14:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 64
Pomógł: 0

Dzięki. Sprzedawcę znam. Mam nawet jego papier.
Z samym wykonywaniem płytek problemu nie mam. Tak ma tym polecanym papierze, jak i takim zwykłym w ze sklepu marki "dzień dobry papier kredowy proszę".
Od dawna wykorzystuję technikę żelazkową do produkcji tak zwanych części fotorawionych w modelarstwie z blaszki mosiężnej lub miedzianej 0,2-0,3mm, a tam nie raz przesunięcia 0.1-02mm dyskwalifikuje całą płytkę z częściami, Więc tym bardziej z płytkami pcb nie mam.
Po prostu taki papier ułatwił by życie stąd pytanie o dostępność i przetestowanie tego wynalazku.

Widziałem też kiedyś na filmikach taką folię do termotransferu na sucho. Pokryta była jakąś niebieską warstewką jak kalka.
Po naprasowaniu na laminat też idealnie toner odrywał się od folii z tą niebieską warstewką.
Ale nie udało mi się nigdzie tego w rozsądnych odległościach i ilościach dostać.

A odnoście mowy na filmiku, no tu gorzej, język inny niż ojczysty to spory problem dla mnie Coś tak się łapie słuchając i czytając:( A i przyznaję się za bardzo się na tym nie skupiałem.

EDIT:

Aha Mirku pod sam koniec moczenia polecam dolać trochę octu. Rozpuszcza on kredę i polepsza odchodzenie przyklejonej kredy do laminatu - mniej tego białego do ścierania po odejściu papieru.

A sam laminat po odmoczeniu - gdy mamy problemy z podtrawioną siateczką na ścieżkach, czy większych powierzchniach, warto zawiesić na chwilę w dużym naczyniu (słoiku), na którego dno wleje się trochę Nitro, lub Acetonu.
Opary ciut nadtapiają toner i te mikro pory się zalewają wtedy. Ten proces też pomaga w mocniejszym wtopieniu się tonera w lamianatm, co tez poprawia krawędzie ścieżek. Mniej podtrawień.

Aha Płytka jest dość delikatna na zarysowania po wyjęciu z oparów. Ale to trwa jakieś 30 sek do minuty. I wszystko wraca do normy. A naprawdę poprawia właściwości tonera.



Ostatnio edytowano 16 lip 2012, o 16:00 przez marciu11, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lip 2012, o 14:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012
Posty: 174
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 19

witam,

ja kupiłem taki papier http://allegro.pl/papier-kredowy-130g-2 ... 96861.html i toner idealnie przenosi się na laminat i wystarczy sama zimna woda z kranu żeby papier odkleił się od laminatu. Mogę Ci ten papier polecić z czystym sumieniem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 12:22 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Zastanawiam się nad taką metodą wykonywania. 8 zł za format A4 folii.


http://www.youtube.com/watch?v=u2XQb9oV ... tu.be&hd=1



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 14:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 64
Pomógł: 0

Mam taką folię, a przynajmniej tak samo wygląda. Kupiona aby wypróbować robienie części fototrawionych w modelarstwie i prawdę mówiąc mino zużycia już więcej niż A4, nie doszedłem do zadowalających rezultatów. Nie potrafię jej dobrze wgrzać na laminat a później "wywołać" odłaźi mi podczas wywoływania - jak by się odmaczała, lub zmywa całość. Próbowałem już i w krecie i w wywoływaczu ze sklepu elektronicznego...
W sumie rezultaty mam mizerne, już na positivie lepiej mi szło.

Choć 8zł majątek nie jest może warto wypróbować inną folię - rozumiem że mówisz o tej ofercie z Allegro? Gości ma też taką foto-folię do wykonywania soldermaski - mas tym się zastanawiałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 16:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2011
Posty: 401
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 7

Ostatnio robiłem płytki korzystając z papieru z pisemka "Twoje imperium" ;).
Wyszły nawet lepiej niż z dedykowanego papieru z Allegro. Choć trzeba taką kartkę z pisemka przykleić taśmą do zwykłej A4 ponieważ papier gazetowy jest wiotki i może zablokować nam drukarkę.
Za to odmacza się rewelacyjnie w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego czy octu. Do przenoszenia wydruku na miedź używam przerobionego laminatora z regulatorem PID na atmelku - sensorem temperatury jest o ile pamiętam 1n4148 ;).

_________________
Czekamy na RedBook'a!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lip 2012, o 22:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 64
Pomógł: 0

@szopler Masz schemat tego termostatu? Może u mnie problemem jest temperatura? Lamiator jak mam to jakiś za 35zł z Netto i może da się go jakoś podkręcić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 08:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Marciu11 -- powinieneś mieć na wałkach ok 190 st. Laminator ma 120st

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 11:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 64
Pomógł: 0

No właśnie już się doczytałem tego faktu.
Ale z żelazkiem też nie za bardzo mi szło, a z nim metodą "tonerową" nie mam najmniejszych kłopotów. Choć może znowu tu docisk jest za mały...
No nic, już jeden z kolegów podesłał mi linkę do przeróbki laminatora, to coś pomajstruję w najbliższym czasie i się okaże.

Dzięki i pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 12:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2011
Posty: 401
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 7

Kod:
http://thomaspfeifer.net/laminator_temperatur_regelung.htm

Proponuję przerobić sobie nieco - dodać przycisk zmieniający temperaturę na zasadzie niska/wysoka/niska i 2 barwną diodę LED do sygnalizacji. Wtedy będzie można wykorzystać laminator normalnie do laminowania a po przełączeniu do robienia płytek.

_________________
Czekamy na RedBook'a!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 15:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 paź 2012
Posty: 16
Pomógł: 0

Dopytam w tym temacie, bo w sumie też dotyczy tej metody wytwarzania płytek.
Macie jakiś patent na równe przykładanie folii/papieru ze ścieżkami z dwóch stron płytki (2 warstwy)? Zawsze mnie to strasznie irytuje jak robię płytkę, bo wiadomo nigdy się idealnie równo tego nie przytnie a minimalne przesunięcia są niewskazane. Najciężej mi to wychodzi jak płytka jest mała.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 16:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

to się robi "na kopertę" ;)

czyli drukujesz sobie np na większej kartce stronę BOTTOM a na nieco mniejszej stronę TOP

składasz je pod światło żeby idealnie się spasowały i po lewej i prawej stronie przyklejasz (ale tak żeby się nie przesunęło) tą mniejszą kartkę, taśmą klejącą zwykłą) do tej nieco większej

potem wystarczy wsunąć laminat pomiędzy te dwie kartki - rozprostować i jeszcze nigdy nie wyszło mi źle - gdy tak robiłem swego czasu ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Zrobiłem filmik na szybko żeby pokazać moje małe pudełeczko które mi pomaga w robieniu płytek sposobem na kopertkę :)


Trzy razy ten filmik robiłem miałem nawet jeden fajnie nagrany no ale wszystko znikło z kompa, dlatego na szybko takie coś skleiłem.
To tylko żeby pokazać pomysł, jak robię płytki to wszystko mam do perfekcji zrobione żebyście sobie nie pomyśleli że ja to taki babroh :roll:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 19:58 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Czy ja dobrze widzę że oświetlasz płytkę diodami umieszczonymi na bokach ramki???



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 20:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Tak, jak już parę razy się poparzyłem gorącą lampa odpuściłem sobie i zrobiłem takie coś bez projektowana tak spontanicznie, ale muszę przyznać ze te diody aż rażą, może na zdjęciach tego nie widać ale w realu oświetlają mi cały pokój :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Nawet z pleksi nie ściągam foli ochronnej, bo wszystko pięknie jest oświetlone :) Ale już mam gotowy kawałek do ciecia oraz śrubki ale ten czas tak szybko leci hehe :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 20:35 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Tylko że świecąc na płytkę z boku robisz błąd. Świeci się prostopadle do płytki.

Narażasz się na ryzyko podświetlenia rysunku ścieżek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2012, o 23:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Ja jak wytrawie dwie płytki w roku to jest dobrze :) przy smd wyszło mi dobrze, wiec dla mnie taki bubel spełnia swoje zadanie :)
Oczywiście nie byłbym sobą jakbym na następny dzień nie wymyślił czegoś nowego wiec będzie V2 ale to dopiero za rok albo dłużej, bo kaski ani miejsca na biurku nie ma ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO