Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 paź 2011, o 16:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jest to zagadka ściśle związana z poprzednią, tą o numerze 2. Pokażę bowiem, serię zdjęć pewnej płytki PCB, którą wykonał swego czasu Pan Ryszard. Pierwsze zdjęcia - jak widać, pokazują, że jest ona dość mocno nadgryziona zębem czasu, więc proszę wybaczyć jej niedoskonałości w postaci plam czy przebarwień, ponieważ plamy te i wyżarta miedź zostały spowodowane bardzo długotrwałym leżakowaniem w piwnicy. A dodatkowo w tejże piwnicy grasowały koty ... można więc się domyśleć skąd taki wygląd płytki po wielu latach.

Dodam, że płytka była wykonana ok 1970 roku i stanowiła tylko część większego urządzenia które stworzył Pan Ryszard. Wiem, że na podstawie takiego widoku trudno domyśleć się do czego to mogło służyć, jednak już tyle razy mnie tutaj zaskoczyliście Panowie, że postanowiłem i tym razem z tego zrobić KONKURS ;) W związku z ogromną trudnością do wygrania oczywiście książka. Proszę jednak zwrócić uwagę na to jak wygląda płytka PCB przygotowana za pomocą narzędzia do rysowania woskiem na gorąco z poprzedniej zagadki. Zwróćcie także panowie uwagę, że płytka jest zrobiona w tamtych czasach w technologii pseudo SMD ;) !!!! SZOK!

Ten kto poda odpowiedź w miarę najlepiej odpisującą przeznaczenie tej płytki i jeżeli uznam to za słuszne to otrzyma nagrodę ;)

Zapraszam do dobrej zabawy ale jednocześnie do podziwiania tego co można było zrobić ręcznie w 1970 roku ( cztery lata po moim urodzeniu to było!).

Załącznik:
top_00.jpg

Załącznik:
top_02.jpg

Załącznik:
top_03.jpg

Załącznik:
top_04.jpg

Załącznik:
top_05.jpg

Załącznik:
top_06.jpg

Załącznik:
top_07.jpg

Załącznik:
top_08.jpg

Załącznik:
Bottom_zd01.jpg

Załącznik:
Bottom_zd02.jpg


wiem, wiem .... słabo nawet widać napisy na scalakach, ale na prawdę ich nie ukrywałem, wręcz zmyły się gdy czyściłem płytkę rozpuszczalnikiem nitro...... Wierzę jednak w was panowie zgadujcie ... a nóż ktoś trafi - na zasadzie "chybił trafił" jak w toto-lotka....

No, tylko jednak prosiłbym o takie w miarę rozsądne strzelanie, a nie na zasadzie, że jest to np: "podstawka pod czajnik, czy część łańcucha od roweru" ok? ;)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2011, o 17:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2011
Posty: 38
Pomógł: 0

mirekk36 piękna zagadka
W tym konkursie nie uczestniczę lecz podpowiem , to są tylko moje domysły
-tam jest typowe złącze na karcie z lat 70 i 80
-typowa karta cyfrowa ttl
-może to być karta centrali telefonicznej , systemu alarmowego , systemu przeciw pożarowego itd
-piękne pomarańczowe rosyjskie, radzieckie tranzystory
Pozdrawiam daro



Ostatnio edytowano 27 paź 2011, o 05:02 przez daro, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2011, o 20:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

W istocie piekna robota , typowo dla okresu miedzy 70-80 w technologi TTL
plytka wyszła naprawdę super spod wosku , ja kiedyś robiłem troche inaczej płytki
mianowicie cała odtłuszczałem potem kalką techniczna nanosiłem rysunek na płytke i całość zanużałem w wosku,
a póżniej mozolne wycinanie skalpelem niepotrzebnych fragmentów .
Strasznie pracochłonne , ale efekty prawie jak spod kliszy.

Też nie biore udziału w tej edycji.

Te tranzystorki wygladaja super , o ile pamietam to pomarańczowe były odpowiednikiem naszych seri BF

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 00:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 paź 2011
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam wszystkich.

Nie chcę psuć zabawy, bo książkę mam. Chyba że jest już w twardej okładce, to bym się skusił :) Czy trzecia litera w nazwie tego urządzenia to "g" ?

pzdr.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 11:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

żbik napisał(a):
Witam wszystkich.

Nie chcę psuć zabawy, bo książkę mam. Chyba że jest już w twardej okładce, to bym się skusił :) Czy trzecia litera w nazwie tego urządzenia to "g" ?

pzdr.


Coś mało nowych użytkowników konkursu, więc można tak dla przyjemności/satysfakcji strzelać ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 12:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 paź 2011
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam wszystkich.
Czy to jest płytka z generatora sygnałowego ?
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 18:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Mi to wygląda na jakiś sterownik wyświetlacza LEDowego sterowanego multipleksowo :D
Książkę mam, więc gram tylko dla zabawy :D



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 18:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marek napisał(a):
Czy to jest płytka z generatora sygnałowego ?


Nie nie, to nie to.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 18:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2011
Posty: 38
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Marek napisał(a):
Czy to jest płytka z generatora sygnałowego ?


Nie nie, to nie to.


Mirek proszę o podpowiedź :mrgreen:



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 18:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xamrex napisał(a):
Mi to wygląda na jakiś sterownik wyświetlacza LEDowego sterowanego multipleksowo :D


Też nie to - może w tym momencie podpowiem, że Pan Ryszard prawie całe życie zawodowe był związany z telewizją ;)

xamrex napisał(a):
Książkę mam, więc gram tylko dla zabawy :D


Bardzo mnie cieszy takie podejście i miło wiedzieć, że stanowi to jakąś ciekawą rozrywkę w tym świecie, gdzie ostatnio tylko kryzysem nas straszą ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 18:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

daro napisał(a):
Mirek proszę o podpowiedź :mrgreen:


Właśnie podałem w następnym poście .... ;) i niedługo chyba powiem więcej bo będzie to rzeczywiście trudne zadanie z czego zdaję sobie sprawę oczywiście.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmm nio może to być trudne do odgadniecia:

ale wydaje mi sie ze to jakiś element wiekszego przetwornika sygnałowego
lub co by mnie niezdziwiło
cos na wzór kawałka genlocka
albo generator sygnału kontrolnego

Oczywiście piszę powodowany ciekawością bo w istocie całość może być dosyć ciekawa
Książkę posiadam już więc gwoli rozrywki .

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 19:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No dobrze - podam wyjaśnienie - bo jak pisałem zdaję sobie sprawę że to troszkę na wyrost pytanie.

Tak ta karta to oczywiście część większego urządzenia, które stworzył Pan Ryszard w całości. Całe urządzenie to był mikser video używany w tamtych latach w naszej telewizji szczecińskiej przez jakiś czas ;)

Chodziło o to aby zrobić monitoring/podgląd w kilku wierszach/rzędach z iluś tam kamer tak On-Line

A to wszystko miało być sterowane Panowie za pomocą panela DOTYKOWEGO i jak wspomina Pan Ryszard nawet poszły zakłady, o to że o ile uda mu się zrobić sam mikser (w to nikt nie wątpił) to nie uda mu się zrobić sprawnie działającego panelu dotykowego (pamiętajmy który to był rok i pamiętajmy że to wszystko było w 100% ręcznie wykonywane)

Niestety z całości pozostała tylko ta karta prezentowana na fotkach. Część cyfrowa na niej (te wszystkie układy TTL) służyły z jednej strony do dekodowania i obsługi impulsów z innej karty już samych czujników dotykowych ;) a z drugiej strony układy cyfrowe na tej płycie odpowiadały za już właściwe przełączanie multiplekserów wizyjnych - to znaczy ta część analogowa odpowiadała już za samo przesyłanie właśnie wielu torów wizyjnych.

Gdy Pan Ryszard wszystko zrobił i podłączył, to ponoć przyjeżdżali ludzie z zewnątrz żeby sprawdzić czy ten panel dotykowy nie będzie zawodził i czy nie zdarzą się błędy polegające np na tym, że przypadkowe dotknięcie kilku czujników naraz nie spowoduje totalnej sieczki na całym wielo-monitorowym podglądzie. Ponoć może 2 czy trzy razy na cały czas gdy to urządzenie było użytkowane - zdarzyły się przypadki, że coś zaszwankowało podczas przełączania ;) ale to tylko na chwilkę i w trakcie usilnych prób udowodnienia przez kolejnego chętnego że musi to się psuć i źle działać....

Całość pracowała w TV do czasu zastąpienia tego jakimiś zakupionymi po długim czasie już fabrycznymi i profesjonalnymi urządzeniami do TV. Chociaż ja widząc to co Pan Ryszard tworzył, powiedziałbym także jednoznacznie, że jego urządzenie było równie profesjonalne.

A będziecie Panowie mieli już niedługo zapoznać się z kolejnym hmmm wręcz wynalazkiem Pana Ryśka z tamtych czasów, aż się dziwię, że to jakoś nie odbiło się szerszym echem i że Pan Rysiek nie jest przez to sławny.... Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę jak to było w tamtych czasach ze zdolnymi ludźmi.

Tak czy inaczej - ja się bardzo cieszę, że znam osobiście takiego człowieka ;) i że mam i jeszcze będę miał okazję pokazać parę ciekawostek , albo opisać jeszcze troszkę jego historii .

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 20:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2011
Posty: 38
Pomógł: 0

Czekamy na następne konstrukcje Pana Ryszarda.
Pozdrawiam daro.



Ostatnio edytowano 28 paź 2011, o 05:37 przez daro, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2011, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Czyli taki właśnie Genlock :)

Tak ciekawostek napewno wiele jeszcze poznamy dzieki Tobie Mirku ,
i właśnie to jest pasjonujace w elektronice ze tak wiele jest odkryte , a jeszcze tak wiele nieznane i do odkrycia

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2011, o 18:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2011
Posty: 38
Pomógł: 0

mirekk36 pobudka proszę o następny konkurs i nie taki jak ostatnio że stwierdziłeś że nie jest do rozwiązania i dałeś odpowiedz.
Proszę o nowy konkurs z podpowiedziami naprowadzającymi i choć by ten konkurs o nagrodę miał trwać kilka miesięcy to warto.
Pozdrawiam daro



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2011, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

O tak popieram kolegę DARO
:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2011, o 18:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panowie może się wyrobię jutro pod koniec dnia, na spokojnie po południu gdy już będzie cicho i spokojnie w firmie.... muszę zrobić małą sesję fotograficzną i przygotować sposób prezentacji .... Więc proszę jeszcze o cierpliwość.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO