Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 08:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2014, o 09:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Nie potrafię sie uporać z LCD Noki 5110. mam dokładnie taki http://www.electrodragon.com/product/no ... iver-chip/ . Działa bez problemu na zestawie KL25Z i programie z książki, również działa jako analizator stany ( kod ze strony http://www.serasidis.gr/circuits/mini_l ... alyzer.htm ) ale nie potrafię go uruchomić z kodu SunRivera. Już dwa dni analizuję program i bez efektu - niby to samo ale jednak nie działa. Analizator działa na ATmega 8A z napięciem zasilania 3.3V
Piny mam wpięte identycznie:

Nokia LCD ATmega8
** ------------ -------
LCD_CLK_PIN PB4 //Clk
LCD_DATA_PIN PB3 //Din
LCD_DC_PIN PB2 //DC
LCD_RST_PIN PB1 //Rst
LCD_CE_PIN PB0 //CE

Kombinowałem z kontrastem w pliku PCD8544.h oraz w pliku main.c ale bez efektu. Co robię źle? Nie jestem biegły w jerzyku C - dopiero się uczę z książek Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2014, o 12:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Nie tylko kontrast jest ważny. Zobacz w jaki sposób jest inicjowany układ. Ja też miałem problem z uruchomieniem na kodzie Słońca. Na kodzie, który dostałem z firmy gdzie kupowałem działało, a na Słonecznym nie. Okazało się, że inicjacja LCD jest zupełnie inna.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2014, o 23:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Gdzieś w pierwszych postach zamieściłem kod alternatywnej inicjalizacji, próbowałeś?

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2014, o 07:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Niestety nie próbowałem - ale sie poprawię i spróbuję. Jak na razie rozgryzam działający program z analizatora stanów logicznych. tzn przetłumaczyłem sobie komentarze w plikach .c i h , uprościłem do minimum procedurę main i teraz się temu przyglądam i "rozgryzam" jak to działa. Tak jak pisałem - jestem bardzo raczkującym programistą w C. Po kilkakrotnej próbie podejścia do tego języka dałem sobie spokój - dopiero to forum i książki Mika postawiły mnie na nogi. No i teraz mam trochę więcej czasu jako emeryt - jak pracowałem to głowa zajęta była czym innym. Z drugiej strony - głowa już nie ta i ciężko sie czegoś nowego nauczyć. No ale dosyć narzekania bo to nie na temat.

Podmieniłem internalizację ale nic to nie dało. Zresztą ta cześć internalizacji obecna w pliku SunRivera jest identyczna jak ta którą mam i działa. Problem tkwi gdzieś indziej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2014, o 18:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 sie 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

@stachn

Witaj. Miałem identyczny problem co Ty. Długo mi zajęło, zanim się z niego odkopałem, ale najważniejsze, że LCD już działa tak, jak chcę :) Żeby było szybciej, to polecam, skopiuj sobie kod programu od Kolegi SunRiver'a i inicjalizację ode mnie:

Kod:
    PCD_Snd( 0x21, LCD_CMD ); //* Rozszerzone rozkazy LCD.
    PCD_Snd( 0xC8, LCD_CMD ); //* Ustawienie LCD Vop (Kontrast).
    PCD_Snd( 0x06, LCD_CMD ); //* Ustawienie stabilizacji Temp.
    PCD_Snd( 0x13, LCD_CMD ); //* LCD tryb bias 1:48.
    PCD_Snd( 0x20, LCD_CMD ); //* LCD Standard Commands,Horizontal addressing mode
    PCD_Snd( 0x0C, LCD_CMD ); //* LCD w tryb normal mode.


No i teraz kontrast. W pliku main.c masz wywołania funkcji PCD_Contr(0x3f) służącej do ustawiania kontrastu. Kontrast za pierwszym uruchomieniem dobrałem doświadczalnie. Przy zbyt niskich wartościach parametru funkcji wyświetlacz będzie po prostu pusty, a przy zbyt wysokich wyświetlacz powinien wyświetlić wszystkie piksele. Zakres, jak pewnie wiadomo od 0x00 do 0xff :) U mnie OK było przy 0x3f :D.

Oczywiście ważna jest też poprawna konfiguracja pinów podłączonego LCD.

Powodzenia!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 11:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2014
Posty: 25
Pomógł: 0

Gdyby ktoś chciał sobie coś wyświetlić bez używania sprzętowego SPI, to wrzucam kod funkcji SPI_Snd. W funkci PCD_Ini należy wyrzucić linijki zapisujące wartości do rejestrów SPI.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2014, o 23:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 cze 2012
Posty: 414
Lokalizacja: Oborniki
Pomógł: 5

Witam. Mam pewien problem z w/w wymienionym wyświetlaczem i/lub biblioteką.

Otóż kiedy odpalam bezpośrednio kod Sun'a to wszystko działa.

Chciałbym podłączyć jednocześnie do SPI moduł ENC28j60 oraz wyświetlacz. ATmega 32 ma jedną magistralę SPI. Wg bluebooka wystarczy podłączyć pin SS' do innego portu i tylko w programie zmienić port. W kodzie SunRiver'a pin CE jest podłączony do PB4 i tak śmiga. Kiedy podłączam do dowolnego innego (w obrębie PORTB) to wyświetlacz nie działa. Kiedy podłączam go do masy po prostu, to śmiga. Pomocy :)

_________________
Pozdrawiam:
Mikołaj



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 17:06 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

mikandrzej napisał(a):
W kodzie SunRiver'a pin CE jest podłączony do PB4 i tak śmiga. Kiedy podłączam do dowolnego innego (w obrębie PORTB) to wyświetlacz nie działa.

Jakby to był inny port np. PORTC to bym się nie dziwił. Podłącz LED na linii z sygnałem CE.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2014, o 17:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 16
Pomógł: 1

Cześć
Zostałem niejako przymuszony do zrobienia projektu z pogranicza elektroniki i informatyki. Na początku było mocno sceptyczny, ale w miarę postępów tak się wkręciłem, że strach :mrgreen: . Mam wyświetlacz od nokii (rzeczony pcd8544) ale z dość dziwnym pinoutem: RST, CE, DC, Din, Clk, Vcc, BL, GND (tak chińczyk, niebieska płytka, napis nokia5110, podświetlenie). Mam do tego atmegę16 i nie bardzo wiem co do czego podłączyć, oprócz oczywistych rzeczy. Czy moglibyście mi wytłumaczyć co jest co. Komunikacja po SPI, napięcie 3,3V. Wstępnie uznałem, że RST pod RESETa, CE (chip enable?) pod SS, DC (data/command?) pod PB0, Din pod MOSI, cld pod SCK, vcc i gnd normalnie do zasilania, BL (back light nie używam na razie). Tylko w tym rozumowaniu brakuje MISO do komunikacji SPI. Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2014, o 18:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Witaj,
Linią MISO się nie przejmuj, gdyż wyświetlacz nie wysyła nic do procka. Pin RST na pewno nie do RESETu procka.
Ja korzystam z biblioteki kolegi SunRiver i moje ustawienia dla wyglądają następująco:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2014, o 17:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 16
Pomógł: 1

Czyli podpinam normalnie do portów pb i następnie definiuję dowolnie? Sprytnie! Zaraz sprawdzę działanie takiego rozwiązania :) Dziękuję
Edit: Próby nie dają rezultatu. Miałem już chyba każdy możliwy kontrast i każdą inicjalizację. Jakieś propozycje, gdzie szukać błędu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2014, o 19:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 162
Pomógł: 6

Jeśli nie działa biblioteka od Suna, bo z chińczykami to różnie jest,przeczytaj ten artykuł http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/po ... ozwiazania

_________________
1+1=10



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2014, o 20:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 16
Pomógł: 1

Mój problem to raczej całkowity brak odpowiedzi, nie wyświetla nic, nawet śmieci.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2014, o 20:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 mar 2013
Posty: 51
Pomógł: 2

Spróbuj docisnąć ekran do płytki. Ja dziś się z tym męczyłem to w końcu rozebralem moduł przeczyscilem gumkę i porządnie złożyłem. Później doświadczalnie dobralem kontrast na 60 (dec) i ekran działa pięknie :-)
A co do pinow to din do mosi, clk do sck a reszta jak uważasz. A żeby podswietlenie włączyć dajesz bl do masy. A i zasil moduł z 3v3 a na piny danych możesz podawać 5v

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2014, o 16:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 16
Pomógł: 1

Jest i rozwiązanie :) CE podpięte do SS i zaczęło działać. Wszystko, programator, atmega i wyświetlacz z napięciem na 3,3V. Szczerze to nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale działa. Ogólnie działam na bliźniaczej bibliotece (jest identyczna poza innymi nazwami).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2014, o 17:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Jak byś w pierwszym poście zamieścił kawałek twojego kodu, to łatwiej i szybciej było by doradzić. Ale dobrze że już działa ;-)

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2014, o 17:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 16
Pomógł: 1

Korzystałem z przykładu, po prostu zmieniłem w SPI z CE na SS i nagle ruszyło :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2015, o 15:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 1
Pomógł: 0

Cześć, nie wiem, czy jestem niewidomy czy co, ale nie mogę nigdzie znaleźć żadnego linka do pobrania biblioteki, mógłby mi ktoś wskazać takowy? Dzięki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 21:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 lut 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Hmm, jestem ślepy, czy nigdzie nie ma linka do dropa z tą biblioteką z pierwszego postu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2015, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 65
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 4

Nie ma Linka do dropa, ale akurat mam tą bibliotekę od SunRiver'a
Trzym link > http://www.mediafire.com/download/jns4l ... _nokia.rar

_________________
Tylko głupi wie wszystko....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 cze 2015, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2013
Posty: 50
Lokalizacja: Żary/Wrocław
Pomógł: 1

Potrzebuję pomocy :( Walczę z tym LCD już od jakiegoś czasu i nie mogę z nim dojść do ładu. Posiadam wyświetlacz oryginalny, wyłupany z najprawdziwszych Nokii 3310. Wyświetlacz chyba działa, bo robi się ciemniejsze pole po włączeniu zasilania.

Moja inicjacja wygląda tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Na wyświetlaczu w lewym górnym rogu pojawia się pionowy rząd 4 pixeli i tyle. Nie reaguje już na nic więcej. Linie SPI działają prawidłowo - podejrzane analizatorem logicznym. Coś robię nie tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2015, o 12:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2013
Posty: 50
Lokalizacja: Żary/Wrocław
Pomógł: 1

W końcu zaczął mi coś rysować :) W ogóle nie wiem od czego to jest, ale na około wyświetlanego pola rozlewa mi się taj jakby ciekły kryształ. Kiedy była ciemna ramka w okół to żadne pixele nie pokazywały się natomiast inwersja wyświetlacza działała. Odczekałem kilka dni aż ten kryształ "spłynie" i wszystko chodzi jak należy. Nie wiecie od czego to może być? Jak mi się ponownie pojawi to robię temu zdjęcie. Można kontynuować projekt ^^

Edit:
To się nacieszyłem działaniem... :(
Obrazek

Co najlepsze komenda iwversji w tym wypadku działa, a ten piksel to jakiś przypadkowi i nie chce zniknąć.

Następny edit:
Ok, wyświetlacz był jakiś kulawy i już leży w śmietniku. Przy okazji nie było styku na linii DC... Wziąłem drugi, z innym złączem i wszystko śmiga :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2015, o 18:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 cze 2015
Posty: 11
Pomógł: 0

Co to jest drop nie wiem skąd pobrać bibliotekę bmp?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2015, o 19:34 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Dropbox



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 22:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2015
Posty: 29
Pomógł: 0

Przepraszam za głupie pytanie, jak pobrać tą bibliotekę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2015, o 09:36 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Zinyx napisał(a):
Nie ma Linka do dropa, ale akurat mam tą bibliotekę od SunRiver'a
Trzym link > http://www.mediafire.com/download/jns4l ... _nokia.rar


To sprawdzałeś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2015, o 11:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2015
Posty: 29
Pomógł: 0

Nie wiem jakim cudem tego nie zauważyłem. Przepraszam, obiecuję poprawę :).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 19:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam :)
Ponieważ posiadam chiński zamiennik mój wyświetlacz ma 84x48 pix natomiast jego kontroler obsługuje 102x64 pix więc mam pewien problem z biblioteką od Sun'a. O ile grafikę zrobię w 102x56(64) działa ok, natomiast w 84x48 cuda. Znalazłem gdzie jest problem , biblioteka wysyła całość jako dane a kontroler to sobie ma poukładać i wszystko jest ok jak jest org. nokii bo po 84 pix w osi x przeskakuje do następnego wiersza a u mnie dopiero po 102 i się wszystko krzaczy. Drugi problem to zużycie pamięci ram na bufor obrazka przy 84x48 to 502 a przy 102x56 to ok 812 czyli 80 % RAM atmegi 8.

Więc moje pytania
1. Jak ograniczyć zapis do pamięci do 84 pix i reset programowy (nie sprzętowy jak to robi wyświetlacz) ? . Próbowałem zgodnie z artykułem z EP 12/2009 ale mi nie działa

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

2. Zużycie RAM powyższy kod mógłby pomóc ale nie działa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2016, o 22:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sie 2014
Posty: 26
Pomógł: 1

Witam
Można prosić o podesłanie biblioteki nie mogę znaleźć linka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2016, o 22:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Zobacz dokładnie 10 postów wyżej od kolegi Zinyx.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO