Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Inteligetny dom
PostNapisane: 31 paź 2016, o 08:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

Witam Panowie potrzebuję małej podpowiedzi ludzi bardziej doświadczonych. Kierunku którą drogą mam iść. :?: Chodzi o to że składam taki projekt można powiedzieć w pewnym sensie na miarę inteligentnego domu. 8-) Otóż mam takie założenia z tym związane.Pierwszy moduł to po prostu płytka z atmagą32 np. drugi moduł to moduł sterowania światłem,trzeci moduł to sterowanie żaluzjami itd.Chciał bym przesyłać do atmegi komendy różnymi drogami np.poprzez bluetooth z atmela następnie atmega miała by wysłać szyną danych rozkazy na poszczególne moduły czyli atmega wysyła rozkaz otwarcia żaluzji w pokoju to sygnał poprzez szynę danych steruje moduł do obsługi żaluzji.
Tak to mniej więcej widzę. ;) Pytanie moje właśnie.Jak to zrealizować? Najprościej było by wszystko jedną szyną poprzez UART ale nie wiem czy to dobry kierunek a może UART pomoiędzy bluetooth i atmegą32 a rozkazy z atmegi poprzez i2c
Czy ktoś już kombinował z czymś podobnym czy jest to dobry kierunek myślenia czy na samym początku zaczynam iść złą drogą :shock:
Proszę o podpowiedzi
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2016, o 08:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Transmisję przewodową zrealizujesz za pomocą np rs485, bezprzewodowo połączysz się za pomocą bt lub WiFi.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2016, o 08:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 288
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 13

Jak masz na kilka metrów mieć transmisję do różnych procesorów no to rs485 najlepiej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2016, o 09:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 252
Lokalizacja: obok Częstochowy
Pomógł: 14

To zależy też, czy tą instalację będziesz montował w gotowym budynku, czy dom jest w budowie.
U mnie całe sterowanie i układy wykonawcze znajdują się w jednej rozdzielce + rozdzielka z bezpiecznikami.
1. Główny moduł na Atmega32 z wejściami na klawisze + wifi
2. Moduł ekspandera wejść Atmega88
3. Dowolna ilość modułów wykonawczych na 74HC595 z przekaźnikami
Wszystkie moduły w obrębie rozdzielni skomunikowane po SPI.

Tak to wygląda w trakcie montażu:
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2016, o 10:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 162
Pomógł: 6

Zainteresuj się Node-RED + serwer mqtt. Właśnie zaczynam to wdrażać w życie.. Bardzo ciekawie się zapowiada...
Zobacz ten filmik...
https://youtu.be/ixuXI4lQL1U



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2016, o 21:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Witam,
z tym inteligentnym domem to uważaj trochę bo apetyt rośnie w miarę jedzenia...

szybko z tego co kolega Rafa pokazał, możesz dojęć do czegoś takiego...
Obrazek
I wierz mi, że zaczęło się chęci obsługi rolet i światła za pomocą AVRka a skończyło na zamontowaniu takiego potworka i sprzętu co jakiś czas przybywa
Obrazek


Co do tematu, najlepszym i najbardziej niezawodnym i chyba najtańszym będzie RS485. Wada jest jedna. Kucie ścian i jedziesz z magistralą od punktu do punktu. Cała reszta to pikuś. Pan Pikuś ;]

Radio - nie ma kucia ścian - ale teoretycznie bo każdy moduł potrzebuje zasilania i często całkiem bez przeróbek instalacji się nie obejdziesz, a koszty kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy wyższe.

Jak masz dom/mieszkanie w budowie lub robisz poważny remont - idź w kabel.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 01:03 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2016
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam, ja robię na f&home, wszystko radiowe. Ogólnie rozdzielnice to jak największą montuj. Ja co projekt to wkładam większe a i tak zawsze problem mam to upchać :)

Pozdrawiam Rafał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 10:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Zainteresuj sie projektem HAPCAN http://hapcan.com - co prawda na PIC ale podejrzeć rozwiązanie możesz. Tam wykorzystywana jest magistrala CAN. Projekt jest open do pewnego stopnia więc nie trzeba wyważać drzwi. Druga rzecz to projekt MySensors https://www.mysensors.org/ - masz gotowa biblioteke w oparciu o wifi która ma sporo ciekawych rozwiazań, a od nowo wypuszczonej wersji 2.0 również ethernet, jak i czujniki mogą być bezpośrednio podpięte pod gateway. Mysensors wspiera np. Domoticz http://www.domoticz.com - którym możesz zrealizować wizualizację parametrów.

Jeśli jesteś na etapie budowy/remontu i możesz położyć magistralę - to szedłbym w tym kierunku. Ja planuję pociągnąć magistralę przez wszystkie włączniki a resztę urządzeń umieścić w rozdzielni. Magistrale czy CAN czy RS-485 - kwestia długości i ilości urządzeń. Urządzenia wykonawcze planuje zrobić w topologi gwiazdy i umieścić jej w szafie rozdzielczej, aby nie ciągnąć magistrali przez dodatkowe urządzenia dopuszkowe.

Co do wifi - dla mnie to ostateczność - albo tam gdzie nie możemy zrobić remontu, albo do urządzeń, których nie przewidzieliśmy na etapie projektowania IB. Albo gdzie odległości będą znaczne np. brama wjazdowa, komputer ogrodowy czy stacja pogodowa.
Jeśli chcesz iść w radio to bluetooth bym odpuścił. Zainteresuj się modułami np.
http://www.banggood.com/5Pcs-433Mhz-RF- ... 51033.html

czy
http://www.banggood.com/4Pcs-10PINS-NRF ... 48142.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 19:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nie stosuję u siebie ani Wifi ... no jest w jednym punkcie -- połączenie z ruterem jednostki centralnej
ani tym bardziej tych badziewnych modułów 433 ... owszem sa dobre do sterowania np otwieraniem bramy , ale do niczego więcej
podatność na zakłócenia itd ....

Za to postawiłem na ZigBEE i zero problemów - w sieci na tą chwilę mam 236 urządzeń i modułów wykonawczych
prostota implementacji , i doskonałe zresztą do tego celu zaprojektowane parametry ,.,.,

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 23:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

SunRiver napisał(a):
Nie stosuję u siebie ani Wifi

SunRiver napisał(a):
Za to postawiłem na ZigBEE i zero problemów - w sieci na tą chwilę mam 236 urządzeń i modułów wykonawczych
prostota implementacji , i doskonałe zresztą do tego celu zaprojektowane parametry ,.,.,




To tak dla jasnosci bo dla wiekszosci WIFI kojarzy się głównie z bezprzewodową siecią nie zagłębiając się czy to jest 802.11 czy 802.15 :D Zgadzam się w 100%, że ZigBEE jest ok ale to nadal "radiówka". Po drodze jest jeszcze Z-Wave - też dość popularny ze względu na pewną firmę na F ;) A nad ZigBEE - powiedziałbym jeszcze XBee, które go wykorzystuje. Ja jednak jestem zdecydowanym zwolennikiem magistrali. Nigdy nie wiadomo co kto kiedy na to 2.4 jeszcze wpusci a pasmo z gumy nie jest.

Co do tych badziewnych 433 czy nrf24l01 czy esp8266 zawsze to lepsze niż bluetooth o którym pisał autor. W sieci można znaleźć wiele rozwiązań wykorzystujących w szczególności nrf24l01. Zreszta biblioteka MySensors na dzień dobry wspierała NRF24l01 - w tej chwili wspiera ESP8266 czy RFM69.
Ma wsparcie dla gatewaya ale tez dla node repeaterow, które potrafią "wzmocnić" sygnał WIFI. Na YT mozna odnalezc sporo "wdrożeń" działających.

Możliwości jest tak na prawdę dużo :) Swoja drogą możesz uchylić rąbka tajemnicy o swoim IB ? Może być choćby na priv. Jestem ciekawy jak Ty to rozwiązałeś jeśli chodzi o ZigBEE.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lis 2016, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

Witam ponownie.
Od razu chcę wszystkim bardzo bardzo podziękować za zainteresowanie się moim tematem i liczne podpowiedzi 8-) .Z tego co widzę to najbardziej przekonywująca jest jednak transmisja po szynie RS485.Wiadomo co po kablu to jednak po kablu,jeżeli to tylko możliwe.W moim przypadku jednak to najlepsza opcja ponieważ kładąc instalację od razu wrzuciłem w ściany właśnie taką szynę danych to teraz wystarczy tylko z tego skorzystać ;) .Zrobiłem na początek włączanie i wyłączanie różnych świateł poprzez bluetooth apkę do tego celu pobrałem z internetu.Powiem Wam robi wrażenie sięgnąć po komórkę do kieszeni włączyć apkę i zasterować światłem :) ,jest tylko jeden poważny problem powiązana sieć bluetooth jest tylko do momentu wyjścia z zasięgu później koniec transmisji trzeba ponownie powiązać poza tym że to apka z internetu to wskakują reklamy i najgorsze jest to że takie rozwiązanie działa jedynie na jednej komórce nie da się powiązać więcej telefonów przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić :cry: .
Podoba mi się rozwiązanie Rafała555 to coś takiego co mnie właśnie interesuje :) .Obawiam się że w moim przypadku może za chwilę moja tablica też tak wyglądać jak przestrzega skalarro To straszne pewnie przy takim bałaganie w tablicy :o nie można w nocy spokojnie spać!!!.
Oferta SunRiver to dopiero fajne rozwiązanie ale nie znałem prędzej tego tematu dopiero teraz widzę że jeszcze takie rozwiązanie jest muszę troszkę poczytać na ten temat.
Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim i pozdrawiam ;) .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lis 2016, o 14:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nic nie stoi na przeszkodzie rozbudowywać system ...

u mnie plusy :

- jako że wszystkie Zigi sa na CC2530 wiec mam tam procka i każdy moduł potrafi pracować niejako autonomicznie
- do bt nie byłem przekonany ... dlatego tez sterowanie mam przez www, i aplikację UDP
co pozwala na udostępnienie wielu smarkfonom ... oraz przydzielić prawa do uzywania tylko niektórych opcji :)
- niema wielkiej szafy ... gdyż nie była potrzebna , a jedynie małe urządzenie z 7" LCD udające ramkę do zdjęć
i zestaw małych niewidzialnych modułów :) poukrywanych w puszkach ...:)

jest tego więcej ... ale za dużo czasu na wyliczenia ...

Nie wszędzie mogłem położyć kable stąd radiowo i dlatego ZIGBEE


minusy ... też są ...

Sieć Zigbee wymaga Koordynatora , przez co musiała powstać jednostka centralna która poza pomostem Zigbee-Wifi/ETH stanowi tez
rolę Coordynatora sieci ... ale to wygodne rozwiązanie -- gdyż zbiera ona informacje i rozsyła przez co całość poniekąd
też działa autonomicznie bez ingerencji z zewnątrz , a jedynie na podstawie ustawionych preferencji i kalendarza ....

stare i dawno nie opisywane , ale niebawem coś dopisze o systemie ...
http://www.sunduino.pl/wordpress/catego ... ekty/rshi/

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2018, o 18:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 lis 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Podłączam się do tematu. W planach jest wykonanie instalacji + zaprogramowanie inteligentnego domu. Główne założenie jest takie, że nie ma komunikacji bezprzewodowej. Wszystkie kable schodzą się do szafy rozdzielczej.
Pytanie do obeznanych kolegów jak zwiększyć ilość dostępnych wejść / wyjść z RPi? Na większości stron projekty oparte o łączność bezprzewodową. Jak do tej pory nie udało mi się znaleźć projektu wykorzystującego RPi jako główny komputer i Arduino jako kontrolery sterujące sekcjami. Czy robi się to w ten sposób czy w inny? W jaki sposób realizować komunikację? RS485? SPI?
Samych kontaktów do oświetlenia przewiduję w liczbie 50-60 sztuk, punktów oświetleniowych około 30 sztuk, do tego różnego rodzaju czujniki, przydałaby się komunikacja z alarmem. A z RPi jest raptem bodajże 26 sztuk pinów In/Out.
A może robić komunikację Ethernet pomiędzy Domoticzem na RPi a Arduino?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2018, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

rs485/422 (najlepiej modbus), canbus, Ethernet



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO