Skoro piszesz o TWI i bicie TWEA, to rozumiem, że chodzi Ci o rozwiązanie sprzętowe, nie programowe.
Chodzi o to, że ATtiny nie mają interfejsu TWI, tylko USI (Universal Serial Interface), który jest uniwersalny. Może pracować zarówno w trybie trójprzewodowym (zgodnym z SPI), jak i dwuprzewodowym (zgodnym z I2C). Ten interfejs lepiej się nadaje do osiągnięcia celu, który sobie wytyczyłeś.
Na stronie, do której łącze podałem w poście powyżej, są kody źródłowe programu w C i ASM łącznie ze skompilowanymi gotowymi wsadami do ATtiny85. Program odczytuje z magistrali I2C dane i wysyła przez UART. Wprawdzie samodzielne skompilowanie tych kodów może wymagać starszego toolchain'a (WinAVR) lub modyfikacji, aby można skompilować nowymi toolchain'ami Atmela, ale przynajmniej można podpatrzyć, jak to jest zrealizowane.
Problemem przy wykorzystaniu gotowych wsadów może być z kolei zastosowanie przez autora rezonatora 14.7456MHz ("uart friendly"), jako że nie wszyscy mają takie leżeć pod ręką w szufladzie. Zastosowanie takiego rezonatora jest najprawdopodobniej wymuszone chęcią osiągnięcia jak największej prędkości transmisji poprzez UART. Magistrala I2C może być taktowana nawet zegarem 400kHz (i więcej), więc trzeba się trochę uwijać
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)
Generalnie wiele zależy od tego, jak szybką magistralę chcesz obserwować i jak duże ilości danych przetwarzać.