Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2021, o 20:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Mam takie zagadnienie:
1) Gdy podpinam ATB-USB-RS232 do mojej ATMEGA128 i w pełnej wersji mkAVRCalculator daję guzik "Sprawdź podłączony AVR" to elegancko wykrywa mi tą Atmegę i mogę ją programować.
2) Gdy natomiast podpinam ATB-USB-RS232 do ATB CAN SHIELD M1 - ATmega64m1 TYMI SAMYMI KABELKAMI CO W 1) (por. zdjęcia poniżej) to opcja "Sprawdź podłączony AVR" nie działa.

ObrazekObrazek


W swojej mikrokrucjacie:

a) podłączałem się zgodnie z rysunkiem poniżej:
Obrazek
Probowałem dwie opcje podpięcia MISO,MOSI,SCK - do zielonych pinow i do pinów od spodu - ponieważ po sprawdzeniu miernikiem okazywało się że nie są te piny spięte równólegle i górne piny są tylko wpięte w procesor

b)sprawdziałem wszystkie styki na mierniku i wszystko się zgadzało pomiędzy ATB-USB-RS232, a ATB CAN SHIELD M1 - ATmega64m1

Bardzo proszę o pomoc bo mi się opcje pokończyły :))))), sprawdzałem to już z 5 razy

Pozdrawiam serdecznie
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2021, o 21:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jeśli podłączasz MOSI MISO i SPI tak jak pokazałeś to na rysunku to wcale nie dziwne, że nic nie działa - to normalna sytuacja - bo źle podłączasz.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

zajrzyj na stronę producenta

https://atnel.pl/atb-can-shield.html

wprawdzie to nieco inny moduł ale na samym dole masz rysunek na którym masz pokazane gdzie należy podłączać piny MOSI MISO i SCK

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2021, o 17:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Dziekuję bardzo za odpowiedź.

1)W dokumentacji producenta jest takie podłączenie pinów jak na zdjęciu poniżej:
Obrazek

2)Pierwotnie miałem to podpięte w konfiguracji "czerwonej", teraz podłączyłem się w "zielonej" zgodnie z Twoja sugestią na temat pinów MOSI,MISO,SCK

Obrazek

Tylko w tej konfiguracji też mi nie poszło :). Sprawdzałem kilka razy, czy nie zrobiłem jakiejś pomyłki, ale nie. Sprawdzałem stykologię i nic.

Znowu skończyły mi się pomysły a byłem już przy nadziei :)

Pozdrawiam
Piotr

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Dzień dobry
Sprostowanie - poprawiony rys. względem kolorów z datasheet Atmela
Obrazek

Pozdrawiam
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2021, o 08:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 102
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Pomógł: 2

A to nie ma być tak przypadkiem?
Sprawdź jak możesz
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2021, o 11:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Dzięki, sprawdziłem, ale też nie tak :((((((((

Pozdrowienia
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2021, o 17:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotr123 napisał(a):
teraz podłączyłem się w "zielonej" zgodnie z Twoja sugestią na temat pinów MOSI,MISO,SCK


Przykro mi ale wcale nie podłączyłeś zgodnie z Moją sugestią, bo wyraźnie wskazałem żebyś podłączył TAK jak na rysunku w podanym linku. A tymczasem kolega kombinuje straszliwie. Proszę podłączyć wg zaleceń i zadziała ok ?

ok nawet rysunek wstawię z tamtego linka

Obrazek

proszę mi powiedzieć czy na tym rysunku jest coś niejasnego ? Po co rysować naokoło jakieś swoje zielone albo czerwone oznaczenia ?

Naprawdę - no prościej nie dam rady wytłumaczyć, tylko proszę mi nie odpisywać że "przecież to inny moduł" ok? ten M1 ma być IDENTYCZNIE podłączony (i broń Boże do ŻADNYCH goldpinów od góry tylko tak jak wskazują kolorowe linie do tych pinów przecież, które schodzą w dół.)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2021, o 21:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Hurra działa!

Dziękuję wszystkim za poradę. Tak jak ty powiedziałeś Mirku i jeden kolega przed Tobą - Wasza konfiguracja była jak najbardziej poprawna.
Tylko wyjaśnię czemu mi tak nie szło.
Miałem jeden niestykający idelanie PIN MOSI w moim robionym kabelku - niezacisnięty idealnie. Jak go sprawdzałem miernikiem to dział. Jak sprawdzałem podłączając mój kabelek robiony pod Atmega128 to dział - bo mu się akurat styknąło. Więc nie szukałem w stykologii (bo działało na Atmega 128), tylko wymyślałem coraz to nowe sposoby podłączenia.... I w końcu za którymś sprawdzeniem nie zapikał na mierniku mi ten MOSI (musiałem jakoś kabelki innej wykrzywić) to się zoorientowałem......

Dziękuję wszystkim :)))

Pozdrawiam
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2021, o 23:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Muszę zadać jeszcze pytanko bo nie wiem, czy dobrze szukam - pewnie źle :).
Pierwszy raz spotykam się z takim zapisem przy wyborze częstotliwości zewnętrznego kwarcu:

Obrazek

Chodzi mi o te "dodatkowe" słowa: PWRDWN/RESET.
Mam podłączony zewnętrzy kwarc 16Mhz. Jak tylko włączam przerwanie dyrektywą sei(); procesor resetuje się. Tak jakby te słowa PWRDWN/RESET. faktycznie oznaczyły POWER DOWN AND RESET. Jak tylko nie włączam sei(); lub nie używam tej inicjalizacji poniżej to procesor się nie resetuje. Resetuje się niezależnie czy używam wewnętrznego oscylatora czy zewnętrznego kwarcu.

Inicjalizacja timera zgodnie z przykładem z książki ze str 176
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Czy można poprosić o prawidłowe ustawienia Fuse bite dla przykładu ze str 175 REDBOOKA dla ATmega64M1?
Coś mi się wydaje, że błądzę i szukam nie tu gdzie trzeba :).

Pozdrowienia
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2021, o 01:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a po co ty w ogóle zaglądasz do zakładek w których jeszcze nie rozumiesz zapisów? Później będziesz się nad tym zastanawiał a teraz to skorzystaj z zakładki Fusy Uproszczone do ustawiania taktowania.

Twoje resetowanie wynika ze złego kodu jaki napisałeś do procka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2021, o 16:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry :)
Dziękuję, rozwiązane :).
Problem był tak jak powiedziałeś w kodzie.
Zamiast napisać:
ISR(TIMER0_COMPA_vect)
napisałem:
ISR(TIMER0_COMP_vect)

Przy okazji szukania o 1 w nocy nie tu gdzie trzeba zablokowałem sobie drugi ezglemplarz ATmega64m1 :? - wgrałem fabryczne ustawienia fusebitów i już nie działa mi "Sprawdź podłączony AVR".
No to przystępuję do reanimacji go zgodnie z poradami w Bluebook..

Dzięki i pozdrawiam :)
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 00:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Raz jeszcze muszę poprosić o pomoc, bo narobiłem bigosu poprzednim razem :(. Usiłuje przywrócić do życia ATmega64m1, któremu przez pomyłkę dałem opcję "Przywróć ustawienia fabryczne" i ustawił mi fusebity:
Obrazek

Używam mkAVRCalculator. Zgodnie z opisem w Bluebook pod wejście XT1 ATmega64m1 podpiąłem sygnał z jednego z wyjść Atmega128 na którym ustawiłem zmiananę stanu "0 1" z określoną częstotliwością. Próbowałem różne częstotliwości i nic. Sprawdziłem na diodzie czy na pewno zmieniam stan 0 1 i jest ok. Ciągle nie da się użyć opcji "Sprawdź podłączony AVR" ani zaprogramować od nowa fuse bite.

Czy mogę zapytać co robią źle? Bo na pewno coś robię źle :))))))

Pozdrawiam serdecznie
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 01:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotr123 napisał(a):
Czy mogę zapytać co robią źle? Bo na pewno coś robię źle


Przecież w nocie PDF jest podane jak na tacy, zieloną strzałką jest opisana wersja domyślna CLOCK SOURCE a ty ustawiłeś taktowanie zewnętrzne (czerwona ramka), więc teraz podłącz coś pod to wejście co będzie generowało clock do procka i ustaw fusebity jak się należy

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 12:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Dzień dobry
Ok, dziękuję za poradę. Tylko czy my się dobrze rozumiemy:

Napisał Pan: "więc teraz podłącz coś pod to wejście co będzie generowało clock do procka i ustaw fusebity jak się należy"

Ja właśnie podpinam Clock wygenerowany przez Atmega128 pod wejście XTAL1 dla ATmega64m1 i nie nie dam rady tych fuse zaprogramować.... Czy dobrze się rozumiemy, że to właśnie mam zrobić?

Pozdrawiam
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 15:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak jest przecież w nocie - być może jednak masz coś nie tak z tym sygnałem generowanym z m128

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Piotr123 napisał(a):
1 i nie nie dam rady tych fuse zaprogramować.

a próbujesz ty go w ogóle odczytać żółtym klaiwszem z MkAvrCalculator czy od razu chcesz programować ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 18:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A jaka częstotliwość generujesz? Nie za niską przypadkiem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2021, o 21:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sie 2021
Posty: 30
Pomógł: 0

Witam wszystkich serdecznie :)))
Znowu hurra!
Dziękuję za porady Panu Panie Mirku i Micky (faktycznie za niska była częstotliwość sygnału z Atmega128).
Bardzo pomógł filmik Pana Mirka
FT232R CLK Out czyli:
https://youtu.be/tQrIt78VESg

Tam jest wszystko wyjasnione, no rewelacja, ale się ucieszyłem :). Jak już go znalazłem to poszło od kopa.
Super wszystkim dziękuję!!!!! Postaram się dziś już nic nie zablokować :)))

Pozdrawiam
Piotr



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2021, o 13:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO