Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 11:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lut 2013, o 15:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Witam. Piszę tutaj bo innego lepszego działu nie mogłem znaleźć.
Muszę nauczyć się asemblera na mikroprocesorze 80C51(nie jakieś innej wersji 8051 typu 89XX z isp itp.) Obcowałem trochę z avr. Gotwe programy,ewentualne przeróbki małe itp. Nic wielkiego. Teraz moje pytania. Przeczytałem pfd kitu AVT2250. Zamierzam się uczyć z kursu edw-19 częściowego. I nasunęły mi się pewnie pytania. Czy pisanie na 8051 wygląda tam samo jak na avr? Tzn że napisany program wgrywamy do pamięci flash? W zestawach dsm 51 nie wiem jak to się robi ale tam się programuje kostkę bez jej wyciągania z pcb. Czy w dsm 51 też jest jaki by taki BIOS-monitor? Z tego co zrozumiałem z kitu avt 2250 to ten monitor daje nam możliwość zaprogramowania układu bez jego wyciągnięcie,tak? Czy on jak by tylko uruchamiany na 8051 ale nie wpisywany w pamięć? Po co stosuję się pamieć SRAM i EPROM zewnętrzny? Czy da radę tak zaprogramować 80C51 jak avr? Program w hex,bin i wgrywamy? Czy na win 7 ewentualnie xp są jakieś programy do pisania w asemblerze na 8051? Czy jak bym chciał sam wykonać jakąś pcb. Beż żadnych pamięci zewnętrznych itp. Tylko lcd, led, microswitch, jakieś czujnik DS, tsop itp. To mogę zrobić jakieś programator(jest coś na usb? czy tylko lpt i com. Jakie to są programatory?) I po napisaniu programu i uzyskaniu hex odrazu go wgrać jak do zwykłego avr? Wiem że wtedy za każdym razem muszę wyciągać scalaka. Jeżeli asembler jest nisko poziomowym językiem to co pisze muszę kompilować? Wiem że nauka 8051 jest w dzisiejszych czasach bzdurą, bo cena układów, pamięci do niego itp jest droższa niż jakiś atmega32. Nie mówiąc o oprogramowaniu...Ale muszę...
Z góry dziękuję za odp na moje pytania.
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 15:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nie taka bzdura kolego ... bardzo dużo nowych świetnych układów ma implementowany rdzeń '51
i unowocześnione wersje sa dalej produkowane.. '51 jest ponad czasowy jak VW Garbus .

zobacz to:
http://softwaretopic.informer.com/8051- ... -7-64-bit/
http://www.atmel.com/tools/C51ASM.aspx


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 15:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2012
Posty: 157
Pomógł: 8

W notatniku możesz nawet pisać :) Kiedyś miałem taki program "Jagoda" się nazywał. Była to symulacja DSM-a, ale na XP średnio działał, nie wiem jak z Win7.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 15:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

A czy ktoś udzieli mi odp. na resztę moich pytań? Tak może ulepszone 51 są ok, ale ta wersja 80C51 w dzisiejszych czasach raczej nie ma pozytywnych cech względem avr.
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 17:00 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jedną sprawę.

Układy 89C51 programuje się w programatorach równoległych. Czyli wkładasz układ do programatora, programujesz a potem przekładasz do układu docelowego.

Natomiast układy 80C51 są układami BEZ pamięci flash (lub ewentualnie z pamięcią ROM programowaną na etapie produkcji i nieprzydatną dla amatora hobbysty). Do takich układów trzeba podłączać układ pamięci EPROM, którą trzeba kasować ultrafioletem i programować w specjalnych programatorach.

Układy 80C51 uważam za kompletny anachronizm i krok wstecz w stosunku do AVR.

Napisz dlaczego MUSISZ się nauczyć asemblera na 80C51 i dlaczego nie możesz skorzystać z AVR.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 17:02 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Program piszę się tak samo i masz wiele języków do wyboru. W języku wysokiego poziomu program będzie wyglądał bardzo podobnie, a w asemblerze całkiem inaczej. Nie myl pojęcia pisania programu z zaprogramowaniem pamięci z której wykonuje się program.

W zestawach DSM51 program jest zapisywany w pamięci SRAM i program w pamięci stałej tym zarządza, a także udostępnia dodatkowe funkcje/podprogramy z których może korzystać program, który sam napiszesz.

'51 w obudowach 40-pinowych umożliwiają podpięcie różnych pamięci (tracisz 2 porty) i uruchamiania z nich programów lub jako pamięć danych. Mogą być również podpięte różne układy do których masz dostęp jak do komórek pamięci zewnętrznych.

AT89S52 programujesz przez ISP. Asembler jest taki sam dla wszystkich 51 z różnymi pamięciami.

Kodu napisanego w asemblerze się nie kompiluje tylko asembluje tzn. zamienia mnemoniki na kod maszynowy. Można to zrobić samemu na kartce papieru np. nop to 00h i taką wartość wpisujesz do pamięci.

Potrzebne programy znajdziesz na stronie:
http://www.atmel.com/products/microcont ... ?tab=tools

Zaprogramuj atmegę schowaj na 200 lat i sprawdź czy program działa :?:. Raczej wątpię, a na 80C51 z pewnością. I kto tu jest nieśmiertelny :lol:


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Do szkoły muszę się tego nauczyć. Wolałbym by avr i C ale....polska edukacja wita;/ W szkole też są zestawy DSM-51 i chciałem zrobić ten "mikokumputerek" z avt2250 żeby mieć jak najlepsze odwzorowanie z DSM-51. Pamięci zewnętrzne itp. Czy pisząc w asemblerze i wgrywając to na DSM-51 to program jest w pamięci SRAM i potem 8051 to "czyta"? W takim razie na początku 8051 też musi buć zaprogramowany? Żeby odczytał tą pamieć SRAM? O co chodzi z tym zarządzaniem pamięcią stała(Eprom?). Czy pisząc np. program na dsm 51 i na 89(program ma to samo wykonać załóżmy sterowanie moskta H) to będzie jakaś różnica w kodzie? Oba a asm. Może moje pytania są głupie ale ten DSM-51 to widziałem 3 razy w życiu na oczy.
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 18:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Powiem tak..."Podstawy programowania mikrokontrolera 8051" autorstwa Panów Piotra i Pawła GAŁKA(nazwiska celowo nie odmieniłem żeby łatwiej było w neciku szukać :) . W tej pozycji znajdziesz odpowiedź na wszystkie zadane przez Ciebie pytania ;)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 19:59 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

DSM-51 to jest niezły kombajn. Nie wymaga komputera do tego by "napisać" własny program. Schemat jest dostępny:
http://www.elektronika.iee.put.poznan.p ... 1_full.pdf

Jest tam jeszcze dekoder adresów, który aktywuje różne bloki i pamięci w zależności od tego jaki jest adres. Nawet nie za wiele wejść wyjść od procesora jest wyprowadzonych, a większość to I/O 8255

Różnicy nie będzie tam, gdzie używasz tylko asemblera, ale DSM-51 ma do LCD wbudowane funkcje uruchamiane z kodu użytkownika i nie sterujesz nim bezpośrednio. To ułatwienie powoduje, że kod z obsługą LCD jest nieprzenośny.

Jak sięgniesz do specyfikacji '51 to masz wyprowadzenie /EA jak jest 0 to program jest wykonywany z zewnętrznej pamięci (SRAM, EPROM), a jak 1 to z wewnętrznej. W działaniu w tym przypadku nie ma żadnej różnicy po prostu rozkazy są pobierane z innego źródła.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 20:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Czyli nawet jak nie podłącze zewnętrznych pamięci eprom i sram a będę wgrywał program do 89C51 to będzie korzystał z wewnętrznych? Ogólnie czy 80C51 ma pamieć flash? Czy czyta on program z wewnętrznej/zewnętrznej pamięci eprom/sram? I jak sam w sobie 80C51 nie jest programowalny to jak on "umie" odczytać program z pamięci wew/zew? Ale czy pisząc ten sam program na pcb czy to swoją czy z avt2250 z peceta będzie on tak samo wyglądał jak na DSM-51 też z peceta? I kit avt2250 do komunikowania się z całą tą pcb używa jakieś programu z dosa. Czy są jakieś programy na xp lub 7 64bit do tego? Bo czytałem że kod to w notatniku można napisać ale potem normalnie się dopisze końcówkę hex. i będzie wszystko ok? Jak by ktoś mógł rzucić okiem na to:
http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2250.pdf
Ostatnie strony i polecenia z klawiatury na pcb. Czy ten sam program co jest pod dos /znajdę jakiś odpowiednik na xp albo 7? Czy może to być inny ale i tak zadziałą z tą pcb?
Dziękuję z góry za pomoc i odp na moje pytania.
Pozdrawiam:)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Ps. W avt2250 jest zapgamowany eprom , po to żeby do niego wgrywane były programy? I czy wogóle można zamiast eprom użyć nowe eeprom? Nie w tym projekcie ale tak ogólnie.
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 21:00 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Mieszasz układy 89C51 i 80C51.

89C51 są z pamięcią Flash, a do 80C51 trzeba podłączać układy EPROM.

Pamięć programu musi się mieścić właśnie we flashu lub EPROMie.

Ale Tobie do nauki o ile nie będziesz chciał budować układów opartych na 80C51 to nie będzie potrzebne.

Jeśli tylko chcesz się nauczyć asemblera na serię 51 to jak powiedziano wyżej masz do dyspozycji DSM.

Ale na jego temat się nie wypowiem bo go nigdy nie używałem.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Wiem że 89 i 51 to nie to samo. DSM nie kupię ani nie złoże...więc go nie mam. Czyli 80C51 nie ma pamięci flash tylko czyta program z eprom lub flashy zewnętrznego. To nie robi różnicy w jakim typie pamięci się program umieści?
I proszę ludzi dobrej woli na odp. na resztę moich pytań:)
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 22:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Kolego 8051 ja bym na twoim miejscu nie zawracał sobie głowy tym zestawem uruchomieniowym od AVT bo obawiam się że nie pomoże ci to zbytnio w ogarnięciu DSM-51 - owszem, poznasz instrukcje mnemoniczne JMP MOV itd ale jak będziesz miał kolosa na laborce to może ci to nie wystarczyć :( . Lepiej zainteresuj się w miarę dobrym emulatorem DSM-ki i nie mam na myśli JAGODY która być może śmigała na systemach Windows 98 itp. a niestety wielokrotnie odmawiała posłuszeństwa na Windows XP przez co doprowadzała ludzi do furii(m.in mnie).

Pewien absolwent Politechniki Poznańskiej postanowił w ramach pracy inżynierskiej zrobić własny emulator który jest obecnie wykorzystywany na laborkach z mikroprocesorów(z tego co wiem)

Przejdź na tą stronę: http://www.elektronika.iee.put.poznan.pl/files.html

w dziale "Architektura i programowanie mikrokontrolerów rodziny 51" jest emulator(pobierz konkretnie ten: http://www.elektronika.iee.put.poznan.p ... 1_ver3.zip) i asembler do dsm-51.

No i tak jak mówił jeden z przedmówców książka braci Gałek to książka obowiązkowa do DSM-51.



Pozdrawiam!


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 23:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Na razie technikum...emulatora nie chcę, ponieważ wolę to wszystko mieć na "żywo". Czy mógłby ktoś mi odpowiedzieć na moje poprzednie pytania?
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, o 23:53 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Konkretnie które?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 08:52 

Pomógł: 0

Mam na zbyciu Książkę Mikrokontrolery Jednoukładowe rodziny 51, jak by kto reflektował.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 09:08 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

8051 napisał(a):
Czyli nawet jak nie podłącze zewnętrznych pamięci eprom i sram a będę wgrywał program do 89C51 to będzie korzystał z wewnętrznych?
Tak, ale o tym decyduje końcówka /EA
8051 napisał(a):
Ogólnie czy 80C51 ma pamieć flash?
Nie. Ma pamięć ROM. Wyprodukowany procesor realizuje jakieś funkcje z których nikt nie korzysta, bo nie potrzebuje sterować np. pralką i zawsze ustawia /E na 0 i dołącza EPROM z własnym programem.
8051 napisał(a):
Czy czyta on program z wewnętrznej/zewnętrznej pamięci eprom/sram?
Tak. Jak /EA jest 0 (podłączone do GND)
8051 napisał(a):
I jak sam w sobie 80C51 nie jest programowalny to jak on "umie" odczytać program z pamięci wew/zew?
Bo do tego został zaprojektowany. Podobnie jak bramka AND wykonuje funkcjie AND, a nie OR. Skąd to wie? Nie wie, ale tak została zaprojektowana.
8051 napisał(a):
Ale czy pisząc ten sam program na pcb czy to swoją czy z avt2250 z peceta będzie on tak samo wyglądał jak na DSM-51 też z peceta?
Tak dopóki nie korzystasz z urządzeń zewnętrznych typu wyświetlacze i przyciski. Przykładowo wykonujesz mnożenie 2 liczb to w rejestrach będziesz miał ten sam wynik, ale jak chcesz to pokazać na zewnątrz na wyświetlaczu to już całkiem inaczej musisz do tego podejść. Dlatego symulator to dobry pomysł, bo symuluje on dokładnie zachowanie DSM-51.
8051 napisał(a):
I kit avt2250 do komunikowania się z całą tą pcb używa jakieś programu z dosa. Czy są jakieś programy na xp lub 7 64bit do tego?
Jak nie ma to sam możesz sobie napisać. Z tego co tam pisał to przesyła on plik hex.
8051 napisał(a):
Bo czytałem że kod to w notatniku można napisać, ale potem normalnie się dopisze końcówkę hex. i będzie wszystko ok?
Nie prawda, bo piszesz mov A,B a procesor oczekuje liczby. No chyba, że od razu w kodzie maszynowym umiesz pisać i umieścisz to w pliku w formacie Intel-HEX.
8051 napisał(a):
W avt2250 jest zapgamowany eprom , po to żeby do niego wgrywane były programy?
Nie. Tam jest monitor. W tego typu zestawach program użytkownika przepada po odłączeniu zasilania, bo jest przechowywany w SRAM.
8051 napisał(a):
I czy wogóle można zamiast eprom użyć nowe eeprom? Nie w tym projekcie ale tak ogólnie.
Tak. Na przykład 28C64, 28C256.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 12:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Witam.Dzięki za odpowiedzi:)
Sam to ja teog w życiu nie napisze, żeby hex wysłać.
Wracając do tego:
"Tak dopóki nie korzystasz z urządzeń zewnętrznych typu wyświetlacze i przyciski. Przykładowo wykonujesz mnożenie 2 liczb to w rejestrach będziesz miał ten sam wynik, ale jak chcesz to pokazać na zewnątrz na wyświetlaczu to już całkiem inaczej musisz do tego podejść. Dlatego symulator to dobry pomysł, bo symuluje on dokładnie zachowanie DSM-51."
To już inaczej kod będzie wyglądał z tego względy ze w DSM-51 peryferia są pod inne porty 8051 podłączone?
Jeżeli pamięć eprom zastąpię EEpromem i jak bym odpowiednio to "elektrycznie" zmienił na EEprom i wgrał wsad to by ruszyło? I czy wsad do eprom będzie pasował do eeprom?
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 12:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

A tutaj http://zst.cieszyn.pl/mikro/download.html znajdziesz:
Edytor dla DSM-51
Symulator DSM-51 Jagoda
Emulator 51-ki
a przede wszystkim opis podstw programowania 8051 w Asm

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 17:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Oczywiście że tak ... jeśli masz program napisany np z wyświetlaczem na porcie A i chcesz przenieść na inną płytkę
gdzie masz ten sam procesor , ale na sztywno np ustalony LCD na porcie B to siła rzeczy trzeba zmienić w programie
porty z A na B bo inaczej nic nie zobaczysz na wyświetlaczu :)

Niestety , ale tak jest że program jest powiązany z konkretnymi połączeniami peryferii niezależnie od platformy.

co do eeproma :

http://galia.fc.uaslp.mx/~cantocar/micr ... EEPROM.HTM
http://www.engineersgarage.com/microcon ... 51-circuit

ale możliwości masz wiele naprawdę wiele :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 18:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Czyli, program na dsm-51 i na avt2250(program wykonuje te same funkcje) będzie się różnił portami? A jak np. w dsm 51 są inne pamięci sram, ram, eprom, inne układy cyfrowe do tych pamięci? To co?I jak ktoś by mógł zerknąć na pdf tego avt. Czy jak będę miał gotowy plik hex. to wgram go na sram zwykłym terminalem com? Jak tak to jakim poleceniem? I czy każdy terminal com ma takie same polecenia?
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

8051 mam wrażenie że nie bardzo wiesz o co pytasz, ty masz sam nauczyć się asemblera '51 na DSM-51 w jakimś konkretnym czasie czy porostu będziesz miął zajęcia w szkole/na uczelni?

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 19:35 

Pomógł: 0

8051 napisał(a):
Czyli, program na dsm-51 i na avt2250(program wykonuje te same funkcje) będzie się różnił portami? A jak np. w dsm 51 są inne pamięci sram, ram, eprom, inne układy cyfrowe do tych pamięci? To co?I jak ktoś by mógł zerknąć na pdf tego avt. Czy jak będę miał gotowy plik hex. to wgram go na sram zwykłym terminalem com? Jak tak to jakim poleceniem? I czy każdy terminal com ma takie same polecenia?
Pozdrawiam:)


Możesz mieć preryferia na innych portach, inne mapowanie klawiatury, wyświetlacza etc.
To jak porównywanie skrajnie różnych AVRów, np takiego Atiny13 i np Atmegi128, rdzeń ten sam, ale peryferia bardzo różne.
Po za tym, wiele nowszych 51ek ma mnóstwo dodatkowych peryferiów itd.
DSM51 i AVT2250 to dwie różne platformy, ale jedynie rdzeń ten sam.
Programy z jednego nie będą chodzić na drugim.



Góra
  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, o 19:51 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Tak. Porty P3 i P1 są inaczej wykorzystane. W dsm-51 masz dodatkowy układ do portów 8255. Tylko właśnie to co dostępne na zewnątrz pozwala komunikować się z mikrokontrolerem :(
W EPROM jest program monitora, który komunikuje się z komputerem, zapisuje program w pamięci SRAM i to on uruchamia program spod odpowiedniego adresu w pamięci SRAM. Nie interesuje cię jak jest zbudowany zestaw uruchomieniowy. Program użytkownika rozpocznie się od początku pomimo, że znajduje się pod innym fizycznym adresem pamięci. To dekoder adresów tak aktywuje pamięci i linie adresowe żeby to działało.
Każdy z zestawów ma swoje oprogramowanie do przesłania pliku do zestawu. Zwykły terminal się nie nada. Chociaż w BrayTerminal możesz wysłać plik to nie wiadomo czy zestaw to łyknie. Nawet nie wiadomo na jakiej prędkości pracują te zestawy. Poszukaj.
Zestaw z AVT nauczy cię uruchamiania programów na ten zestaw, a DSM-51 na swojej architekturze właśnie ze względu na inny sposób współpracy LCD, LEDami i przyciskami. Na każdym nauczysz się asemblera '51, ale jak chcesz coś samemu w domu działać to innym zestawem tylko namieszasz sobie w głowie. Nie mówiąc o kosztach. Chcesz mieć zestaw do ćwiczeń to kup sobie 89S52. Napisz program migający LEDem na P1.7 i porównaj sobie z DSM-51. To akurat jest tak samo, a już inne LEDy z zestawu są sterowane poprzez zatrzaski i są dostępne w przestrzeni adresowej. Kod trzeba będzie przerobić. Problem to również wbudowane funkcje w zestawie DSM-51. Ułatwiają pracę na tym zestawie, ale na innym mikrokontrolerze musisz sobie podobne sam napisać. Jak ktoś uczył się tylko na DSM-51 to może nawet nie wiedzieć jak opóźnienie czasowe zrealizować, a to są podstawy.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 10:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Krauser napisał(a):
Jak ktoś uczył się tylko na DSM-51 to może nawet nie wiedzieć jak opóźnienie czasowe zrealizować, a to są podstawy.

Jako "stary" asemblerowiec(wiekiem i stażem) wychowany na poczciwej '51 pozwolę sobie zadać pytanie Krauserowi na jakiej podstawie wygłosił zacytowaną wyżej opinię???? :shock:



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 11:49 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Bo istnieją gotowe funkcje:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język asm
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Na zajęciach może nie być czasu na zagłębianie się w szczegóły ich działania.

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 12:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Pomógł: 6

Krauser napisał(a):
Bo istnieją gotowe funkcje:
Na zajęciach może nie być czasu na zagłębianie się w szczegóły ich działania.

Nie neguję tego że DSM posiada gotowe funkcje ,które wymieniłeś ale książka którą poleciłem Autorowi tego wątku wyjaśnia je wszystkie bardzo dokładnie...wystarczy poczytać ze zrozumieniem. Młody człowiek który szuka tu pomocy (moim zdaniem) został "z lekka wystraszony" :? . I nie to że się czepiam ale język C też posiada "gotowe funkcje" (biblioteki) z których korzysta wielu "userów" tego forum nie wnikając w szczegóły ich działania.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 21:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

Nie przestraszyłem się:) Czy jak nauczę się asmblera na avt2250 to jak mi przyjdzie zrobić coś na dsm-51 to czy nie dam rady tego napisać. Jeszcze taki małe odbiegnięcie od tematu.Poszukuję jakiegoś programatora kości eprom. Konkretnie muszę zaprogramować kość 27C64. Na elektrodzie tylko znalazłem odpowiedzi aby zakupić jakieś np.willem. Ja chcę zrobić sam programator aby wyszło dużo taniej. Coś pod ltp,com. Taki niezbyt skomplikowany(znaczy jak będzie jakiś avr to zaprogramowania to ujdzie jeszcze). I jeszcze jedno pytanie. Eprom kasuję się ultrafioletem. A czy jak zamrożę tą kość na 24h to program się wykasuje? Bo jeszcze czytałem że zbitą żarówką rtęciową skasuję się eprom lub jak na słońcu posiedzi z 3 tyg. Co jeszcze może skasować eprom w domowych warunkach?
Czy np. takie się nadadzą żarówki łapmy
http://allegro.pl/zarowka-lampa-rteciow ... 43215.html
http://allegro.pl/lampa-zarowka-rteciow ... 58690.html
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 21:54 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Nadadzą się, sam taką kasowałem. Tylko przestrzegam żeby uważać i nie patrzeć w UV!!



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2013, o 22:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2013
Posty: 51
Pomógł: 0

A w castoramie dostane takie? Ja muszę całe szkło zbić? Czy tylko czubek? Ile cm od tego okienka ma być i na jaki czas to muszę naświetlić?Jak zbliżę to do oczu to co?Żarówka musi mieć jakąś określoną moc? I skąd będę wiedział że eprom się skasował? I co z programatorem.
Pozdrawiam:)



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO