Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 wrz 2014, o 09:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 203
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 2

Hej

Czy ktoś z was miał do czynienia z takim modelem wyświetlacza ?

ObrazekObrazek

Zakupiłem go na allegro http://allegro.pl/wyswietlacz-alfanumeryczny-40x6-i4573465554.html
Miałem nadzieję że znajdę do niego notę aplikacyjną, ale niestety nic nie znalazłem ;/
Znalazłem za to aukcję z podobnym modelem: http://www.ebay.co.uk/itm/OKI-Plasma-Display-Model-DSA4006CR-RS-Lot-No-77056-/251599994047?_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.DEFAULT%26ao%3D1%26asc%3D23775%26meid%3D8596639468776039686%26pid%3D100012%26prg%3D10165%26rk%3D6%26rkt%3D10%26sd%3D261191684535&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=BvBWNaZA1uHXZrSTRs4eQnGTEes%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Po wpisaniu w grafike gogle OKI plasma display znalazłem jeszcze coś takiego: http://www.partcrib.com/oki-plasma-display-dsa3208cr-l-model-4-display-controller-qda-10071-1-sd7213

Niestety o notę ciężko. Stąd pytanie do was, gdzie znaleźć notę do takiego ustrojstwa i czy warto pisać do OKI o udostępnienie?
Z tego co widzę to oprócz mnie wyświetlacz ten kupiło 6 lub więcej osób ( mogłem przeoczyć poprzednie aukcje). Mam jeszcze 6 dni na zwrot, ale wzbraniam się bo wyświetlacz jest piękny i mam nadzieję nim zaświecić ;)

_________________
sig on ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2015, o 15:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2015
Posty: 1
Pomógł: 0

Znalazł Pan DTR do tego wyświetlacza? pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2015, o 21:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 203
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 2

Niestety nic nie znalazłem. I myślę że będzie ciężko, bo to stary wyświetlacz...

_________________
sig on ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lip 2015, o 17:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Witam, niedawno też nabyłem ten wyświetlacz. Efekt poszukiwań dokumentacji był dokładnie żaden, jednak conieco udało się zrewersować...
Wyświetlacz zasilany jest z 5V (ok 600mA), ale żeby zaświecić potrzebuje jeszcze około 220V DC (ok 30 - 40mA) na złączu CN2 (płytka z lampą). Po podaniu napięcia, bez sterowania - w lewym górnym rogu pojawia się migający kursor.
Sterowanie - 8 bitów równolegle z sygnałem strobe, czyli coś zbliżone do Centronixa. Literki - zgodnie z kodem ASCII, kodów sterujących nie ustaliłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sie 2015, o 14:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 mar 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam.

@Xantafel, mógłbyś napisać coś więcej na temat podłączenia tego wyświetlacza?
To złącze CN2 ma 3 piny, to jest +5, GND, 220 ? Czy może 5v do tej płytki ze sterownikiem?
Jak podbijasz 5v do 220?

Ja bawię się w mikrokontrolery, ale elektronik ze mnie słaby, dlatego pomimo sporej ilości poświęconego czasu nie udało mi się odpalić tego wyświetlacza :(

Z góry dzięki za odpowiedź.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sie 2015, o 18:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Witam.

1. Na CN2 jest tylko 230V DC. Piny skrajne złącza są ze sobą zwarte i na nie wchodzi +230V, pin środkowy to masa,
2. Zasilanie +5V wchodzi przez taśmę z dolnej płytki. Ona zasilana jest ze złącza sygnałowego (tego 26 pinów), linie +5V i GND łatwo znaleźć szukając przejścia od złącza do dowolnego z TTLi na płytce,
3. 230V biorę z przetwornicy do lamp NIXIE (NCH6100HV), tyle, że podbijam nie z 5V a z 20V. Przetwornica do prób wystarcza, chociaż dość się grzeje...


Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sie 2015, o 09:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 203
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 2

Xantafel napisał(a):
... conieco udało się zrewersować...


Mam rozumieć że masz coś w czym ten wyświetlacz siedział ?
Jeśli tak to chętnie pomogę w ogarnięciu sygnałów.

_________________
sig on ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sie 2015, o 19:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Nie. Rewersowałem sam wyświetlacz.

Najpierw rozrysowałem sobie spory kawał sterowania samą lampą, żeby ustalić napięcie zasilania. To, plus lektura materiałów o wyświetlaczach plazmowych dało mi potencjalny zakres zasilania 100 - 250V. Właściwe zasilanie ustaliłem przy pomocy wspomnianej przetwornicy - dałem 5V na TTLe, na CN2 100V i podnosiłem tak długo, aż wyświetlacz zaczął świecić. (Szczęście, że nie dymić.)
Sterowanie na dolnej płytce - tester ciągłości plus noty aplikacyjne TTLi pozwoliły ustalić gdzie idą (i w którą stronę) piny ze złącza CN1. 7 bitów wchodzi na bramę (czyli linie danych), jest też kilka sygnałów wchodzących i wychodzących ze zwykłych bramek (jeden z wejściowych zachowuje się jak Strobe).
I tyle...

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2015, o 23:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Inowrocław
Pomógł: 0

Witam,

mimo że wątek jest już trochę stary, uzupełnię go nieco dla potomności.

Tak więc koledzy podeszli do problemu nie od tej strony. Płytkę sterownika z milionem układów TTL, pamięciami i procesorem można wyrzucić do kosza, jest całkowicie zbędna, pojęcia nie mam czemu OKI tak to skomplikowało i poświęciło prawie 0,5A prądu na jego zasilenie. Pożytek z niej marny, robi stosunkowo niewiele, a nie wiadomo jak nią sterować, bo jakiejkolwiek dokumentacji brak. Wystarczy się skupić na samym wyświetlaczu.

Sam wyświetlacz jest sterowaną multipleksowo kolumna po kolumnie matrycą 200x42, czyli 40x6 znaków 5x7, z wejściem równoległym 7-bitowym i 4 liniami sterującymi (jest też wejście on/off, ale można je podłączyć na stałe do masy). Do szczęścia potrzebuje jeszcze 5V, ale w odróżnieniu od płytki sterownika zapotrzebowanie na prąd ma bardzo małe, zasilanie 5V z USB starczy (można je pobrać np. z zestawu Atnel, wystarczy dla obu). Wysokie napięcie: od ok 180 do 220V. Lepiej na początku nie przesadzać z napięciem, bo w przypadku braku multipleksacji można "wypalić" piksele.

Linie sterujące:
-A: reset
-B: zatrzask kolumny (kolumn jest 200) i przejście do następnej kolumny
-C: przejście do pierwszej kolumny
-D: ładowanie danych kolumny (6 słów 7-bitowych, czyli po jednym na każdą linię)

Jedno słowo 7-bitowe odpowiada pojedynczej kolumnie pojedynczego znaku. Młodsze bity odpowiadają pikselom w górnej części znaku.

Dane kolumny wsuwa się w takt impulsów na (D) od pierwszego wiersza (licząc do góry) do szóstego, po czym po załadowaniu 6 sztuk zatwierdza impulsem na (B). Co 200 operacji wraca się do pierwszej kolumny impulsem na (C). Odświeżanie nie musi być zbyt częste, bo wyświetlacz ma dużą bezwładność. Mocy obliczeniowej do tego starczy byle jakiemu AVRowi, zapewne już z zegarem od pojedynczych MHz. Rejestry przesuwne w wyświetlaczu są bardzo szybkie, nie trzeba się bawić w dobór długości impulsów.

Ciekawostka: linie B, C, D mają normalnie stan wysoki, podawane impulsy to logiczne 0. Podczas normalnej pracy na linię A podaje się stan wysoki, aby zresetować wyświetlacz trzeba podać na chwilę stan niski. Podobnie zachowują się linie magistrali 7-bitów: piksel zapala się stanem niskim, gasi stanem wysokim.

Moja matryca była ciut innej wersji, ale prawdopodobnie wasze też nie umożliwiają wykorzystania "kursora", czyli linii 5 pikseli pod każdym ze znaków - nie są podłączone do rejestrów sterującymi wierszami.

Ważna jest czystość i stabilność zasilania wysokiego napięcia, bo przy zaśmieconym wyświetlacz potrafi zgubić dane i zamrugać co pewien czas.

Jakby co, to rozpiskę pinów na złączu wyświetlacza też mam.

Na zdjęciu zrobiony na szybko zestaw z napisanym równie na szybko kawałkiem kodu sterującego całością.
Obrazek

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 00:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piękny okaz ! ;) ... piękny ! .... jak ja uwielbiam takie lampki ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

I to jeszcze zestaw ATB go mizia :lol: .... coś pięknego

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 11:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 mar 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

@wobes mógłbyś napisać coś na temat tego zasilacza wysokiego napięcia, który masz? Może nakierujesz mnie na jakiś schemat?

Ja nadal stoję z tym projektem właśnie na zasilaniu, w internecie wszystkie schematy jaki znajduję to zasilacze do nixie (mniejsze od 180V i 40mA)
Kupiłem też jakiś chiński na 200v ale mocno się grzał, bo chyba nie wyrabiał prądowo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 12:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Inowrocław
Pomógł: 0

Witam,

ja użyłem najprostszej przetwornicy wg schematu

http://betawolf.nl/images/projects/elec ... verter.png

Użyłem jej tylko dlatego, że czas jej wykonania równy był czasowi zrobienia płytki do niej. Radiator jest stanowczo za duży, wystarczyłby z kawałka blaszki, ale nie miałem czasu dłubać przy niej dłużej i został ten co jest. Zasilam ją z 12V. Pobór prądu przez wyświetlacz to ok 10mA przy 200V - może to być zależne od wersji lampy. Co ciekawe ta sama lampa z oryginalnym sterownikiem brała dużo więcej prądu (zarówno 5V, jak i 200V) niż sterowana bezpośrednio AVRem, przy braku widocznej różnicy w jakości świecenia.

Jak będę miał więcej czasu to zrobię zasilacz w prawdziwego zdarzenia, bo dla tego wyświetlacza warto. To jeden z bardziej wdzięcznych modeli z jakimi miałem do czynienia, i mimo braku jakiejkolwiek dokumentacji do niego ruszył po niecałym dniu dłubania przy nim.

Dla zainteresowanych pinout (wg numeracji na płytce wyświetlacza):

1-4: VCC (5V)
5: D0,..., 11: D6
12,13: NC
14, 15: reset (A)
16,17,18: NC
19: ładowanie danych kolumny (D)
20: zatrzask kolumny (B)
21: zerowanie licznika kolumn (C)
22: NC
23: GND
24: on/off
25,26: GND

Dane z linii D0:6 są ładowane na zboczu narastającym na (D). Później krótki impuls 0 na linii (B) i co 200 takich operacji krótki impuls 0 na linii (C). Jak już napisałem wcześniej, stan aktywny na wszystkich liniach to stan niski. Poziomy sygnałów zgodne z TTL. Przed zapodaniem pierwszych danych D0:6 warto zresetować wyświetlacz i dać impuls zerujący licznik kolumn na (C).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 14:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 paź 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam,

również "bawię" się tym wyświetlaczem.

Wykonana przetwornica do NIXIE podkręcona do ok. 200 V. Pobór prądu dla lampy ok. 6,6 mA.

Zmierzyłem częstotliwości sygnałów ze sterownika OKI:

sygnał (D) "ładowanie danych kolumny" - 62,10 kHz
sygnał (B) "zatrzask kolumny" - 10,35 kHz (62,10 kHz/ 6 = 10,35 kHz)
sygnał (C) "zerowanie licznika kolumn" - 51,75 Hz (10,40 kHz/ 200 = 51,75 Hz)

Sterownik na Atmelu wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 15:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2015
Posty: 3
Lokalizacja: Inowrocław
Pomógł: 0

Problem z przetwornicami od nixie jest zwykle taki, że 200V jest już na granicy efektywnej pracy i stąd niska sprawność i grzanie przy stosunkowo małym obciążeniu. Po prostu nie była projektowana dla tych napięć. Lepsze rezultaty można by zapewne uzyskać modyfikując przetwornicę transformatorową od podświetlania LCD. Dobór napięcia wyjściowego łatwo zrealizować przez przewinięcie uzwojenia wtórnego, przekładnia jest niewielka, dużo roboty nie powinno być. Zalety: spora wydajność i świetnie dobrane parametry pierwotnej części transformatora i drivera, gwarantujące wysoką sprawność. Wady: nie zawsze transformator jest "rozbieralny".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2015, o 23:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 paź 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Wrzucam hexy z rom'ów sterownika: program dla 8085 oraz znaki. Gdyby ktoś chciał użyć disasemblera i rozpracować oprogramowanie sterownika.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2015, o 17:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Witam,

masz 100% racji wobes - szkoda czasu na rozgryzanie oryginalnej płyty sterownika OKI. Sam uruchomiłem ją w takim zakresie, jak pisałem poprzednio. Potem też zająłem się sygnałami na szelce pomiędzy sterownikiem, a wyświetlaczem.

Co do zasilania - transformator jest najlepszym rozwiązaniem. Co więcej - sterując nim z PWM'a procesora można regulować napięcie podawane na wyświelacz. W nocy wystarczy 175 - 180V żeby było widać jak świeci, w dzień jakieś 220 - 230 powinno być OK. Przeciągnąłem go w górę do 270V, ale w tej okolicy zaczynają świecić ponadplanowe pixele. A i pobór prądu rośnie.

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 22:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 203
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 2

Hej,
Xantafel lub wobes może któryś z was wrzuci tu swój kod do sterowania tym wyświetlaczem ?

_________________
sig on ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2016, o 17:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Temat, jak widzę, nadal nośny ;)

W załączeniu kawałek kodu odpowiedzialny za sterowanie wyświetlaczem i rozpiska złącza (w sumie to powtórzenie tego, co pisał wobes). Wyświetlacz uruchamiałem na ATMega1284 z zegarem 20MHz.

A, żeby nie było, że jadę tylko na pająkach - zdjęcie finalnej wersji PCB:
Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 sty 2016, o 22:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2012
Posty: 203
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 2

Kolega widzę profesjonalista ;)
Dziękuję za kod i opis złącza. Jeszcze gdybyś podzielił się schematem przetwornicy to byłbym naprawdę wdzięczny. W zamian mogę zrobić obudowę do Twojego zegarka ;)

_________________
sig on ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2016, o 17:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lip 2015
Posty: 6
Pomógł: 1

Oto i przetwornica:

Obrazek

Pierwsza, jaką zbudowałem... Zawodowcy w tych tematach mogą mieć, pewnie, kupę śmiechu.

Transformator - nieocenioną pomocą była strona Ferystera (feryster.pl) - począwszy od ogólnego opisu przetwornic, przez link do kalkulatora, skończywszy na sklepie, w którym skompletowałem wszystkie potrzebne detale.
Kody elementów - wg katalogu TME.

Najważniejsze, że działa i się nie gotuje. Przy minimalnym napięciu, około 160V, jest ledwie ciepła (bardziej trafo, niż tranzystor), przy maksymalnym (260V) jest cieplej, ale nadal - nie da się nią oparzyć.
PWM generowany jest przez procesor, sprzężenie zwotne wraca na ADC i daje ogólne pojęcie o uzyskanym napięciu - ale lampa zachowuje się bardzo stabilnie i praktycznie można by się bez niego obyć.

Ważne - lepiej nie uruchamiać bez obciążenia wyjścia, choćby rezystorem mocy!

Co do obudowy - bardzo hojna propozycja, zastanawiam się czy się nie skusić...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO