Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 00:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 wrz 2013, o 17:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam wszystkich! Jest to mój pierwszy temat na forum. Do tej pory zadawałem pytania na chat'cie i zawsze otrzymywałem odpowiedź, mam nadzieję, że tym razem też mi doradzicie. Z góry zaznaczam, że mam zdecydowanie słabą wiedzę z zakresu elektroniki.

Postanowiłem zbudować sterownik CO. Najbardziej zależy mi na sterowaniu fazowym wentylatorem kotła, czego nie oferuje standardowy. Wiąże się to z pracą z zasilaniem sieciowym, więc prosił bym o sprawdzenie schematu i pcb pod kątem właśnie bezpieczeństwa. Poniżej zamieszczam moje wypociny.

ObrazekObrazekObrazek

Drugą kwestią jest pomiar temperatury przez sondę rezystancyjną, moim zdaniem jest to PT100(chyba takie są popularne), ale nie mogę jej na razie wylutować aby sprawdzić opór. Konkretnie chodzi mi o podłączenie. Czy można to zrobić w ten sposób, że jedną "nogę" sondy podłączam do Vref mikrokontrolera a drugą do pinu ADC, czy lepiej jakiś osobny stabilizator?

Przy okazji prosił bym też o zerknięcie na prosty moduł wykonawczy, również pod kątem bezpieczeństwa.

ObrazekObrazekObrazek

Z góry dzięki za sugestie.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 wrz 2013, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Czujnik PT100, według mnie, powinieneś zasilić ze źródła prądowego. Dzięki temu uzyskasz niezmienny prąd podczas zmian rezystancji termistora. Następnie będziesz mógł mierzyć napięcie na tym termistorze i z prawa Ohma wyliczyć jego rezystancję. (Jeżeli się mylę to poprawcie mnie)

Źródło prądowe można wykonać przy wykorzystaniu, np. tranzystora BC327:
Obrazek

Potencjometrem R2 można ustawić żądany prąd.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 13:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedź.

Czyli potencjometr służy do kalibracji czujnika?
W tym przypadku można zastosować dowolną wartość np. 10k?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 13:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Dobrze, że rozdzieliłeś część wysokonapięciową (230V) od niskonapięciowej. Ja bym poszerzył te ścieżki od 230V tak, jak to tylko możliwe. W kwestii bezpieczeństwa, pamiętaj, że użytkownik nie może mieć fizycznej możliwości kontaktu z 230V. Więc prawą część płytek będziesz musiał jakoś ładnie zabudować.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 13:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Ścieżki na 230V mają u mnie grubość 0.07, nie wiem ile jeszcze je powiększać teraz już są grubsze niż pady triaków, im bardziej będę powiększał tym szczelina między nóżkami będzie mniejsza.

A w kwestii zabudowy, myślałem żeby to zamknąć w hermetycznej obudowie z otworami na przyciski. Czy to się nie będzie przegrzewało za bardzo? Zastosowałem 7805 wiadomo, że ciepło będzie się wydzielać. I nie wiem czy triaki też wydzielają znaczne ilości ciepła, nigdy ich jeszcze nie stosowałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 13:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

7805 się nagrzewa bardzo mocno przy poborze prądu powyżej 200mA. Ja od siebie polecę przetwornicę ATB-PWR-3 ze sklepu Atnela. Rozstaw pinów zgodny z 7805, nie nagrzewa się. ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 13:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

AAA napisał(a):
Czyli potencjometr służy do kalibracji czujnika?
W tym przypadku można zastosować dowolną wartość np. 10k?


Tak, służy do kalibracji. Może być 10k.

Ja korzystałem z czujnika KTY81 210. W nocie katalogowej tabela rezystancja-temperatura były wykonana dla prądu 1mA, więc ustawiłem tak tym potencjometrem aby było 1mA. Zrobiłem to w ten sposób, że zamiast czujnika w układ dałem rezystor 4,7k i kręciłem tak potencjometrem, aby uzyskać napięcie na tym rezystorze 4,7 V.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 14:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Ledes napisał(a):
7805 się nagrzewa bardzo mocno przy poborze prądu powyżej 200mA. Ja od siebie polecę przetwornicę ATB-PWR-3 ze sklepu Atnela. Rozstaw pinów zgodny z 7805, nie nagrzewa się. ;)

Bardzo to jest kuszące, ale z drugiej strony staram się ograniczać budżet. A może zastosować jakiś inny tani stabilizator np. LM317T - akurat posiadam tak.

danielos napisał(a):
Ja korzystałem z czujnika KTY81 210. W nocie katalogowej tabela rezystancja-temperatura były wykonana dla prądu 1mA, więc ustawiłem tak tym potencjometrem aby było 1mA. Zrobiłem to w ten sposób, że zamiast czujnika w układ dałem rezystor 4,7k i kręciłem tak potencjometrem, aby uzyskać napięcie na tym rezystorze 4,7 V.

Ciekawe wskazówki, na pewno się przydadzą podczas uruchamiania sprzętu. Puki co skupiam się na układzie, uwzględniłem Twój schemat z tranzystorem.


Był bym wdzięczny o kolejne uwagi na temat PCB i schematu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 14:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Co do schematu - zauważyłem, że podświetlenie wyświetlacza załączasz bezpośrednio poprzez mikrokontroler ( nóżka PD5 ). Ja bym Ci radził zastosować włączanie podświetlenia przy użyciu tranzystora.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 14:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

danielos napisał(a):
Co do schematu - zauważyłem, że podświetlenie wyświetlacza załączasz bezpośrednio poprzez mikrokontroler ( nóżka PD5 ). Ja bym Ci radził zastosować włączanie podświetlenia przy użyciu tranzystora.


Właściwie jak to jest z tym podświetleniem? To zwykła dioda wlutowana pod wyświetlacz która nie ma nic wspólnego z resztą modułu? Prąd jaki płynie przy włączonym podświetleniu wynosi ok. 15mA, tyle co w diodzie z rezystorem. Tranzystor pozwoli mi obniżyć prąd płynący przez mikrokontroler?

Co do tych diod, to jeszcze zastosowałem dwie na ścieżkach do optotriaków. Nie będą zakłócały pracy zwłaszcza przy sterowaniu fazowym?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 15:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Schematy ładne, możesz wysmashować elementy i dać wszystkie napisy poziomo, bardziej czytelnie będzie.
Co do PCB, nie za blisko dałeś otwory pod tulejki od złącz zasilania na rogach w mniejszej płytce? Ja bym je bardziej rozsunął.
I to samo na większej PCB po lewej.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 15:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

AAA napisał(a):
Właściwie jak to jest z tym podświetleniem? To zwykła dioda wlutowana pod wyświetlacz która nie ma nic wspólnego z resztą modułu? Prąd jaki płynie przy włączonym podświetleniu wynosi ok. 15mA, tyle co w diodzie z rezystorem. Tranzystor pozwoli mi obniżyć prąd płynący przez mikrokontroler?


dokładnie o to chodzi żeby obnizyć przepływający prąd przez pin mikrokontrolera ....
dlatego w przypadku podświetlenia LCD stosuje się zwykle 2 rozwiązania:

1. Podłączenie przez rezystor bezpośrednio do VCC - wtedy świeci cały czas od włączenia układu
2. podłączenie przez tranzystor do mikrokontrolera - umożliwia sterowanie podświetleniem


Reszta na schemacie i pcb wygląda OK ..

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 15:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

danielos napisał(a):
Co do schematu - zauważyłem, że podświetlenie wyświetlacza załączasz bezpośrednio poprzez mikrokontroler ( nóżka PD5 ). Ja bym Ci radził zastosować włączanie podświetlenia przy użyciu tranzystora.

SunRiver napisał(a):
dokładnie o to chodzi żeby obnizyć przepływający prąd przez pin mikrokontrolera ....


Dodałem tranzystor do podświetlania, wzorowałem się na schemacie płytki startowej pana Mirka z tym, że tam jest tranzystor BC817W. Czy mogę go zastąpić dowolnym tranzystorem NPN np. BC337?

AAA napisał(a):
Schematy ładne, możesz wysmashować elementy i dać wszystkie napisy poziomo, bardziej czytelnie będzie.


Estetyki nigdy za wiele. :)

Ledes napisał(a):
Co do PCB, nie za blisko dałeś otwory pod tulejki od złącz zasilania na rogach w mniejszej płytce? Ja bym je bardziej rozsunął.
I to samo na większej PCB po lewej.


Poprzesuwać też zawsze można.

ObrazekObrazek

Kolejna kwestia która mnie zastanawia to czy triaki nie będą zakłócały LCD? Zauważyłem u siebie, że gdy wyświetlacz pracuje długo nawet bez żadnych dodatkowych układów to pojawiają się na nim krzaczki w różnych miejscach. Wystarczy zastosować odświeżanie całego ekranu co jakiś czas żeby znikły?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 16:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Dla mnie trochę dziwnie wygląda linia zasilania podświetlenia biegnąca równolegle do linii zasilania procesora. Czy nie lepiej byłoby zrezygnować również z 8 zworek z sygnałami LCD na rzecz jednej zwory z Vcc?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 17:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

perlon napisał(a):
Dla mnie trochę dziwnie wygląda linia zasilania podświetlenia biegnąca równolegle do linii zasilania procesora. Czy nie lepiej byłoby zrezygnować również z 8 zworek z sygnałami LCD na rzecz jednej zwory z Vcc?


No właśnie nie wiem jak to najlepiej rozwiązać. Moim zdaniem linia zasilania jest najważniejsza aby układy pracowały prawidłowo. Starałem się rozdzielić linie na uC, wyświetlacz, czujniki, itd.

Zastosowanie jednej zworki było by zdecydowanie najwygodniejsze z punku widzenia wykonania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 17:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2012
Posty: 349
Lokalizacja: Legnica
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

IMHO jedna zwora będzie lepsza. Co za różnica gdzie rozdzielisz linie zasilania chyba, że po drodze stosujesz jakieś elementy filtracji. Ale filtrację powinno się stosować jak najbliżej układu zasilanego i dla każdego z osobna. Dlatego uważam, że jedna w miarę solidna linia zasilająca z możliwie krótkimi odgałęzieniami będzie lepsza. Ale to jest moje osobiste zdanie. Być może praktycy z większym doświadczeniem zaproponują coś innego.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 wrz 2013, o 17:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Prawdopodobnie masz rację. Moja wiedza na temat prowadzenia ścieżek jest niewielka, w zasadzie to jedna z pierwszych płytek, które projektuję, a za zarazem najbardziej skomplikowana. Muszę jeszcze raz zerknąć na poradniki pana Mirka odnośnie projektowania PCB. No ale wydaje mi się, że mimo wszystko nie zrobi to znaczącej różnicy w pracy układu, a zastosowanie jednej zworki na pewno ułatwiło by pracę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO