Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 10:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 wrz 2014, o 16:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No powiem Ci gratuluje że Ci się udało odpalić je w Bascom. Ja kiedyś próbowałem ogarnąć te transceivery w tym języku ale dałem sobie na luz dopiero nauka w C i Mirka książki pozwoliły mi cieszyć się nimi. Także naprawdę duże uznanie z mojej strony.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2014, o 19:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lut 2013
Posty: 405
Pomógł: 0

Bartek , a próbowałeś z innymi częstotliwościami na 433 Mhz , w tych modułach chyba można zmieniać kanały ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 12:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, akurat tu i w tym miejscu ponieważ mam problem z uruchomieniem tego RFM'a
do sprawdzenia czy nadaje używam odbiornika na 433.92 MHz z alarmu ( +, - i Data) podłączonego do oscyloskopu
Kod zamieszczony tutaj jest też na 433.92 podłączyłem wg opisu i zima nie nadaje nic. mam ustawiony wewnętrzny oscylator na 8MHz i Ckopt=1

proszę o pomoc



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 12:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Strzel fotke swojego podłączenia bo pewnie dałeś jakiegoś nieświadomego, kociego babola
Tylko niech to nie będzie selfie

Poza tym 500 MHz to dość pokaźna częstotliwość. Twój oscyl da rade to zmierzyć?

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 12:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Hej niedzwiadnl ;)

No Ci powiem tak wg. mnie sa dwie drogi odpalenia tych modułow tania w zasadzie darmowa ale przez meke i z marnym sukcesem no chyba że jesteś obcykany w bascomie jak kolega z tego tematu.

No i druga taka że będą działały Ci super te moduły a dodatkowo nauczysz się nieźle programować w C. jednakże będzie się ona wiązała z pewnymi nakładami finansowymi i czasem poświęconym na naukę programowania.

Nie że bym nie chciał Tobie pomoc ale sam przerabiałem próbę odpalenia tych modułów w bascomie po czym się poddałem i korzystając z poradników wideo, książek w niecałe 2 tygodnie opanowałem ich uruchomienie i do dziś z nich korzystam w wielu projektach więc jeśli jesteś zainteresowany to Ci powiem co i jak.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 13:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

ok... chcę się uczyć c jeśli chodzi o arduino, i zadziała mi w koncu ten nadajnik

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

szczerze to nie jestem obcykany w żadnym z języków, w zasadzie trochę znam bascoma i chciałem się poduczyć na jakimś gotowcu który
by zadziałał żeby potem mógł użyć RFM69 (na podstawie zdobytej wiedzy) bo do niego nie ma nic w bascomie...
Natomiast jest masa w c ale nie rozumiem nic, nawet jak coś przekopiuje do ardu to wywala mi jakes błędy (na tyle banalne że kazdy wie o co chodzi ze brak rozwiazania w necie) chciałbym się uczyć c ale nie bardzo wiem którędy droga...
może jakaś sugestia...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No więc myślę że jak pójdziesz drogą jaką Ci teraz napiszę to opanujesz te moduły jak i inne radiowe, wręcz jestem tego pewien :)

A więc tak:
Na początek zacznij przerabiać bloga Mirka
http://mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html
Wszystko do obejrzenia i przeczytania tam zaczynając od tych filmów dla początkujących, przez filtracje zasilań a także kurs Eagla. To masz za darmo kosztuje Cie to czas. Sporo tego, wręcz kilkanaście godzin oglądania.

Dalej żeby tamto wszystko lepiej zrozumieć i mieć oparcie w literaturze oraz kodach do ćwiczeń potrzebna Ci będzie literatura
MIKROKONTROLERY AVR JĘZYK C - PODSTAWY PROGRAMOWANIA [PL] (KSIĄŻKA + DVD)
http://sklep.atnel.pl/pl/p/Mikrokontrolery-AVR-Jezyk-C-podstawy-programowania-PL-Ksiazka-DVD/75

To Ci da solidne podstawy odnośnie programowania w języku C i zagadnień związanymi z procesorami AVR.

Jak sie z tym zapoznasz to bierzesz się za książkę :
JĘZYK C PASJA PROGRAMOWANIA MIKROKONTROLERÓW 8-BITOWYCH WYDANIE II
http://sklep.atnel.pl/pl/p/Jezyk-C-Pasja-programowania-mikrokontrolerow-8-bitowych-Wydanie-II-Ksiazka-DVD/104
W której już będziesz miał instrukcję i kod odpalenia modułów RFM12 ;)

Oczywiście możesz pójść na skróty i od razu zacząć od zielonej książki ale nie polecam Ci tego bo się zirytujesz, trzeba przejść etapy po kolei tak jak dzieci w szkole które najpierw uczą się czytać i pisać. Tak do tego trzeba podejść i osiągniesz sukces z tymi modułami i przy okazji opanujesz i nauczysz się wielu innych rzeczy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 15:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

witam ponownie,
podłączyłem wg konfiguracji:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Cs do nSel
Rfm12_sdi do sdi
Rfm12_sdo do sdo
Rfm12_sck do sck
no i wiadomo zasilanie. Na oscyloskopie nic, czyli nie nadaje - jakiś pomysł ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 15:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

amperomierz wskazuje niezmiennie 1.5 mA, atmega taktowana wew. oscylatorem 8 MHz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 16:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

mam klona arduino nano, ma diodę pod pb.5 (sck) nie miga więc procesor chyba nie nawiązuje komunikacji może to wina SPI ?

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

mam klona arduino nano, ma diodę pod pb.5 (sck) nie miga więc procesor chyba nie nawiązuje komunikacji może to wina SPI ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 16:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

niedzwiadnl napisał(a):
nie nawiązuje komunikacji może to wina SPI ?


Pewnie, SPI, procesor .... kompilator ;) co tam jeszcze może być powodem ? .... WSZYSTKO - tylko nie ja ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 16:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

pewnie trafna uwaga...
ok dzięki za pomoc, ale raczej z tego nic nie bedzie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 19:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2011
Posty: 401
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 7

Pewnie, że nie będzie skoro nie pokazałeś nawet kawałka schematu. Skąd mamy wiedzieć że moduł jest prawidłowo podłączony do procesora?

_________________
Czekamy na RedBook'a!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 22:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Siedzę nad ardu obecnie i zaczyna powoli wchodzić... czytam kursy równolegle analizując program. Jurto podłączę rfm69
fajnie że są gotowe biblioteki, wygląda na to że znacznie uproszczają całą zabawę. co do znajomości 2 języków (bascom i c)
to raczej jak znać język turecki i angielski - w pierwszym rzadko ktoś zabłyśnie, w drugim anarchia... pozostaje mi się uczyć pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2015, o 14:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

witam ponownie, skąd się dowiedzieć jakie kondensatory są przy kwarcu, bo trzeba to w konfiguracji zaznaczyć ?
mój moduł to dokładnie ten http://www.hoperf.nl/RFM12B



Ostatnio edytowano 28 sty 2015, o 15:17 przez niedzwiadnl, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2015, o 14:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

kolorowe ;)

Skąd mamy wiedzieć jakiego do jakiego układu itd. może chociaż jakiś schemat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2015, o 14:57 

Pomógł: 0

niedzwiadnl napisał(a):
witam ponownie, skąd się dowiedzieć jakie kondensatory są przy kwarcu, bo trzeba to w konfiguracji zaznaczyć ?


Kwarce mają w dokumentacji technicznej podawane z jakimi kondensatorami współpracują,
Kwarce popularne typu 1159200, itd, możesz śmiało dać 18-22pF i będzie śmigać.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2015, o 16:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Od początku. Próbuje uruchomić RFM12b z tym kodem:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język basic4gl
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ale bez skutecznie.

Atmega skonfigurowana na wew. oscylator 8 MHz
dioda na sck miga, więc SPI chyba działa
tu są zdjęcia połączeń:
ObrazekObrazekObrazek



Ostatnio edytowano 28 sty 2015, o 18:47 przez niedzwiadnl, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2015, o 17:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam, mam rezystor 10k. testowałem chyba wszystkie programy i zima, na jednym pobór prądu wzrósł do 2mA
a wiadomo że w bezczynności bierze ok 3mA wiec chyba RFM uwalony. Zamówię jeszcze dwa...
swoją drogą patrząc na kalkulator wartości do wpisania w RFM'a to jest do wyboru bogata gama kondensatorów o ile częstotliwość kwarcu da się odczytać to jak mam się dowiedzieć pojemności kondensatorów ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2015, o 13:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Jestem mega głupcem - nie przestawiłem zworki na 3.3v w programatorze i chyba uwaliłem RFM. Zamówię dziś nowe 2 sztuki, to we wtorek będą, przez weekend zrobię płytkę z RFM12b, RFM69 i 74HC125 na pokładzie (może też komuś się przyda) i zacznę od początku. Dziękuję za cierpliwość, okazaną pomoc i przepraszam za zawracanie D...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2015, o 16:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Dokładna wersja to RFM12BSP, zamówiłem już 2 nowe więc ten co mam zaraz spiszę na straty i sprawdzę czy jest "tolerant" przy wyższym napięciu jak dostanie 5V z płytki - róbmy cuda może się uda. Doczytałem na jakimś forum że z małą przeróbką te modułu mogą współpracować z kodowaniem OOK/FSK na którym mi najbardziej zależy
pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO