Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 05:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 maja 2012, o 16:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No nie wiem Mirku złożoność problematyki DSP bez nudnej i żmudnej pisaniny teoretycznej , mija się z celem , a jest w tej dziedzinie parę świetnych pozycji książkowych, które pomimo bezkresu matematyczno-teoretyczego "bełkotu" warto przeczytać, ale nie nie wyczerpują one tematu , a wręcz tylko poruszają
niezmierzone zasoby problematyki Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów jakim niewątpliwie jest DSP. Pisanie o czymś tak rozległym i trudnym zarówno do zobrazowania jak też do pełnego opisania z mojego przynajmniej punktu widzenia jest niewykonalne :( Znam i rozumiem DSP potrafię się posługiwać jego naturą i wykorzystywać w mniejszym lub większym stopniu założenia , ale to zbyt wiele wiedzy nie jest , a na pewno zbyt mało by sensownie o tym pisać.
Powiedzmy że wyszedł by bełkot w stylu wielu piszących o programowaniu AVR , sama teoria i brak przemyśleń konstruktorskich , ale tu też ciężko
cokolwiek sensownego dla typowego czytelnika-amatora :(

Np. Polecam chętnym pozycję "Cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Praktyczny poradnik dla inżynierów i naukowców" Stevena W. Smitha -
którą uważam za jedynie słuszna bo poruszająca wiele zagadnień DSP , ale na pewno nie wyczerpującą , a sam tytuł już wskazuje
że język użyty w pozycji raczej skierowany jest do bardzo wąskiego grona odbiorców.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2012, o 18:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

Ja mam takie pytanie do Pana Mirka: Czy w ofercie sklepu będą też podzespoły które umożliwią realizację tematów z drugiej książki? Chodzi mi przede wszystkim o ekranik i panel dotykowy. Generalnie fajnie by było móc zakupić wszytko w jednym miejscu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2012, o 20:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kyp napisał(a):
Ja mam takie pytanie do Pana Mirka: Czy w ofercie sklepu będą też podzespoły które umożliwią realizację tematów z drugiej książki? Chodzi mi przede wszystkim o ekranik i panel dotykowy. Generalnie fajnie by było móc zakupić wszytko w jednym miejscu.


Tak pracuję jak wariat żeby zdążyć ;) zobacz już się pojawiły dwie małe nowości

1. bardzo przydatny mikro-modulik do kart pamięci microSD .... i właśnie - jest on dość specyficzny od tego co zwykle każdy robi sobie w zaciszu domowym nawet na żelazku. Bo po pierwsze buforowanie nie jest na rezystorach - przez które niestety może nie działać spora część programów z książki - tylko zrobione solidnie na scalaku 74LVC125. Po drugie - programy z książki WYMAGAĆ będą sterowania ZASILANIEM - tzn wymagać - jak ktoś chce to nie musi tego robić - ale potem proszę się nie dziwić że ktoś będzie miał efekt że raz mu karta załapie innym razem nie, albo że się zawiesi itp ... Kolejna rzecz to detekcja karty w czytniku - też dość ważny sygnał wyprowadzony z modułu. Oto on:

http://sklep.atnel.pl/pl/p/micro-SD-adapter/38

oczywiście nie nakłaniam nikogo na siłę do zakupu - bo udostępniam też bez żadnej sztucznej tajemniczości pełny schemat - i tak na prawdę każdy może zrobić sobie to sam - byle dobrze zaprojektować i wykonać PCB. Nie mniej jednak te moduliki znowu zrobiłem w większej ilości bo już sam zaczynam w moich urządzeniach czasem albo często korzystać z kart pamięci microSD i one się przydają jak niewiem ;) a nie muszę na siłę w każdym projekcie wkładać tego - po prostu ładne przejście przez taśmowy przewodzik albo lepiej podstawkę i dwa kołeczki dystansowe i już jest ;)

2. to może nie konkretnie pod książkę ale w końcu wypuściłem swój w miarę niezawodny programatorek USBASP

a teraz pracuję nad przygotowaniem do sklepu modułu ATB-WAV-PLAER

http://mirekk36.blogspot.com/2012/05/wa ... 6-bit.html

będzie bardzo fajną platformą do zabawy z dźwiękiem i AVR - bo ma od razu wszystko co potrzeba czyli TDA1543 ale także przedwzmacniacz na NE5532 oraz wzmacniacz końcowy na TDA1308 ;)

no i także już mam płytki - tylko jeszcze nie obsadzone elementami pod te dwunapięciowe fajne sterowniczki/konwertery do LCD-TFT - wraz z obsługą paneli dotykowych na STMPE811

może na premierę książki będą już też te dwa moduły kolejne dostępne ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2012, o 20:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2012
Posty: 136
Pomógł: 0

A te moduły będą jakoś kompatybilne z ATB ? Bo tak się zastanawiam na ile będzie wykorzystany ATB w nowej książce, a ile modułów trzeba będzie dokupić.
Też czkam na premierę książki i modułów:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2012, o 21:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kyp napisał(a):
A te moduły będą jakoś kompatybilne z ATB ? Bo tak się zastanawiam na ile będzie wykorzystany ATB w nowej książce, a ile modułów trzeba będzie dokupić.
Też czkam na premierę książki i modułów:)


Po pierwsze - zestaw ATB to będzie podstawa - jeśli chodzi o absolutnie wszystkie ćwiczenia w książce ;) więc jeśli ktoś akurat go posiada - to będzie mógł się cieszyć najmniejszą jak nie zerową ilością kłopotów z uruchamianiem wszystkich przykładów z DVD

moduły są absolutnie opcjonalne i dodatkowe.

Chociaż w przypadku zakupu np kolorowego wyświetlacza LCD TFT 3,5" .... ciężko będzie go w ogóle podłączyć do zestawu bez jakiejś płytki przejściowej a tym bardziej ciężko że posiada on złącze na taśmę wsuwaną w specjalne gniazdka. Tak samo trzeba by było sobie dorobić układ obsługi panelu dotykowego .... oczywiście można. Ale moduł który przygotowałem - jest jak zwykle przeznaczony nie tylko do celów testowych ale i przyda się później w praktycznym zastosowaniu ze względu na konstrukcję u możliwość umieszczenia na nim "na kanapkę" wyświetlacza LCD

.... np mając zestaw ATB - nie trzeba koniecznie kupować modułu adaptera do kart microSD - bo przecież ćwiczenia można będzie spokojnie wykonać na kartach SD do których jest przecież gniazdo na zestawie ATB i to konstrukcyjnie zapewnia te same właściwości o których pisałem wyżej.... Ten moduł po prostu jest praktyczny bardzo i może się przydać na później po testach jak już będziemy tworzyć własne urządzonka tak w realu ;) .... a jeszcze postaram się dorobić element biblioteczny do EAGLE żeby można było ten moduł stosować tak samo jak inne nasze moduły: ATB-BTM czy ATB-Ethernet

Z kolei ATB-WAV_PAYER to będzie taka oddzielna platforma - zgrabna, mniejsza i przystosowana nie tylko do ćwiczeń ale od razu do zamontowania w jakiejś obudowie i hura można już zrobić urządzonko ;)

takie mam podejście - nie chcę aby nasze produkty/moduły były tylko modne ale żeby mogły być wykorzystane z powodzeniem do budowy własnych urządzeń.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2012, o 13:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

Ponieważ Nasz Szanowny Autor i mentor, w ostatnich dniach jest mocno zapracowany żeby zapiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik, ośmielę się zamieścić link do spisu treści oraz wybranych fragmentów książki :)

A o to i on ---> Link

Przyznam się że po przeczytaniu tych fragmentów oblizałem ;) monitor i nadal objadam się smakiem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2012, o 14:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012
Posty: 174
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 19

Witam,

super sprawa z tym kuponem rabatowym. Taki dodatkowy motywator zakupowy ;). Dziękuje i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2012, o 18:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2012
Posty: 32
Pomógł: 1

A ja się spóźniłem:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2301424.html
Ale może to i lepiej- jak ja bym to napisał to zaraz by moderator przeniósł do tematu o książkach:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2041670.html
A tak to może trochę powisi.
Pewnie przeniosą- ale w temacie o książkach pisało wielu ludzi i chociaż dostaną powiadomenia że jest nowa wiadomość.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2012, o 18:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No zobaczymy czy zaraz nie skasują tego w ogóle z elektrody.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2012, o 21:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 35
Pomógł: 0

"Chociaż w przypadku zakupu np kolorowego wyświetlacza LCD TFT 3,5" .... ciężko będzie go w ogóle podłączyć do zestawu bez jakiejś płytki przejściowej a tym bardziej ciężko że posiada on złącze na taśmę wsuwaną w specjalne gniazdka. :"

Mirek jaki zastosowałeś TFT w projekcie, w nowej książce?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2012, o 21:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pisałem już kilka razy ale też w książce podaję dokładny typ - teraz nie pamiętam tak z głowy (wyświetlacz 3,5" firmy Winstar na sterowniku SSD1963). Postaram się żeby były one u nas w sklepie ale co najważniejsze do tego będzie fajna płytka przejściówka - a przy okazji konwerter napięciowy, dzięki czemu wyświetlacz będzie można do woli podłączać albo do procków zasilanych +5V albo +3,3V a na dokładkę jeszcze na tej płytce będzie STMPE811 czyli obsługa Panelu dotykowego i specjalne złącza oczywiście na te taśmy płaskie wyłażące z LCD zarówno do samego LCD jak i ta 4-żyłowa do TouchPanel'a

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2012, o 21:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmmm... zapowiada się smakowicie .....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2012, o 07:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

mirekk36 napisał(a):
Postaram się żeby były one u nas w sklepie ale co najważniejsze do tego będzie fajna płytka przejściówka - a przy okazji konwerter napięciowy, dzięki czemu wyświetlacz będzie można do woli podłączać albo do procków zasilanych +5V albo +3,3V a na dokładkę jeszcze na tej płytce będzie STMPE811 czyli obsługa Panelu dotykowego i specjalne złącza oczywiście na te taśmy płaskie wyłażące z LCD zarówno do samego LCD jak i ta 4-żyłowa do TouchPanel'a



I własnie na to czekam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 13:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2012
Posty: 151
Pomógł: 0

Dołączam się po długiej przerwie - z racji " ciężkiego semestru na studiach"
Mam takie pytanie z innej beczki - co będą poruszały kolejne książki??
Czy znajdzie się miejsce na np sterowanie falownikami, silniki itd...?
Było by to w moim zawodzie, jednak od strony uC jest słabiej ;P
Dzisiaj energoelektronika jest ważna w przemyśle ;P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 13:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak elektronika jest ważna w zasadzie w każdej dziedzinie - ale żeby pisać - tylko tak na sucho np o sterownikach silników dużej mocy czy falownikach - to nie ja. Ja wolę na "mokro" czyli z żywymi testami i przykładami. Niestety tak się składa, że to nie moja branża i nie mam jak się praktycznie tym zająć stąd mogę powiedzieć, że raczej na pewno ciężko będzie pisać mi o falownikach na przykład :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

O czym by nie była, to i tak kupimy :)

A tak na poważnie, może tryby oszczędzania energii w naszych AVR, bo chyba o tym jeszcze nie było, chyba, że jest w książce Nr 2 ,to uczciwie przyznam, że jeszcze nie znalazłem, gdy przeglądałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 14:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012
Posty: 598
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 13

worner napisał(a):
O czym by nie była, to i tak kupimy :)

A tak na poważnie, może tryby oszczędzania energii w naszych AVR, bo chyba o tym jeszcze nie było, chyba, że jest w książce Nr 2 ,to uczciwie przyznam, że jeszcze nie znalazłem, gdy przeglądałem.



No jak to :shock: , o ile dobrze pamiętam to było w ksiązce nr I przy okazji budowania własnego pilota



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 14:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

Tam też jeszcze nie dotarłem. Od początku marca miałem przerwę z powodu natłoku zajęć w pracy, a stanąłem na programach z wyświetlaczami 7-segm. Od około 2 tygodni mam znowu więcej czasu i nadrabiam straty. A dokładniej postanowiłem zacząć czytać od początku i utrwalać to, co już przyswoiłem i poznawać to, co mi nie weszło do głowy. No i powiem, że sporo rzeczy przy drugim czytaniu odbieram już inaczej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 14:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

worner napisał(a):
... No i powiem, że sporo rzeczy przy drugim czytaniu odbieram już inaczej.


I o to mi chodziło - żeby chociaż raz tak na sucho przeczytać, nawet tak do poduszki ;) .... to do głowy wpadną kotwiczki, a przy drugim czytaniu ktowiczki w odpowiednich momentach "zaciągną" stosowne zwoje w korze mózgowej jak haczyk rybę ;) .... i przyjdzie olśnienie ... Jak widać sprawdza się to ... a na kursach naziemnych podobne techniki stosuję, dlatego wiem, że na sporą ilość ludzi takie metody działają ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 15:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2012
Posty: 151
Pomógł: 0

Jeszce jedno...
Czy można ewentualnie przedłużyć promocję na tom 2 (posiadam kod promocyjny) o miesiąc, czy koniec czerwca to ostateczność??
Czy na płycie jest jakiś film tłumaczący nowe problemy z Eclipse- jakieś tryby debagowania, symulacje itd??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 15:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak było tyle pytań o przedłużenie działania kodu promocyjnego dla forumowiczów, że udało mi się go przedłużyć do końca lipca ;)

a o debugowaniu w Eclipse panie kolego to masz Pan sporo na naszym forum, dzięki naszemu mistrzowi SunRiverowi ;)

zajrzyj sobie np tutaj:

topic956.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 17:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2012
Posty: 151
Pomógł: 0

Dzięki Mirku..
.. można znaleźć jak większość rzeczy w necie..
ale..
Jeśli coś się robi i potrzeba czegoś szybko to fajne jak by było to pod ręką- w postaci kilku tomów książek- wiesz o czym mówię - sam cierpisz na brak czasu ;)
Także, może zobaczę to w następnej części książki... ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2012, o 18:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No wiem wiem - ale jednak nasze forum - to niejako przedłużenie naszej książki ;) .... a sporo jak widać zawdzięczamy arcy-ciekawych projektów i poradników koledze SunRiverowi.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lip 2012, o 14:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1

20rafalo napisał(a):
Dołączam się po długiej przerwie - z racji " ciężkiego semestru na studiach"
Mam takie pytanie z innej beczki - co będą poruszały kolejne książki??
Czy znajdzie się miejsce na np sterowanie falownikami, silniki itd...?
Było by to w moim zawodzie, jednak od strony uC jest słabiej ;P
Dzisiaj energoelektronika jest ważna w przemyśle ;P

Witaj w klubie. :P Ja na magisterkę robię sterowanie falownika energii fotowoltaicznej. Ma tam się znajdować nadążne kształtowanie prądu wyjściowego, a konkretnie to zaimplementowany regulator PI z antywindupem oraz PWM. Niestety narazie praktycznie mało ruszyłem ze względu na sesję i taki projekt konkursowy na procku z rodziny MSP430. :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2012, o 20:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2012
Posty: 151
Pomógł: 0

Siergiej napisał(a):
robię sterowanie falownika energii fotowoltaicznej.

O proszę...
a jak z przełączaniem tranzystorów falownika? Uda Ci się zrealizować miękkie przełączanie? Wtedy straty są minimalne- wtedy projekt był by bardzo zaawansowany....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO