Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Mam problem z poprawnym działaniem zewnętrznego przerwania na wejściu int0 atmegi 8.
Problem polega na tym że chcę kontrolować stan zbocza opadającego podłączając napięcie 12V--15V poprzez dzielnik rezystorowy fotka poniżej.

Obrazek

Problem w tym że w takim układzie brakuje mi stabilnego źródła podciągania wejścia int0 i czasami wywołuje się przez to niekontrolowane przerwanie podczas pracy układu.
Jak temu zapobiec?
Nie przedstawiam tu kodu programu w C bo nie chodzi mi o kod bo wiem jak się wykonuje obsługę przerwania od zbocza opadającego ,chodzi mi o stronę czysto sprzętową w celu uniknięcia nie pożądanego wywołania przerwana zewnętrznego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 21:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

mirek1968 napisał(a):
Problem w tym że w takim układzie brakuje mi stabilnego źródła podciągania wejścia int0

Dlaczego brakuje? Przecież rezystor R2 pełni rolę pull-down (w momencie odłączenia napięcia 12V), chyba że te 10k to za dużo. Może problem leży po stronie napięcia sterującego (12V)? Opisz może dokładniej jak to sterujesz i co chcesz uzyskać. Może da się to rozwiązać inaczej, np. dodając tranzystor (zaneguje sygnał, ale to można zmienić w programie).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 21:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

To napięcie ponad 12V to za stacyjką w samochodzie,cały ten układ to taki prosty układ zabezpieczający przed kradzieżą.
W tym układzie chodzi mi tak w skrócie o ustawienie danej zmiennej na logiczną "1" gdy stacyjka jest wyłączona po upływie ustalonego czasu poprzez timer programowy oraz powiedzmy wyzerowanie tego samego bajtu gdy jest znów włączona.Oczywiście cały układ ma jeszcze kilka innych funkcji ale to niema znaczenia teraz.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 08:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Dokładnie tak jak piszek kolega Zubik - użyj transpotora (plus filtrowanie), który zabezpieczy również procesor przed przepięciami



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 12:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 563
Pomógł: 143

Oprócz tego, co koledzy powiedzieli odnośnie izolacji optycznej i filtrowania sygnału wejściowego, chciałbym zwrócić uwagę, że istotna będzie także porządna filtracja napięcia zasilającego, chyba że będziesz zasilał mikrokontroler z niezależnego źródła zasilania (co jest zasadne w przypadku systemów alarmowych, aby odłączenie akumulatora nie powodowało dezaktywacji alarmu).

Ogólnie ATmega8 niezbyt się nadaje do aplikacji autmotive. Lepiej byłoby użyć jednego z mikrokontrolerów wymienionych w tej nocie.

Poza tym to amatorska konstrukcja, niemniej może ona mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkownika tego samochodu. Nie wiem dokładnie jakie funkcjonalności tam przewidziałeś, ale załóżmy, że chciałbyś uniemożliwić kradzież poprzez odcięcie zapłonu lub dopływu paliwa. Wyobraź sobie, co by było, gdyby coś takiego stało się niespodziewanie (w wyniku nieprawidłowego działania układu) np. podczas manewru wyprzedzania.
Dlatego proponowałbym dobrze przemyśleć wszystkie możliwe skutki nieprawidłowego działania układu, jeśli w jakiś sposób będzie on mógł wpływać na działanie pojazdu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 20:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Macie racje wezmę pod uwagę transoptor + filtrowanie dla wejścia przerwania a także zasilania układu.
Muszę zakupić taki transoptor nie wiem jaki by był lepszy czy fotodiodowy, fototranzystorowy czy może z fotodarilngtonem.
Muszę poczytać na ten temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013
Posty: 257
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 0

Dziękuję Wszystkim za pomoc i odpowiedzi .Zastosuję się do tych uwag.Myślę że temat może być zamknięty,nie mam więcej pytań.Pozdrawiam serdecznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO