Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 sty 2019, o 11:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Hej,
Podczas zabawy z timerami i brzęczykiem piezo bez generatora naszła mnie myśl, czy takiego kwadratowego sygnału (przykładowo 440Hz) nie można by spróbować podłączyć do wzmacniacza audio i zobaczyć (prędzej usłyszeć), jak taki prostokąt brzmi.
Z tego co udało mi się przemyśleć, na wejście wzmacniacza audio należy podać bardzo mały prąd i bardzo małe napięcie, żeby nie przesterować dźwięku: pytanie, na ile małe?

W internecie znalazłem mały schemat, który próbuję rozgryźć (co prawda mowa w nim o Arduino ale to raczej bez różnicy):
Obrazek
Powiedzcie mi czy dobrze rozumiem, a jeśli nie to proszę, wyprowadźcie z błędu:

-pierwszy od lewej kondensator pełni funkcję zabezpieczenia przed sygnałem prądu stałego? (f = 0Hz)?

-rezystor 1k ogranicza prąd, jaki ma wejść na wzmacniacz?

-C2 i R2 to jakby regulowany potencjometrem filtr dolnoprzepustowy? Nie rozumiem działania układu tych dwóch elementów. Gdyby miałby to być filr lowpass, to czy rezystor (potencjometr) nie powinien być przed kondensatorem po stronie Atmegi?

Sorki za pytanie z poziomu dna piaskownicy, ale w analogówce jestem słaby, od czegoś trzeba zacząć :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 11:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panie wystarczy sam byle kondensator C1 i już usłyszysz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 11:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Mirek jak zawsze szybka odpowiedź :D
Skoro atmegę zasilam 5V, to prostokąt przez nią generowany też tyle ma. Czy to nie uszkodzi wejścia wzmacniacza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 12:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

przecież tym kondensatorem odcinasz składową stałą, daj nawet kondesnator 100nF jak się obawiasz - poza tym o jakim ty wzmacniaczu mówisz ? ;) chyba nie o jakimś za 10k $ ? ;) .... toż podłącz nawet byle głośniczek do tego kondensatora i już usłyszysz.

A jak mówisz o wzmacniaczu nie wiem ze 100W to nie reguluj na 100% mocy ;) tylko ścisz na początek na maxa i później lekko zrób głośniej

Nie wiem - podłącz to sobie na wejście audio IN do komputera ;) też usłyszysz - no możliwości milion

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 12:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Działa :)

Wg moich wyliczeń, Atmega powinna generować prostokąt o częstotliwości 446,43Hz, natomiast miernik częstotliwości w telefonie pokazuje 446,40Hz. Chyba kolejny mały sukces ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 14:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

dayer41 napisał(a):
Hej,
-pierwszy od lewej kondensator pełni funkcję zabezpieczenia przed sygnałem prądu stałego? (f = 0Hz)?


Tak, to może być istotne, bo wysokiej klasy wzmacniacze mocy mogą przenosić składową stałą, co jest zabójcze
dla głośników. Składowa stała jest, bo masz prostokąt między w przybliżeniu 0, a 5V.

Reszta jest mało istotna, czułości wzmacniaczy są w dziesiątych V (wyjątki są mikrofonowe, gramofonowe), szacunkowo od 0,3 do 1V
można przyjąć standardowe 0,775V co jest odpowiednikiem 1 mW na 600 ohm.

Impedancja wejściowa tez raczej w kohmach, wiec nic nie powinno się stać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 16:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

mirekk36 napisał(a):
Panie wystarczy sam byle kondensator C1 i już usłyszysz

Byłbym tu troszkę ostrożniejszy Mirku. Tak, kondensator w zasadzie wystarczy, żeby usłyszeć, ale bardzo dużo zależy od stopnia wejściowego wzmacniacza. Sygnał prostokątny w zasadzie zawsze usłyszymy, bo jak przesterujemy sinusoidę to też wyjdzie praktycznie prostokąt. Jednak część wzmacniaczy konstruuje się tak, że regulacja głośności jest dopiero za wstępnym preampem i istnieje ryzyko uszkodzenia tego stopnia zbyt dużym sygnałem (tu mowa o 5V). Wiele wzmacniaczy (i praktycznie każdy mikser) ma podwójną regulację czyli głośność i czułość (gain) wtedy nie ma problemu gain na minimum i powolutku można rozkręcać. Wbrew pozorom to ma ogromne znaczenie w prawidłowej ekspozycji dźwięku i dodatkowo może zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem w skrajnym przypadku. Reasumując żeby się nie rozpisywać - warto dodać potencjometr na wyjście za kondensatorem do masy (skrajnymi końcówkami), a ze środkowej nóżki wyprowadzić sygnał i ustawić go na początek około 1/4 (do masy). Miałem do czynienia z masą różnych wzmacniaczy stąd moje obawy i ostrzeżenie.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 17:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Dodam jeszcze, że przebieg prostokątny składa się z sygnału sinus i jego harmonicznych. Wiąże się to z tym, że wzmacniacz mając określone pasmo przenoszenia nie da na wyjściu sygnału prostokatnego bo część harmonicznych jest powyżej pasma przenoszenia wzmacniacza.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 18:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Czyli jednak coś tam mi świtało. Wzmacniacz przeżył, ale na przyszłość będę ostrożniejszy.
SylwekK napisał(a):
warto dodać potencjometr na wyjście za kondensatorem do masy (skrajnymi końcówkami), a ze środkowej nóżki wyprowadzić sygnał

Czyli w sumie jak na schemacie z pierwszego posta?
SylwekK, widzę, że temat audio nie jest Ci obcy. Powiedz proszę, do czego w takim razie jest kondensator C2 na schemacie? Czy jest to razem z potencjometrem filtr lowpass, czy może jest to jakaś dodatkowa forma zabezpieczenia, a potencjometr służy do ustalania napięcia sygnału na preamp?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 18:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

W audio siedzę bardziej od strony obsługowej - mastering, aranżacje, itp. :) W każdym razie na chłopski rozum to ten kondek robi tam za filtr odcinający najwyższe częstotliwości (tzw. dzwonki)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 18:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Przyszło mi na myśl jeszcze, że kombinacja R1 i C2 mogą tworzyć tutaj filtr dolnoprzepustowy (rezystor szeregowo a kondensator równolegle). Tylko nie gra mi częstotliwość graniczna tego filtra.
Wg wzoru na częstotliwość graniczną fg = 1/2*pi*R*C wychodzi mi 15923Hz - to chyba nie pasuje do filtra lowpass...

------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

Ewentualnie może to być filtr dolnoprzepustowy, przepuszczający wszystko do 15923Hz :D ale to raczej bez sensu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 19:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Nie, nie, dobrze kombinujesz :) właśnie powyżej 15kHz to te dzwonki, o których wspomniałem :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 21:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

dayer41 napisał(a):
Przyszło mi na myśl jeszcze, że kombinacja R1 i C2 mogą tworzyć tutaj filtr dolnoprzepustowy (rezystor szeregowo a kondensator równolegle). Tylko nie gra mi częstotliwość graniczna tego filtra.
Wg wzoru na częstotliwość graniczną fg = 1/2*pi*R*C wychodzi mi 15923Hz - to chyba nie pasuje do filtra lowpass...

------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

Ewentualnie może to być filtr dolnoprzepustowy, przepuszczający wszystko do 15923Hz :D ale to raczej bez sensu?


Masz rację, jak najbardziej tworzy się tu filtr dolnoprzepustowy. Ale ściśle to do wzoru należy podstawić R1 połączone równolegle z R2, choć ten potencjometr jest dużo większy i można w tym przypadku sobie uprościć, bo niewiele wpływa.
I należy pamiętać, że częstotliwość (pulsacja) graniczna jest dla spadku 3dB, więc nie jest tak, że wyższe częstotliwości nie przechodzą. Są tylko coraz bardziej tłumione. Czyli 20 kHz jeszcze całkiem dobrze przechodzi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2019, o 22:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2014
Posty: 58
Pomógł: 0

Czyli w sumie w wypadku układu o którym mówimy elementy R1 i C2 są jakby zbędne, tak? Skoro np. generuję prostokąt o Vpp 5V i częstotliwości 440Hz, ww. elementy nic tu nie wnoszą?
Jednocześnie układ mógłby się składać tylko z kondka C1 wycinającego składową stałą (2,25V?) i potencjometru ustalającego napięcie sygnału na preamp?
czarekgr napisał(a):
wysokiej klasy wzmacniacze mocy mogą przenosić składową stałą, co jest zabójcze
dla głośników

To mnie zainteresowało..jaki negatywny wpływ może mieć składowa stała na układ wzmacniacz-głośniki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 07:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

zubik napisał(a):
dayer41 napisał(a):
To mnie zainteresowało..jaki negatywny wpływ może mieć składowa stała na układ wzmacniacz-głośniki?
Wyobraź sobie że zasilacz we wzmacniaczu ma jakieś +-40V zasilania, co się stanie kiedy przepuścisz 40V przez ośmioomowy głośnik?


Te 8 ohmów to jest przy określonej częstotliwości i pewnie jak głośnik jest w odpowiedniej dla niego obudowie. Dla składowej stałej na pewno jest mniej, idealnie było by 0.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 08:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Sprawdź omomierzem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 10:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

zubik napisał(a):
dayer41 napisał(a):
To mnie zainteresowało..jaki negatywny wpływ może mieć składowa stała na układ wzmacniacz-głośniki?
Wyobraź sobie że zasilacz we wzmacniaczu ma jakieś +-40V zasilania, co się stanie kiedy przepuścisz 40V przez ośmioomowy głośnik?


Teoretycznie nic się nie stanie bo wzmacniacz ma określone pasmo orzenoszenia i jeszcze o takim co od DC działa to nie słyszałem. Poza tym każdy wzmacniacz o symetrycznym zasilaniu zawiera jakieś zabezpieczenie stopni mocy, tak że na wyjściu wzmacniacza nie powinno się pojawić napięcie stałe.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2019, o 14:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

zubik napisał(a):
uksta1024 napisał(a):
Teoretycznie nic się nie stanie bo wzmacniacz ma określone pasmo orzenoszenia
Teoretycznie ;)
uksta1024 napisał(a):
i jeszcze o takim co od DC działa to nie słyszałem.
Co nie oznacza że takich niema, nie wiem czy kojarzysz kanał yt "reduktor szumu", jakiś czas temu naprawiał wzmacniacz który nie miał kondensatorów na wejściu.


Najwyższej klasy przenoszą od 0, sprzężenie jest od wejścia do wyjścia stałoprądowe, często stosuje się układ kompensujący składowa stałą, czyli faktycznie niezrównoważenie wzmacniacza . Nie jest ich dużo, ale są.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO