Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 16:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 23:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 wrz 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam wszystkich na forum, które trafiłem przypadkiem googlując ;) Otóż szukam informacji (których jest w brud), jaką stacje lutowniczą kupić dla siebie. Od zawsze jak cokolwiek lutowałem, np:
1. najczęściej kable Audio i nie tylko
2. proste gotowe zestawy z płytkami pcb
3. ogólno pojęte sprzęty rtv/agd

To używałem lutownicy transformatorowej, bo tylko taką znałem / miałem w domu. Niestety nie raz spotkałem się z tym że jest ona za duża, nieporęczna, ma mało precyzyjny grot, który czasami bardzo szybko mi się przepalał, brudził, nie grzał..

Stację lutowniczą potrzebuję do naprawy komputerów oraz ich podzespołów, np mikro styków w myszkach komputerowych - "lutolą - da radę" z tym że jest to niewygodna robota, muszę nagrzewać każdą nóżkę (są 3) osobno i delikatnie, na raty wlutowywać dany element..


Dlatego postanowiłem zmienić komfort pracy z pomocą stacji lutowniczej - mam nadzieję że dobrze trafiłem. Wybór jest duży, polecanych modeli i firm także nie mało, jednak problem polega na tym że ja nie wiem czego potrzebuję i w jakiej kwocie (budżet może wynieść 100zł, może także wynieść ok 300zł+). Na czym mi zależy to na komfortowej pracy, żebym nie musiał czekać 5-10 min aż lutownica się nagrzeje do odpowiedniej temperatury (właśnie, jak dobrać "odpowiednią" temperaturę np do tej "operacji", na jakiej podstawie dobiera się temp? bo jestem z tego zielony, lutola grzała zawsze aż stopiła cynę, niestety trafiały się przypadki że nie potrafiłem czegoś rozlutować/wymienić).

Bardo proszę o odrobinę teorii, oraz podanie kilku modeli / firm na które powinienem szczególnie zwrócić uwagę - chce kupić raz, na lata.. :) Nie wiem czy szukać samej lutownicy czy np z hotair albo podczerwienią..

Zapomniałem dodać że stacja może być używana, o ile jest w cenie 1/3 nowej.. - w innym przypadku kupie nową z gwar. itd. (cen to już oczywiście będę sam pilnował, ale nie wiem o ile taniej można kupić używkę i na co uważać).


Liczę na Was - pozdrawiam,
panda.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 04:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2015
Posty: 8
Pomógł: 0

Najlepsza dla ciebie bedzie stacja lutownicza na gorące powietrze hotair. Poszukaj sobie na internecie a bedziesz wiedział dlaczego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 17:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

panda86 napisał(a):
Stację lutowniczą potrzebuję do naprawy komputerów oraz ich podzespołów,


http://www.smtnet.com/company/index.cfm ... g_id=13690

panda86 napisał(a):
"lutolą - da radę" z tym że jest to niewygodna robota,


Już widzę jak lutolą stawiasz BGA na płycie głównej :P

Jeśli mówisz poważnie ... to przygotuj się na spore wydatki ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 18:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 wrz 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Panowie, nie BGA.. - za to się nie biorę na razie, jednak reanimacja gniazda USB, drobnych pojedynczych elementów tak.. itp. Myślałem o takiej małej stacji np z hotair'em.. patrząc na szybko na znazy portal aukcyjny wybrałbym np WEP 872D (ponieważ piszecie że jednak z hotair), pytanie czy można kupić stację taniej gdzie indziej, czy skupić się na innym modelu/firmie.

Dziękuję, pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 18:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

odpuść sobie kolego WEP one podają temperaturę ustawioną a nie właściwą z tego co pamiętam

zobacz na tę pozycje:

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lu ... -908p.html

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lu ... d-912.html

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 20:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ja bym jednak zaproponował skupić się na PT908p
lub
zakupić osobno kolbe i hota , np PT-852 i ZD-931

PT-852 używam od dawna i jest jak najbardziej OK
podobnie jak klon mojej stacji EP5 z FixPoint jaką jest ZD-931

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 06:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Jeśli chcesz 2w1 to mogę polecić Quick 706. Posiada bardzo dokładną regulację nadmuchu (lepiej niż PT852).
Ma jednak mały mankament, wtyk do lutownicy kolbowej. Ale na szczęście wymiana mieści się w granicach 10pln.

Jednakże z praktyki bardziej polecam zestawy rozdzielne.
Kolbowa - Quick 202D, hot air - polecam Xytronic LF-852D lub jakiegoś Quick'a.
Niestety nie są to najtańsze propozycje.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 08:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lut 2013
Posty: 94
Lokalizacja: Turek
Pomógł: 5

Witam
Pozsiadam stacje ZD- 912 oraz PT-968 tej drugiej używam już bardzo długo kolba troszkę za słaba jak dla mnie, hot ma dobrą regulację wydmuchu czuć jak się zmienia od 0 do 8 używam go bardzo często grzałka od nowości, dobra opcja schładza grzałkę po pracy i dopiero się wyłączy stacja.
ZD-912 używam kolbę i hota cały czas, kolba ma mały wybór grotów ale ładnie grzeje hot w tej stacji nie wiem albo ja mam coś z regulacja wydmuchu ale słabo się coś zmienia z porównaniu do PT-968 ale jest dobrze. No i w tej stacji nie ma schładzania grzałki jak wyłączysz to od razu stacja się wyłączy trzeba samemu ją schładzać. Mam jeszcze 2 stacja ale to kolby na groty 900M jest duży wybór tych grotów dlatego warto mieć.



Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 00:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 wrz 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam ponownie, ostatecznie niczego jeszcze nie kupiłem.. - moje aktualne prace:
- wymiana gniazd zasilających na płytach głównych z lapka
- lutowanie taśm led - wciąż zwykłą transformatorową.. - strasznie to dziadostwo nie chce przyjmować cyny (mam na myśli taśmę led), trzeba długo ją gwałcić żeby można było przylutować kabelek...

Chciałbym coś zamówić przez weekend żeby na wtorek mieć sprzęt w domu i działać. Najlepiej z jednego miejsca. Prosiłbym jeszcze o podanie kilku podstawowych narzędzi, typu szczypce/pinceta, chemia typu żele(lub coś do czyszczenia lutów, płytki na którą będę lutował?), narzędzie do zbierania nadmiaru cyny, czyszczenie grotów, etc..

Jeszcze raz Was bardzo mega proszę o pomoc :) osobiście lubie kompaktowe rozwiązania - czyt. 2w1, jednak jeżeli dwa osobne urządzenia będą bardzo odbiegały jakością od jednego to nie ma oczywiście o czym gadać. Jeżeli mogę jeszcze wymyślić, to podajcie mi np 2 - maks 3 urządzenia do wyboru oraz wskażcie najważniejsze różnice... bo owszem, ja czytać mogę jednak nie koniecznie zrozumie od razu czy różnica jest dla mnie istotna.

Na koniec - najbardziej odpowiada mi stacja ZD-912 oraz QUICK 706. Co lepszejsze? Cena podobna...

Pozdrawiam serdecznie,
panda.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 12:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Ja kupiłem sobie coś takiego:

Obrazek

Do zastosowań amatorskich dobra, byłem w miarę zadowolony dopóki nie kupiłem innego grotu...XYTRONIC. Drogi - bo sam grot kosztuje 70 zł, ale naprawdę warto.
Lutuje mi się super, układy SMD w porównaniu ze starym grotem idą od strzała.

W ten sposób za małe pieniądze mam dobrą stację lutowniczą do swoich zastosowań.
Nie liczy się stacja - tu jest tylko grzałka i jakaś kontrola temperatury - liczy się GROT.

Co do gorącego powietrza - przydaje się do odlutowywania scalaków - na razie obywam się bez, ale może w przyszłości.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 13:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

panda86 napisał(a):
Na koniec - najbardziej odpowiada mi stacja ZD-912 oraz QUICK 706. Co lepszejsze? Cena podobna...

Pozdrawiam serdecznie,
panda.



Zdecydowanie mogę polecić Quick'a.
Ma mały mankament w postaci niskiej jakości wtyczki do grotówki, lecz za niewielkie pieniądze można gniazdo i wtyk wymienić.

Przed wymianą:
ObrazekObrazek

oraz po:
Obrazek

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 23:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 wrz 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

A jak to jest z mocą grzałki lutownicy - ważny parametr? Czy ważniejszy jest zakres temperatur pracy?
Czy w kwocie do 500zł kupię coś mądrzejszego niż te 2 stacje? Którą kupić i dlaczego? Polećcie coś proszę, więcej argumentów :)

EDIT:

Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku że jednak chyba na dzień dzisiejszy odpuszczę hotair'a na rzecz porządnej lutownicy.
Czyli szukam dobrej jakościowo lutownicy do 600zł. Oby jak najmniej "chińskiej" - czyli słabej jakości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO