Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 cze 2026, o 07:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lis 2014, o 21:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

Dzień dobry

Pracuję nad projektem automatycznego systemu podlewania. Jest to prosty projekt z zastosowaniem pompy z czujnikiem pływakowym, czterech elektrozaworów oraz czterech czujników wilgotności gleby, po jednym na jeden 'obiekt'. Do tego parę innych elementów zaznaczonych na schemacie (lcd nokia 5510, impulsator obrotowy, pcf8574).

Ponieważ powoli będę zaczynał projektowanie płytki, proszę o sprawdzenie poniższego schematu (filtracja, podłączenia, estetyka itp.). Przepraszam za ewentualne mniej lub bardziej straszne błędy - jest to jeden z pierwszych poważniejszych projektów, za który się zabieram i w przypadku elektroniki jestem dopiero na początku drogi.

Informacje na temat schematu:
Na schemacie jeden blok pozostaje pusty. Jest to, jak zaznaczyłem, blok zasilania, w którym znajdzie się stabilizator napięcia. Nie wstawiałem tam żadnego elementu, ponieważ nie jestem pewny, który z układów zastosuję - standardowy LM7805 lub przetwornicę LM2596 (poniżej zdjęcie płytki, którą rozważam). Układ będzie zasilany z zasilacza 12V 3.15 A.

Blok UART jest przeznaczony do tego, żeby ewentualnie podpiąć się do płytki Arduino i za jej pośrednictwem przesyłać informacje z czujników do komputera.

Pozdrawiam,
opp

Część pierwsza:
Obrazek
Część druga:
Obrazek
Zdjęcie modułu z przetwornicą:
Obrazek

EDIT: brak bloku z fotorezystorem, podmiana złego oznaczenia graficznego tranzystorów i inne małe poprawki.



Ostatnio edytowano 9 lis 2014, o 17:20 przez opp, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 10:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 54
Pomógł: 0

Ten rezystor na bazie tranzystora załączającego pompę policzyłeś? Z jakiego tranzystora skorzystasz i jaki pobór prądu będzie miała pompa?
Jak mocno będzie szarpało prądem, możesz jeszcze dorzucić do filtracji MCU elektrolit 10uF między VCC a GND.

Jakich zaworów użyjesz jeżeli możesz zdradzić?

_________________
Likwidator absolutny.



Ostatnio edytowano 9 lis 2014, o 10:36 przez Likwidator, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 12:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

Na początku - dziękuję za zainteresowanie tematem.

Zastosowałem zwykłą tanią pompkę 12V, która przy rozruchu potrzebuje 1.1 A, w trakcie normalnej pracy pobiera ok. 0.5 A. Z pompą pracują elektrozawory 12 V otwierane pod ciśnieniem. Poniżej załączam odnośnik do strony, na której jest identyczny zawór, jak te, które zainstaluję w swoim projekcie (tyle tylko, że swoje sprowadzałem z Chin za nieco poniżej 1 euro za jeden, tutaj jest za ponad 30 zł za zawór).

Tranzystory, za pomocą których steruję pompą i zaworami, to tranzystory mocy TIP42C. Poniżej załączyłem notę tego elementu. Według noty, o ile prawidłowo się nią posłużyłem, wzmocnienie wynosi od 30 do 75. Założyłem, że jest ono równe 55 - przyznam, że nie mierzyłem tego miernikiem, trzeba będzie to zrobić. Na podstawie powyższych informacji dobrałem 220R, co daje 1.25 A. Podpis pod opornikiem to pozostałość po testach, w trakcie których stosowałem też tranzystor o większym wzmocnieniu.

Odnośnik do strony z zaworem: zawór
Odnośnik do noty TIP42C: nota

Przeglądając schemat, wprowadziłem pewne poprawki i znalazłem jeden poważny błąd (rozbieżność z układem) - pozbyłem się niepotrzebnego bloku z fotorezystorem. Przepraszam za zamieszanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 13:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 54
Pomógł: 0

Na schemacie masz tranzystor NPN, a wstawiasz notę od PNP.

_________________
Likwidator absolutny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 17:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

To prawda, wszystkie oznaczenia graficzne tranzystorów były błędne - poprzednio i w układzie, i w schemacie były tranzystory NPN TIP120. Potem zdecydowałem się na zastosowanie tranzystorów PNP TIP42C, ponieważ przy PCF8574 potrzebowałem sterować stanem niskim. Problem w tym, że na schemacie jedynie podmieniłem nazwę elementu, a pozostałem oznaczenie graficzne :-/

Tak czy inaczej - dziękuję za znalezienie błędu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2014, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
opp napisał(a):
Potem zdecydowałem się na zastosowanie tranzystorów PNP TIP42C

Ale w tym układzie tranzystor PNP zawsze będzie otwarty.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2014, o 22:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

To prawda. Zaproponowane podłączenie byłoby poprawne tylko, gdy odbiornik byłby zasilany z 5V. Poniżej załączam nowe propozycje. Pierwsza jest oparta na tym, że podmieniłbym PCF8574 na 74HC595 i do tego dobrałbym tranzystory NPN TIP120 (problem w tym, że nie posiadam 3 wolnych pinów na sterowanie rejestrem przesuwnym). Pozostała opcja jest teoretycznie prostsza (dochodzi tylko opornik podciągający), tyle tylko, że nie jestem pewny, czy dioda jest dobrze podłączona. Które z zaprezentowanych rozwiązań jest poprawne?

Inne pytanie o wartości oporników podciągających. Jak się ją dobiera, oblicza? Ja jedynie wiem, że zwykle przyjmuje się ok. 10 razy większa niż opornik na bazie.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2015, o 22:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

Dzień dobry

Po przerwie spowodowanej innymi obowiązkami - i obniżeniem przez to priorytetu samego projektu, który i tak się nie przyda w zimie - piszę ponownie z prośbą o sprawdzenie schematu automatycznego systemu podlewania. Od poprzedniego postu wprowadziłem szereg poprawek (inne podłączenie tranzystorów pracujących z zaworami i pompą, przejście z pcf8574 na 74hc595, dołożenie przetwornicy) oraz przystosowałem schemat pod projekt płytki drukowanej. Przetestowałem też działanie układu i teraz powoli planuję zacząć projektowanie PCB. Przed tym jednak prosiłbym o informację, co ewentualnie poprawić, usprawnić itp.

Informacje na temat schematu:
W bloku zasilania znajduje się uproszczone oznaczenie modułu zasilającego opartego na układzie LM2596. Napięcie wyjściowe tego modułu ustawianie jest za pomocą potencjometru. Na tę potrzebę zdecydowałem się zastosować proste zworki, za pomocą którym upewnię się, że napięcie wyjściowe jest w porządku. Teoretycznie powinno się to ustawić jeden raz i powinno działać, w praktyce pozwoli to na przestawienie napięcia wyjściowego bez wyciągania modułu zasilającego z płytki.

W bloku graficznym podłączyłem nieco inaczej diody prostownicze oraz elementy filtrujące. Zrobiłem to na podstawie przeprowadzonych testów - przy tym podłączeniu problem z pojawiającymi się na ekranie poziomymi paskami jest znikomy. Jeśli jest na to jakiś inny sposób, prosiłbym o podpowiedź.

EDIT:
W bloku zasilania dodałem tranzystor IRF530, który stanowi proste zabezpieczenie przed złym podłączeniem zasilacza. Padło na ten tranzystor, ponieważ posiadam jeden taki a jego parametry są i tak dużo ponad to, co potrzebuję.

W bloku UART doszedł dodatkowy pin z GND, żeby było prościej doprowadzić ją do Arduino.

Pozdrawiam,
opp

Cześć pierwsza:
Obrazek
Cześć druga:
Obrazek

EDIT: ponieważ prace są w toku, dołożyłem parę rzeczy, które przeoczyłem (brak podziału na masy, brak zabezpieczenia przed złym podłączeniem zasilacza) i zrobiłem update schematu



Ostatnio edytowano 3 sty 2015, o 16:52 przez opp, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 16:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 54
Pomógł: 0

Wygląda w porządku :) Bez zaglądania do not tranzystorów od zaworów i sprawdzania jakiego prądu potrzebują - wierzę, że to wyliczyłeś dobrze sam.

_________________
Likwidator absolutny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 17:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

Oporniki powinny być w porządku - obliczałem je na podstawie noty tranzystorów i pomierzonego prądu pobieranego przez zawór i pompę (w trakcie rozruchu). Założyłem przy tym 10% buforu bezpieczeństwa. Oporniki podciągające przy poszczególnych elementach (np. R6 przy pompie) dobrałem jako 100 razy (a nie 10 razy, jak pisałem w jednym z poprzednich postów) większe niż te na bazie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 17:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
W.g mnie rezystory przy LED'ach sygnalizacyjnych mogą być nieco większe, 100R będzie trochę dawało po oczach nawet jak dla sygnalizacji.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2015, o 20:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 17
Pomógł: 0

To w takim razie zastosuję oporniki 120R. Nie potrzebuję, że diody oślepiały, jedynie żeby była informacja o wysterowaniu wyjścia tranzystorowego :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO