Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 18:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sty 2014, o 15:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Witam!

Wziąłem na tapetę sobie wyświetlacz HY-320 na sterowniku SSD1289. Na podstawie bibliotek ze strony http://sourceforge.net/projects/lcdtfthx8347a/files/code_release_src/ przygotowałem sobie funkcje najniższego rzędu, bez dodatków karty SD czy touchpanelu, aby dojść do jakiegokolwiek kontaktu z LCD.

Otóż gdy puszczam funkcje inicjalizującą, na ekranie wyskakuje szum jak na zdjęciu:

Obrazek

Kiedy puszczam funkcje testowe, zmienia się niecała pierwsza pozioma linia pikseli, reszta dalej bujnie szumi.

Popędzam wszystko z ATB, zgodnie z opisem LCD toleruje sygnały 3,3V więc wszystko zasilam 3,3V. Mikrokontroler Atmega32A, próbowałem z częstotliwościami 8MHz oraz 16MHz.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Podłączam piny:
DB0 do DB7 -> PC0 do PC7
DB8 do DB15 -> PA0 do PA7
Sterujące jak w nagłówku czyli:
CS PD7
RD PD6
WR PD5
RS PD4
RESET PD3

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


W czym może być problem?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 17:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Witaj!

Podłączyłem wyświetlacz działa identycznie jak u kolegi, więc odpada wina wyświetlacza;) może już kolega poradził sobie z problemem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 19:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Problem wciąż w toku rozkminiania, ale dzięki za sprawdzenie, w takim razie opcje wadliwego wyświetlacza czy połączeń będzie można wykluczyć, przynajmniej jest jakaś poszlaka. A jeszcze dziś z uporem maniaka lutowałem krótszy zestaw kabli przyłączeniowych - na darmo :oops:
Temat jeszcze zapodałem na elektrodzie i avrfreaks, na tym drugim polecili mi sprawdzić połączenia jednak nie tędy droga. Chyba jeszcze raz wezmę notę w łapkę i krok po kroku prześledzę, bo bankowo musi to być coś z tą funkcją uruchamiającą wyświetlacz... :evil:

Tak dokładnie wygląda efekt zamalowania całego ekranu.

Obrazek

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 20:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

jak uruchomiłem test to w szumie można było "kwiatek" dostrzec ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 21:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Szumi bo ma szumieć każdy po inicjalizacji będzie tak szumiał te kolory to przypadkowe wartości w pamięci SRAM sterownika A skoro je widzisz to znaczy że inicjalizacja działa. Pisałeś że jak podasz funkcje testowe to tylko piksele w pierwszej linii się zmieniają? Czyli masz kłopot z tymi funkcjami. A dokłądnie to pewnie o funkcję ustalającą współrzędną.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 22:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Janadamis - i tu był pies pogrzebany! :twisted: Znalazłem poprawne funkcje na stronie https://github.com/gpittarelli/avr-ssd1289/blob/master/TFT.c, szkoda że na nich nie zacząłem bazować, ale trudno grunt że udało się problem rozwikłać :)

Dziękuję za pomoc! :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2014, o 22:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2013
Posty: 296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 47

Czy to jest na pewno kontroler SSD1289, widziałem na stronach sklepów te wyświetlacze (HY-320) z kontrolerem ILI9320.
A jeżeli dobrze pamiętam są one podobne ( kontrolery), ale jednak różnią się w wielu szczegółach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2014, o 12:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Przy zakupie trzeba wygrzebać albo wypytać sprzedawcę, na jakim sterowniku jest ten wyświetlacz bo faktycznie HY-320 jest jak dobrze widzę w dwóch wersjach.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2014, o 19:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Chciałbym odświeżyć temat, gdyż mam niestety identyczny problem mimo to iż zaktualizowałem swoje biblioteki zgodnie z tymi umieszczonymi na stronie https://github.com/gpittarelli/avr-ssd1 ... ster/TFT.c.

Używam ATxmega128A3U taktowanego w sumie dowolnym zegarem jak to na xmega przystało ;)

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie bo już od przeszło tygodnia ręce mi opadają :(

Biblioteka:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Main:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Dodam jeszcze, że dzieją się dość dziwne rzeczy z samą konfiguracją F_CPU, tzn. gdy domyślnie procesor taktowany jest 2MHz i takie też jest ustawienie F_CPU, wtedy na wyświetlaczu nie ma absolutnie nic, ale tylko kiedy zmienię F_CPU na 32000000 zaczyna migać, później są widoczne szumy jak u Kol. mesho, następnie poziome kolorowe linie, a na samym końcu ponownie losowy kolorowy szum. Dostosowując zegar do ustawień F_CPU w dalszym ciągu nie wyświetla się absolutnie nic...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2014, o 21:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Kolega mesho podesłał mi swojego czasu działający projekt, wstawię dla potomności, mam nadzieję, że nie będzie krzyczał :roll:


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 kwi 2014, o 23:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Niestety zamieniając te biblioteki w dalszym ciągu problem pozostaje nierozwiązany...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2014, o 07:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

A czy na pewno jest to ten sterownik? Widziałem jeszcze SSD1206 i inne, ewentualnie podłączenie wyświetlacza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2014, o 09:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 53
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 0

Mscichu napisał(a):
Kolega mesho podesłał mi swojego czasu działający projekt, wstawię dla potomności, mam nadzieję, że nie będzie krzyczał :roll:

Nie mam za co się obrażać, już od dawna ten działający projekt jest też na moim blogu.
http://atmegan.blogspot.com/2014/02/obsuga-hy-320-ssd1289.html
Jest tam parę zaleceń ode mnie, polecam sprawdzić ;)

@atmel
Sprawdź dokładnie czy to ten sterownik. Jeśli kupiłeś taki sam wyświetlacz jak mój (HY-320), jest on w wersjach ze sterownikiem SSD1289 oraz ILI9320, gdzie te moje biblioteki nie podpasują do tego drugiego. Skoro są te szumy to jak kolega Janadamis napisał, coś musi być z dalszymi funkcjami, z SSD1289 działają więc mniemam że masz inny sterownik.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2014, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Zdaje się, że jest to jednak sterownik SSD1289, gdyż zakupiłem go na tej aukcji: http://allegro.pl/promocja-lcd-3-2-ssd1 ... 67493.html

Jednak do końca sam nie jestem przekonany, czy nie zaszła jakaś pomyłka przy wysyłce i nie otrzymałem ILI9320, który w sumie wygląda identycznie...

Jeśli dobrze odczytałem sygnaturę to wynosi ona 0x7989 :shock:, co to takiego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2014, o 17:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Z problemem się już uporałem, a mianowicie chodziło o PORTB, którego piny od 4 do 7 są wykorzystywane przez JTAG. Wystarczyło go wyłączyć i wszystko działa bez zarzutu. Za pewne każdy program który wgrywałem był w porządku, tylko nie możliwe było wysterowanie tych pinów.

Mimo wszystko bardzo wszystkim dziękuję ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO