Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 22 lut 2025, o 20:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 sty 2015, o 19:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Cześć Wszystkim. Słuchajcie, po pierwsze to nie byłem pewny w jakiej kategorii forum atnelowskiego ten post umieścić, no ale w ostateczności zdecydowałem się na "rybny". Otóż, od pewnego czasu nurtuje mnie następująca kwestia: czy jeśli bym chciał połączyć dwa lub więcej uC ze sobą (no np. przez SPI, ale mniejsza akurat o ten szczegół); dalej, uznajmy jeszcze jeszcze, że jakiś procek jeden bym uznał za "nadrzędny", tj. po prostu przyznał mu Master na tym SPI, a pozostałe względem niego by były Slave; między sobą natomiast to już różnie -- otóż, czy jeśli tak bym zrobił, i (I!!!!!!) jednocześnie chciał wszystkie te procesory taktować tą samą częstotliwością poprzez zewnętrzny kwarc: to, czy mogę je wszystkie podłączyć pod jeden właśnie kwarc, tj. w tym sensie, że standardowe podłączenia pod XTAL1 i XTAL2 wszystkich tych procesorów podłączam RÓWNOLEGLE i odpowiednio właśnie pod ten jeden uwspólniony kwarc (w konfiguracji z parą kondensatorów oczywiście, no standardzik) --- czy też, muszę dla każdego procka podłączać osobno po kwarcu???????? Dodam jeszcze, że odległości między procesorami by były dość małe, a co za tym idzie: postarałbym się, aby ścieżki do tego wspólnego kwarcu były jak najkrótsze oraz "oblane" ekranowaną masą (nie wiem jak to się 'profesjonalnie' określa, ale wiecie chyba o co mi chodzi). Bardzo dziękuję za potencjalne odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich, a w szczególności Pana Mirka, dzięki któremu rozpocząłem swoją przygodę z cyfrówką.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 19:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Witam

Wziąłem pod uwagę pierwszy lepszy AVR - ATtiny2313
http://www.atmel.com/images/doc2543.pdf
I w jego nocie są różne sposoby taktowania a między innymi taktowanie z zewnętrznego generatora - sygnał wpuszczany na nóżkę XTAL1 (PA0). Ponadto na nóżce CKOUT (PD2) masz wyjście sygnału zegarowego (jeżeli odpowiednio ustawisz fusebity). Jeżeli dodrze Cię zrozumiałem to spróbowałbym tak: AVR (Master) napędził kwarcem a z nóżki CKOUT napędziłbym pozostałe AVR-y jakby z generatora zewnętrznego. Nie wiem czy można napędzić w ten sposób dowolną ilość slave-ów, ani czy w ogóle ten sposób zadziała. Osobiście nigdy takiego zabiegu nie robiłem ale tak wywnioskowałem przeglądając note AVR-a.
Niech potwierdzą Ci co cos takiego próbowali

Pozdrawiam


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 19:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Nie wiem w jakim celu chcesz tak to łączyć ale
raczej to nie jest dobry pomysł - rezonator straci swoje parametry
albo nawet się nie wzbudzi (mam na myśli zbyt duże obciążenie)
co prawda nie testowałem tego to tylko moje domniemanie.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zewnętrznego generatora
o wypełnieniu 50% tylko zapytam tak z ciekawości po co

Nie lepiej po prostu dać każdemu uC jego własny "kryształek"
i sprawa załatwiona .

Chyba że potrzebujesz do projektu
jakiejś mega synchronizacji i wtedy wykorzystać
generator stabilizowany termicznie dla wszystkich uC.

Ale chyba mnie wyobraźnia ponosi w tym Nowym Roku :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 21:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Dziękuję Wszystkim za odpowiedź. Może po kolei:

@Kuźnia: Tak, dobrze mnie zrozumiałeś (co z kolei ja wywnioskowałem z Twojej odpowiedzi) -- i co więcej: zasadniczo, to rozwiązałeś mój dylemat!!! Sprecyzuję może jeszcze raz cel: chodziło/chodzi mi o to, żeby każdy Slave procek, był dokładnie ale to jota w jotę taktowany zegarem Mastera. Ja to próbowałem, tak jak Wam przedstawiłem, dość nazwijmy to 'topornie', zrobić, bo nie znałem tej właśnie funkcjonalności, o której wspominasz i liczyłem się, że przy takim podłączeniu może to nie wypalić, stąd moje pytanie na forum. To tak gwoli podsumowania. Tak że, jeszcze raz dzięki za informację. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to, czy to zadziała w praktyce, w sensie jeszcze w amatorskich warunkach to inna sprawa, ale na razie się tym nie martwię.

@Zaba: Hmmmm, jakby Ci tu odpowiedzieć na Twoje pytanie? Może najpierw konkrety (w zasadzie to jeden dokładnie konkret ;P): nie, nie potrzebuję tego do żadnej pracy zaliczeniowej/laborek/ćwiczeń etc.
O co mi więc chodzi? Chyba najlepsza odpowiedź, jaka mi się w tej chwili nasuwa to: o pewną specyficznie rozumianą 'estetykę' oraz również specyficznie rozumianą 'ekonomiczność zasobów', czy jak kto woli, nazywając to z lekka 'humanistycznie': 'oszczędność w formie', oszczędność posunięta wręcz do granic absurdu nawet. Ta wspomniana specyficznie rozumiana estetyka i specyficznie rozumiana oszczędność, to jakby Ci to przybliżyć trochę o co mi chodzi (bo to wszak subiektywne odczucia) -- to jakby to uczucie, kiedy matematyk, czy ktoś parający się Królową Nauk wpada nagle na rozwiązanie jakiegoś problemu, i okazuje się jednocześnie, że jest to rozwiązanie 'maksymalnie', ale to maksymalnie proste, w sensie, że znalazł optymalne rozwiązanie, tj., że być może istnieje jeszcze inne rozwiązanie, ale będzie ono już np. dłuższe, bardziej zagmatwane etc. No naprawdę nie wiem, jak to dokładnie wytłumaczyć Ci, ale na ile potrafiłem to właśnie opisałem. Tak więc to to odczucie. Tak więc reasumując: powody są czysto natury estetyczno-'oszczędnościowej w środkach'.

@mokrowski: Tobie również dziękuję za odpowiedź. Tym bardziej się utwierdziłem, jak należy teraz to zrobić poprawnie, aby uzyskać efekt, o który mi chodzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 22:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Spojrzałem jeszcze do noty Atmegi8 i ten AVR-ek niestety nie ma wyjścia CKOUT ale już Atmega88 i jego rodzina mają.
Cytat z noty Atmegi88 (strona 35 punkt 9.9 - Clockout output buffer)

http://www.atmel.com/images/doc2545.pdf

"The device can output the system clock on the CLKO pin. To enable the output, the CKOUT Fuse has to be programmed. This mode is suitable when the chip clock is used to drive other circuits on the system. The clock also will be output during reset, and the normal operation of I/O pin will be overridden when the fuse is programmed. Any clock source, including the internal RC oscillator, can be selected when the clock is output on CLKO. If the System Clock Prescaler is used, it is the divided system clock that is output."

Więc możesz zrobić tak jak to opisałem i nie musisz nawet uzywać kwarca. Kolejną sprawą jest ilość slave-ów, które chcesz taktować. Jeżeli bedzie ich dużo i nie zadziała taktowanie równoległe (zbyt duże obciążenie dla bufora CKOUT) to można ten sposób taktowania pociągnąć dalej kaskadowo i wpuszać sygnał z mastra na pierwszy slave, następnie z pierwszego slave z jego CKOUT na drugi slave itd. Warunek jest wtedy taki, że wszystki zastosowane AVR-y muszą mieć możliwość wypuszczania sygnału zegarowego (CKOUT)

W układach logicznych istnieje parameter mówiący iloma strukturami logicznymi można obciążyć dane wyjście układu. Myślę, że wyjście CKOUT też będzie miało ograniczenia dlatego piszę "ku przestrodze" :)

Generalnie jak to powiada Mirek - Należy czytać i przeglądać noty katalogowe

Potwierdź czy zadziałał Ci podany sposób

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 22:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

@Kuźnia: Dzięki za odpowiedź. Słuchaj, ja już mykam spać. Jutro postaram się Ci rzeczowo odpowiedzieć. Tylko dodam, że na razie mam na wyposażeniu głównie w domu Atmegi8 i jedną Attiny. Owszem mam jeszcze dwie Atmegi32 -- ale ich nie chcę ruszać, do takiej próby. Bo żeby wypróbować tak "na chepcika" to bym musiał specjalnie płytkę trawić, a nie chce mi się robić plątaniny zwłaszcza dla megi32, bo jest przede wszystkim ryzyko że cos się źle podąączy, i mi procek się popsuje/spali. Jutro, o ile będzie czynny elektroniczny u mnie w mieście, to kupię sobie Atmegi 88, i mam zamiar zrobić generalną próbę. Wtedy odpiszę. No chyba, że mi coś wypadnie. Jakkolwiek, tak jak obiecałem, odpiszę jutro tak czy siak: trochę w sposób bardziej merytoryczny, nawet jeśli nie wypróbuję tej konfiguracji jutro -- tj. choćby przedstawię swoje przemyślenia i przewidywania zachowania tego potencjalnego układu. Dobra, ja już zmykam. 3maj się!!! Pozdrawiam serdecznie, hej!!!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO