Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 21 wrz 2024, o 12:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2015, o 10:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam serdecznie postanowiłem się tutaj zarejestrować i poprosić o małą pomoc z mikrokontrolerem może ktoś znajdzie chwilkę czasu by pomóc.
Przedstawię sprawę jasno wraz z potrzebnymi rzeczami. Mianowicie mam szansę rozpocząć przygodę z programowaniem mikrokontrolerów AVR dostałem owy z programatorem usb by zapoznać się z tym pobawić diodami itp. Programowanie nie jest mi obce gdyż programowałem w wielu językach i język C znam więc z tym jakoś sobie poradzę lecz problem tkwi z rozpoznaniem schematu owego kontrolera. Wstawię schemat oraz fotkę jak wygląda i czy ktoś mógłby jakoś wyjaśnić co to wszystko znaczy na tym schemacie lub jakieś wskazówki. Patrzyłem na poradniki Atnel i chcę zacząć z tym wszystkim przygodę lecz problem mam z rozczytaniem się tego wszystkiego. Pozdrawiam Jacek

Obrazek
Obrazek



Ostatnio edytowano 29 lip 2015, o 09:05 przez Jaco21, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 10:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Rozwiń może to:
Jaco21 napisał(a):
... dostałem owy z programatorem usb by...

Posiadasz płytkę uruchomieniową z rozmieszczonymi podzespołami w.g zamieszczonego schematu?

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2015, o 08:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

kicajek chodziło mi o owy mikrokontroler wraz z programatorem usbasp. Tak ten schemat dotyczy tej płytki

1Yokoon jest to atmega 16 16AU 1036K

Dostałem ten schemat wraz z tą płytką całą chce jak na razie pokombinować by diody sie zapalały czyli napiszę program ale nie umie się połapać właśnie z tym, skoro schemat mi nie potrzebny to teraz wystarczy tylko elipse i zacząć działać tak? a skąd teraz wiedzieć do którego wejścia się odnosić ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2015, o 09:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

Kolego spokojnie napisz o co Ci chodzi z czym masz problem. A na pewno pomożemy ale musimy wiedzieć o co dokładnie chodzi.

Pozdrawiam
Elektronik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2015, o 09:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Jaco21 napisał(a):
...a skąd teraz wiedzieć do którego wejścia się odnosić ?

Teraz trudniej będzie się odnieść bo nie ma schematu ( wklej go tylko poprawnie ;)) ale:
na schemacie masz opisane pod które PIN'y które znajdują się na płytce masz podłączone poszcz. elementy, wyprowadzenia i takie tam. Chcąc np.: LED'em nr2 migać przez "nóżkę" uC PINB2 łączysz kabelkiem w.w, piszesz program, wgrywasz i migasz.
A najlepiej gdybyś opisał konkretny problem bo
Jaco21 napisał(a):
...lecz problem mam z rozczytaniem się tego wszystkiego

dla migania LED'em nie musisz biegle czytać schematów i nie wszystko na raz jest Ci potrzebne.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2015, o 09:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lip 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Więc powiem jeszcze inaczej by mogliście zrozumieć to wszystko jak najlepiej. Dostałem Mikrokontroler avr wraz z programatorem usb by móc "poznać,zobaczyć,proacować z tym" i później stwierdzić czy mi to odpowiada. Z tego co otrzymałem był ten mikro kontroler,kabel usb oraz schemat. Jak się domyślam schemat dotyczy tej płytki i teraz mam "pomrugać sobie" diodami by w ogóle coś z tym zdziałaś jakoś zacząć nie oczekują o demnie od razu jakichś złożonych programów tylko mam zacząć z tym pracować i tutaj chodzi oto by zacząć mrugać sobie tymi diodami. W poprzednim pości pisałem do którego portu mam się odnieść tutaj wcześniej przed założeniem postu czytałem poradniki patrzyłem na filmiki z atmela i wrzucę fotkę z tego o co mi chodziło mając na myśli do którego portu się odnieść. Druga sprawa pobrać sobie ten program elipse czy pisać w tym całym pakiecie winavr?. Trzecia sprawa, jak podłącze płytkę do usb komputera zapala sie i teraz mam parę trybów do wyboru : czas, pracuje,koniec,moc,czeka bendąc w trybie czas moge wybierać czas w sekundach klikając na jeden guzik pojawia sie pracuje lecz nic sie nie dzieje czas moge zmieniac guzikami dowolnie moc tak samo klikajac drugi raz na guzik wyskakuje koniec , także domyślam się że z płytki moge sobie ustawić dany czas np 100 sekund progam napisze na miganie diody dam guzik start i dioda będzie sobie mrugać a wk ażdym momęcie mogę dać koniec, dobrze to rozumie? Tylko teraz jak to potem wrzucić mikrokontroler sam to rozpozna czy muszę w dany katalog ten program wrzucić jakoś zatytułować ? czy wystarczy że ściagne sobie elipsa ustawię go według tutorialu atmela otworzę go napisze program wgram go na tą płytkę dam czas dam start i będzie działać. Wiem że dużo pytań oraz trochę się rozpisałem ale chcę by jak najlepiej zrozumieliście mnie w oco was proszę :). Pozdrawiam Jacek

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2015, o 10:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Jaco21 napisał(a):
progam napisze na miganie diody dam guzik start i dioda będzie sobie mrugać a wk ażdym momęcie mogę dać koniec, dobrze to rozumie?

To nie do końca tak; pisząc i wgrywając program do migania LED'ami nie masz możliwości nadpisania do tego co już masz - po prostu stary program zostanie usunięty a na jego miejsce pojawi się Twój nowy program i to kiedy i jak dasz "koniec" musisz w nim uwzględnić. Ze schematu wynika, że LED'y podłączone są pod PORTA i odpowiednio PINA4..7, "przyciskaczki" do PORTC i odpowiednio PINC0..5.
Masz może kod źródłowy do tego co już masz wgrane? - bo może szkoda go zarzynać i jak Ci się znudzi zabawa to wgrałbyś go na nowo. Co do programu w którym chcesz pisać to w.g nie tylko mnie polecanym jest ECLIPSE bo w pewnym ( dość szerokim zakresie ) patrzy Ci na palce :) w trakcie pisania i do pewnego stopnia koryguje dzikie chęci strzelenia babola. Ciężko za jednym razem wszystko opisać ale już masz jakiś zarys.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2015, o 14:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 14

A według mnie masz spore braki. Pierwsze co to Bluebook i poradniki z YT. Druga sprawa to piszesz w taki sposób, że trudno zrozumieć o co ci chodzi, nie wspominając o błędach jakie popełniasz. Wygląda na to, że nie masz podstawowej wiedzy na temat mikrokontrolerów, której w internecie pełno.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO