Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lis 2017, o 20:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Witam, przymierzam się do wykonanie zegara na lampach nixie i w związku z tym mam kilka kwestii, które chciałbym poruszyć.

1) Jeśli ktoś znajdzie chwilkę proszę o sprawdzenie schematu. Jako układ RTC wybrałem moduł DS3231, kupiony za kilka złotych w jakimś sklepie internetowym. Chciałbym także w tym zegarze mierzyć natężenie światła i na tej podstawie regulować intensywność świecenia lamp(sterowanie PWM). A do sterowania lampami użyję dekodera 74141. To co przedstawiam to pierwsza wersja schematu. Gdyby ktoś mógł rzucić okiem, to będę wdzięczny. Wzorowałem się na schematach znalezionych gdzieś w sieci.

Schemat:
Obrazek

A tutaj użyty moduł RTC:
Obrazek



2) Sterowanie lampą nixie IN-4:
Jak sterować taką lampą? Nie za bardzo ogarniam te dwa napisy w tej dolnej tabelce:
Connection if connected biquinary
Connection if connected not biquinary

Czy chodzi o to, że w pierwszym przypadku sterowania muszę podłączyć pin 10(cyfry nieparzyste) i 13(cyfry parzyste). A w drugim przypadku wystarczy. że podłączę 4 pin i mogę sterować wszystkimi cyframi w tej lampie?

Link do noty: http://www.tube-tester.com/sites/nixie/data/in-4/in-4-sh1.htm



3) Chciałem sprawdzić czy działa moduł RTC i na szybko skopiowałem program do obsługi tego modułu. Czas sie wyświetla na wyświetlaczu LCD, ale po pewnym czasie(minuta, 10 minut - różnie) wyświetlacz i dioda "staje". Gdy zresetuję układ, to godzina się wyświetla, ale po chwili znów się zatrzymuje. Próbowałem taktować atmegę z wewnętrznego oscylatora i z zewnętrznego kwarcu. Zmieniłem procesor na inny i dalej to samo. Podłączyłem diodę LED i miga ona w trochę dziwny sposób. Raz mruga na zmianę(załącz/wyłącz - I sposób) a innym razem lekko się zapala, potem świeci mocniej, potem znów świeci słabo(II sposób). Zdarza się tak, że najpierw zachowuje się ona według I metody, potem według II.

Te testy robiłem na plytce ATB 1.05. Do portu A podłączyłem wyśw. LCD. Do PC1 wyprowadzenie SDA z RTC, do PC0 wyprowadzenie SCL z RTC, do PD2 wyprowadzenie SQW z RTC.

Wrzucam kod(jest on z poradnika na YT):
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




4) Może wybiegam trochę do przodu, ale macie jakieś pomysły na obudowę? Myślałem kupić jakąś obudowę plastikową i później przykleić na nią jakiś papier ozdobny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2017, o 08:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

IC4-IC7 odwrotnie spolaryzowane diody w transoptorach... :)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2017, o 09:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2017
Posty: 39
Pomógł: 0

Rzeczywiście, nie zauważyłem tego wcześniej :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sie 2018, o 13:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 sie 2017
Posty: 9
Lokalizacja: Wejherowo
Pomógł: 0

Cześć. Przepraszam, że odgrzewam stary wątek, ale budując właśnie własny zegar NIXIE rozważałem zastosowanie się do schematu autora wątku.
Mam tylko wątpliwość, czy zastosowanie transoptorów rzeczywiście coś daje, skoro przetwornica HV i sterowanie mają tą samą masę? Czy nie trzeba je rozdzielić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO