Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2021, o 21:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

Mam problem z odbiorem kodów RC5. Wg BB napisałem bibliotekę, wszystko się ładnie kompiluje, ale żadne kody się nie wyświetlają i nie wiem, gdzie popełniłem błąd. Odbiornik reaguje, pod wyjście podłączyłem równolegle LED i miga, gdy wciskam przycisk w pilocie, natomiast na lcd nie wyświetla się nic. Programuje na Atm328P. Załączam kody, być może tam jest gdzieś błąd, ale sprawdzałem w sumie to.

ir_decore.c
ir_decode.h

[ pliki biblioteczne z BB zostały usunięte - mirekk36 ]

main.c
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2021, o 23:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Posłuchaj panie kolego, ok - ja rozumiem, że jesteś od niedawna na forum, ale czy wg ciebie to uczciwe publikować na forach biblioteki z książki (tym bardziej, że autor prosi na stronie redakcyjnej na dole strony aby nie publikować nigdzie kodów bez zgody autora?)

Jak myślisz - po co w ogóle pisać książki i tworzyć wartościowe dobre materiały z pełnymi kodami źródłowymi, jeśli czytelnicy od razu wrzucą wszystko na fora pod płaszczykiem zadawania pytań? Toż to jakaś masakra ... a później jeszcze tacy ludzie piszą , nawet na chomiku udostępniając nielegalny skan książki, że ją polecają bo jest dobra. Ja nie mówię, że ty na chomiku coś takiego robiłeś - ale pokazuję przykład. Takie publikowanie na forum i to też forum autora - to wg ciebie jest FAIR ? Tym bardziej, że już niejedno pytanie na tym forum zadajesz i zwykle zawsze otrzymujesz pomoc - również ode mnie - czyli autora.

Skasowałem te biblioteki, które wprost były przepisane z książki więc nie mów że ty je napisałeś - jak już to przepisałeś.

Czy nie wpadłeś na pomysł, że:

1. inni użytkownicy tego forum też mają Bluebooka i nie potrzebują tutaj publikacji tej biblioteki która działa ? bo mogą sobie sami zajrzeć do kodów do książki?
2. Jeśli nawet wprowadzałeś jakieś własne modyfikacje do biblioteki i nie jesteś pewien czy dobrze coś zrobiłeś to CO ZA PROBLEM QURCZĘ wkleić ten fragment swojego zmienionego kodu albo fragmenty - a nie publikować całą bibliotekę ?
3. że jak coś ci nie wychodzi to wystarczy najpierw sprawdzić bibliotekę i przykładowy program, który otrzymałeś wraz z kodami do książki - bo one na 100% działają i wtedy porównywać to z tym co sam napisałeś żeby sprawdzić gdzie robisz błąd? Albo powoli modyfikować sobie kod do książki po swojemu małymi kroczkami i sprawdzać co działa a kiedy już nie - wtedy sam byś też szybciej doszedł do tego gdzie robisz błąd. To po to TYLE CZASU pracowałem nad książką a szczególnie nad przygotowaniem porządnie działających kodów dla czytelnika.

Tylko dlatego, że jesteś nowym uczestnikiem forum i tylko dlatego, że zawsze podchodzę do każdego z dużą dozą zaufania to pozostawię to bez Warna na forum, i uznam, że zrobiłeś to nieumyślnie i nie zdając sobie sprawy, że takim postępowaniem nie tylko naruszasz prawa autorskie i zniechęcasz autora do pisania dalszych książek. Uznajmy że był to przypadek i liczę na to, że to zrozumiesz i na przyszłość - nie będziesz robił takich gaf ani na tym ani na innym forum ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2021, o 23:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

Z góry przepraszam. Tak, pomyślałem o tym, że chyba źle zrobię wrzucając tu kod, ale z drugiej strony jak ktoś mi pomoże nie znając kodu? Nie do końca jeszcze wszystko rozumiem z tej biblioteki więc w pewnych miejscach ja przepisywałem z książki i tyle. Nie mam narazie dostępu do kodów źródłowych żeby porównać ewentualnie bo czekam na odnowienie przez Pana linków. Chciałem tylko wiedzieć, czy kod jest w porządku :/ sprawdzałem go parę razy i wydaje mi się że jest ok. Odbiornik też reaguje więc nie wiem gdzie błąd, że mi nie dekoduje



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2021, o 23:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

krawi92 napisał(a):
ale z drugiej strony jak ktoś mi pomoże nie znając kodu?

Jak myślisz po co są te ikonki Bluebooka w podpisie? sam go masz. I zobacz ilu uczestników forum go ma - więc zrozum, że szczególnie na tym forum prawie każdy ma dostęp do tych kodów.

krawi92 napisał(a):
Nie do końca jeszcze wszystko rozumiem z tej biblioteki

To tu również można zadać spokojnie na forum pytania do fragmentów kodu których nie rozumiesz - ale fragmentów a nie całego kodu biblioteki.

krawi92 napisał(a):
Nie mam narazie dostępu do kodów źródłowych żeby porównać ewentualnie bo czekam na odnowienie przez Pana linków.

Nie wiem o co chodzi - ale wiem, że takie rzeczy to załatwia się już mailowo z wydawnictwem.

krawi92 napisał(a):
Odbiornik też reaguje więc nie wiem gdzie błąd, że mi nie dekoduje

To zawsze na szybko - SZCZEGÓLNIE w takim wypadku IDEALNYM rozwiązaniem jest zastosowanie DEBUGERA na jednej diodzie LED - korzystałeś z tego ?


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2021, o 23:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

Pisaliśmy na PW o tym, ale nie odp Pan dalej, ale ok napisze na mail wydawnictwa. Jutro spróbuję to jakoś z debugować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2021, o 11:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Jaki masz pilot? Na pewno nadaje w RC5?
Wyświetla Ci się w ogóle cokolwiek na LCD?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2021, o 11:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

tak,LCD dziala prawidlowo, jesli pominę IFa z pętli to command wyświetla 255, bo na samym dole czyscimy zawartość i to się zgadza. Może powiem o zmianach, które musiałem wprowadzić. na atm328 ICP1 jest na PB0 więc wiadomo, że musiałem zmienić porty.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Dalej pojawił się błąd, który nie do końca rozumiem. Po dołączeniu biblioteki lcd mialem error bo były różnice w makrach XDDR,XPORT,a w lcd miałem SDDR,SPORT. Zmieniłem wszędzie na XDDR i wtedy było ok, jednak nie wiem czy to ma jakiś wpływ, czy nie,czy tu tylko chodzi o nazewnictwo.
Więc w obu bibliotekach jest taki zapis makr
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Różnił się też rejestr,gdzie zezwalamy na przerwanie
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


No i chyba to tyle zmian. Jak pisalem rownolegle do wyjscia odbiornika podlaczylem LED i podczas wciskania przyciskow pilota ona reaguje. Pilot nadaje w rc5 bo go testowalem kiedyś na Arduino. Wtedy też korzystalem z jakies gotowej biblioteki i sobie robiłem lampke na pilota i działało na nim wszystko ok.
Edit:
Debuguje sobie na LED i w inicjalizacji LED świeci, ale gdy ją wklejam w procedure obsługi przerwania to już nie, tak jakby w ogóle się nie wykonywało przerwanie.

------------------------ [ Dodano po: 56 minutach ]

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

problem mam w tym miejscu, warunek się nie wykonuje,IrPulseCount nie zwiększa swojej wartości. Warunek jest spełniony jeśli w warunku zrobie IrPulseCount>0, gdy zrobie nawet >1 to już się nie wykonuje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2021, o 13:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

No już nie mam pomysłu czemu to nie działa. Wkleiłem na żywca biblioteke z BB, zmieniłem tylko port ICP1 i jest to samo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2021, o 14:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

Juz raczej wiem co jest powodem. Sprawdzilem moje piloty na lirc.org i sie okazuje ze 2 panasonici nadają w Space :/ Zmyliło mnie to, bo pobieralem kiedys biblioteke do arduino i tam pisali ze dekoduje rc5 i te piloty dekodowało normalnie. Czy jest jakas w miare prosta mozliwosc przerobienia biblioteki, zeby innej standardy tez łapało ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2021, o 17:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2021
Posty: 93
Pomógł: 0

No i faktycznie problemem są piloty. Na szczęście w BB w warsztatach jest, jak zrobić pilot na RC5. Po kilku godzinach podłączania itp, uporaniem się z różnymi babolami wszystko działa jak należy. Chyba sobię zlutuje taki pilocik, zawsze przyda się ;) Jeszcze raz przepraszam za całe zamieszanie :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO