Lampa RGB została wykonana z plexi zakupionej na znanym portalu aukcyjnym.Użyte diody led WS2812B taśma 60szt/m.
Klej do plexi to Acryfix192.
Płytki plexi były cięte na wymiar laserem.Ręczne cięcie plexi tak grubej jest niemożliwe,aby uzyskać idealne powierzchnie.
1.Czarna plexi 5mm i 3mm służyła do wykonania podstawy oraz oklejania kątownika ,który spełnia funkcję słupka głównego na świecące płytki plexi.Kątownik z aluminium należy okleić plexi,gdyż klej ten reaguje z tym materiałem i świetnie trzyma na długości tylko 1cm.
2.Plexi bezbarwna 8mm. służy do wykonania świecących płytek na wymiar 6cm.x 6cm. jeden z boków ścięty na 1cm.
3.Płytki świecące musimy potraktować papierem ściernym tylko same boki co nada nam lepszy efekt wizualny.
4.Płytki plexi mają bardzo dobrą ochronę z folii oraz papieru,który należy zdjąć po zmatowieniu każdego z boków.
5.Następnie oklejamy z plexi czarna 3mm. boki kątownika tak wewnątrz jak i zewnątrz.Użyłem do tego oklejania taśmy dwustronnej.
6.Zostawiamy miejsce na taśmę led WS2812B.
7.Następnie wykonujemy podstawę z plexi czarnej oklejając płytę meblową.
Tu także użyłem taśmy dwustronnej tylko w okolicach otworu na kątownik [słupek] użyłem kleju typu gwóźdź.Dla wzmocnienia podstawy dodatkowo przykleiłem ze spodu podstawy plexi 5mm. Tym razem użyłem kleju Acryfix192 ,gdyż jest to klejenie plexi do plexi .W podstawie jest otwór na słupek zrobiony też laserem.Natomiast w oklejonej płycie meblowej otwór wykonałem wiertłem.
Przez otwór przekładamy przewody sterujące.Ja dałem dwa komplety.Pod spodem podkleiłem 4szt. nóżki wykonane z plexi pręt średnica 10mm.
8.Kolejna praca to najtrudniejszy element,czyli klejenie płytek świecących do kątownika.Odległości między diodami to akurat 16mm.Natomiast grubość płytek to 8mm.Zostaje nam odległość między płytkami też 8mm.Do tego celu użyjemy wolnej płytki,którą wkładamy pomiędzy następną klejoną płytkę i w ten oto sposób mamy idealne odległości między płytkami.
Smarujemy klej tylko w miejscu klejenia płytki i to ważne gdyż klej reaguje z plexi i płytka miałaby znak [wżer] z boku ,który ma świecić.Klejenie następnej płytki za około 20-30 minut.
9.Kolejną czynnością to wklejenie słupka z płytkami do podstawy.Do tego celu użyłem kleju typu gwóźdź.Należy zadbać o przewody ,aby je nie uszkodzić.
10.Do sterowania diodami WS2812B, które są włożone między paski plexi użyłem Atmegi328P lub Arduino.Płytka z elektroniką jest zamontowana pod spodem podstawy.Diody led dodatkowo przykleiłem dla sztywności na pasek koloru matowego,który miałem w listwie aluminiowej na diody led .Jak pisałem program w C++ i sprawdzałem jak wszystko chodzi to właśnie wcześniej diody były tam zamontowane.Pasek matowy lepiej oddaje kolory.
11.Elektronika to Atmega 328P lub montujemy Arduino.
Efekt pracy:
https://www.youtube.com/watch?v=oaGJ16b ... load_owner