Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 22 wrz 2024, o 06:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 gru 2013, o 12:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Panowie upominam że ma być spokój i żadnych przepychanek , i podtykania sobie dyplomów nowej czy starej daty. niema to żadnego znaczenia !!!
obaj dostajecie po warnie za zachowanie ....!!!!

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2013, o 12:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 mar 2012
Posty: 16
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Kolego Sun - proszę przeczytać dyskusję i nie wyciągać pochopnych wniosków wobec mojej osoby.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2013, o 12:26 

Pomógł: 0

szyszka napisał(a):
Kol. Squeez. Dla ciebie liczy się, że coś działa i nieważne dlaczego. Dla mnie, jako starej daty inżyniera liczy się to, że coś działa zgodnie z parametrami i wytycznymi jakie ustalił producent danego elementu. Różnica jest taka, że moje urządzenia pracować będą "po wsze czasy", a twoje tylko przypadkowo i do pewnego momentu. Pozdrawiam, kończąc dyskusję.


No i dlatego polecam stosować dedykowane konwentery napięć jak np. MAX3373 itp. niż bawić się w uda się albo się nie uda.
Co nie zmienia faktu że wejścia nawet takiego STM32F429i są 5V tolerant i nie ma co się bać podpinać pod wejście procesora układu zasilanego z 5V.
Na prądy należało by uważać, przy pracy zbliżonej do parametru max rating czyli tych 5.5V bo powyżej tego mogą być już problemy.
Co za problem zrobić sobie testy.
Po za tym papier sobie, a życie sobie.
Co z tego że w chińskich płytach np. są układy zasilane 5V, które sterują głowicą termiczną, gdzie element grzejący głowicy jest zasilany z 24V, wystarczy małe zwarcie i płyta idzie z dymem. Wystarczyło by zastosować zabezpieczenie ESD i awaryjność diametralnie spada.

Z jednej strony warto zgłębiać temat, ale z drugiej sama teoria na niewiele się zda bez badań, praktyki.
Nie wiem, temat w sumie tyczy kilku linijek datasheeta, a kłótnia jak by co najmniej chodziło o to czy można meczet postawić :lol:

Zawsze, ale to zawsze sprawdzamy parametry absolute max rating. Dla jakich napięć, temperatur itd. są podawane.
Po drugie są wykresy na końcach pdfów, no i trzeba pamiętać, że podawane parametry worst-case są raczej rzadko, raczej podają jakieś tam wyśrodkowane przypadki. No i dlatego jak pisze że max 5.5V, to należy się do tego stosować.
Sam kiedyś próbując wycisnąć z TTLa ostatnie soki pędzą je jak najszybciej się dało. Zasilałem to z 6.5-7V, ale przy 7V z niektórych unosił się już magiczny dym.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2013, o 12:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

szyszka napisał(a):
olego Sun - proszę przeczytać dyskusję i nie wyciągać pochopnych wniosków wobec mojej osoby.


proszę samemu przeczytać ... a potem się unosić ... 2 razy ostrzegał i przywoływał do porządku Kol. Jaglarz ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2014, o 06:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27295
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

szyszka napisał(a):
Napisałem - może nie zauważyłeś, bo pisaliśmy jednocześnie (ja dodawałem):
szyszka napisał(a):
Mamy więc jasność: Nie można bez kontroli prądów, a parametr należy rozumieć dokładnie tak jak go rozumiałem.


Szanowny kolego szyszka i tak dobrze, że po długiej dyskusji dotarło do ciebie, że jednak można podawać napięcie 5V chociaż jeszcze piszesz o jakiejś rzekomej i wyimaginowanej kontroli prądów ... prądów gdzie ? na wejściach ? ... no to jednak nie czytasz tych not uważnie

Dane z noty PDF wyraźnie mówią, że wejścia są 5V tolerant, a uwaga o tych prądach dotyczy WYJŚĆ panie, a nie WEJŚĆ - kolega squeez już pokazywał to tobie - ale zapierałeś się jak nie wiadomo co .... no albo nie chciałeś tego zobaczyć - więc masz proszę jeszcze raz fragment noty:

Obrazek
Widzisz te zielone PTASZKI które postawiłem ? widzisz teraz czego dotyczy ta uwaga ? - DOTYCZY ona Vout czyli Output Voltage czyli napięć wyjściowych - czyli tych na WYJŚCIACH buforów a nie na wejściach ...
natomiast słowo OBSERVE w tej uwadze nie oznacza wcale, że trzeba obserwować te prądy albo badać panie, bo tego się nie tłumaczy dosłownie. To oznacza, że TRZEBA WZIĄĆ pod uwagę prądy z jakimi będziemy mieli do czynienia na WYJŚCIACH tych scalaków. Ale tutaj nie ma to już kompletnie związku z tym czy można podawać 5V na wejście czy nie. To ma związek z czymś innym .... ano z tym, że skoro tak ci coś mocno nie pasuje w moich zastosowaniach LVC125 to powinieneś też tak jak parę innych osób na innych forach zwrócić uwagę - że pewnie będzie problem ze stanem wysokim na wyjściu układu zasilanego 3,3V, że może on być nierozpoznawany w standardzie TTL ... ale to też już wyjaśniałem niejednokrotnie na tym forum. I tu rzeczywiście należy dopiero wziąć pod uwagę PRĄDY, ponieważ dla prądów już od ok 20mA czyli dość dużych napięcie na wyjściu może rzeczywiście w stanie wysokim być nieco niższe niż to przewidziane dla standardu TTL. Tyle - że ja w tych konstrukcjach gdzie stosuję te scalaki jako konwertery poziomów, wziąłem panie pod uwagę te prądy, i ponieważ - nie przewiduję w konstrukcji obciążania wyjść ... bo mogą i powinny być one podłączane tylko do wejść, które mają dużą impedancję wejściową - to oznacza, że mówimy o pomijalnych wartościach prądu a co za tym idzie napięcie wyjściowe z tego scalaka nawet przy zasilaniu +3,3V ... będzie spokojnie mieściło się w standardzie TTL !

Pomimo to jak się przyjrzysz np programatorowi ATB-USBASP (z atnela) to zobaczysz jeszcze rezystorki na wyjściach - a to z kolei z uwagi na to, że użytkownik programatora czasem może mieć podłączone jednak jakieś obciążenia do linii ISP ... co przypadkowo mogłoby wymusić te większe prądy ... Więc ... jest zabezpieczenie i na tę okazję ... a sprowadzi się jego działanie w efekcie końcowym do tego - że co najwyżej proces programowania się nie uda jeśli to obciążenie będzie za duże. Nie każdy początkujący o tym wie - i nie każdy wie jak postępować z liniami ISP - MOSI, MISO i SCK - nie wie co można do nich podłączać a czego nie. Dlatego też przygotowałem specjalny poradnik do tego:

http://mirekk36.blogspot.com/2013/12/av ... wolno.html

Zatem użytkownik dostaje ode mnie komplet informacji ... A ty pokaż mi teraz w świetle swoich wybryków z tego wątku:

post98150.html#p98150

pokaż mi takie podejście u sprzedawców czy producentów tych chińskich programatorów po 15zł ! .... zanim na drugi raz będziesz pisał - że są za drogie dla każdego - bo to wynika z twoich wypowiedzi - ponieważ patrzysz tylko przez czubek własnego nosa. Owszem - rozumiem, że dla ciebie może być za drogi - że masz takie zdanie ... ale jeśli za drogi to idź kup sobie chiński albo zbuduj sam USBASP to nie jest trudne i w tym także pomagam wielu ludziom ....

------------------------------------------------------------

REASUMUJĄC i wracając do meritum, WEJŚCIA układu 74LVC125 tolerują spokojnie 5V i nie potrzebują żadnej wyimaginowanej przez ciebie kontroli prądów.

Ja na koniec dodam, że nie jestem absolutnie specem w tej dziedzinie, i uznaję że masz dużo większe doświadczenie inżynierskie ode mnie w tym zakresie ... nie mniej akurat tego się douczyłem i dlatego świadomie zastosowałem takie rozwiązanie bo lubię wiedzieć jak coś działa a nie robić coś "na pałę" co starałeś się wcisnąć koledze squeez ... "że niby on nie lubi wiedzieć dlaczego coś tam robi" .... Niestety pomimo twojego doświadczenia ogromnego również i ty nie bywasz nieomylny a także czasem nie potrafisz ze zrozumieniem być może poczytać not układów.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 14:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 gru 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

witam
dot. 75LVC125
A jak działa ten bufor w druga stronę? Jesli na wejscie podamy H (3,3V) a na wyjsciu chcemy mieć H (5V) to czy musimy zasilić układ z 5V ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 15:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 gru 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

dzieki za zainteresowanie.
chcę zrobic moduł Bluetooth. on jest zasilany z 3.3V a mój mikroprocesor z 5V. jak BTM222 wysle mi stan wysoki z Tx to tam bedzie max 3.3V.
Czy mikroprocesor na nodze Rx zinterpretuje 3.3V jak stan H?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 17:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

w TTL stan
niski - 0V do 0,8V
wysoki - 2,4V do 5 V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 17:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 gru 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

ok dzieki.
Po co zatem stosowany jest bufor pomiędzy BTM222 noga Tx a procesorem noga Rx. Na schematach wszędzie jest, czy bez niego tez by było ok?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2014, o 21:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 gru 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

ale Tx w BTM222 jest wyjściem czyli BTM decyduje jaki stan się tam pojawi, a Atmega na nodze Rx odbiera sygnały z tego wyjścia. Tam nie ma prawa pojawić sie większe napięcie niż 3.3V
Inaczej sprawa wygląda w drugą strone i to rozumiem. Atmega na nodze Tx nadaje i tam może byc 5V a BTM odbiera dlatego potrzebny jest bufor.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2017, o 06:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lip 2016
Posty: 40
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
xamrex napisał(a):
Wg. mnie ten scalak działa tak:(scalaka zasilamy napięciem 3.3V)
1) Jeśli podamy na wejście np. A1 napięcie 0V i na G1(Output Enable Input) 0V to na wyjściu mamy stan niski (~0V)
2) Jeśli podamy na wejście np. A1 napięcie 5V i na G1(Output Enable Input) 0V to na wyjściu mamy stan wysoki(~3.3V)
3)Jeśli na wejscie podamy obojętnie co.. i na G1(Output Enable Input) stan wysoki to na wyjściu jest stan wysokiej impedancji.

No ale tak masz w nocie PDF więc - zgadza się

xamrex napisał(a):
No czyli co...
Jeśli chemy aby 'zamienić' nasze 5V i 0V z naszego mikrokontrolera to wystarczy zasilić 74HC125 napięciem 3.3V i wszystkie G1-G4 ZEWRZEĆ DO MASY aby zawsze na wyjściu scalaka było to co jest na wejściu (czyli zamieniałby wtedy 0V na 0V i 5V na 3.3V)

TAK można byłoby tak zrobić....

xamrex napisał(a):
Ale wg. schematu wejscie Output Enable Input jest połączone na stałe do VCC i wg. mnie to skutkuje tym, że na wyjsciu tego scalaka (Y) zawsze będzie stan wysokiej impedancji.. i to oznacza, że układ nie ma prawa działać..
A jednak działa ;(
Kto mi to wytłumaczy?


No a gdzieś ty zauważył że na tym schemacie Output Enable jest na stałe podłączone do VCC ???? - weź głęboki oddech, pomyśl na chwilę o czymś innym przyjemnym np dziewczynie ;), odpręż się, uspokój się - i jeszcze raz spójrz na ten schemat - to zobaczysz że wcale nie jest podłączone na stałe do VCC ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

O! shoc mnie uprzedził ;)


Ale to znaczy, że na pin sterujący podajemy napięcie wyższe (bo 5V) niż napięcie zasilania układu (3V), to nie zadziała jakaś wewnętrzna dioda zabezpieczająca? Robiłem tak jak opisał kolega: zasilanie scalaka 3 V. Na wejscie 3OE zwarte do masy. Na 3A podaje 5V, wiec na 3Y powinienem uzyskać coś około 3V a mam tymczasem ok.4,4 czyli tak jakby napięcie zasilania pomniejszone o spadek na wewnętrznej diodzie.

Cofam co powiedziałem: uwalony układ! Niemniej post zostawię, gdyby ktoś miał kiedyś podobne wątpliwości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO