Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 paź 2024, o 08:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 gru 2011, o 10:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Witam, "na prosbe Mirka wstawiam rozmowe na forum"
jestem posiadaczem twojej książki i mam pytanie odnośnie projektu odbiornik rc5.
Mianowicie posiadam w domu plytke testowa kursu Bascom AVT 3500, i chciałem przetestować odbior rc5 z pilota. Korzystam dokladnie z tego kodu co jest w ksiazce i dołączonej płycie DVD. Uzywam srodowiska Eclipsce + avrdude + winavr. Zmieniłem w programie procesor na ATtiny 2313 i czestotliwosc na 4 Mhz tak jak mam ustawione na płytce testowej. Zmienilem takze numery pinow podpięcia impulsu DATA z odbiornika (przerwania ICP u mnie to PD6), oraz mam inaczej podpiety LCD. (pliki: ir_decode.h i ir_decode.h) Jednak mam błąd kompilatora typu:

Kod:
avr-gcc -Wall -Os -fpack-struct -fshort-enums -std=gnu99 -funsigned-char -funsigned-bitfields -mmcu=attiny2313 -DF_CPU=4000000UL -MMD -MP -MF"IR_DECODE/ir_decode.d" -MT"IR_DECODE/ir_decode.d" -c -o"IR_DECODE/ir_decode.o" "../IR_DECODE/ir_decode.c"
../IR_DECODE/ir_decode.c: In function 'ir_init':
../IR_DECODE/ir_decode.c:42: error: 'TICIE1' undeclared (first use in this function)
../IR_DECODE/ir_decode.c:42: error: (Each undeclared identifier is reported only once
../IR_DECODE/ir_decode.c:42: error: for each function it appears in.)


'TICIE1' - rozumiem ze jest to etykieta timera w ATmega 16
Czy u mnie timer ten ma inną etykietę ? nie mogę jej nigdzie znalezc ?
Nie bardzo wiem o co chodzi, szukałem przerawiania ICP na moim ATtiny 2313 i myslalem ze mogę tak to zrobić. Pytanie brzmi co musze zmienić? Czy da się w ogolę uruchomić twoj program na mojej konfiguracji? i czy kwarc jest dobry? (czy nie muszę inaczej przeskalowac)?

Kod:
Witam,

Oczywiście że można odpalić to i to na dowlnym procku AVR.

Najbardziej mnie dziwi to uporczywe korzystanie z taktowania 4MHz zewn. kwarca, przecież ATtiny2313 ma możliwość taktowania wewn. oscylatorem 8MHz (no ale to inna para kaloszy)

ATtiny2313 posiada przerwanie ICP , ale pewnie, że trzeba prawdopodobnie zmienić nazwy niektórych rejestrów ale nie tylko rejestrów ale i nazw bitów jak widać po komunikatach błędów.

Jak sprawdzić ????? ..... eeeej halo halo - a o czym pisałem w książce?

Najpierw to trzeba postarać się dokładnie zrozumieć działanie tego programu

Potem już łatwiej przyjdzie jak zmienić nazwy rejestrów i ew bitów

Bierzesz sobie notę PDF od ATmega32 i notę od ATtiny2313

zaglądasz pan do noty ATmega32 i patrzysz na rozdział odnośnie Timera1 (ostatni podrozdział) odnośnie nazw kolejnych rejestrów i nazw bitów.

No i po kolei sprawdzasz sobie to co miałeś w ATmega32 czy jest tak samo w ATtiny2313 Wink .... jeśli jest inaczej to po prostu zamieniasz.

Np może się okazać że bit o nazwie TICIE1 w m32 może mieć nazwę OCIE1 w tiny2313. (zgaduję tylko tak bez zaglądania teraz do noty - ty musisz to dokładnie posprawdzać, zmienić i odpalić)

a zobaczysz, że wszystko ruszy bez problemu
Pozdr Mirek


Tak jak mowiłeś, miałeś rację, podmieniłem bit 5 TICIE1 na OCIE1B i program się skompilował, niestety nie chce wyświetlać kodów.(po odpaleniu widnieje napis: "Kody pilota rc5:" Czy to może być wina złego oscylatora? czy może wina odbiornika ? zbudowałem go według schematu z twojej ksiązki: (str.309, odbiornik TSOP2238), zmierzyłem napięcie na odbiorniku pomiędzy (GND a DATA) w chwili włączania przycisku napięcie spada z 0,71 na 0,69 ? czy się myle czy odbiornik dobrze reaguję na impulsy? więc jaką wartość mnoznika podać w programie?
rozumiem ze zmiana musi byc w tym miejscu, moj oscylator to 4Mhz.

Kod:
/ stałe i zmienne potrzebne na wewnętrzne cele procedury obsługi RC5

#define TIMER1_PRESCALER 8

// przeliczanie tyknięć Timera1 przy danym preskalerze na mikrosekundy
#define ir_micro_s(num) ((num)*(F_CPU/1000000)/TIMER1_PRESCALER)

Kod:
Witam,

A skąd wzięło ci się OCIE1B - chodzi mi o tą literkę B na końcu ? Wink dlaczego np nie z literką A ?

A jaki masz wektor przerwania ? ! ? ! ? ---- tu podejrzewam że masz babola

Częstotliwość taktowania sama się dobiera bo masz F_CPU

no chyba, że nie działasz w Eclipse (bo nie pamiętam poprzedniego maila)

Tak więc w tej linijce którą pokazałeś to w zasadzie nic nie trzeba zmieniać - ona jest po to żeby się automatycznie dopasowywać do częstotliwości. Chyba że damy kwarca 20MHz to wtedy można preskaler dopiero zwiększać Wink

Pozdr Mirek


Sciągnąłem note ATmegi32L i tam znalazłem rejestr TIMSK który ma 8 bitów
Kod:
OCIE2 TOIE2 TICIE1 OCIE1A OCIE1B TOIE1 OCIE0 TOIE0


porównałem to z notą katalogową ATtiny 2313 i tam równiez odnalazłem rejestr TIMSK
która ma odpowiednio bity:
Kod:
TOIE1 OCIE1A OCIE1B ----- ICIE1 OCIE0B TOIE0 OCIE0A


zrozumiałem to tak, że jeśli zmieniam bit5 to także na bit5?

więc podmieniałem na OCIE1B ??

nie mogę znaleźć wektora przerwań zeby go porownac. Moglbys mi pomoc?

Kod:
Witam,

Nie nie panie kolego. To, że dokonujesz podmiany bitu nr.5 z tego rejestru m32 na bit nr.5 rejestru w tiny2313 to tragiczna droga Sad

Tu nie chodzi o dokonywanie podmian drogą mechaniczną że tak powiem. Trzeba do tego podchodzić tak:

1. hmmm do czego służy bit TICIE1 w m32 ????
2. sprawdzam, czytam - staram się zrozumieć do końca i nagle hmm eureka, w tym akurat przypadku bit TICIE1 to zezwolenie na obsługę przerwania od ICP, przecież w nocie m32 masz napisane:

Cytat:
 Bit 5 – TICIE1: Timer/Counter1, Input Capture Interrupt Enable
When this bit is written to one, and the I-flag in the Status Register is set (interrupts globally
enabled), the Timer/Counter1 Input Capture Interrupt is enabled. The
corresponding Interrupt Vector (See “Interrupts” on page 42.) is executed when the
ICF1 Flag, located in TIFR, is set.


tymczasem ty podmieniłeś go na bit, którego opis w tiny2313 wygląda tak:

Cytat:
 Bit 5 – OCIE1B: Timer/Counter1, Output Compare B Match Interrupt Enable
When this bit is written to one, and the I-flag in the Status Register is set (interrupts globally
enabled), the Timer/Counter1 Output Compare B Match interrupt is enabled. The
corresponding Interrupt Vector (See “Interrupts” on page 47.) is executed when the
OCF1B flag, located in TIFR, is set.


a co on ma wspólnego z wyżej wymienionym ???????? NIC - on służy do zezwolenia na przerwanie ale całkiem inne - te od porównania w kanale B (Compare Match B) ..... więc to gigantyczne nieporozumienie.

No ale program się kompiluje bo przecież sama nazwa jest OK - prawda ?

A gdzie w tym rejestrze jest bit odpowiedzialny za zezwolenie na przerwanie ICP ????

3. czyta, czytam i widzę taki opis bitu:

Cytat:
 Bit 3 – ICIE1: Timer/Counter1, Input Capture Interrupt Enable

When this bit is written to one, and the I-flag in the Status Register is set (interrupts globally
enabled), the Timer/Counter1 Input Capture interrupt is enabled. The
corresponding Interrupt Vector (See “Interrupts” on page 47.) is executed when the
ICF1 flag, located in TIFR, is set.


4. czyli Eureka !!! więc w tuny2313 to jest bit nr.3 o nazwie ICIE1 !!!

Wink

Mam nadzieję, że taki opis pomoże ci zrozumieć na przyszłość jak należy podchodzić do podmian nazw rejestrów w innych prockach dla różnych programów. Po pierwsze to dobrze jest w 100% rozumieć co program robi. Ale po drugie - to bity podmieniamy wg tego za co one są odpowiedzialne a nie po numerze bitu w bajcie. Bo w innych przypadkach okazać się może, że nawet nazwa samego rejestru będzie całkiem inna - i co wtedy byś zrobił ?

Jak podejdziesz tą drogą to program ci ruszy na twoim ATtiny2313 bo teraz gdy zezwoliłeś w programie na OCIE1B a przecież nawet nie masz procedury obsługi tego przerwania. To po włączeniu preskalera dla Timera1 i po wystąpieniu porównania z rejestrem OCR1B, który domyślnie jest = 0, zawsze porównanie następuje praktycznie w pierwszym kroku, i procesor chce zrealizować to przerwanie, którego nie ma. A język C wstawia takie coś, że jeśli wykona się "DUMMY IRQ" to nastąpi programowy reset procka. Zatem procek ci się wciąż restartuje i dlatego tobie wydaje się że on nie odbiera kodów Wink no bo nie może tego robić jak sam widzisz

Pozdr Mirek


Mam jeszcze pytanie odnośnie nadajnika. Posiadam pilot Philips o numerach ID
rc19414005/01

http://www.afstandsbediening-online.nl/ ... index.html

chciałem jeszcze sprawdzić kody do poszczególnych przycisków, ale niestety nie ma ich nigdzie zdefiniowanych, nawet na http://lirc.sourceforge.net/remotes/philips/.

Czy kody które udostępniasz w swoim kodzie są uniwersalne ? dla pilotw rc5? czy musze szukać indywidualnych dla swojego pilota ?

Kod:
Witam,

kody do każdego pilota RC5 - są Z A W S Z E T A K I E S A M E

to akurat jest najstarszy standard i nie ma innej możliwości. Tzn owszem jeśli weźmiesz pilot zamiast np do TV to address u ciebie może nie być = 0 co chyba oczywiste, ale już np kody na klawiaturce numerycznej jeśli jest na pilocie zawsze będą tak jak w RC5, ładnie po kolei, czyli dla klawisza 1 = 1, dla 2 = 2 itd

Niestety z tymi pilotami szczególnie kupowanymi w necie to bywa różnie. Jak myślisz dlaczego wprowadziłem do sprzedaży pilot RC5 u nas ?

http://sklep.atnel.pl/pl/p/Pilot-RC5/18

ano właśnie dlatego, że było mi szkoda ludzi, którzy kupowali wciąż na kocim allegro pilota sobie np RC5 i to nawet w takiej samej obudowie jak ten mój a potem im się okazywało że po tygodniach sprawdzania i rwania włosów z głowy, że on jednak nie nadaje w RC5 bo to jakaś tam chińska obrzydliwa podróba czy coś podobnego. A teraz gdy ktoś kupi pilota ode mnie to ma gwarancję, że na 100% jest RC5 - no a i cena jest fajna bo pilot od razu z bateriami przecież.

Nie mniej jednak nie martw się, że ty masz może od razu złego pilota. Jak widzisz po poprzednim mailu masz jeszcze mocno skopany program w procku i dlatego nie mógł on nawet sprawdzić dobrze czy nadlatują kody RC5

Gdy to poprawisz a pilot będzie OK to na 100% ci zadziała - bo nawet jeśli piloty RC5 różnią się pomiędzy sobą nieznacznie czasami trwania połówek bitów, to w programie, który masz uwzględniona jest tolerancja Wink dzięki której każdy będzie działał OK Wink

Pozdr Mirek
zy

Niestety, dalej mam problem, zmieniłem ICIE1, najpierw wyskoczyl bład przy programowaniu aby sprawdzic hardware z błędem rc=-1 ?
anulowalem, zaprogramowalem jeszcze raz i poszlo, jednak nie ma reakcji na pilota.

Czy to moze byc spowodowane tym ze na plytce testowej mam zwarta z masa nozke rw na lcd ? jednak zaznaczylem to w kodzie:
// tu ustalamy za pomocą zera lub jedynki czy sterujemy pinem RW
// 0 - pin RW podłączony na stałe do GND
// 1 - pin RW podłączony do mikrokontrolera
#define USE_RW 0

wrzucam schemat mojej plytki testowej, i podmienionych kodow od mirka, proszę o sprawdzenie:


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2011, o 11:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No dobrze a co się pojawia w takim razie na LCD ??? czy jest pusto ?

Poza tym gdzie i jak podłączyłeś odbiornik podczerwieni i czy prawidłowo. Powinien być podłączony pod PD6 ale ta noga idzie jak widzę na jakiś scalak - więc wyjmij go z podstawki może żeby się nie okazało że on coś bruździ

całość się kompiluje i powinna już ładnie działać

na razie nie mam czasu sprawdzić na swoim procku, ale jak ci nie pójdzie to wrzucę konwerter do procka ATtiny2313 w zestaw ATB i postaram się sprawdzić.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2011, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Nie jest pusto, pojawia się napis "Kody pilota RC5:" i to wszystko...
Odbiornik połączyłem według schematu z twojej książki(str.309), wyjscie VCC i GND podłączam do VCC i GND przy złączu do programatora co jest na płytce, wyjscie DATA do pinu D6 które jest wyproawdzone goldpinem na płytce.
Wyjąłem procka z podstawki tak jak mówiłeś i dalej to samo....

Czy mógłbyś sprawdzić to u siebie na konwerterze, będę bardzo wdzięczny, bo naprawdę nie wiem już gdzie jest błąd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2011, o 20:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok postaram się sprawdzić ale jak bym się nie odzywał w tej sprawie do piątku to przypomnij się ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2011, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Ok, to jakby co to przypomnę koło piątku.
Mam jednak jeszcze jedni szybkie pytanie odnośnie twojego kodu. Mianowicie w pliku ir_decode.h definujesz klawiesze pilota ir:

Kod:
// ------------------------------------------- definicje klawiszy PILOTA IR
#define teletext_red 55


co oznaczają te stałe ? (w tym przypadku 55) ?

bo jak wchodzę na stronę http://lirc.sourceforge.net/remotes/philips/32PFL9613D i przykładowo w jakiś pilot to tam klawisze mają przypisane adresy ale one są rzędu kilkuset np.
Kod:
      begin codes
          KEY_POWER                0x201
          KEY_SUBTITLE             0x32C
          KEY_RED                  0x2F1


0x201 ?? = 513 dziesiętne ? jak to się ma do twojego kodu i w rzeczywistości przy wykorzystywaniu tych danych ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2011, o 21:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Na lirc.org

kody klawiszy są opisywane na kilka różnych sposobów. Najczęściej nie ma tam w ogóle rozgraniczenia na tzw address i command tylko ciurkiem to co nadleci więc to nie dziwne że są takie wartości

poza tym mogłeś trafić na opis pilota RC5 ale nie od TV tylko np od VCR i już może być nieco inaczej

ale nie zaraz - co ja gadam - myślałem że ty pytasz o pilota RC5, a widzę, że tobie się wydaje że jak pilot firmy Philips to zaraz musi to być koniecznie RC5.

Z opisu podanego przez ciebie tzn z tego linku wyraźnie wynika że nie jest to kodowanie RC5 tylko space encoding - więc jeśli masz ten konkretnie pilot to zapomnij że on kiedykolwiek dogada się z tą procedurą ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 00:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Nie nie wartosci ktore napisałem to dla jakiegos pilota którego wybrałem losowo, do mojego pytania.

Ale odnosnie moich pilotow które mam w domu Philips tez jest problem bo nie mogę nigdzie znaleźć zadnych adresow, aby sprawdzic ze są zgodne z tymi adresami co podales w pliku naglowkowym. Takze tez nie jestem pewnie ze one własnie nadają w rc5. A było by głupio szukać błędu jeśli by się okazało że te piloty nie nadają w rc5 :|

Miałbym prośbę,może tobie się uda znaleźć specyfikacje tych pilotów. Byłoby wtedy pewne że piloty są dobre i błąd leży gdzieś indziej.

~Philips (rc19414005/01)
~Philips(313925870111)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 09:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jeśli nie ma na lirc.org/remotes to ja raczej nie znajdę niestety :( .... ale zrób może sobie taki układzik:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=

i sprawdź jak wygląda przebieg - od razu na oko będziesz widział czy to RC5 ;)

A tak w ogóle to poczekaj na drugą książkę - tam będzie mnóstwo ciekawych informacji o tych właśnie sprawach z podczerwienią, z analizą danych z Lirca, tworzeniu kodów dla innych standardów itp itp itd ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 10:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Na książke napewno poczekam i kupie ;) pierwsza spełniła moje oczekiwania, chętnie ją otwieram i czytam.
Ale zaraz zaraz, mam pytanie odnosnie tego układu ktory proponujesz, mianowicie mam tylko w laptopie gniazdo USB, więc będę mogl podlączyc? bo widze na schemacie ze preferujesz "dowolne łącze RS232". niestety nie mam owego w laptopie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 15:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No kurcze też czekam na drugą książeczkę bo coraz smakowiciej się zapowiada, Na razie jednak zgłębiam Nut?OS-a (Ethernuta) :)

Philips (rc19414005/01) -- pilot uniwersalny zgodny z RC5/RC6 teoretycznie dla RC5 powinien reagowac na kody:

SYSTEM_ADD 0x10 /* System address */

RC5_VOL_UP 0x10 /* VOL+ */
RC5_VOL_DOWN 0x11 /* VOL- */
RC5_PHONO 0x01 /* PHONO */
RC5_TUNER 0x02 /* TUNER */
RC5_CD 0x03 /* CD */
RC5_AV 0x04 /* AV */
RC5_AUX1 0x08 /* AUX1 */
RC5_AUX2 0x09 /* AUX2 */
RC5_MUTE 0x0D /* MUTE */

----

MAsz FTDI na płytce wiec nie powinno byc problemu kolego z comem na USB

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 15:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zlata_n napisał(a):
bo widze na schemacie ze preferujesz "dowolne łącze RS232". niestety nie mam owego w laptopie.


Dla mnie natomiast USB jest wręcz synonimem RS232 ;) Nie ma kolega pod ręką przejściówki USB/RS232 np na FT232R .... ja bez czegoś takiego bym się nie mógł obejść w życiu .... Więc jak można mówić, że się ma tylko USB. USB - to już wszystko w tym także RS232 ;)

nawiasem mówiąc to proponowany układ właśnie na takiej przejściówce podłączałem. A nie rysowałem jej schematu bo to jak podłączyć go do kompa to już sprawa drugorzędna (mniej ważna/mniejszy problem)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 16:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

No wlasnie nie do konca rozumiem jak to podłączyc do komputera.? Kolega Sunriver pisze że uklad FTDI jest na plytce, ale na plytce ATB, a ja tej plytki nie mam. Chcialem zrobic proponowany uklad do mierzenia impulsow z pilota, na plytce stykowej i wyjscie rxD i txD nie wiem gdzie podłączyc gdy nie mam przejsciowki. ? nie rozumiem tego ze usb to juz rs232, w laptopie mam tylko 4 gniazda usb(4 nozek) a z tego co wiem rs232 to (9 nozek). Przejsciowka ft232 z tego co wiem to konwertuje usb<->rs232, a moje pytanie było jak podłączyć ten uklad gdy nie mam gniazda rs232 ??

Przepraszam jesli zamieszalem troche pytanie, ale nie rozumiem tego do konca więc prosze o wytlumaczenie.
PS.Dzieki Sunriver na znalezenie adresów(i tak mam zamiar zrobić układ do sprawdzania impulsów)
PS2.(Jak tam Mirek? udało Ci się może odpalić ten odbiornik na ATtiny ?)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 16:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Posłuchaj, oczywiście że jak piszę że dla mnie USB to już RS232 to wiadomo że chodzi o przejściówkę. Jeśli jej nie masz to jasna sprawa że nie podłączysz wprost do gniazda USB w takiej postaci - o tym zapomnij. I postaraj się jak najszybciej o jakąś przejściówkę tego typu a najlepiej właśnie na FT232R - samemu nawet można sobie zrobić. Więc mam nadzieję, że ten temat już jest wyjasniony.

Nie jeszcze nie miałem czasu sprawdzić na ATtiny2313 - ale już spakowałem konwerter procka do domciu - więc może w domciu wieczorem znajdę chwilę czasu. Wtedy dam znać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 17:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Już wszystko rozumiem w sprawie przejsciowki. Dzięki za wytlumaczenie. Czekam na odpowiedz w sprawie odbiornika rc5. Będę bardzo wdzięczny ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2011, o 23:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No! sprawdzone - na twoim kodzie spakowanym na górze do RAR, bez żadnych zmian poza akurat samym ustawieniem pinów LCD bo ja ZAWSZE używam pinu RW ;) ale to akurat nie ma najmniejszego znaczenia.

I jak myślisz działa czy nie ?

Pewnie, że działa ;) .... ale ostatni raz sprawdzam komuś taki program (chociaż zawsze sobie obiecuję że to już ostatni raz)

Tymczasem w 100% takich przypadków okazuje się jedno. Masz coś nie tak ze swoim pilotem RC5

Możesz sobie jeszcze na wszelki wypadek zwiększyć tolerancję z 200 do 300 w tej linijce

#define TOLERANCE 200

ale na 100% masz albo złe połączenia albo zły pilot.

W związku z powyższym przepraszam ale wprost zareklamuję piloty z naszego sklepu internetowego - bo one są w 100% sprawdzone i mają same zalety łącznie z tym, że można na nie łatwo nadrukować własne opisy klawiszy do własnego urządzenia.

http://sklep.atnel.pl/pl/p/Pilot-RC5/18

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2012, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2011
Posty: 97
Lokalizacja: Radomsko/Poznań
Pomógł: 0

Po dłuższej przerwie, znowu przysiadłem do odbiornika kodu rc5. Obecnie udało się uruchomić układ i wszystko działa. Mianowicie tak jak Mirek wspominałeś załatwiłem sobie pilot rc5 taki sam jak polecałeś, jednak znowu był błąd. Już myślałem że siedzi jakiś diabeł ukryty i mam pecha z tym projektem, jednak wpadłem na pomysł sprawdzenia noty katalogowej mojej diody odbiorczej i co się okazało tu tkwił największy problem....ponieważ moja dioda TSOP V 2236 miała inne wyprowadzenia niż sugerowałem się schematem z twojej książki, okazało się że DATA jest zamieniona z GND. Zmyliło mnie to że w książce na schemacie dałeś opis TSOPxxxx i obok opis wyprowadzeń, mimo tego że moja dioda wyglądała troche inaczej(inna obudowa) stwierdziłem że jednak to jest ten TYP, co się okazało mylące. Zamieniłem nóżki, podpiąłem wyświetlacz, pozamieniałem piny dla mojego ATtiny 2313, skompilowałem twoj KOD i wszystko śmiga ;)

Jeszcze taka dygresja, Mirek miałeś racje co do mojej płytki testowej Bascom AVT 3500, mimo tego że już dobrze wszystko podłączyłem, na tej płytce układ nie chciał działać, więc możliwe że moduł na schemacie PCF 8591 "brudził" wejście DATA, wszystko mam obecnie uruchomione na płytce stykowej.

Dziękuje jeszcze raz wszystkim za pomoc, szczególnie tobie Mirek za poświęcony czas na tłumaczenie i sprawdzanie u siebie na sprzęcie. Mirku do Ciebie prośba, może przy kolejnych wydaniach poprawić ten schemat lub zrobić obok małą dygresję żeby kolejni czytelnicy nie popełnili tego samego błędu co ja ;) ale wiadomo człowiek się uczy na błędach i czasami warto coś sprawdzić 2 razy ;) Temat uznaję za zamknięty ;)

Wrzucam jeszcze notę katalogową tego mojego "nieszczęsnego" odbiornika ;P
-> http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=t ... Yg&cad=rja



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2012, o 21:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27305
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ależ w książce nie ma żadnego błędu jeśli chodzi o ten schemat, a być może pominąłeś to co bardzo ale to bardzo często wspominam właśnie w książce. Podstawowym źródłem wiedzy o wyprowadzeniach szczególnie jakichś specyficznych części musi być nota PDF. Symbole często bywają niestety podobne, a co producent to inny rodzaj wyprowadzeń. Tak więc myślę, że najlepsza jednak szkoła z tego zamieszania to to, że kolega teraz już zawsze będzie sięgał po notę PDF w takich przypadkach. Na pocieszenie powiem, że sam nieraz też popełniam takie błędy albo przez nieuwagę albo czasem co gorsze, rutyna gubi. Człowiek jak widać uczy się całe życie ;)

Poza tym proszę bardzo spójrz sobie na tą notę z linku poniżej, scalak też ma w nazwie TSOP ;) więc nie można - wszędzie robić notek, żeby na to uważać. To musi wejść w krew żeby sięgać do noty.

http://www.vishay.com/docs/81745/tsop312.pdf

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO