Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 10:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 paź 2022, o 18:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

Cześć, chciałbym wykonać układ, który sprawdzałby czy dioda w innym układzie świeci.

- gdy dioda nie świeci, na linii jest napięcie 0,5V.
- gdy dioda świeci, na linii pojawia się napięcie 2,5V

I moje pytanie dotyczy wpięcia się w taki układ. Jakie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne? Bezpośrednio w linię, poprzez rezystor, czy może z dwoma rezystorami jak na załączonym rysunku?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 19:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2017
Posty: 547
Pomógł: 0

Spróbuj wykonać program do pomiaru napięcia np. ATTINY 13, oczywiście dzielnik napięcia jest chyba najlepszym rozwiązaniem ale wartości trzeba sprawdzić.
Pierwszy schemat z lewej może uszkodzić mikrokontroler - jeśli napięcie jest wyższe niż 5v. Może w tym przypadku nie przekroczy ale dzielnik lepiej dać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 19:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Zależy jakie masz napięcie odniesienia. Jesli 5v to możesz sie wpiąć bezpośrednio lub w szereg możesz dac jakiś mały rezystor lub bufor. Jeśli mniejsze to z dzielnikiem. Do tego możesz tez użyć komparatora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 19:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

No to sprawa wygląda tak, że wykonałem właśnie ten układ z dzielnikiem. Dobrałem elementy tak aby zaświeconą diodę wykrywało jako stan wysoki, a zgaszoną jako stan niski. Na stole mierząc multimetrem działa tak jak powinno.

Niestety podłączając się w ten inny gotowy układ, wykrywa, że cały jest stan niski, nawet jak dioda się świeci :( Nie wiem czy to ten gotowy układ obciąża jeszcze bardziej, czy coś, dlatego myślałem o pozbyciu się rezystorów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2022, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Dzielnik to dobre rozwiązanie, ale rezystory z jakich ma być zbudowany to nie wartości pojedynczych kilo ohm, a conajmniej kilkunastu kilo, można jeszcze dać trzeci rezystor pomiędzy dzielnikiem a pinem procka.
Druga rzecz to niestety ale sprawdzanie tego poprzez stan H/L to trochę słaby pomysł, bo avr według specyfikacji za stan L uznaje napięcie poniżej 0,2Vcc, a stan H powyżej 0,6Vcc, jak widzisz wykrywanie stanu jest ściśle zależne od zasilania avr-a, a dodatkowo pomiędzy stanem L a H masz dziurę która jest stanem nieustalonym który procek moze sobie dowlonie interpretować. Dużo lepszym rozwiązaniem byłby ADC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 paź 2022, o 08:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Jak bym w taki sposób badał stan niski czy wysoki.

Obrazek

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2022, o 07:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

aro12345 napisał(a):
Cześć, chciałbym wykonać układ, który sprawdzałby czy dioda w innym układzie świeci.

- gdy dioda nie świeci, na linii jest napięcie 0,5V.
- gdy dioda świeci, na linii pojawia się napięcie 2,5V

I moje pytanie dotyczy wpięcia się w taki układ. Jakie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne? Bezpośrednio w linię, poprzez rezystor, czy może z dwoma rezystorami jak na załączonym rysunku?

Obrazek



Nie napisałeś czy układ który ma sprawdzać zapalenie diody ma robić coś jeszcze, ale jeśli to ma być tylko sygnalizator "dioda świeci/nie świeci" to do tego celu wystarczy zwykły komparator lub wzmacniacz operacyjny.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 paź 2022, o 20:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

buz11 napisał(a):
Nie napisałeś czy układ który ma sprawdzać zapalenie diody ma robić coś jeszcze, ale jeśli to ma być tylko sygnalizator "dioda świeci/nie świeci" to do tego celu wystarczy zwykły komparator lub wzmacniacz operacyjny.
Chciałbym, aby z podłączonego buzzerka wydobywało się pikanie gdy dioda jest zgaszona. Poniżej wstawiam obrazek (poglądowy, cały układ zawiera oczywiście inne elementy, jak kondensatory przy zasilaniu itp.).

"Na stole", działa to tak jak bym chciał. Gdy podaję na pin PB1 stan wysoki (czerwona część na rysunku), buzzer podłączony do PB2 przestaje pikać. Tutaj akurat filmik z miernikiem: https://youtube.com/shorts/s0cogI3LnQM, ale wykonałem również układzik testowy na płytce stykowej z arduino i działa tak jak zakładam - gdy dioda świeci buzzer nie pika, gdy dioda jest zgaszona buzzer zaczyna pikać.

Niestety, gdy wpinam się już we właściwy układ, mój układ wariuje i w zasadzie cały czas "pika" nawet mimo zaświeconej diody (funkcja pikania cały czas jest wykonywana) :(

Obrazek


mario2015 napisał(a):
Jak bym w taki sposób badał stan niski czy wysoki.

Obrazek
Niestety jedyne miejsce, w które mogę się wpiąć to te z mojego rysunku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2022, o 06:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Masz oscyloskop?, może na linii którą mierzysz nie ma napięcia stałego tylko PWM?
Napisz też co to za układ do którego się chcesz podpiąć, może będzie łatwiej Ci pomóc?

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2022, o 08:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

W pojeździe, gdy drzwi od kabiny są zamknięte to na panelu świeci się dioda (podłączona do sterownika BCM, i w ten przewód łączący diodę ze sterownikiem chcę się wpiąć). Chciałbym aby dodatkowo sygnalizował to buzzer.

Wykonałem już pomiar przy wykorzystaniu ADC jak doradzali koledzy wyżej. Na stole działa ok, idealnie reaguje na odpowiednie napięcie. Ale na razie nie mam jak tego przetestować we właściwym układzie.

Z oscyloskopem ciężko, ale coś może wykombinuje. Jeżeli okaże się, że jednak to PWM, to jak podejść do tematu, jak wychwycić czy dioda świeci czy nie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2022, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jeśli będzie PWM to i tak będziesz miał napięcie większe niż 0 gdy dioda świeci. Wystarczy ,ze odczytasz tylko roznice . Masz dwa stany 0 albo 1



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2022, o 20:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sty 2017
Posty: 19
Pomógł: 0

grzeniu 73 napisał(a):
Jeśli będzie PWM to i tak będziesz miał napięcie większe niż 0 gdy dioda świeci. Wystarczy ,ze odczytasz tylko roznice . Masz dwa stany 0 albo 1

Mógłbyś trochę rozjaśnić, bo nie bardzo to widzę? Jeżeli dioda sterowana jest PWMem, to nawet jak świeci, to przez jakiś czas pojawia się 0. Więc chyba nie mogę tego tak wprost odczytywać. Muszę wyciągnąć np. średnią z sygnału i jeżeli będzie większa od 0V to znaczy, że dioda świeci?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 paź 2022, o 22:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Jeśli jest PWM na diodzie to też można pomyśleć o wykorzystaniu przerwań INT lub PCINT od zmiany stanu na pinie .
Czy ewentualnie można pomyśleć o transoptorze?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 paź 2022, o 14:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Przecież możesz sobie stan diody sprawdzić kilka razy tak jak sprawdzasz stan przycisku. Możesz dać jakiś filtr. Musisz sprawdzić, tylko dwa stany każdy inny niz 0 to będzie stan wysoki i tyle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO