Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lip 2018, o 12:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lip 2018
Posty: 12
Pomógł: 0

Hej,

wyposażyłem się w BB i ogólne działanie bufora cyklicznego rozumiem, natomiast mam problem z wizualizacją tego/wyobrażeniem sobie poruszania się tych wskażników Head i Tail.
Z góry proszę o wyrozumiałość, jeżeli popełniam straszny błąd. Trochę nad tym już siedzę i nie umiem tego do końca pojąć
Fragment zapisu danych do bufora w przerwaniu odbiorczym z BB:


zakładam dla prostoty, że bufor ma 8bajtów, czyli:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Początkowo zarówno Head i Tail są równe(bufor jest pusty), czyli wskazują na np. UART_RxBuf[0]. Jeżeli zostaje coś zapisane do bufora to wykonuje się ta znana funkcja:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Moje rozumowanie: Jeżeli zostanie załadowany jakiś bajt do bufora to zostanie on załadowany do UART_TxBuf[1], ze względu na zwiększony o +1 indeks Head. Gdy zostanie załadowany nie jeden, a siedem bajtów to załadowane zostaną te bajty do:
UART_RxBuf[1], UART_RxBuf[2],UART_RxBuf[3].....UART_RxBuf[7]. Rozumiem działanie maskowania, które spowoduje, że przy próbie załadowania kolejnego bajtu wskaźnik nam powróci na początek i będzie wskazywał na UART_RxBuf[0].

PYTANIE: Załóżmy, że pętla główna programu była ciągle zajęta i program nie zdążył odczytać żadnego bajtu z bufora, więc wskaźnik TAIL stale wskazuje na UART_RxBuf[0]. Wydaje się, że w tym momencie wskazują na to samo miejsce w tablicy bufora, więc nie będzie można załadować tego kolejnego bajtu, ale przecież załadowaliśmy tylko 7 bajtów do bufora 8 bajtowego pozostawiając UART_RxBuf[0] pusty. Oznacza to, że tak naprawdę możemy załadować tylko 7 bajtów do bufora 8 bajtowego? Gdzie w moim rozumowaniu jest błąd?

Obrazek

Dla dopełnienia dodam tylko, że funkcja odbiorcza pierwsze co robi to sprawdza, czy Head i Tail sa sobie rowne - jeżeli tak, to uważa, że bufor jest pusty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2018, o 13:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A widział kolega w Bluebooku fragment kodu z przerwania? ten dokładnie


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



on spowoduje, że Head NIGDY się nie przesunie na TAIL i trzeba sobie ew samemu to oprogramować - bo inaczej po prostu kolejne nadsyłane bajty pójdą w kosmos. OCZYWIŚCIE bufor pomieści 8 bajtów tak jak sam to rozpisałeś - a nie 7 ;) Przecież nawet na twoim rysunku widać, że upchałeś tam 8 bajtów za to 9-ty już nie wlezie ;)

Dlatego też wielkość bufora należy dobierać do potrzeb, czyli tak aby mieścił on MINIMALNIE jedną ramkę którą chcesz przesyłać, ale jeśli te ramki mają szybko sobie że tak powiem ;) popierniczać ... no to może zabraknąć tego bufora prawda ? czyli co dalej zrobić ?

1. albo zwiększyć bufor tak aby zmieściło się N-ramek więcej (to w zależności od tego ile masz wolnego RAM'u)
2. albo stosować krótsze ramki

albo trzecie wyjście - stosować na raz dwa punkty wyżej ;)

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

krótko mówiąc tak trzeba projektować swój system wymiany danych aby zoptymalizować ilość i czas przesyłanych danych w stosunku do możliwości jak chodzi o przeznaczenie iluś tam bajtów pamięci RAM.

No i bodajże NAAAJWAŻNIEJSZE - stosując to podejście NIGDY ale to NIGDY nie można już stosować blokującego sposobu pisania funkcji. Wszystko MUSI BYĆ NIEBLOKUJĄCE.

Dla typowych komend AT - no powiedzmy o długości do kilkunastu bajtów, jak ustawisz wielkość bufora na np 64 albo na 128 i masz wszystko ładnie nieblokująco napisane to możesz spać spokojnie. Jeśli ramki (komendy AT będą dużo dłuższe np kilkadziesiąt znaków - to daj sobie bufor 256) a jeśli i ten będzie za mały bo ramki będą z jakiegoś urządzenia GPS np grubo ponad 100 bajtów no to wtedy musisz przerobić sobie całą obsługę tak aby bufor cykliczny mógł liczyć sobie więcej bajtów niż 256 jak w tym wypadku.

No ale to takie gdybanie - lepiej jak byś napisał co konkretnie chcesz uzyskać - wtedy byłoby łatwiej pomóc.

A zakładając że tylko pytałeś żeby zrozumieć - to mam nadzieję, że ten fragment kodu i wyjaśnienie na początku dało ci jakiś lepszy ogląd sytuacji.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2018, o 14:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lip 2018
Posty: 12
Pomógł: 0

Dzięki za odpowiedź i dodatkowe przykłady.
Natomiast według tego co opisałem(moje rozumowanie) i co umieściłem na rysunku - w tablicy 8 bajtowej zostaje zawarte tylko 7 bajtów. Head załaduje pierwszą wartość do UART_TxBuf[1], a po zrobieniu pętli(czyli załadowaniu siedmiu bitów) nie będzie mógł załadować 8 bajtu do UART_TxBuf[0], ze względu na kod, który umieściłeś. Tutaj gdzieś leży problem w moim rozumowaniu i wierze Ci na słowo, że się da - nie chodzi mi o to żeby się kłócić broń Boże :]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2018, o 14:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MateuszS napisał(a):
Head załaduje pierwszą wartość do UART_TxBuf[1]

ale ja się nie kłócę - a też tak troszkę z pamięci piszę, ale masz rację, zapisanych zostanie 7 bajtów do bufora a nie 8 ;) chyba trzeba byłoby lekko ten kod przerobić czyli w przerwaniu dać


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ale w odczycie (przy pobieraniu znaku z bufora w funkcji uart_getc() ) też trzeba byłoby lekko zmienić, np tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


aha i jeszcze przerwanie ISR( USART_UDRE_vect)

w nim też trzeba byłoby nieco przemeblować ;)


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



ale to też teraz tak piszę na szybko i z głowy ... i cieszę się, że zasygnalizowałeś ten problem - dziękuję. Jeśli akurat jesteś przy tym kodzie i możesz to sprawdzić to byłoby super. Ja sprawdzę nieco później i jeśli będzie ok - to dodam to gdzieś do uaktualnień do książki na stronie atnel

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2018, o 15:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lip 2018
Posty: 12
Pomógł: 0

Nie do końca rozumiem jak miałbym dokonać zmian na podstawie tego kodu, który napisałeś na szybko, więc raczej test będę musiał zostawić Tobie ;/. Natomiast dziękuje za odpowiedź, bo już wyrywałem sobie włosy z głowy. Wracam do dalszego analizowania bufora, bo dopiero się tego uczę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2018, o 17:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no ale taka nauka w twoim wydaniu to coś pięknego ;) ... podoba mi się takie analityczne podejście a jeszcze na dodatek umiejętne zadawanie pytań itp

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO