Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 22:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2012, o 22:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Jak w temacie.
Chcę korzystać z przerwań zewnętrznych.
Rzuciłem okiem do noty aplikacyjnej ATMEGA16 str. 46 rozdział General Interrupt Control Register i znajduje się tam nota dotycząca bootloadera.
Pytanie czy jeśli w procku mam wgranego bootloadera muszę się tym przejmować czy nie.
Poniżej screen z pdfa:
http://screenshooter.net/4689839/cxiafyn



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 23:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No zaraz zaraz? kupiłeś procka - prosto z fabryki i ty nie wiesz czy ma wgranego bootloadera czy nie ? A wgrywałeś tego bootloadera, że się zastanawiasz ?

To co zobaczyłeś w nocie PDF, to niestety nieszczęśliwie sobie przetłumaczyłeś. Tam jest tylko i wyłącznie mowa o możliwości przełączenia wektorów przerwań gdyby ktoś chciał z nich korzystać, pisząc swój własny bootloader. A podejrzewam, że ty jeszcze na razie nawet nie myślisz o tym.

Po drugie - fabrycznie nowe procki AVR nie mają wgranego żadnego bootloadera - nigdy.

Po trzecie - procki mają tylko obszary przeznaczone na bootloader których pojemności można określić za pomocą fusebitów. Ale nawet jeśli są ustawione - to nie znaczy że to ogranicza nam przestrzeń do programowania. To zależy wyłącznie od ciebie jako programisty. Np kupujesz z firmy ATNEL zestaw uruchomieniowy ATB. My zawsze wgrywamy bootloader. Ale jeśli ktoś zaprogramuje procka za pomocą programatora sprzętowego - to po prostu kasuje sobie ten bootloader i Quniec. Czy trzeba się bać wtedy ? NIE .... bo zawsze taki bootloader można sobie wgrać - jest dostarczany zresztą na płycie DVD z naszą książką.

Zatem reasumując mam nadzieję że już widzisz że twoje pytanie o to czy się przejmować czy nie jest bezzasadne. Bo nie masz bootloadera wgranego, a nawet jak byś miał to i tak nic by się nie stało.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO