Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 14:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sie 2018, o 21:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 maja 2018
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam, mam pytanie.
Napisałem programik, który odczytuje stan z czujnika CNY70. Jako, że w układzie wykorzystuje interfejs I2C więc stan z czujnika muszę zapisać do jakieś zmiennej int, aby potem tą zmienną wysłać poprzez I2C_write( uint8_t zmienna). Jestem początkującym więc nie wiem czy dobrze rozumiem. Stan z czujnika sprawdzam poprzez komendę if(!(PINx & (1<<Pxx) i następnie wartośc tego warunku chcę zapisać do zmiennych int, które też już zadeklarowałem. Czy dobrze to robię jak w kodzie poniżej ?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 15 sie 2018, o 22:15 przez MsThomas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2018, o 22:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2015
Posty: 60
Pomógł: 5

Czy ja dobrze rozumiem. Nie wiesz jak stworzyć oraz zainicjować nową zmienną typu int? Przecież to jest elementarz każdego języka programowania. Chyba że coś źle zrozumiałem..

_________________
Http://anonimg3.comxa.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2018, o 22:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 maja 2018
Posty: 4
Pomógł: 0

Pospieszyłem się z dodaniem posta, edit.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2018, o 09:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2015
Posty: 60
Pomógł: 5

Boże... czy ty w ogóle przerobiłeś jakieś podstawy C?
Co niby ma robić taki zapis ,,odczyt_prawo_przod''? Przecież żeby coś przypisać to jak sama nazwa wskazuje musisz użyć operatora przypisania np. żeby przypisać do zmiennej wartość 1 zapisuszje:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Http://anonimg3.comxa.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2018, o 12:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 maja 2018
Posty: 4
Pomógł: 0

Najwyraźniej mam braki w podstawach. Jestem początkującym. Jeśli mnie wzrok nie myli to jest forum dla całkowicie początkujących. Dla kogoś kto potrafi wiele zapewne będzie dziwić, że ktoś zadaje tak głupie pytania. Wielokrotnie zdążyło mi się spotkać z powiedzeniem że nie ma głupich pytań ale no cóż.....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2018, o 12:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MsThomas napisał(a):
Wielokrotnie zdążyło mi się spotkać z powiedzeniem że nie ma głupich pytań ale no cóż.....

i racja - być może kolegę anonimg3 troszkę poniosło ale mam nadzieję, że to nie jest jego typowa postawa bo to zacny człowiek

Wracając do twoich pytań to ja może na początek odpowiem pytaniem ....

czy może czytałeś jakąkolwiek książkę o podstawach języka C dla procków? może jakieś poradniki ?

pytam bo pytanie owszem nie jest głupie .... no ale widać, też że na razie kolega być może w żaden sposób nie sięgnął do tych podstaw ....

a jeśli sięgnąłeś - to może napisz co sprawiło ci problem ze zrozumieniem tych podstaw ...

piszę to dlatego, że bez tych właśnie podstaw to będzie tak - że ciężko ci cokolwiek wyjaśnić ....

ja mogę oczywiście polecić dobrą książkę:
https://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

ale nawet bez niej - spróbuj poczytać na początek np o typach zmiennych w języku C

o tym jak zaczyna się tworzyć podstawowy program - nawet taką pustą funckję

o tym jak się definiuje zmienne i jak się je inicjalizuje

o tym czym różnią się zmienne globalne od lokalnych

o tym jak przypisuje się wartości zmiennym itp itd

a gdy coś będzie niejasne to wtedy śmiało wpadaj i zada pytania - to nie jest dużo materiału .... a później łatwiej będzie ci pomóc w tym co tu próbujesz robić - zresztą sam wtedy zobaczysz, że uda ci się całkiem inaczej podejść do pisania tego kodu ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2018, o 14:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2015
Posty: 60
Pomógł: 5

MsThomas napisał(a):
Najwyraźniej mam braki w podstawach. Jestem początkującym. Jeśli mnie wzrok nie myli to jest forum dla całkowicie początkujących. Dla kogoś kto potrafi wiele zapewne będzie dziwić, że ktoś zadaje tak głupie pytania. Wielokrotnie zdążyło mi się spotkać z powiedzeniem że nie ma głupich pytań ale no cóż.....


Oczywiście, że osobie początkującej podesłałbym literaturę oraz wpisy z bloga Mirka, gdzie wszystko jest wytłumaczone w prosty sposób.
Udzieliłem takiej a nie innej odpowiedzi z faktu, że piszesz o komunikacji I2C, gdzie nie masz podstaw odnośnie programowania. Osoba która porywa się na implementację kodu związanego z magistralą I2C powinna znać chociaż minimum odnośnie programowania, nie chodzi mi tutaj nawet o język C. Ostatnio co raz częściej obserwuje na forum, że ludzie znajdą coś w Internecie, wrzucają tu pisząc że są początkującymi i liczą na to że ktoś im napisze cały kod, a oni będą mówić ,,Zrobiłem". Osobiście jeśli uczę się jakiejś nowej technologi i napotkam problem to przeszukuje cały Internet, a dopiero w ostateczności piszę post na forum. Nawet jeśli odpowiedziałbym od razu na Twoje pytanie to za chwilę pojawią się kolejne dotyczące podstaw. Bez jakikolwiek podstaw nie zajdziesz daleko i szybko się zniechęcisz, bo będziesz miał ciągle to nowe problemy wynikające z niewiedzy.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Teraz zapewne pojawi się szereg pytań o treści ,,jak to wysłać?" oraz ,,Dlaczego cały czas jest taka wartość a nie inna?". Po drugie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej zmiennej i przypisanie do niej wartość liczbowej reprezentującą dany czujnik.

_________________
Http://anonimg3.comxa.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2018, o 16:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 maja 2018
Posty: 4
Pomógł: 0

Macie rację, to co mówicie jest w 100% prawdą. Muszę zacząć od ogarnięcia podstaw najpierw żeby nie zadawać takich głupich pytań. No nic, dało mi to dużo do myślenia i pewnie zmotywowało do nauki. Dzięki za rady panowie :) Post do usunięcia, bo raczej niczego tu nie wnosi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO