Jeszcze raz po kolei.
1 Zanim połączysz się bezprzewodowo z modułem musisz za pomocą komend AT go ustawić ewentualnie zweryfikować jego ustawienia, ale musisz to zrobić od strony pinów, bezprzewodowo moduł nie reaguje na komendy AT.
Czyli przygotowujesz sobie przejściówkę USB <=> UART w standarcie 3,3V
Mój moduł wygląda tak
![Obrazek](https://obrazkiforum.atnel.pl/thumb/6265/034439d1e517053849a6b2ee7ccdc2da.jpg)
Natomiast przykładowa przejściówka tak
![Obrazek](https://obrazkiforum.atnel.pl/thumb/6265/cafe4aa4c6add05fe738a17aa7c62ca4.jpg)
ewentualnie tak
![Obrazek](https://obrazkiforum.atnel.pl/thumb/6265/a0d42b8c45cb0f6e7767eac6612d5390.jpg)
Ustawiasz przejściówkę tak by komunikowała się w standardzie 3,3V ( przejściówki na FT232 mają pin VCCIO który podpięty do 5V powoduje że układ gada w standardzie 5V, a podłączony do pinu 3,3V który jest wewnętrznym napięciem generowany m przez układ powoduje że gada w standardzie 3,3V, natomiast na PL2303 pracują tylko na 3,3V, przejściówki na CH340 nie mam pojęcia w jakich standartach napięć pracują bo nie posiadam - ewentualnie konwerter napięć, UWAGA - port w komputerach zintegrowany z płytą główną jak i wszystkie przejściówki USB <=> RS232 zazwyczaj zakończone złączem DB9 się nie nadają bo mają napięcia w standardzie RS czyli napięcia w zakresie -15 do +15)
Następnie łączysz masy modułu i przejściówki, oraz na krzyż linie Rx i Tx (czyli Rx modułu z Tx przejściówki, oraz Tx modułu z Rx przejściówki).
Przejściówkę podłączasz do USB i sprawdzasz na jakim wirtualnym komie się zainstalowała.
Następnie trzymając przycisk na module (a jeśli nie masz przycisku to trzeba pin 34 HC-05 zewrzeć z pinem jego zasilania) podać zasilanie na moduł (jeśli moduł masz na takiej samej płytce co mój to jest tam wbudowany stabilizator LDO 3,3V, jeśli masz sam HC-05 to musisz go zasilić 3,3V). Efektem powinno być powolne miganie diody oznaczające wejście w tryb ATmode z prędkością 38400.
Odpalasz terminal, wybierasz port na jakim się ustawiła przejściówka, ustawiasz prędkość 38400, 8 bitów danych, 1 bit stopu bez parzystości, oraz ustawiasz by terminal wysyłał i odbierał jednocześnie CR+LF, oraz wyłączasz lokal echo.
Teraz dla samego testu wklepujesz w terminal AT i enter - w efekcie powinieneś uzyskać OK - jeśli za pierwszym wysłaniem nie dostaniesz OK spróbuj jeszcze raz bo podczas inicjalizacji połączenia w buforze już jakieś śmieci mogą być.
jeśli powyższe poszło teraz wklep AT+UART? i enter - w odpowiedzi dostaniesz +UART:prędkość,bit_stopu,parzystość; gdzie prędkość to ustawiona prędkość komunikacji modułu w trybie normalnej pracy, bit stopu dla wartości 0 oznacza 1 bit, dla wartości 1 oznacza 2 bity, parzystość - 0 bez parzystości, 1 z parzystością.
Następnie komenda AT+ROLE? - w odpowiedzi moduł wyśle +ROLE:X gdzie X może przyjmować wartości od 0 do 2, powinno być 0 czyli slave mode.
Teraz znając prędkość na jakiej pracuje moduł możesz połączyć się z nim poprzez bluetooth w PC. Aby tego dokonać najpierw parujesz moduł podając defaultowe hasło 1234 (zresztą możesz je sprawdzić będąc w atmode wklepując AT+PSWD?) Sprawdzasz we właściwościach urządzenia bluetooth w windows na jakim porcie com występuje moduł, jeśli są dwa musisz wypróbować oba.
Resetujesz moduł by wyszedł z ATmode, odpinasz Rx i Tx od przejściówki i robisz zworkę na module na tych dwóch pinach. Odpalasz termianl ustawiasz port com, następnie ustawiasz prędkość jaką sprawdziłeś komendą AT+UART?, włączasz wysyłanie CR+LF oraz wyłączasz lokalne echo. I teraz będąc w oknie terminala wciskasz na klawiaturze jakiekolwiek znaki. Jeśli pojawiają się w terminalu oznacza to że moduł działa poprawnie. Po zdjęciu zworki Rx - Tx na module klepanie na klawiaturze nie będzie powodowało pojawianie się tekstu w ekranie terminala (no chyba że będzie w terminalu włączone lokal echo) Tak to działa terminal bez lokal echo nie wyświetla wpisywanych znaków, tylko wysyła je po lini Tx czyli transmit data (oczywiście wirtualnej bo leci to radiowo) następnie poprzez zworkę na module trafia to na pin Rx czyli receive data, przez co wyświetlane jest w oknie terminala. Brak zworki spowoduje że wysłany znak kończy swój żywot na końcu pinu Tx.
Natomiast opcja lokal echo to nic innego jak wymuszenie jednoczesnego wysłania znaku linią Tx oraz wyświetlenie go na ekranie terminala niezależnie czy coś lub ktoś po drugiej stronie łącza go odebrał.