Hej.
Dziś w czeluściach internetów znalazłem taki scalaczek.
http://www.onsemi.com/pub_link/Collater ... 2MR6-D.PDFSą to dwa tranzystory w scalonej strukturze które mogą służyć do stworzenia źródła prądowego na takiej zasadzie:
![Obrazek](https://obrazkiforum.atnel.pl/2500/7f2937875f9ff29586bd3947c743041b.PNG)
Dla nie wtajemniczonych, układ działa w sposób następujący. W pierwszej chwili po włączeniu zasilania (czas liczę w nanosekundach
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)
) przez R1 wysterowany Q1. R_load symbolizuje tutaj obciążenie. Przez obciążenie płynie zatem prąd ale płynie on również przez złącze CE Q1 oraz przez rezystor R_sense. Gdy prąd ten wywoła na rezystorze R_sense, spadek napięcia na poziomie 0.6-07V zacznie przewodzić Q2. Co to zmieni? a no zmieni to, że Q2 przejmie część prądu bazy Q1. W związku z tym spadek napięcia na nim zacznie się powiększać. Można by rzec że Q2 zabiera część prądu z bazy Q1 i przejmuje go na siebie prowadząc go za rączkę do masy
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)
Jak Zabierzemy Q1 prąd z bazy to zacznie przewodzić mniejszy prąd. Jak widać układ jest prostym ogranicznikiem prądu a prąd obciązenie równy jest I_load = 0.7V/R_sense.
Co daje wspomnay scalaczek? Ano to że dwa tranzystorki są w jednej monolitycznej strukturze a co za tym idzie dzielą się temperaturą. W związku z tym że NPNy mają ujemny współczynnik temperaturowy, taka implementacja powoduje że układ jest bardziej stabilny temperaturowo i pewnym stopniu się kompensuje. Druga sprawa to mała obudowa i oszczędność miejsca na płytce.
Układ może być stosowany jako źródło prądowe np do szeregowo połączonych ze sobą diod LED czy innych elementów nieliniowych.
![Szczęśliwy :)](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_e_smile.gif)
Symulacja DC w LTspice w.w. układu:
![Obrazek](https://obrazkiforum.atnel.pl/thumb/2500/ec9d9494707c1844a2686a8392b61f58.png)