Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 cze 2018, o 13:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam
Pracuję właśnie nad projektem, którego jednym z zadań jest komunikacja za pomocą modułu GSM G510. Potrzebuję za pomocą wiadomości SMS przesyłać dane binarne. poszczególne bajty danych mogą przyjmować pełny zakres wartości tj. od 0 do 255. W zasadzie wszystko działa poprawnie poza jednym szkopułem. Problem pojawia się, gdy w ciągu danych pojawi się znak 0x1A, który jak wiadomo w komendach AT oznacza koniec SMSa i tak też jest traktowany przez moduł G510. I tu pytanie do Was szanowni forumowicze. Czy istnieje jakiś sposób aby za pomocą tego modułu przesłać również tą wartość? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2018, o 20:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

po prostu jak widzę takie pytania ;) nie obraź się proszę ... to troszkę mi ręce opadają ...

no powiedz, czy wysłanie tych bajtów w HEX'ie za pomocą ASCII to jakiś problem ? ....tylko mi nie mów zaraz, że aaaaa nieeee - bo to zajmie dwa razy więcej niż pojedyncze bajty binarnie ... bo gdybyś tak chciał powiedzieć odnośnie wiadomości SMS to powiedziałbyś mega bzdurę.

Zresztą już sam pomysł wysyłania binarki SMS'em mówi o tym, że jednak kolega nie czytał np Yellowbooka

http://atnel.pl/wkuwamy-c-majsterkuj.html

a zdecydowanie warto - bo chyba żadna publikacja (nie chwaląc się) na rynku polskim ale chyba nie tylko na polskim - nie traktuje tak obszernie na temat komunikacji SMS, typów protokołów, zasad przesyłania znaków narodowych a co za tym idzie (jakby twojego pomysłu binarki) ...

gdybyś do niej zajrzał szybko byś się dowiedział nie tylko o tym że taką binarkię to tylko w postaci HEX za pomocą ASCII i wtedy w jednej wiadomości 160 znaków przesłałbyś 80 bajtów binranie .... ale podane też są możliwości w książce jak przesłać ich DUUUŻO więcej czyli jak działa SKLEJANIE wiadomości SMS ;) a co za tym idzie jeśli skleisz np 10 SMSów w jedną wiadomość to prześlesz razem jako HEX ASCII może nie 10x80 ale 10x76 bo część idzie na HEADER ... ale to i tak chyba sporo co ? ;)

Już nie wspomnę, że nie wiem czy nie lepiej użyć GPRS czyli normalnej transmisji np FTP/TCP/UDP itd ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2018, o 10:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Dziękuję Mirku za odpowiedź na moje pytanie. Żałuję że nie rozwinąłem bardziej mojego problemu, bo być może wtedy ręce nie opadłyby Ci aż tak. Od razu odpowiem na Twoje pytanie: czy wysłanie tych bajtów w HEX'ie za pomocą ASCII to jakiś problem? Otóż w tym przypadku to jest problem, gdyż takie podejście do tematu to nie mój wymysł, ale twórców pewnego protokołu komunikacyjnego, zaimplementowanego w urządzeniu z którym przyszło mi się skomunikować. O zgrozo! Czyżby przed zabraniem się do pracy nie przeczytali Yellowbooka? Nie wiem. Początkowo też się zastanawiałem, dlaczego nie za pomocą Ascii? Po chwili zastanowienia jednak doszedłem do wniosku, że w tym przypadku binarne podejście do sprawy jest bardzo ważne. Otóż jest to urządzenie bateryjne, które musi działać nieprzerwanie na jednej baterii przez kilka lat. Każdego dnia musi odebrać i wysłać po kilka smsów. Nie dziwi więc chyba fakt, że trzeba ograniczać zużycie energii na każdym kroku. Stąd też binarka w przypadku smsów, która zapewnia największe upakowanie danych, a co za tym idzie pobór prądu, który jak wiadomo w przypadku modułu GSM jest spory. Chciałbym na tym etapie zakończyć dyskusję na temat sposobu podejścia do sprawy kodowania smsów, na który w tym przypadku nie mam wpływu i skupić się na problemie, z którym się tu zwróciłem: tj. jak wysłać wartość 0x1A?
Istotnie nie miałem jeszcze okazji zaglądnąć do Yellowbooka. Proszę więc o informację, czy wysłanie tej danej za pomocą G510 w trybie tekstowym jest możliwe i czy rozwiązanie znajdę w Yellowbooku. Jeśli tak to jeszcze dziś go zakupię. Doświadczony wysokim poziomem merytorycznym wcześniejszych pozycji, w szczególności bluebooka wiem, że i to będzie bardzo cenna pozycja na mojej półce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2018, o 13:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

atmegaa napisał(a):
czy wysłanie tych bajtów w HEX'ie za pomocą ASCII to jakiś problem? Otóż w tym przypadku to jest problem, gdyż takie podejście do tematu to nie mój wymysł, ale twórców pewnego protokołu komunikacyjnego, zaimplementowanego w urządzeniu z którym przyszło mi się skomunikować.


no weź że pomyśl chwilę - wysyłając zamieniasz na HEX w ASCII a odbierając rozkkodowujesz to do binarki ... no nie wiem jak więcej tu można podpowiedzieć

atmegaa napisał(a):
Stąd też binarka w przypadku smsów, która zapewnia największe upakowanie danych, a co za tym idzie pobór prądu, który jak wiadomo w przypadku modułu GSM jest spory.

A widzisz mówiłem, i nie obraź się, że będziesz opowiadał te bzdury nie znając zasad kodowania SMSów ... po prostu sorki ale bzdury opowiadasz że aż strach, bo próbując wysyłać swoją binarkę (z czego nie zdajesz sobie sprawy - wysyłasz wiadomość kodowaną np w UCS16 - JEDEN znak będzie na 16-bitach czyli DWÓCH BAJTACH) czyli z marszu zamiast 160 znaków masz 80 w jednym SMSie ... i "pupa zimna" jak to mówią eskimosi ... Więc czym, że to się różni od tego co ja powiedziałem ?


atmegaa napisał(a):
Chciałbym na tym etapie zakończyć dyskusję na temat sposobu podejścia do sprawy kodowania smsów, na który w tym przypadku nie mam wpływu i skupić się na problemie, z którym się tu zwróciłem: tj. jak wysłać wartość 0x1A?

rzeczywiście, nie znając PODSTAW w jaki sposób koduje się wiadomości SMS - zakończ - bo z tym przesłaniem 0x1A to niestety - w ogóle opowiadasz kolejne swoje dziwne rzeczy - tzn wiem wiem skąd one wynikają - ty na SMS patrzysz przez pryzmat 90% informacji jakie można w necie znaleźć czyli najprostsze wysyłanie w trybie tekstowym - a później (pomijając twoje binarki) zwykle się ludzie dziwią - co się dzieje, gdy próbuję wysłać np polskie znaczki (ogonki)

nie wspomnę już że w tym trybie to nawet nikt nie wie o tym jak sklejać SMSY w jedną DUŻĄ wiadomość która może mieć nawet i 1000 znaków - w twoim wypadku 500 bajtów binarki ... ale co ja tam wiem ? ;) ... "ja się nie znam na SMS'ach"

I nie mów mi, że ja się denerwuję czy coś ... ale sorki, trzeci raz to nie będę miał siły powtarzać tego samego.

Żeby jakoś porównać twoje podejście do tych zagadnień to jest mniej więcej tak jakby ktoś kto NIGDY W ŻYCIU nie dotykał komunikacji RS232 chciał zrobić przesłanie binarki przez np "ModBUS RTU" ... a jedyne co do tej pory robił to użycie polecenia w andruino "serial begin()" czy nie wiem jak ono tam dokładnie wygląda ... to bardzo dobre porównanie. Ja takiej osobie bym wtedy polecił - ZACZNIJ PAN od poznania podstaw RS232 i RS485 ... a później dasz radę działać w ModBUS RTU

mam nadzieję, że teraz jaśniej

na sam koniec dodam, że ten twój nieszczęsny znak 0x1a to zaledwie początek twojego koszmaru przy próbie przesyłania binarki wg twojego pomysłu za pomocą wiadomości tekstowych, nawet przy kodowaniu PDU w najprostszym trybie gsm 7-bit przy nieświadomości używania stron kodowych dla różnych języków ;) bo twoja binarka może być w zależności od sieczki binarnej jaką będzie zawierała jako np SMS z kodowaniem znaków w języku Chińskim (troszkę przesadzam) ale skończy się to tym ... o czym pewnie też nie wiesz - że wiadomości muszą być przekazywane przez tzw "SMS CENTER" ... i na tym etapie będzie BZYK, i wiadomość zniknie - albo w najlepszym wypadku dotrze ale pusta, albo z jakąś dziwną sieczką ale nie twoją binarką ...

dlatego tylko widząc, że jeszcze nic na te tematy nie wiesz, ale przecież nie każdy musi od razu wszystko wiedzieć, podpowiadam ... a ty znowu o swoim rzekomo podstawowym problemie ze znakiem 0x1A ;) - powodzenia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 cze 2018, o 20:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 5
Pomógł: 0

Dzięki Mirku za odpowiedź. Pomimo cierpkich słów krytyki pod moim adresem Twoja wiadomość naprowadziła mnie jednak na właściwe tory. Pierwotnie błędnie domniemałem że powinienem komunikować się z moim urządzeniem smsem w trybie tekstowym. Sądziłem tak dlatego, że gdy miałem modem ustawiony w tym trybie odbierałem poprawną ramkę danych wysyłaną przez urządzenie. W tym momencie wysyłam dane w trybie PDU. Składając ramkę PDU wybieram kodowanie 8-bitowe. Taka konfiguracja umożliwia mi przesyłanie w HEXie do 140 bajtów mojej nieszczęsnej binarki w jednym smsie. Wśród danych może oczywiście znajdować się również znak 0x1A, dlatego że długość łańcucha danych określa się wartością sumy przesyłaną również w ramce PDU.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 cze 2018, o 20:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no i o to chodzi - jak widzisz możliwości jest wiele

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO