Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 3 maja 2024, o 04:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Miliamperomierz
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 15:20 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam,
znalazlem gdzie w pudle zabawkę, z której usunąłem wszystko poza napędem, więc sytucja wygląda tak ze mam dwa silniki, jeden odpowiadający za tylnią oś i ogolnie napęd całego podwozia a drugi odpowiada za skręcanie. Chciałem sterować je z L293D i do każdego dołożyć w obwodzie miliamperomierz taki jaki opisany w książce, jednak zastanawiam się czy pomiary te będą w miare odwzorowywały to jaki rzeczywiście prąd będzie płynął w obwodzie silnika, jeżeli te silniki są jak na taką zabawkę spore i myśle ze prąd bedzie ok. nawet 600mA na jeden silnik w momencie kiedy się zablokuje bo np. spotka jakąś przeszkodzę, to czy wtedy rezystor nie będzie sie grzał na tyle że jego rezystancja nie będzie już taka jak podawana w nocie?

Gdzieś w necie znalazlem sobie taki rezystor 0,1om, 3W, ale ma wspołczynnik temperaturowy 1000ppm/C No to chyba nieznaczne zmiany temperatury mogą znacząco wpłynąć na jego rezystancję, zmiana o 100% wartości rezystora wpłynie na 2 krotną zmiane wartości odczytanego prądu i co tu teraz zrobić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to jeszcze mierzyć temperaturę za pomocą czujnika i programowo zmieniac wartość R w obliczeniach zgodnie z jego wspolczynnikiem temperaturowym, ale czy ma to sens? Tutaj prosiłbym was o wasze zdanie na ten temat bo ja jestem mocno poczatkujący.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 15:51 

Pomógł: 0

Rezystory które nie są dostosowane do pracy jako "czujniki" prądu po prostu się do tego nie nadają ;).
Możesz złożyć rezystor pomiarowy np. z 10szt SMD 1om 1% 50ppm



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 18:03 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Mogłbyś to trochę rozwinąć proszę? Jakie moce mają rezystory SMD które proponujesz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 18:14 

Pomógł: 0

Moce są od miliwatów po kilka Wat, wszystko zależy jakie potrzebujesz, bez urazy ale ja za ciebie nie będę wyliczać mocy jaka ci się wydzieli na boczniku przy prądzie który chcesz mierzyć.

http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&sea ... 3A24600%3B

TO na prawdę nie jest takie trudne ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 19:31 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2014
Posty: 12
Pomógł: 0

Jasne ze nie chciałem żebyś cokolwiek za mnie mierzył ;) Ogólnie chodziło mi o przykład który podałeś, chodziło Ci o równoległe ich połaczenie w celu osiągniecią 0,1 Om i rozdzielenia prądu na 10 gałęzi, mierząc jedną gałąź otrzymałbym pewnie napięcie i licząć później musiałbym uwzględnić że prąd w niej jest 10 krotnie mniejszy niz prąd silnika, tak sobie wyobrazam to co napisales, o to chodziło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 19:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
pbn napisał(a):
...równoległe ich połaczenie w celu osiągniecią 0,1 Om i rozdzielenia prądu na 10 gałęzi, mierząc jedną gałąź otrzymałbym pewnie napięcie

Początek był dobry "....rozdzielenia prądu na 10 gałęzi " - więc możemy użyć rezystorów o mniejszej mocy. Natomiast do pomiarów zestaw ten traktujemy jako jeden rezystor i stosowne obliczenia wykonujemy na nim - żadne liczenie w jednej gałęzi ( jak sobie wyobrażasz osobny pomiar napięcia na jednym rezystorze, który to połączony jest z dziewięcioma innymi, przecież na każdym z nich jest takie samo napięcie )

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2014, o 20:03 

Pomógł: 0

No 10 równolegle połączonych rezystorów da po prostu 0.1oma, nic nie musisz mierzyć na poszczególnych rezystorach, po prostu traktujesz go jak jeden. Zobacz sobie na alledrogo są takie gotowe rozwiązania.
Najważniejsze by osobno wyprowadzić odczepy "prądowe" i "napięciowe"
Dlaczego, to już podstawy elektroniki.
Możesz kupić gotowy bocznik na alledrogo złożony z 10 rezystorów 1om.

Możesz kupić też gotowy bocznik, ale tu już ceny są znacznie wyższe.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO