Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 13:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 paź 2014, o 10:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Wczoraj obejrzałem film z EEVblog pod tytułem: "#279 – How NOT To Blow Up Your Oscilloscope!" i postanowiłem zwrócić na niego uwagę wam, aczkolwiek domyślam się że wiele osób to wie o czym on tam mówi, mi to próbował swego czasu uświadomić nasz szanowny moderator rezasurmar ale dopiero po obejrzeniu filmu Deva domnie dotarło jak to jest bardzo ważne i dlaczego.

Jestem amatorem/hobbystą uczącym się elektroniki we własnym zakresie dla siebie i jakiś czas temu zakupiłem sobie oscyloskop raz żeby robić sobie jakieś proste pomiary przy programowaniu AVR np. PWM czy sprawdzać filtracje zasilania, a dwa żeby ogólnie poznać to urządzenie i nauczyć się jego obsługi.

Jestem przekonany że wiele osób z was robi podobnie ale pomija taki niby szczegół aczkolwiek też swoje kosztujący jak transformator separacyjny np:
BREVE TUFVASSONS PFS160/230/230V
http://www.tme.eu/pl/details/pfs160_230_230v/transformatory-ochronne/breve-tufvassons/#

No jest to 200 zł - ale oscyloskop nierzadko kosztuje ok 10x tyle jak nie więcej ale to nie wszystko bo jeszcze jest nasza np. płytka ATB i uwaga komputer, a co to ma niby z tym wszystkim wspólnego i dlaczego jest to tak ważne myślę że najlepiej to wytłumaczy Dave:



https://www.youtube.com/watch?v=xaELqAo4kkQ



I co? Mnie się włos na głowie zjeżył, i piędzikiem zamierzam nabyć ten transformator separacyjny. Myślę że wiele osób nie zdaje sobie sprawy że USB jest uziemione, a ja tak głownie mam podłączony zestaw ATB i z niego zasilam, a nawet jak nie to i tak programuję. a przy zabawie, testach różnym przełączaniu to tak naprawdę chwila moment i krokodylek może być w VCC. Oczywiście Dave wymienia tam jeszcze inne zabezpieczenia jak samego portu USB czy specjalnych sond no najlepiej pewnie by mieć wszystko ale myślę że chociaż ten sam transformator już wiele zmieni by nie usmażyć wszystkiego podczas naszych zabaw :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 12:47 

Pomógł: 0

W warsztacie elektronika transformator separujący to powinien być OBOWIĄZEK!!! a nie przywilej ;).

Wystarczy sobie czasem pomierzyć różnice potencjałów między np, zasilanym układem z zasilacza wtyczkowego (impulsowego), czy laptopa, a np. obudową komputera, a co za tym idzie USB itd.

Reszta j.w



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 12:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

rezasurmar napisał(a):
W warsztacie elektronika transformator separujący to powinien być OBOWIĄZEK!!! a nie przywilej .


No własnie ale tak jakoś początkujący i amatorzy to nie bardzo o tym chyba wiedzą i mają świadomość :)

Pewnie są jeszcze jakieś takie rzeczy podobne do tego zagadnienia jak ktoś coś kojarzy to mógłby podpowiedzieć. Coś ala takie małe BHP dla amatora ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 18:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 68
Lokalizacja: Świdwin
Pomógł: 5

Witam. No z obcych języków to ja mocny nie jestem, obejrzałem filmik i nic nowego na nim nie widziałem. Facet podłączył MASĘ oscyloskopu z PLUSEM zasilania innego obwodu i demonstruje zwarcie... Po prostu nie podłączać masy oscyloskopu do dodatnich potencjałów badanych układów i do wejść/wyjść, tylko do masy lub minusa zasilania... I będzie dobrze. W tym wypadku nie potrzebny żaden transformator separacyjny. Chyba...
Transformator separacyjny jest potrzebny, gdy ktoś wsadzi łapę do pierwotnej strony zasilania układu. Gdzie jest 230V czy w impulsówkach więcej... Wtedy nie ma przepływu prądu między FAZĄ zasilającą z gniazdka i przez ciało do podłogi lub przez ciało do obudowy (uziemionej) urządzenia.

_________________
Battlelore... Front Line Assembly...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 18:53 

Pomógł: 0

Cytuj:
Witam. No z obcych języków to ja mocny nie jestem, obejrzałem filmik i nic nowego na nim nie widziałem. Facet podłączył MASĘ oscyloskopu z PLUSEM zasilania innego obwodu i demonstruje zwarcie... Po prostu nie podłączać masy oscyloskopu do dodatnich potencjałów badanych układów i do wejść/wyjść, tylko do masy lub minusa zasilania... I będzie dobrze. W tym wypadku nie potrzebny żaden transformator separacyjny. Chyba..


No i niestety tym końcowym "chyba..." podkreśliłeś swoją niewiedzę i totalny brak znajomości tematu.

Z filmów w ojczystym języku (aczkolwiek wstyd nie znać chociaż podstaw angielskiego zajmując się elektroniką ;) ). Jest filmik Mirka pt. łączyć masy? czy nie łączyć? https://www.youtube.com/watch?v=r8IpW-sH9zI

Niestety wielu początkujących wykazuje się wręcz chorobliwą indolencją na tematy związane z potencjałami mas!



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 19:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 68
Lokalizacja: Świdwin
Pomógł: 5

Ja wcale nie napisałem, aby nie łączyć mas. Napisałem, że facet podłączył MASĘ oscyloskopu z PLUSEM badanego układu i zrobił normalne zwarcie, (bo oscyloskop i układ miały wspólną masę przez uziemienie...) czego nie napisałem, ale było widać na rysunku.

_________________
Battlelore... Front Line Assembly...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 19:16 

Pomógł: 0

Ale oscyloskop nie służy wyłącznie do badania sygnałów względem masy! od tego trzeba zacząć, stąd przykład z dołączaniem do +, plusa, czy tam wyższego potencjału, jak zwał tak zwał, chodzi o zasadę, różnicy potencjałów. I to nie tylko kończy się zwarciem, ale może równie dobrze skończyć się uszkodzeniem badanego układu, wejściowych wzmacniaczy oscyloskopu itd.

Dlaczego, to już zostawiam dla własnego przemyślenia.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 19:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Ptero ja jeszcze dodam że ależ oczywiście że jak nie wepchasz krokodylka w VCC to się nic nie wydarzy i Deve o tym wyraźnie mówi ale też trudno nie zgodzić się z tym co pisze rezasurmar o potencjałach. Ale ja Ci powiem tak - ja osobiście potrafię się przyznać do tego że zdążają mi się pomyłki podczas konstruowania jakiegoś układu/urządzenia ćwiczebnego na zestawie ATB czy ćwiczebnego na stykówce itp. , robię coś późno w nocy, oglądam do tego czasem sobie TV czy rozmawiam na internecie albo coś czytam, albo mnie coś rozproszy bo zadzwoni telefon w czasie przepinania czegoś i jest to mimo że oczywiście sprawdzam połączenia to coś się omsknie podłączy odwrotnie no i katastrofa gotowa, przypuszczam że to efekt rutyny, nabytego już doświadczenia (bo przecież nie muszę analizować któryś raz już to podłączam więc jest ok) albo efekt pająka czy stykówki gdzie są niezaizolowane styki i się zewrą no ja tu róże cuda w ramach nauki konstruuje, testuje i myślę że nie tylko ja zresztą nie ma co tu wiele szukać Mirkowi na jakimś jednym filmie tez ładnie się udało wygrzać rejestr przesuwny no ale on pracuje jeszcze dodatkowo pod presją kamery/czasu. I myślę że wiele innych osób nawet na naszym forum znajdziemy co jest wstanie opowiedzieć o swoich zwarciowych przygodach. Nie jest to jakieś częste i wielokrotne od tak zdarzyło się na razie może z dwa trzy razy ale się zdarzyło.
Nie mam też jakiś szkód większych poza np. poznaniem zapaszku palonego tetenala (polecam :lol:) ale osobiście jak mam sobie zepsuć komputer, oscyloskop czy cokolwiek innego to jednak wole kupić ten transformator i konstytuować sobie spokojnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 19:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 68
Lokalizacja: Świdwin
Pomógł: 5

No tu się z Wami zgadzam! Jak się człowiek pomyli, czy trzeba robić pomiary względem dodatniego potencjału, czy mierzyć sygnały "różnicowo" to będą problemy gdy oba układy są uziemione. W takim wypadku wypadałoby odłączyć uziemienie a zasilacze impulsowe zasilać przez transformator separacyjny... Jeszcze raz chyba... :)

_________________
Battlelore... Front Line Assembly...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 21:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Prościej i taniej odseparować sam oscyloskop. Nie pobiera dużo prądu wiec i mały transformator separujący wystarczy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 22:27 

Pomógł: 0

No zawsze można kupić taki z separowanymi kanałami i sondę różnicową ;). Tylko to wyjdzie 100x drożej niż trafo :lol:



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO