Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 wrz 2024, o 22:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2012, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Witam
Mam mały problem który ciągnie się już za mną dość długo, otóż jakiś czas temu wykonałem sobie prosty według standardowego schematu z dokumentacji układu max232 (czyli max232, 4 kondensatory 1UF/50V plus gniazda) konwerter TTL do portu RS232, z którym mam ciągłe problemy, bo raz działa, a raz nie, prawdopodobnie siadają maxy, ale pewien nie jestem.
Wobec czego chciał bym prosić o kilka rad jak zdiagnozować uszkodzenie tego układu. W google znalazłem że, najprościej jest w takim konwerterze zewrzeć wyjście Tx z Rx, a następnie wysłać coś np. słowo "halo" z terminala po czym jeśli układ jest sprawny powinniśmy uzyskać tzw. echo czyli to samo w odpowiedzi. U mnie niestety to nie działa nic nie odstaję z powrotem w twerminalu jak i np. programie Putty. Dodatkowo wykonałem pomiary i tak:
jeśli układ nie jest zasilany to na poniższych nogach układu max232 mam następujące napięcie względem GND:
7(T2OUT) 0,14V
8(R2IN) -10,1V
9(R2OUT) -0,15V
10(T2IN) -0,01V
Jeśli jest zasilany napięciem +5V
7(T2OUT) -0,78V
8(R2IN) -10,1V
9(R2OUT) 5,2V
10(T2IN) 4,1V

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2012, o 19:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wiesz co? ja pierwszy raz w życiu słyszę, że te układy padają, że się psują, że nie działają itp ..... Pocieszę cię - tak nie jest. Po prostu robisz wszystko dookoła źle i dlatego masz takie efekty :(

ale jeśli mamy ci pomóc to:

1. pokaż schemat jak to połączyłeś
2. pokaż zdjęcie jak to wykonałeś
3. pokaż jak to połączyłeś z komputerem
4. pokaż screenshoty jak ustawiasz terminal

itp

szczególnie zwróć uwagę na właściwą polaryzację kondensatorów gdy je podłączasz ....

a na końcu zobaczysz, że wszystko będzie ci działać ;) te układy wręcz trudno zepsuć - hmmm trzeba by się bardzo mocno starać albo podać im zasilanie wprost z gniazdka sieci 230V ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2012, o 20:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

zacznijmy tak:

1. prawidłowy schemat max232 wygląda tak:

Obrazek

oczywiście inne połączenia na wtyku DB możesz sobie pominąć wystarczy RXD , TXD i oczywiście GND

2 . Jak masz prawidłowo zasilanego i podłączonego maxa232 podłączasz go do COM1 w PC (np)
i za maxem czyli na wyjściu do ATMEGI zwierasz RX I TX na PC z terminala wysyłasz znaki
dowolne , w odpowiedzi dostajesz echo czyli to co wpisałeś oznacza to że wszystko działa
i dobrze podłączyłeś.

3. Nie miałem nigdy przypadku padającego MAXA a zużyłem ich kilkaset kilo do tej pory


A teraz dajesz to co kazał Mirek będziemy zgadywać ... bo winny nie jest MAX a TY :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 00:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Właśnie jestem na etapie składania tej przejściówki. Tylko ja miałem troszkę inny schemat, niż pokazuje SunRiver. Zamiast kondensatorów 100nF, użyłem kondensatorów 1uF tantalowych. W dokumentacji *.pdf była taka dziwna polaryzacja, która wydawała mi się bez sensu. Były tam też zastosowane kondensatory elektrolityczne.

To zamiast kondensatorów elektrolitycznych, można użyć ceramicznych???

Moja przejściówka ma być połączona jak na obrazku poniżej - będzie chodziła? Na schemacie nie zaznaczyłem polaryzacji, ponieważ w Eaglu nie miałem kondensatorów tantalowych SMD - przynajmnij nie mogłem znaleźć. Mój schemat jest OK, czy muszę projektować od nowa?
Obrazek

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 02:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

IUVOit napisał(a):
W dokumentacji *.pdf była taka dziwna polaryzacja, która wydawała mi się bez sensu.


Panowie, panowie - no właśnie ja czekałem na schemat od autora żeby zobaczyć czy zrobił go dokładnie z notą, czy też może uznał że była tam jakaś konfiguracja kondensatorów elektrolitycznych bez sensu ;)

JEST W TYM SENS i tak dokładnie trzeba zrobić jak w nocie PDF. Panowie ten układ to pompa napięć w tym ujemnych aby była zgodność ze standardem RS232, który (może nie wiecie) pracuje w zakresie od -12V do +12V ;)

co do kondków 100nF to nie pamiętam ale zdaje się że trzeba zwrócić uwagę na wersję układu (chodzi o te literki na końcu) ... ja zwykle używałem tych gdzie w nocie użyte były kondki elektrolityczne ok 1uF i trzeba zachować DOKŁADNĄ polaryzację jak w nocie ;) nie wymyślać że jest dziwnie ;) to nie pomyłka.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 02:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

A kondensatory elektrolityczne można zastąpić tantalowymi? Układzik będzie śmigał?

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 02:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

IUVOit napisał(a):
A kondensatory elektrolityczne można zastąpić tantalowymi? Układzik będzie śmigał?

Tantal to taki elektrolit tyle że o lepszych parametrach ;) więc jak najbardziej można zastąpić aczkolwiek czasem nawet szkoda bo zwykle tantalowce są droższe (i jak widać nie na darmo droższe). Z drugiej strony jak się kupi hektar takich tantalaków SMD to co z nimi robić ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 08:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Nigdzie nie uciekłem proszę bardzo to o co prosiłeś Mirku:

Dokładnie tak mam to teraz połączone jak na schemacie, wcześniej miałem zwarte piny 4 i 6 w gnieździe D-SUB- w obu przypadkach układ nie działa.
Z komputerem jest to podłączone przewodem RS232 tzw. przedłużaczem czyli o połączeniach 1:1 kupionym w sklepie.
Co do ustawień to próbowałem różnych np. dla prędkości 9600 8 n 1 sprawdziłem wszystkie możliwości sterowania przepływem.
a wykonanie jak na fotach.
Testowałem na laptopie z przejściówką USB-RS232 i na komputerze stacjonarnym z "normalnym" portem RS232.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 265
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

Moim zdaniem schemat jest OK. Ja przynajmniej mam taki sam, ale jeszcze go nie testowałem. Może problem leży w samej przejściówce rs-usb? Tam zewrzyj RX z TX i sprawdz czy jest "echo" przy nadawaniu. Jedyne czym się różnią to, Ty masz T2IN a ja mam T1IN (R2OUT a ja mam R1OUT) ale chyba to na nic nie ma wpływu.

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 09:09 

Pomógł: 0

Powiem tylko, że max232 nawet nie padł jak odwrotnie podłączyłem zasilanie ;). Ale psują się niestety w układach docelowych, szczególnie w urządzeniach spinanych po długich kablach, albo np. połączenie waga-kasa fiskalna, często kasy są bez uziemienia i różnica potencjałów między urządzeniami jest na tyle duża że maxy padają.

W pdfach do każdego 232 masz opisane jakie kondensatory możesz użyć, sam stosuje te w wersjach na 100nF dzięki temu nie muszę się przejmować dodatkowo jeszcze polaryzacją, no i miniaturyzacja jest większa.

j/w sprawdź czy masz echo na początek po zwarciu RX i TX, najpierw od strony wejscia czyli przed przejściówką, potem jak działa od strony za przejściówką (czyli samego D-sub RS232).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 15:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

rezasurmar napisał(a):
j/w sprawdź czy masz echo na początek po zwarciu RX i TX, najpierw od strony wejscia czyli przed przejściówką, potem jak działa od strony za przejściówką (czyli samego D-sub RS232).


Zwarłem TX i RX w przejściówce i niestety brak echa, w komputerze stacjonarnym gdzie jest port com na płycie też zwarłem TX z RX i brak echa.
Jakie maja być ustawienia portu com w HT lub programie putty?? Próbuję na różnych i niestety bez rezultatu?
Może coś jest nie tak w systemie mam WinXP, może jakaś aktualizacja wprowadziła jakieś zmiany, dziwne dwa komputery i na obu to samo. Jedyna różnica to laptop z przejściówką stacjonarny z portem com na płycie. A konwerter RS232 który przedstawiłem wyżej działał, programowałem nim kiedyś mikrokontroler z rodziny 51 i jeszcze jakieś 6 miesięcy temu komunikowałem się z atmegą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 15:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Dlatego ja je też lubię i na schemacie widać że chodzi o 232A i 232D (te używam)

Schemat Autora wygląda prawidłowo , aczkolwiek zauważyłem że masz zamiennik z Texas Instruments
i tu może być pies pogrzebany bo mogłeś wziąć schemat dla MAX (firmy MAXIM) a mogą się różnić
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/max232.pdf aczkolwiek po analizie widzę że się zgadza więc możliwe
że miałeś pecha i trafiłeś na wadliwy ...

Wymień na MAX232I z MAXIMA problem zniknie

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

No właśnie drugim problemem może być uszkodzona/wadliwa tania chińska przejściówka
Natomiast w przypadku portu COM w komputerze , może być wyłączony w biosie

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 15:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Dzięki Sun za odpowiedz.
Właśnie wyciągnąłem z szafy stary modem ADSL Lucent CellPipe który konfiguruje się przez HT wykorzystując port Com. Bez problemu połączyłem się z laptopa i z stacjonarnego komputera, czyli raczej port w stacjonarnym i przejściówka w laptopie są sprawne. Ustawienia to 9600 8 brak 1 brak.
Układy niestety mam 3 sztuki, 2 MAX232N i jeden MAX232IN wszystkie tak jak piszesz Sun zamienniki Texas Instruments.

PS. Który najlepiej wybrać: [url]http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=max232&cleanParameters=1#search=max232&s_field=accuracy&s_order=
DESC&visible_params=2%2C367%2C375%2C2387%2C2367%2C10%2C98&used_params=2%3A45131%3B10%3A3244%3B[/url]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 20:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

weź sobie MAX232ACPE+
sprawdź w nocie czy kondków nie trzeba zmienić

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 21:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2012
Posty: 58
Lokalizacja: Oława
Pomógł: 4

Dobry wieczór.
Przepraszam, za moją ignorancję tematu, ale wydaje mi się, że schemat Rafcia i Suna trochę się różnią. Rafciu ma połączone razem tylko piny 7 i 8 gniazdka RS232. Natomiast na schemacie Suna połączone są razem piny 7 i 8 oraz 6 i 4, ale to najprawdopodobniej nie ma znaczenia dla poprawności działania układu. Druga rzecz to luty na płytce. Powiększyłem zdjęcia do oryginalnych rozmiarów i mam takie wrażenie, że połączenia przy TX oraz przy "+" i "-" wyglądają jak zimne luty. Oczywiście może to tylko być złudzenie i w oryginale lut jest prawidłowy.
Pozdrawiam, Darek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 22:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dareck70 napisał(a):
. Powiększyłem zdjęcia do oryginalnych rozmiarów i mam takie wrażenie, że połączenia przy TX oraz przy "+" i "-" wyglądają jak zimne luty.


I to też może być cenna uwaga.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2012, o 06:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Dobra, puki co dziękuję ca wypowiedzi, wymienię układ, poprawię luty i napisze co z tego wyszło.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO