Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 maja 2022, o 17:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2017
Posty: 94
Pomógł: 0

Witam,
mam problem z wyciągnięciem wniosków co do układu w załączniku. Jest to układ stabilizatora napięcia oparty na diodzie Zenera i tranzystorze bipolarnym npn. Według mnie napięcie stabilizacji powinno wynosić coś pomiędzy 9, a 10 V. Jednak moje odczyty z zajęć są takie jak na zdjęciu poniżej, nie wiem z czego to wynika, a może taka sytuacja jest dopuszczalna. Jeżeli ktoś wie jak czy tak może być to proszę o pomoc z wytłumaczeniem dlaczego tak się dzieje.
Nazw poszczególnych elementów niestety nie posiadam, układ był łączony na płytce pomiarowej KL-23010.
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2022, o 18:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2020
Posty: 52
Lokalizacja: Szczecin - Goleniów
Pomógł: 0

a na jakie napięcie Zenera jest dioda .. zapytam tak z ciekawości......z tego co wiem to podawane jest ono na obudowie diody.... czy na 7,1V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2022, o 18:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2017
Posty: 94
Pomógł: 0

Dioda ma napięcie Zenera 10 V.
Coś mi podpowiada, że prowadzący ćwiczenie, musiał kiedyś wymienić diodę na diodę o innym napięciu Zenera i jest to przypuszczalnie właśnie coś około 7,1 lub 7,5 V i to jest powodem takich wyników.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2022, o 22:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2020
Posty: 52
Lokalizacja: Szczecin - Goleniów
Pomógł: 0

napięcie na R14,15,16 powinno być niższe o ok 0,6V w porównaniu z napięciem Zenera .... te 0,6V to spadek napięcia pomiędzy Bazą a Emiterem.. tranzystora więc jeśli uzyskujesz napięcie ok 7,30V to trzeba zobaczyć czy istnieje taka właśnie dioda na napięcie 8V ...jak kiedyś pamietam to widziałem diodę na napięcie zenera 8,2V... tak to rozumiem ... stabilizacja napięcia bez względu na wartość prądu ... rezystory R14,15,16 ... wymuszają różnice ale napięcie się nie zmienia ..i powinno być stabilne... trzeba zobaczyć czy istnieje dioda na 8V .. w typie szeregu .... diody...
PS mogę się mylić ... bo nie jestem elektronikiem tym zajmuje się od 12 miesięcy.... odkąd trafiłem tutaj ...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2022, o 01:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Przedmówca ma rację, choć trzeba kilka rzeczy doprecyzować:
Apofis napisał(a):
napięcie na R14,15,16 powinno być niższe o ok 0,6V w porównaniu z napięciem Zenera .... te 0,6V to spadek napięcia pomiędzy Bazą a Emiterem
pod warunkiem, że to zwykły tranzystor krzemowy, a nie germanowy, bądź darlington. Generalnie napięcie stabilizacji powinno być zbliżone do napięcia zenera pomniejszonego o wartość napięcia polaryzacji złącza tranzystora.
Apofis napisał(a):
stabilizacja napięcia bez względu na wartość prądu ... rezystory R14,15,16 ... wymuszają różnice ale napięcie się nie zmienia ..i powinno być stabilne..
należy pamiętać że ważnym parametrem jest tu również wzmocnienie tranzystora, ale patrząc na wyniki pomiarów, w tym wypadku było wystarczające.

Co do samych wniosków na temat wyników, to nie, tak duża odchyłka nie jest możliwa dla 10V diody zenera, i faktycznie albo była dioda jak pisał wyżej Apofis - 8,2V, albo była dioda 10V a woltomierz był błędnie wpięty pomiędzy wyjście a +18V, wówczas pomiary również by dały takie wyniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2022, o 12:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Polecam do poduszki - Praktyczny Kurs Elektroniki - powinno się trochę rozjaśnić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO