Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 paź 2024, o 00:18


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 20:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

Walczę od paru dni z tymi modulikami... i skubane nie chcą mi się ze sobą skomunikować.

Podłączenie na płytkach stykowych, (uC Atmega 8, zew kwarc 11.0592 MHz, komunikacja przez UART osobnym modułem opartym o kość FT232RL) wg schematu:

(rezystor 10k do VCC na pinie SS tudzież nSel )

nSel - SS - PB.2
SCK - SCK - PB.5
SDO - MISO - PB.4
SDI - MOSI -PB.3
IRQ - INT0 PD.2

FSK/DATA - przez 10k do VCC


PS. na schemacie jest filtrowanie przy RFM 100n, w rzeczywistości mam tam 10uF elektrolit.

Program, znaleziony na elektrodzie: (http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 99#5279699), podobno działa, zamieszczony na końcu posta:


Walczyłem najpierw sam, żeby okiełznać komunikację, ale po paru nieudanych próbach chcę w ogóle sprawdzić jak to śmiga i jak wygląda komunikacja na działającym przykładzie, a potem będę mógł mieszać i dodawać/ zmieniać na swoje.
przede wszystkim na sprzętowe SPI a nie programowe tak jak w przykładzie.

Mam parę pytań:
Co z linią nRes z modułu RFM12?
wg schematu podłączenia z dokumentacji nóżka wisi w powietrzu, natomiast w datasheecie napisane: "Reset output (active low)"
Podłączenie jej do jakiegoś Pinu uC i podanie "1" nie rozwiązuje problemu.

Jak to jest z ustaleniem Master/Slave?
mikrorocek konfiguruję jako master, ale układu RFM12 nie można skonfigurować jako slave, czy coś przeoczyłem w w dokumentacji? czy one po prostu same wiedza że są zawsze na "gorszej pozycji"?

Wiem, że pewnie wszystko jest ładnie opisane przez Mirka w najnowszej książce.. ale premiera dopiero za tydzień.. ;-) potem oczekiwanie na wysyłkę.. może uda się to ugryźć wcześniej? Podany niżej program niestety też nie działa. Diody migają w układzie nadajnika, więc tak jakby nadawał, dioda przy odbiorze też miga, wtedy kiedy teoretycznie przyjmuje pakiety, ale niestety wysyłane dane nie pokrywają się z odbiorem ;-(

NADAJNIK:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




Odbiornik:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Umieszczaj kod w znacznikach syntax ---> klawisz CODE -- Gryzie nie naciskać :) ---> Tym razem poprawiłem :) SunRiver

// To był mam nadzieję ostatni raz... jakoś tak naturalniej się wciska Code... niż syntax ;-)



Ostatnio edytowano 23 kwi 2012, o 21:43 przez marthinek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2012
Posty: 27
Pomógł: 0

Ja kiedyś korzystałem z tego kodu i wszystko działało,
http://loee.jottit.com/rfm12b_and_avr_-_quick_start



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

z tego tez korzystałem, zresztą to co wstawiłem, jest praktycznie tym samym.

powalczę jeszcze z tymi różnymi konfiguracjami, teraz najbardziej mnie zastanawia pin nRes z modułu RFM12, oraz konfiguracja Master/Slave.
IMHO, mikroklocek powinien być Masterem względem RFM w obu przypadkach (nadajnika i odbiornika), czy w przypadku odbiornika uC powinien sie przestawiać na Slave?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Skąd pomysł że RFM12 miałby być jakimś Masterem ;) .... nie ma takiej możliwości - to są zawsze układy Slave na magistrali SPI i tego się nigdzie nie konfiguruje bo nie ma czego konfigurować.

A najczęstszym powodem braku działania komunikacji bywa taki powielany ze strony na stronę sposób inicjalizacji, który ani w ząb zwykle nie pozwala kopiującym go zrozumieć o co tam chodzi tak na prawdę :(

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

usiłowałem to rozkminić, ustawić swoje parametry konfigiracji, z wykorzystaniem programu:

rfm command calculator:

(dostępny tutaj: http://www.kewlit.com/RFM12B/)
lub
wersja online:
http://tools.jeelabs.org/rfm12b

ale... bezskutecznie ;-(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

marthinek napisał(a):
usiłowałem to rozkminić, ustawić swoje parametry konfigiracji, z wykorzystaniem programu:

rfm command calculator:

(dostępny tutaj: http://www.kewlit.com/RFM12B/)
lub
wersja online:
http://tools.jeelabs.org/rfm12b

ale... bezskutecznie ;-(


No ja też tak miałem - bezskutecznie :( na podstawie tych kocich kalkulatorów :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 21:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

czyli sugerujesz lecieć po datasheecie i ustawiać ręcznie?

a możesz powiedzieć jakie takie podstawowe parametry transmisji powinny być ustawione, żeby coś się zaczęło dziać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 22:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

marthinek napisał(a):
czyli sugerujesz lecieć po datasheecie i ustawiać ręcznie?


datasheety z firmy Hoperf bardziej przypominają dataszity albo samą końcówkę tego słowa po angielsku :( .... no ale to jedyne wyjście jak się chce samemu zrobić i zrozumieć to od początku - nie ma wyjścia - trzeba nad tym posiedzieć i rozszyfrować te hieroglify mega kocie :(

marthinek napisał(a):
a możesz powiedzieć jakie takie podstawowe parametry transmisji powinny być ustawione, żeby coś się zaczęło dziać?


No widzisz - jakbym mógł to zrobić w 2-3 zdaniach to uwierz mi nie rozpisywałbym się tyle w książce. Wiem wiem, każdemu się tak wydaje, że aaaa tam zaraz - kręcę - nie chcę podpowiedzieć - czy coś takiego. Albo żeby podać wprost kawałek kodu i już .... ale nie tędy droga - jak tak nie umiem - i jak mam się rozpisać to wolę w książce bo przy okazji więcej osób z tego skorzysta niż tylko w jednym poście na forum :( sam wiesz jak to jest.

Generalnie musisz zwrócić baczną uwagę że czym innym jest wybór pasma częstotliwości za pomocą tych kocich rejestrów a czymś całkiem innym jest wybór konkretnej częstotliwości odpowiedzialnej za kanał na którym mają się połączyć dwa transcievery. Ale jakby to było wszystko to byłbym i ja szczęśliwy - a tymczasem panie kochany - jeszcze tymi durnymi bitami porozrzucanymi po wszystkich rejestrach jak grochem po polu .... trzeba przestawiać odbiór/nadawanie i kilka innych rzeczy - których teraz tak z marszu po prostu najzwyczajniej w świecie nie pamiętam - bo dużo o tym jest i pisałem :( i tworzyłem kod - z którym walczyłem najdłużej w całej książce. Toż przecież przez te kocie RFM12 i RFM70 nastąpiło NAJWIĘKSZE OPÓŹNIENIE jeśli chodzi o czas wydania książki.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 22:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

chciałbym to skumać, ale żeby widzieć jakieś efekty to chciałem działającego gotowca, żeby w ogóle "czuć" w czym mieszam i jaki wpływ na transmisje mają te zmiany.

wiem, że piszesz o tym w drugiej części książki.. i coraz bardziej mnie martwisz tym, że to takie hop siup nie jest...
kiedy ta premiera? ;-) można prosić o wysyłkę prosto z drukarni? taką jeszcze ciepłą.. może być przed składem i łamaniem.. ;-)

PS. dlatego piszesz książkę, żeby to wyjaśnić. Nie podejrzewam Cię o złośliwość i tak kawał wiedzy rozdajesz powszechnie ;-)

PS2, a co z pinem nRES ? czy zapis że, active low z datashita nie oznacza przypadkiem, że jak ten pin nie jest nigdzie podłączony to jest na nim stan niski czyli, że RFM'ka się non stop resetuje?

PS3. a i jeszcze jedno odnośnie rejestrów... w Atmedze jak coś ustawiam to jest to jakoś logicznie poustawiane, mianowicie, przykładowo rejestr: UCSRB i jak chcę ustawić pożądaną konfigurację, wpisuję w określone miejsca "1" tak jak tu:
UCSRB = (1<<RXEN)|(1<<TXEN);
(wiem, też że mogę wpisać całą wartość rejestru w syst binarnym lub hex)

natomiast w przypadku RFM'ki wszystkie rejestry nazywają się "POR", jak tu to teraz działa, że wysyłając kolejne liczby w hex ustawia się to co chcemy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2012, o 23:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przede wszystkim proszę - uproszczony schemat połączeń jak do ćwiczeń w książce to fragment obrazka więc mam nadzieję że prawnik mnie nie zabije ;)

Obrazek

Rejestry w RFM wcale nie nazywają się POR to skrót od (Power On Reset) a żeby było łatwiej programiście - to firma Hoperf wymyśliła iście szatański plan - nie masz tam nazw rejestrów ;) masz tylko nazwy komend połączone z adresami - pokręcone co ?

część bitów od lewej w tym 16-bitowym słowie to adres rejestru a pozostała część to dane przesyłane do rejestru. Wydawać by się mogło że pierwszy od lewej (starszy) bajt odpowiedzialny jest za adres a młodszy za dane - ale nie nie hola hola tu też masz mix max

reasumując POR oznacza wartość jaką odczytasz z tego rejestru po RESECIE czyli domyślne ustawienia, które mało mają wspólnego z tym, żeby moduł był od razu przygotowany np do działania w trybie odbioru - a po kiszkę - niech się programista męczy ;)

najgorsze jest jednak to, że pomimo tej mikstury adresów z rozkazami okazuje się, że żeby ustawić COŚ tam to nie wystarczy dokonać ustawień w jakimś jasnym hmmm bloku adresów/rejestrów - tak jak masz w procku AVR np rejestry do UART'a .... nie nie panie kochany - tutaj trzeba dobrać się do ustawiania różnych bitów w różnych rejestrach - więc to nie tak od razu halo ;)

Ale spokojnie - jest sposób żeby okiełznać ten MEGA HAOS ;) i chyba teraz rozumiesz coraz lepiej dlaczego trudno to wyjaśnić w dwóch zdaniach i dlaczego nigdzie na necie tego nie znajdziesz .....

bo jak już ktoś czasem na chybił trafił - odpali sobie jakąś transmisję nawet bez większego zrozumienia co tam jest poustawiane - to myślisz że komuś się chce kurczę usiąść i to uporządkować a tym bardziej opisać co i jak po kolei ????

nie nie - jak już mu działa to przeważnie od razu zaczyna mówić że to proste i wystarczy zrobić tak jak on czyli:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


no i wracamy do punktu wyjścia

eeeeeh a mi się zachciało powalczyć z tym żeby to uporządkować i opisać - a i tak pewnie znajdą się osoby, które mnie za to skrytykują albo wytkną błędy - że coś źle tłumaczę - ale takie już jest życie - wystarczy spojrzeć na ostatnie wpisy na moim blogu do kursu eagle - już tam komuś przeszkadza to i tamto w kursie .....

Ja nie twierdzę że mój opis i sposób przekazu będzie super jasny i przejrzysty dla każdego - ale kurczę - ja nie zaczynam i nie kończę tylko na opisie - ja daję i pokazuję jak zbudować od podstaw bibliotekę i to super fajną do obsługi tych modułów oraz przykładowy program i TO DZIAŁA kurczę ....

zresztą w książce tylko na temat RFM12 będzie ze 20-30 stron !!! - i to będą UWAGA! tylko te najważniejsze informacje tak żeby w podstawowy sposób uruchomić te moduły - a pozostałe bajery jak włączanie trybów oszczędzania energii itp - to już każdy będzie mógł sobie sam dopisać .... tyle że mam nadzieję że po takim opisie - to każdy też już inaczej będzie patrzył i rozumiał te hierogliwfy w PDF'ach firmy Hoperf

.... na zakończenie dodam, że miałem dużą nadzieję, że już z dużo nowszymi modułami RFM70 na 2,4GHz to już będzie inaczej, że będzie miodzio i w PDF'ach i w oprogramowaniu ..... hyhyhy no to spróbuj pan znaleźć w internecie działające przykłady w różnych prostych projektach tych transcieverów ..... mam nadzieję, że moja książka to diametralnie zmieni..... Bo rzeczywiście na "pewnym" forum można znaleźć na ich temat dużo informacji ale wszystkie sprowadzają się do jednego:

"eee te moduliki RFM70 są proste do opanowania jak drut - poczytaj PDF'a to ci wyjdzie" i koniec porady

spokojnie - zmienimy to raz na zawsze

tylko proszę o wsparcie i informowanie w szerszych kręgach znajomych o moich wypocinach czyli książkach o ile uważacie je Panowie za przydatne oczywiście


--------------

aaaaa niech będzie - zobacz jak będzie wyglądała inicjalizacja modułu RFM12 w kodach z użyciem bibliotek z książki ;) ... koniec z tym wpisywaniem setek jakichś dziwnych tajemniczych liczb HEX, które nic nikomu nie mówią - zobacz na to:


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


powiedz sam - czy nie wygląda to nawet bez dodatkowej wiedzy z książki bardziej przejrzyście - nawet tak na pierwszy rzut oka ? ;)

gdzie - żeby nie było niejasności samo: rf12_init(); to tylko ustawienie kierunków portów/pinów dla SPI czy przerwań a nie tam wysyłanie tajnych liczb HEX do modułu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2012, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

Pewnie, że z ładnie napisaną biblioteką łatwiej się ogarnąć niż z tymi dziwnymi liczbami w hexach.
Zdecydowanie łatwiej się wpisuje -(ustawia) parametry urzadzenia przy pomocy nawet jakichś takich dziwnych skrótów typu UCSRB, RXEN niż liczb binarnych czy hex.

Dzięki wielkie za to info z adresem rejestru w części MSB teraz się wszystko jaśniejsze robi.. pewnie w pełni rozjaśni sprawę Twoja książka.

tak dla ścisłości (pewnie głupio ;-) )dopytam czy:
"rf12_setbaud(9600); // 19200 ustawienie prędkości - baud rate"

dotyczy prędkości komunikacji między mikroklockiem a modułem RFM?


no właśnie wspomniane tutaj forum nie obfituje w treściwe wskazówki... zresztą jakoś za nim nie przepadam, dlatego chętniej zdecydowanie przebywam Tutaj ;-) mimo że baza wiedzy się dopiero tworzy.

Widziałem w którymś z Twoich wideo poradników, że łączysz RFM70 na kablu IDE (albo czymś przypominającym taki kabel od dysku z PeCeta). Przez analogię ( ;-) ) zakładam, że takie połączenie powinno pozwolić RFM12 na prawidłową pracę?
Tak pytam w związku z tym, że mam całość na prototypowej płytce stykowej a modulik na kabelkach ze skrętki.
Jakie masz doświadczenia z filtrowaniem zasilania? Cytując szczątkowe informacje z tego tasiemca z forum na "e" układy są czułe na "czyste" zasilanie.

PS. dzięki za przykładowe prawidłowe minimalne podłączenie układu (mam nadzieję, że prawnik Cie nie zabije), rozumiem, że linią nRes i zapisem że Res jest aktywny w stanie niskim, w związku z powyższym nie przejmować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2012, o 20:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po kolei ;) .... rf12_setbaud(9600); - no widzisz - tego tak trudno doczytać się w tej nocie że aż strach ;) .... poważnie mówię a nie żebym się nabijał z ciebie - bo sam też tak miałem przed nierówną walką z tymi modułami..... Tą funkcyjką ustawiam prędkość w bodach do jakiej dostosuje się transmisja pomiędzy transcivereami. Jest o tym w data-bardziej-szicie ;) Hoperf - ale podejrzewam, że ciężko było ci do tej pory okiem o to zahaczyć .... spójrz sam:

Obrazek

Tak tak "te obfite" wskazówki ze wspomnianego forum - to urastają już do paranormalnych albo paranoicznych - jak np w którymś poście można przeczytać poradę, że "elementy trzeba GĘSTO upakować" żeby RFM12 dobrze działał - O! i to jest przepis - no widzisz - gęsto nie upakowałeś i dlatego ci nie działa ;) .... no chore

Jakie mam doświadczenia z filtrowaniem zasilania ? hmm zobacz może tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

ale odnośnie podłączania modułów RFM12 a także RFM70 - to właśnie do testów w książce specjalnie podłączałem je i pokazałem na zdjęciach w książce że - wykorzystałem do tego najzwyklejszy kabelek taśmowy ok 8-10cm ..... i co? niezbyt gęsto upakowałem a wszystko działa i buczy jak ta LALA ;) .....

tak więc włóż te wszystkie zalecenia i porady paranormalne między książki z bajkami dla dzieci

Owszem - filtrowanie zasilania to SUPER ważna rzecz o czym mowa w moim poradniku na blogu - ale żeby odpalić do zwykłych testów te moduły to bez przesady ;) .... a nawet piszę w książce że dokonać można spokojnie połączenia pomiędzy np:

modułem 433MHz <------------------ a ------------------> modułem 868MHz

ustawiając obydwa do pracy w jednym oczywiście zakresie częstotliwości albo 433MHz albo 868MHz na odpowiednim kanale oczywiście - aczkolwiek nie należy się spodziewać jakichś zasięgów - pomimo to nawet na kilka metrów potrafią gadać ze sobą

dziwne ? - ale w 100% prawdziwe ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2012, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

mirekk36 napisał(a):

Jakie mam doświadczenia z filtrowaniem zasilania ? hmm zobacz może tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

ale odnośnie podłączania modułów RFM12 a także RFM70 - to właśnie do testów w książce specjalnie podłączałem je i pokazałem na zdjęciach w książce że - wykorzystałem do tego najzwyklejszy kabelek taśmowy ok 8-10cm ..... i co? niezbyt gęsto upakowałem a wszystko działa i buczy jak ta LALA ;) .....


nie chodziło mi o ogólne zasady, tylko o konkretnie filtrowanie RFM'ki.

artykuł w/w jest mi oczywiście już znany, zresztą coś tam Ci na końcu skomentowałem pytając o te pary kondensatorów przy nóżkach po przeciwnych stronach uC.

z niecierpliwością czekam na premierę książki.
chociaż, jak dalej pójdzie to może wyciągnę z Ciebie wszystko na forum.. ;-)

chyba faktycznie trzeba tego datashita od hopfera przeczytać od deski do deski a do tego między wierszami... to nie tak jak z dokumentacją Atmegi, gdzie wszystko po kolei i jasno opisane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2012, o 21:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Odnośnie filtrowania i RFM'ków też napisałem ci w poście wyżej - tzn o tym jak to je testowałem na kablu .

No właśnie - też mam wrażenie jak bym był przesłuchiwany przez Brunera w Klosie ;) ot takie skojarzenie bo wciąż z lubością oglądam ten serial .... a ty wyciągasz że mnie wszystko po kolei ;)

no ale spokojnie - wszystkiego to ja tak nie pamiętam znowu i musiałbym sam zasiąść i czytać teraz swoją książkę i przypominać sobie jak to było

------

no a odnośnie dataszitów to pomyśl sobie ilu ludzi narzeka na te PDFy Atmela .... chyba nie widzieli tych Hoperf'a brrrrr ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2012, o 16:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

Ok. po długiej walce udało mi się dogadać z modulikami. Przynajmniej na razie coś wysyłam i to coś odbieram, więc chyba nie jest najgorzej. Ale się zawziąłem, siadłem z tym datasmieciem, z ich (producenta) przykładowymi programami, poczytałem, porozpisywałem te rejestry i to co chcę osiągnąć, policzyłem częstotliwości, potem wypróbowałem z milion kombinacji ustawień, aż w końcu sukces.... ;-)

teraz kolejny etap czyli odbiór w przerwaniu... i tego za cholerę nie mogę ogarnąć.

Mam więc konkretne pytanie dotyczące tego czym w końcu jest wyzwalane przerwanie? stanem niskim, wysokim czy zboczem opadającym/rosnącym?
w datashitcie napisali szanowni producenci: "receiver will generate an interrupt request for uC by pulling the nIRQ low..."

czyli zbocze opadające czy stan niski na pinie nRes?

czy coś znowu tam pokręcone jest?

jak się ma do przerwania instrukcja na początku programu
PORTD 0xFF

na PD2 mam INT0, czy jeśli ma być ono wyzwalane stanem niskim to czy podciągnięcie do VCC tego pinu nie przeszkadza w wyłapywaniu przerwań od modułu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2012, o 17:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27306
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Mam nadzieję, że kolega uwierzy mi, że ja na razie nic a nic z tego nie pamiętam - musiałbym poczytać pewną książkę - ale na razie czasu nie mam :( ..... ogrom pracy tuż przed premierą .... ogrom - a już za tydzień może dwa najpóźniej będzie wszystko w książce można zobaczyć w tym rozpiskę maszyny stanów z odbieraniem za pomocą przerwań.

Po prostu łatwo się o tym mówi jak człowiek siedzi zakopany po uszy w dataszicie ;) .... ale po 2-3 miesiącach zanik pamięci gwarantowany jak już własny program działa przynajmniej ja tak mam jeśli chodzi konkretnie o RFMy - za dużo tych kombinacji z rejestrami żeby to ot tak spamiętać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2012, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 155
Lokalizacja: PL, DE, UK, IRL
Pomógł: 3

spoko, pewnie rozumiem. jakby Ci się nudziło, to wdzięczny byłbym za wskazówkę.. ale na razie ifno o tym, że się da zachęciło mnie do dalszych poszukiwań. w końcu nie ma aż tak wielu opcji, w końcu trafię ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO