Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 05:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sty 2018, o 19:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam wszystkich, mam problem z pomiarem ADC. Wiem że nie używam tutaj procesora atmel, ale piszę tutaj bo już kiedyś uzyskałem pomoc (na codzien używam AVR), a pewnie istota problemu nie zależy od typu procesora.
Buduje urządzienie z modułem ESP8266 + STM8S003F3P6 które będzie miało za zadanie m.in. pomiar napięcia sieci 3x230V oraz przesyłanie wyników + sterowanie urządzeniami.
Generalnie udało mi się już wszystko uruchomić, ale mam problem z pomiarem napięcia sieci 230V.
Na załączonym schemacie przedstawiłem 3 układy wejściowe – na każdym z nich nie umiem poprawnie zmierzyć napięcia – podczas debugowania odczyt adc skacze cały czas od 0 do 1023 (max), i generalnie nie mogę nic sensownego uzyskać. Odczyt adc robię za pomocą skanowania wszystkich wejść, i chyba tutaj jest ok, bo sygnał z potencjometrów odczytuje idealnie.
Najlepsze efekty miałem używając układu 1 – ale stosunek napięcia we do wy nie jest liniowy – czy to może przez diodę? Może problemem jest zasilacz? Może trzebaby połączyć masę z przewodem neutralnym?

Prosiłbym o pomoc, jeśli chodzi o elektronikę jestem początkujący, a ten pomiar adc blokuje mnie.
Dodam tylko że mam tam bardzo mało miejsca + układ ma być tani – niema możliwość zastosowania wzmacniaczy operacyjnych czy transformatorów separacyjnych.
Prosiłbym o pomoc, bo już sobie nie radzę.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 20:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Na tym forum nie rozmawiamy o ESP8266



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2018, o 20:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 5
Pomógł: 0

ESP nawet niema na tym schemacie, sprawa dotyczy układów wejściowych ADC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 09:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2015
Posty: 28
Pomógł: 1

Nie napisałeś jak i po co chcesz mierzyć to napięcie sieciowe.
To znaczy napisałeś, ale nie te istotne rzeczy ;-)

Chcesz oglądać sobie przebieg sinusoidy? Czy interesuje Cię średnie napięcie skuteczne?
Kiedy dokonujesz pomiaru (jak wykrywasz czy sinus na wejściu jest akurat w zerze, czy w maksimum wartości?

Doczytaj o wartościach skutecznych. 230V na multimetrze to właśnie wartość skuteczna. I swój dzielnik napięcia policzyłeś dla 230V, a to duży błąd. Mogłeś usmażyć wejścia procka. Dlaczego? Poczytaj dalej, napisałem w którym z kolejnych akapitów.

Nie masz możliwości pomiaru kiedy napięcie jest ujemne. Z dwóch powodów - masz prostownik jednopołówkowy, a wejście ADC kontrolera i tak nie mierzy wartości ujemnych.

Zakładam więc, że chcesz mierzyć podobnie jak chiński multimetr - średnią wartość skuteczną z, powiedzmy, 1 sekundy. Zakładając sinus na wejściu, bo o true RMS nie ma co tu marzyć.

Do ładowania kondensatora na wejściu używasz prostownika jednopołówkowego. To oznacza, że przez ćwierć okresu (kiedy napięcie wejściowe jest w dodatniej połówce i rośnie, więc pomiędzy 0 i 90 stopni sinusoidy, kondensator ten się ładuje, a prąd ładowania ograniczają rezystory w szeregu na wejściu. Przez następną ćwiartkę napięcie na kondensatorze spada mniej więcej proporcjonalnie do obniżania się napięcia na wejściu. Ale to czary mary, bo inaczej będzie w każdym z układów. Przez pozostałe 1/2 okresu kondensator rozładowuje się przez rezystor połączony z nim równolegle. A ten jest mniejszy niż rezystory które ładują kondensator. Dlatego napięcie na kondensatorze w skrajnych przypadkach może spaść do 0. Ale w układzie 2 nic, oprócz prądu wejściowego ADC, nie rozładowuje kondensatora, tam też pomiar skacze Ci pomiędzy 0 i max? Czy zawsze jest max?

Próbowałeś zwiększyć R29? Powiedzmy 10 krotnie? Zrób szybką próbę. Zmień R1 na 2,2k a R29 na 2,2M

Jakim napięciem zasilasz kontroler? 5V według schematu. I jakie jest napięcie referencyjne przetwornika? Bo napięcie sieciowe po wyprostowaniu może mieć nawet 350V. Przy tym dzielniku który masz (240k i 5,1k napięcie wejściowe na ADC może wynieść 7V - to za dużo, możesz uszkodzić procek. A na pewno nic sensownego nie zmierzysz, bo będziesz miał 1023 w odczycie. Koniecznie to popraw.

Widzę dwie drogi:
1. Dokonywać pomiarów odpowiednio szybko (powiedzmy 1000 razy na sekundę) żeby stworzyć sobie obraz przebiegu napięcia i coś z tego wywnioskować. Wtedy będziesz wiedział kiedy przebieg przechodzi przez 0 i czy kondensator nie jest za duży - bo może ładować się zbyt wolno i nie osiąga napięcia maksymalnego zanim przebieg wejściowy zacznie opadać.

2. Na wejściu z sieci dać prostownik dwupołówkowy (mostek), za nim kondensator na odpowiednie napięcie - stare zasilacze impulsowe są dobrym źródłem elektrolitów 400V. I dopiero takie wyprostowane i odfiltrowane napięcie puścić na dzielnik. A dzielnik policzyć tak, żeby Uwej nie przekraczało Uref przetwornika ADC. Zmniejsz to 5,1k jakoś o połowę.

Martwiłbym się też brakiem izolacji galwanicznej - w razie lipy dostajesz pełne napięcie sieciowe na całym układzie. To nie jest zbyt bezpieczne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 10:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 5
Pomógł: 0

Układy są 3 - bo narysowałem wszystkie jakie testowałem.

Co do dzielnikia, musialem sie pomylić co do wartosci - przy uruchamianiu ukłądu na tyle zwększyłem rezystory żeby przy 230VAC mieć około 4VDC, pomiar zawsze skakał 0-1023.

Więc w pierwszej kolejności zmienię zasilacz na jednopołowkowy, później zmienię rezystory tak jak wspomniał @ezgman.

Czyli rozumiem że układ nr. 1 jest najbardziej poprawny do moich zastosowań - chcę "mierzyć jak chiński miernik".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 15:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 5
Pomógł: 0

Czyli reasumując:

-Układ nr 1
-Zasilacz z prostownikiem jednopołówkowym
-masa układu połączona z przewodem neutralnym

-Zmniejszenie R1 na 2,2k a R29 na 2,2M



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 16:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Odważny jesteś. Ile napięcia masz na wejściu 7805?

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2018, o 16:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sty 2018
Posty: 5
Pomógł: 0

W tej chwili nie sprawdzałem, ale właśnie obawiam się ze z zasilaczem z prost. jednopołówkowym będę miał za małą wydajność prądową.

EDIT, a już wiem że chodzi o brakującą zenerkę, w rzeczywistym układzie oczywiście jest, ten schemat to taki na szybko.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2018, o 10:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2015
Posty: 28
Pomógł: 1

eicar napisał(a):
Zwróć uwagę względem czego mierzysz, musisz przerobić zasilanie na jednopołówkowe, i na sztywno N podłączyć do masy mikrokontrolera.

Zasilacz beztransformatorowy to kiepski pomysł przy pomiarach ADC. Z doświadczenia wiem, że ważna jest jakość napięcia zasilania i, szczególnie, napięcia odniesienia (w tym przypadku to jedno i to samo).
A jednopołówkowy zasilacz wprowadzi takie tętnienia, że głowa boli...
Skorzystałbym raczej z dobrze filtrowanego zasilacza impulsowego. Albo trafo, jeśli ktoś woli... ;-)

Oczywiście masa układu i N powinny być wtedy połączone, tak jak napisano.

Ale ja bym zrobił to tak:
Obrazek

Za zasilaczem dodatkowo stabilizator liniowy. Wiem, że są stabilizowane zasilacze 5V, ale w przypadku impulsowych często są strasznie zaśmiecone. Stabilizator liniowy zmniejszy szum.

W układzie pomiaru za dzielnikiem można dać dodatkowe filtrowanie, dławik + kondensator, ale trzeba byłoby poeksperymentować, najlepiej używając oscyloskopu ;-)

Nadal boli mnie brak separacji galwanicznej pomiędzy siecią a mikroprocesorem, ale to już decyzja autora układu ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO