Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2013, o 20:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2013
Posty: 41
Pomógł: 0

Witam. Chciałbym się zapytać czy ktoś miał styczność lub może wie jak się zabrać za transmisje radiową za pośrednictwem takich modułów.


Nadajnik :
Obrazek



Cytuj:
Working voltage: 3V~12V
Working current: max≤40mA (12V), min≤9mA(3V)
Resonance mode: sound wave resonance (SAW)
Modulation mode: ASK /OOK
Working frequency: 315MHz-433.92MHz, customized frequency is available.
Transmission power: 25mW (315MHz at 12V)
Frequency error: +150kHz (max)
Velocity: ≤10Kbps
Self-owned codes: negative

Odbiornik:
Obrazek

Cytuj:
Working voltage: 5.0VDC +0.5V
Working current:≤5.5mA (5.0VDC)
Working principle: single chip superregeneration receiving
Working method: OOK/ASK
Working frequency: 315MHz-433.92MHz, customized frequency is available.
Bandwidth: 2MHz (315MHz, having result from testing at lowing the sensitivity 3dBm)
Sensitivity: excel –100dBm (50Ω)
Transmitting velocity: <9.6Kbps (at 315MHz and -95dBm)



Znalazłem wiele opisów jak z nich skorzystać jednak wszystkie są dla Arduino z wykorzystaniem biblioteki VirtualWire. Z tych opisów wynika że wejście sygnałowe nadajnika należy połaczyć do MISO, a wyjście odbiornika do MOSI. Transmisja SPI opisana w książce wykorzystuje jeszcze do tego SCK i CS. Prosiłbym o kod w C przedstawiający najprostsza transmisje z MOSI do MISO z pominięciem SCK i SS(o ile dobrze rozumuje ze tak to ma działać).



Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuje.

Przenoszę do sklepu rybnego - Zielony J.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2013, o 21:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012
Posty: 174
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 19

Cześć,

do obsługi tego moduły można wykorzystać transmisje taką samą jak do podczerwieni. Mirek fajnie to opisuje w drugiej książce. Poszukaj pod hasłem "kodowanie manchester". Ja używałem dokładnie takich samych modułów i wszystko działało elegancko od strzału. Wykorzystujesz tylko jeden pin w nadajniku i jeden w odbiorniku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2013, o 21:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dlatego warto się zapoznać z tą książką:

http://atnel.pl/jezyk-c-pasja-programowania.html

bo po kolei (jak pisze kolega wyżej) od transmisji w podczerwieni wprowadzam w świat tego typu właśnie transmisji radiowej. Wprawdzie w książce opisuję na nieco innych modułach ale znowu - jak kolega wyżej pisze, dokładnie te same zasady można zastosować także do innych modułów pracujących w podobny sposób.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2013, o 22:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2013
Posty: 41
Pomógł: 0

Czyli bez drugiej książki się nie obejdzie ? Na razie nie miałem jej w planach ponieważ jeszcze nie przerobiłem pierwszej. Widzę że w pierwszej książce też jest o podczerwieni i kodowaniu Manchaster. Czy to będzie za mało ? Chciałem zrealizować taki pewien projekt poboczny i dalej kontynuować pierwszą książkę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 00:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2013
Posty: 41
Pomógł: 0

Próbowałem z uartem przy prędkości 9600. Nie powiodło się. Rano wrzucę schemat i kod tego eksperymentu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 01:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kluczem jest tu kodowanie manchester i rzeczywiscie majac bluebooka oraz rozdzial o podczerwini juz mozna kombinowac. Niestety zadna transmisja rs232 czy spi nie wchodzi tu w gre jesli zalezy ci n wiekszym zasiegu niz kilka metrow.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 15:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2013
Posty: 41
Pomógł: 0

Wykorzystałem Wasze rady aby potraktować te moduły jak podczerwień. Znalazłem więc kod dla pilota i dekodera sygnału rc5. Odpaliłem to na dwóch atmegach z zastosowaniem modułów radiowych zamiast odbiornika podczerwieni i diody nadawczej. Niestety nie zadziałało. Jeśli idę w dobrym kierunku to umieszczę schematy i kod. Proszę o odpowiedz.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Chciałbym jeszcze zapytać czy pojedynczy przewód ze skrętki się nadaje jako antena ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 17:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dawidn47 napisał(a):
Wykorzystałem Wasze rady aby potraktować te moduły jak podczerwień. Znalazłem więc kod dla pilota i dekodera sygnału rc5. Odpaliłem to na dwóch atmegach z zastosowaniem modułów radiowych zamiast odbiornika podczerwieni i diody nadawczej. Niestety nie zadziałało. Jeśli idę w dobrym kierunku to umieszczę schematy i kod. Proszę o odpowiedz.


No bo wprost nie można ich nawet zastosować - musisz z nich wyeliminować nośną 36kHz a pozostawić samo kodowanie Manchester, które będzie modulowało nośną twojego nadajnika.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

dawidn47 napisał(a):
Chciałbym jeszcze zapytać czy pojedynczy przewód ze skrętki się nadaje jako antena ?


dowolny kawałek drucika o odpowiedniej długości ..

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 20:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2013
Posty: 41
Pomógł: 0

Dziękuję wszystkim za pomoc. Niby już jestem blisko rozwiązania, jednak wyeliminowanie nośnej 36 kHz nie wiele mówi. Jedyne co przychodzi mi do głowy to pozbycie się opóźnień fazie nadawania przy wysyłaniu kolejnych bitów.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Oraz skrócenie czasu analizowania bitów w ramce o czas tego opóźnienia, po stronie odbioru.


Mam jeszcze pytanie mniej związane z tematem. Chciałbym na Atmege8 wgrać bootloader Arduino a następnie programować przez Arduino IDE.
Czy po takim zabiegu będę mógł bez problemu wrócić do metody tradycyjnej (eclipse+usbasp) ?

Dzięki temu mógłbym skorzystać z wyżej wspomnianej biblioteki VirtualWire.h



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 21:39 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Nie w tą stronę. W pilocie to działa tak, że wysłanie 1 to czekanie 889us, włączenie PWM, czekanie 889us i wyłączenie PWM. Co należy zamienić na czekanie 889us, ustawienie 1 na pinie wybranego portu, czekanie 889us i ustawienie 0 na wybranym pinie sterującym. Po stronie odbiorczej nic nie trzeba robić, bo odbiornik IR usuwa nośną sprzętowo. Ewentualnie może trzeba zamienić 1 i 0.

Bootloader możesz sobie zmieniać i usuwać kiedy chcesz.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2013, o 22:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Poczytaj w BB na str. 307 tam Mirek dokładnie wyjaśnia
kodowanie "Manchaster" i to tak ,że nawet ja zrozumiałem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO