Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 cze 2026, o 07:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lut 2017, o 04:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 sty 2017
Posty: 8
Pomógł: 0

Czy jest możliwość wyciągnięcia programu z uC, żeby zaprogramować inny? To znaczy- jeżeli dam komuś zaprogramowany układ, to czy będzie on w stanie wyciągnąć zawartość i wgrać na inny uC?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 06:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2015
Posty: 59
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 1

Jeżeli nie jest zabezpieczony to powinno dać radę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 08:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

bartoszp1992 napisał(a):
Czy jest możliwość wyciągnięcia programu z uC, żeby zaprogramować inny?

To nie jest żadna inżynieria wsteczna tylko czynność tak podstawowa jak jedzenie chleba z masłem - ot po prostu odczytujesz to co sobie wgrałeś każdym programem do zabaw z prockiem.

chyba, że ciebie interesują jakieś mało uczciwe sposoby na pozyskanie cudzej własności intelektualnej z zabezpieczonego przed odczytem procka za pomocą Lockibtów ? Bo wtedy tak się to nazywa a nie inżynieria wsteczna.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 10:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Istnieje w ogóle takie pojęcie jak inżynieria wsteczna? :)
Procesor który nie jest zabezpieczony Lockbitami można odczytać a wsad umieścić w innym.
W warunkach domowych i na własny użytek Lockbitów się nie stosuje ale gdybym miał zrobić urządzenie dla potencjalnego klienta to z pewnością procesor byłby zabezpieczony przed "wstecznymi inżynierami"

Sorki za mały offtop

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 11:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

No to mamy problem rozwiązany, ale prosiłbym o odpowiedź, czy istnieje możliwość odczytu wsadu z AVR zabezpieczonego lockbitami? Przymierzam się do skomercjalizowania jednego z moich pomysłów i nie wiem, czy obawiać się konkurencji, czy też nie?
m.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 11:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27460
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1045

tungu napisał(a):
ale prosiłbym o odpowiedź, czy istnieje możliwość odczytu wsadu z AVR zabezpieczonego lockbitami?

nie istnieje

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2017, o 13:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

dzięki. o to chodziło



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2017, o 11:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 92
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2

Kiedyś w elektronice praktycznej były artykuły "Atak na mikrokontrolery". Co prawda stare artykuły ale polecam poczytać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2017, o 14:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Ja powiem tak. Nigdy nie mów nigdy, ale na pewno odczytanie zabezpieczonych danych z uC byłoby zadaniem arcytrudnym :) W większości przypadków - niemożliwym.

Można też spojrzeć na to z innej strony, ale to już nie jest odczyt programu wprost z uC. Ktoś może chcieć podrobić Twoje urządzenie. Stworzyć *coś* co będzie tak samo wyglądać i tak samo działać. Problem w tym, że niekoniecznie będzie w stanie np. powielić jakieś unikalne algorytmy, jakie wykorzystałeś w programie. No i kolejna sprawa - jakość, a co za tym idzie dobra marka obroni się sama. Ileż mamy na rynku klonów Coca Coli? :)

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO